Տեղի ունեցավ Միլթոն Ֆրիդմենի «Կապիտալիզմ և ազատութ
Դեկտեմբերի 10-ին տեղի ունեցավ Միլթոն Ֆրիդմենի «Կապիտալիզմ և ազատություն» գրքի շնորհանդեսը: Միջոցառմանը ներկա էին տնտեսագիտական, բանկային էլիտան, տնտեսական փորձագետներն ու տնտեսագիտության ոլորտի պատկառելի դեմքերը: 20-րդ դարի ամենաազդեցիկ գաղափարախոսներից
Դահլիճի առաջին շարքերում տեղավորվում են տնտեսագետները, բանկային ոլորտի մասնագետները: Մի քանի րոպեից կխոստովանեն. այսպիսի բուռն շնորհանդեսի վաղուց չէին մասնակցել: Newmag հրատարակչության ղեկավարը այդպես էլ պատկերացնում էր. լույս տեսնելուց 60 տարի անց էլ այս գիրքը քաղաքական ու տնտեսական բանավեճերի առիթ է տալիս` ընդգծում է Արտակ Ալեքսանյանը. «Սա տնտեսագիտական բնույթի զրույցների և բանավեճերի համար փաստարկների և հղումների հրաշալի սկզբնաղբյուր է։ Մենք, այո, ապրում ենք ազատ շուկայական հարաբերություններում, բայց հետխորհրդային տարածքում։ Հետևաբար պետք է իմանանք, թե ինչ է շուկան։ Հետխորհրդային տարածքում բարեկեցությունը դեռ համընդհանուր ձգտում չէ և դեռևս համարվում է քաղքենիություն։ Փողը ոչ այն է՝ միջոց է, ոչ այն է՝ նպատակ։ Հարստությունը կասկածելի է, կարիերայի ձգտումը՝ պարսավելի, բիզնեսի ընդլայնումը՝ դատապարտելի»։
«Կապիտալիզմն ու ազատությունը»  Newmag հրատարակչության ու Արդշինբանկի երկրորդ համատեղ ձեռնարկն է: Բանկի վարչության նախագահ Արտակ Անանյանը տնտեսագիտական գրքերի հրատարակումը համարում է իրենց ընկերության կորպորատիվ պատասխանատվության՝ կրթական ուղղությունը. « Շուրջ մեկ տարի առաջ մեր գործընկերներից մեկը մի խոսակցության ժամանակ նկատեց, որ Ֆրիդմենի գիրքը հայերեն չկա և մենք նախաձեռնեցինք այն հայ ընթերցողին ներկայացնելու գործը: Ուրախ եմ, որ Newmag հրատարակչության հետ համագործակցության մեր արդյունքը այսօր կարող ենք ներկայացնել ձեզ և լայն հանրությանը»։
Աղմկահարույց գրքում ծագումով հրեա, հունգարացի ներգաղթյալ ամերիկացի գրողի հեղափոխական մտքերն են: Հեղինակը 1960-ականներին առաջարկում էր քաղաքական ու տնտեսական ազատությունների նոր բանաձև։ Ըստ Արդշինբանկի ֆինանսական տնօրեն Դավիթ Սարգսյանի, երկրի տնտեսության հիմքում մասնավոր նախաձեռնությունը և ճիշտ մոտիվացիան են, ուստի, չնայած բազմաթիվ մարտահրավերներին, դրանք շարունակում են աճ արձանագրել. «Ժամանակն ապացուցեց, որ ձևավորված տնտեսական համակարգն ավելի ուժեղ և առաջադեմ է, քան կարելի էր պատկերացնել»։
«Կապիտալիզմն ու ազատություն» ֆունդամենտալ աշխատությունը քաղաքագիտության ու տնտեսագիտության վրա ծանրակշիռ ազդեցություն է գործել 20-րդ դարում: Ժամանակակիցները հեղինակին չէին հասկանում: Նրա գաղափարներն ընդունելու էին մի քանի տասնամյակ անց, մինչև այդ նրան կոչում էին ծայրահեղական՝ հավելում է գրքի գիտական խմբագիր, տնտեսագիտության դոկտոր Յուրի Սուվարյանը. «Նրա գաղափարներն արտացոլվել են դասագրքերում, դարձել պետական քաղաքականություն։ Նրա կանխատեսումներն իրականանում են մինչև այսօր էլ։ Ֆրիդմենի տեսությանը պետք է ծանոթանալ»։
Տպարան հասնելուց առաջ, գիրքն ընթերցել է Տնտեսագիտական համալսարանի նախկին ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր Յուրի Սուվարյանը: Նրա գնահատմամբ՝ գիրքը թարգմանված է ֆինանսական ճշգրտությամբ ու տնտեսագիտական հանրամատչելի ոճով, ինչպես ինքը՝ հեղինակն է արել դա: Թարգմանիչ Լիանա Զաքարյանը մասնագիտությամբ տնտեսագետ չէ, բայց գրքի շնորհիվ բացահայտել է Ֆրիդմենի կարևոր տեսությունները. «Գիրքը հանրամատչելի բացատրում է տնտեսագիտական բարդ երևույթները։ Միլթոնը հասկանալի բացատրում է՝ ինչ է կապիտալիզմը. ապրանքների կամավոր փոխանակում»։
Տնտեսական ազատությունը քաղաքական ազատության մաս է։ Քաղաքական էլ բավարար պայման չէ տնտեսության համար։ Հայերեն թարգմանության խմբագիր Տաթևիկ Նալբանդյանի խոսքով, հեղինակը ցույց է տալիս կապիտալիզմի առավելություններն ու կանխատեսում սոցիալիզմի անխուսափելի կործանումը.  «Օրինակ, Ինչ անել, որ կառավարությունը սպառնացող ֆրանկենշտեյն չդառնա, սա բարդ հարցեր է, որը մասնագետների բանավեճի առարկա է»։
Բարձր տեխնոլոգիաների նախարար Վահագն Խաչատրյանն ափսոսում է, որ այս գիրքն իրենց ժամանակ չի թարգմանվել։ Նա անդրադարձավ Միլթոն Ֆիրդմենի մի կարևոր մտքի. Իշխանությունը, նաև այսօրվա կառավարությունը, որի անդամ է ինքը, չպետք է մտածի, թե բոլոր հարցերը կարող է լուծել. «Կարելի է երազել, որ այսպիսի գիրք լիներ տարիներ առաջ։ Սա Ֆունդամենտալ աշխատություն է։ Մեծ բացթողում էր, որ չենք կարողացել կարդալ նման գրքեր։ Խեղաթյուրված էին ներկայացվում նրա թեզերը։ Հիմս կարող ենք գնահատել այն, ինչ կա»։
Ֆրիդմենի գիրքը թարգմանվել է 18 լեզուներով ու հրատարակվել մեկ միլիոն օրինակով: Տնտեսագիտական լեզվով մասնագիտական այս աշխատությունը մեծ ազդեցութուն է ունեցել շատ երկրների տնտեսական աճի վրա, այդ թվում նաև Հայաստանի: ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը վստահեցում է՝ ձեռնարկն արդիական է. «1962 թվականին է եղել գրքի առաջին տպագրությունը, բայց միայն 1980-ականներին մարդիկ սկսեցին ծանոթանալ Ֆրիդմենին, սկսեցին հարցադրումներ անել, անդրադառնալ նրա թեզերին»։
Ֆրիդմենի գաղափարները, օրինակ, խորապես փոխել են, թե ինչպես են կառավարությունները կարգավորում տնտեսական պայմանները և արձագանքում ճգնաժամերին: Ապագա տնտեսագետները դեռ ուսանողական լսարաններում պետք է ծանոթ լինեն այս ֆունդամենտալ աշխատությանը՝ համոզված է ԵՊՏՀ Տնտեսագիտության ֆակուլտետի դեկան Հայկ Սարգսյանը. «Պարտավոր ենք լավ կրթություն տալ, ֆրիդմենի, մյուսները տեսակետները տեղ հասցնենք։ Բայց նաև հստակ դիսկուրսների մեջ պետք է լինենք վաղվա օրվա հետ, տնտեսական ազատության ինքնիշխանության կորստի մասին»։
Շուկան պետք է լինի ազատ: Ու հենց ասյտեղ էլ սկսվեց Ֆրիդմենի գաղափարների բուռն քննարկումը՝ ինչ դեր պետք է ունենա, ինչ պետք է անի ու չանի պետությունը՝ տնտեսությունը զարգացնելու համար: Newmag-ն էլ խոստացավ՝ տնտեսագիտական այլ բեսթսելլերներ ևս կթարգմանի ու կներկայացնի հայ ընթերցողին։

Presentation of Milton Friedman's book “Capitalism and Freedom” took place (video in Armenian, photos)
The presentation of Milton Friedman's book “Capitalism and Freedom” took place on December 10. The event was attended by economists, banking elites, economic experts and prominent figures in the field of economics. Friedman, one of the most influential id
Economists and banking specialists are in the first rows of the hall. They will confess in a few minutes. They have not participated in such a lively presentation for a long time. The head of Newmag publishing house imagined that. 60 years after its publication, this book gives rise to political and economic debates, Artak Aleksanyan emphasizes.“This is a wonderful source of economics for conversations, arguments, debates. Yes, we live in free market relations, but in the post-Soviet area. Then we need to know what the market is. Prosperity in the post-Soviet space is not yet a universal aspiration; it is still considered civility. Money is not a means, it is not a goal. Wealth is questionable, career aspiration is reprehensible, business expansion is condemnable.”
“Capitalism and Freedom” is the second joint venture between Newmag Publishing and Ardshinbank. Artak Ananyan, Chairman of the Board of the Bank, considers the publication of economic books to be the educational direction of their company's corporate responsibility. “About a year ago, one of our colleagues noticed during a conversation that Friedman's book is not in Armenian; we took the initiative to present it to the Armenian reader. I am glad that today we can present the result of our cooperation with Newmag publishing house to the general public.”
The sensational book contains the revolutionary thoughts of a Jewish-Hungarian immigrant-American writer. The author proposed a new formula for political and economic freedoms in the 1960s. According to Ardshinbank CFO Davit Sargsyan, private initiative at the heart of the country's economy is the right motivation, so despite the many challenges, they continue to grow. “Time has proved that the established economic system is stronger and more progressive than one could imagine.”
The fundamental work of “Capitalism and Freedom” had a profound effect on political science and economics in the 20th century. Contemporaries did not understand the author. His ideas would be accepted decades later, before that he was called an extremist, adds the scientific editor of the book, Doctor of Economics Yuri Suvaryan. “His ideas were reflected in textbooks and became a state policy. His predictions are still true today. One should get acquainted with Friedman's theory.”
Before reaching the printing house, the book was read by the former rector of the University of Economics, Doctor of Economics Yuri Suvaryan. According to him, the book is translated with financial accuracy and popular economic style, as the author himself did. Translator Liana Zakaryan is not an economist by profession, but thanks to the book she discovered Friedman's important theories. “The book publicly explains the complex economic phenomena. Milton clearly explains what capitalism is: a voluntary exchange of goods.”
Economic freedom is part of political freedom. Politics is not a sufficient condition for the economy. According to the editor of the Armenian translation Tatevik Nalbandyan, the author shows the advantages of capitalism and predicts the inevitable collapse of socialism. “For example, What to do to prevent the government from becoming a threatening Frankenstein, this is a difficult question that is the subject of debate among experts.”
Minister of High Technologies Vahagn Khachatryan regrets that this book was not translated in his time. He referred to a powerful thought by Milton Friedman. The government, especially the current government of which it is a member, should not think that it can solve all the issues. “One could dream of having such a book years ago. This is fundamental work. It was a big omission that we could not read such books. His theses were distorted. Now we can appreciate what is there.”
Friedman's book has been translated into 18 languages and published in one million copies. This professional work in the language of economics has had a great impact on the economic growth of many countries, including Armenia. Former RA Deputy Prime Minister Vache Gabrielyan assures that the manual is up-to-date. “It was the first publication of the book in 1962, but only in the 1980s did people get to know Friedman, start asking questions, and reflecting on his theses.”
Friedman's ideas, for example, have profoundly changed the way governments regulate economic conditions and respond to crises. Future economists should be acquainted with this fundamental work in student classrooms, YSU Dean of the Faculty of Economics Hayk Sargsyan is convinced. “We must give a good education to Friedman and convey the views of others. But we must also be in clear discourse tomorrow about the loss of economic freedom and sovereignty.”
The market must be free. And this is where the heated discussion of Friedman's ideas began: what role the state should play, what it should do and not do to develop the economy. Newmag promised to translate and present other economic bestsellers to the Armenian reader.