Համաշխարհային նոր բեսթսելլեր Մարկ Մենսոնից. «Գայթակղելու նուրբ արվեստը. Սիրո, սեքսի և սիրախաղի մասին» (թրեյլեր)
Newmag-ը ներկայացնում է «Թքած ունենալու նուրբ արվեստը» և «Թքել ենք բոլորս» բեսթսելլերների հեղինակ Մարկ Մենսոնի 3-րդ գիրքը։ Սիրո, սեքսի, և սիրախաղի մասին նրա «Գայթակղելու նուրբ արվեստը» գիրքը լույս է տեսել դեռ 2011 թվականին. Սա իրականում Մենսոնի առաջին գիր
Ուղիղ 10 տարի առաջ 27-ամյա Մարկ Մենսոնը գրեց «Գայթակղելու նուրբ արվեստը» գիրքը, հրատարակեց և սկսեց վաճառել Amazon-ում և իր կայքում։ Առաջին ամսում հազիվ մի քանի հարյուր օրինակ վաճառվեց. գնորդները հիմնականում նրա բլոգի հետևորդներն էին։ Ամիսներ անց գիրքը համալրեց նոր գլուխներով ու կրկին հրատարակեց։
Այսօր արդեն 37 տարեկան ամերիկացի հեղինակ, բլոգեր և ձեռներեց Մենսոնը, որը Բոստոնի համալսարանում ստացել է ֆինանսիստի կրթություն և 3 բեսթսելլերի հեղինակ է, անկեղծանում է. իր հաջողության բանալին հենց «Գայթակղելու նուրբ արվեստն» է. «Գիրքն սկսեց իր սեփական կյանքով ապրել։ Առանց մարկետինգի, հանրայնացման ու գովազդի, առանց հիմար շապիկի, որը ես էի ֆոտոշոփով կցմցել, իսկ վաճառքի ցուցանիշներն ամեն ամիս աճում էին»։
Այս գրքի նպատակն է օգնելը ստեղծվել առնականության նոր մոդել, կնոջ հետ հարաբերությունների համար պատասխանատու, գրավիչ ու հաստատակամ տղամարդու նոր կերպար։
Հենց ի սկզբանե գրողը որոշել էր՝ գիրքը պետք է ունենա գրավիչ ոճ։ Ժամադրությունների մասին գրեթե բոլոր գրքերը կարդացել էր, չէր հավանել ու հասկացել էր՝ իր աշխատանքը գաղափարապես տարբերվելու էր, լինելու էր խորիմաստ, ավելի անձնական ու զգացական, իսկ տեքստը նաև պետք է մի քիչ գեղարվեստական երանգ ունենար. «Ուզում էի, որ աչքի զարնող ոճ ունենար։ Գիրքը գրեցի 3 ամսում։ Մեծ մասը գրել եմ Եվրոպայում՝ համեստ հյուրանոցներում ու փոքրիկ բնակարաններում։ Սկզբում Լոնդոն, հետո Բրիսթոլ, Պրահա, Սանկտ Պետերբուրգ ու վերջապես Բուդապեշտ, որտեղ էլ ամբողջությամբ ավարտեցի այն։ Բայց նաև ուզում էի գաղափարներս սփռել աշխարհով և, ի վերջո, իմ հետքը թողնել ժամադրությունների վարպետության ոլորտում»։
Ամիսների ընթացքում գիրքը վիրուսի պես տարածվում էր, հասնում մարդկանց ուղեղները, հետո վարակում մյուսներին։ Գրքի հաջողությունը Մարկ Մենսոնը կապում է հենց իր շրջահայացության հետ։ Գրելու ընթացքում հասկացել էր, որ հաջողելու է, քանի որ աշխատելով աշխարհի տարբեր ծայրերից եկած հարյուրավոր տղաների հետ՝ նկատել էր՝ շատերի կյանքում ժամադրությունը անձնական խնդիրների միայն չնչին մասն է։ Ըստ Մենսոնի, նրանց գերակշիռ մասի խնդիրներն զգացմունքային են՝ արմատապես կապված մտերիմ հարաբերություն սկսելու անկարողունակության հետ։ Դա գալիս է ցածր ինքնագնահատականից, ինչի պատճառը կանանց ուշադրության պակասն է։ Այս գրքի նպատակն է օգնելը ստեղծվել առնականության նոր մոդել, կնոջ հետ հարաբերությունների համար պատասխանատու, գրավիչ ու հաստատակամ տղամարդու նոր կերպար։
Գրքի հիմնական գաղափարները վերաբերում են բոլոր մարդկանց՝ անկախ սեռից, կողմնորոշումից։ Նա ցանկանում է պատանուն ցույց տալ, բացատրել, թե ինչպիսին է 21-րդ դարի գրավիչ, ազնիվ ու հասուն տղամարդը։ Պետք վերանայել հին ստանդարտները՝ պաշտպանի և ապահովողի, զորեղի և դիմացկունի հատկանիշները։ Ըստ Մենսոնի, այժմ պետք է բարձրացնել նշաձողը, ձևավորել ավելի հաճելի ու ցանկալի հատկանիշներ։ Հենց այդ նպատակով էլ սոցիալական հոգեբանություն է ուսումնասիրել, գրավչության տեսություններ կլանել, սեքսուալության հետազոտություններ կարդացել, հաճախել գիշերային ակումբներ, նեյրո-լեզվական ծրագրավորման ու կոգնիտիվ թերապիայի գրքեր թերթել, մասնակցելէ ինքնակատարելագործման սեմինարների։
Մենսոնի ցանկությունն է, որ նորովի դիտարկենք մեր զգացմունքներն ու գործողությունները: «Գայթակղելու նուրբ արվեստը» կսովորեցնի զինվել գաղափարներով ու արժեքներով, որոնք կձևավորեն զգացմունքների այն հիմքը, որի պակասը զգացել է ցանկացած պատանի. «Նախ՝ արևմտյան մշակույթը սոցիալական ու զգացմունքային մեծագույն փոփոխությունների փուլում է։ Առնականության նոր տիպ է ձևավորվում։ Առաջին անգամ է, որ մի ամբողջ սերունդ կամուկացի մեջ է, չի կարողանում ձևակերպել, թե ինչ ասել է՝ տղամարդ, ինչպիսին պետք է լինի նա, ինչպես պետք է իրեն դրսևորի։ Հստակ պատասխան չկա»։
Գիրքը հայերեն է թարգմանել հեռուստալրագրող Ավետիս Հարությունյանը, սա նրա առաջին փորձն է։ «Գայթակղելու նուրբ արվեստի» հեռուստաշնորհանդեսը տեղի կունենա սեպտեմբերի 14-ին ժամը 10։20-ին, Արմենիա հեռուստաընկերության «Բարի լույս» ծրագրի շրջանակում։ Գիրքը վաճառքում կհայտնվի հեռուստաշնորհանդեսից հետո։

New bestseller by Mark Manson. “Models: Attract Women Through Honesty” (Trailer in Armenian)
Newmag presents the third book by Mark Manson, the author of bestsellers such as “The Subtle Art of Not Giving a F*ck” and “Everything Is F*cked.” His book “Models: Attract Women Through Honesty” about love, sex, and flirting was published in 2011. In rea
Exactly 10 years ago, 27-year-old Mark Manson wrote the book “Models: Attract Women Through Honesty,” published it and started selling it on Amazon, as well as on his website. Barely a few hundred copies were sold in the first month. The buyers were mostly followers of his blog. Months later he supplemented the book with new chapters and republished it.
Today, Manson, a 37-year-old American author, blogger and entrepreneur who received his education as a financier at Boston University, is the author of 3 bestsellers. He admits: the key to his success is the “Models: Attract Women Through Honesty.”“The book began to live its own life. Without marketing, publicity and advertising, without the stupid T-shirt I produced with Photoshop, and the sales figures were growing every month.”
From the very beginning, the writer decided that the book should have an attractive style. He had read almost all the books about dates and did not like them, and he realized that his work would be ideologically different, it would be profound, more personal and emotional, and the text would have had a bit of an artistic tone. “I wanted it to have an eye-catching style. I wrote the book in 3 months. I wrote most of it in Europe, in modest hotels and small apartments. First London, then Bristol, Prague, St. Petersburg and finally Budapest, where I finished it completely. But I wanted to spread my ideas around the world, and, most importantly, leave my mark in the field of dating.”
Over the months, the book spread like wildfire, infecting people's brains and then infecting others. Mark Manson connects the success of the book with his traveling experience. As he wrote, he realized that he would succeed because he had worked with hundreds of men from all over the world and noticed that dating problems were only a small part of their personal life. According to Manson, most of their problems are emotional, rooted in their inability to start a close relationship. It comes from low self-esteem, which is due to the lack of attention of women. The purpose of this book is to help create a new model of masculinity, a new image of a responsible, attractive and determined man in a relationship with a woman.
The basic ideas of the book apply to all people, regardless of gender or orientation. The author wants to show the young reader, to explain what an attractive, honest and mature man of the 21st century is. The old standards should be reviewed: the characteristics of protector and provider, strong and resistant. According to Manson, now it is necessary to raise the bar, to create more pleasant and desirable features. For this purpose, he studied social psychology, absorbed theories of attractiveness, read research on sexuality, attended nightclubs, browsed books on neuro-linguistic programming and cognitive therapy, and participated in self-improvement seminars.
Manson wants us to rethink our feelings and actions. The “Models: Attract Women Through Honesty” will teach you to be armed with ideas and values that will form the basis of feelings, the lack of which any young person has felt. “First, Western culture is undergoing major social and emotional changes. A new type of masculinity is being formed. It is the first time that a whole generation is experiencing uncertainty, unable to formulate what a real man is, what he should be like, how he should express himself. There is no clear answer to these questions.”
The book was translated into Armenian by TV journalist Avetis Harutyunyan, this is his first experience as a translator. The TV presentation of “Models: Attract Women Through Honesty” will take place on September 14 at 10:20 am within the framework of the "Good Morning" program of Armenia TV. The book will become available for purchase after the TV presentation.