Նոր գիրք, նոր երգ, նոր տեսահոլովակ. Newmag-ը ներկայացնում է Ազնավուրի 5-րդ գիրքը (թրեյլեր)
Newmag-ը ներկայացնում է Շառլ Ազնավուրի «Հայրս՝ այդ հսկան» նովելների ժողովածուն: Գիրքն առաջին անգամ լույս է տեսել 2007-ին։ Սա Ազնավուրի արդեն 5-րդ գործն է, որ Newmag-ը հրատարակում է հայերեն: Հեռուստաշնորհանդեսը տեղի կունենա մայիսի 21-ին, իսկ շնորհանդեսը
Դեռ 3 տարի առաջ՝ 2019-ին, Newmag-ի տնօրեն Արտակ Ալեքսանյանը հայտարարեց, որ մինչև Ազնավուրի 100-ամյակը կթարգմանեն ու կհրատարակեն շանսոնիեյի բոլոր գրքերը: Հենց այդ թվականին լույս տեսավ «Կյանքից կառչածը», որը միանգամից սպառվեց գրախանութներում: Հետո Newmag-ը հրատարակեց «Մեղմ շշուկով», «Վերջին դուռը», «Քանի սիրտս բաբախում է» գործերը: Այսօր արդեն երգահանի ծննդյան օրվա նախօրեին ներկայացնում ենք «Հայրս՝ այդ հսկան» պատմվածների ժողովածուն:
Ազնավուրը ներկայանում է հումորի և երևակայության 16 զարդով, որոնք լեցուն են անակնկալներով, դրամայով ու երջանիկ լինելու խոհափիլիսոփայությամբ։ 16 նովել և պատմվածք, որոնք տարիների ընթացքում գրել է մեծ շանսոնիեն և այժմ ներկայացնում է մեկ ժողովածուով։ Գիրքը ֆրանսերենից թարգմանել է Սամվել Գասպարյանը: «Հայրս՝ այդ հսկան» նովելների ժողովածուի գլխավոր հովանավորը Amundi-ACBA Asset Management-ն է:
Երգահան ու գրող Ազնավուրն այս պատմվածքները գրել է տարբեր տարիներին, և միայն 2007-ին է այն հրատարակել մեծ գրքով:
Այս գործը ևս աչքի է ընկնում ազնավուրյան մեղմ ոճով, սուր հումորով, մտերմիկ լեզվով: Համեմատությունները դիպուկ են, նկարագրությունները չափազանդ ռեալիստական ու դրամատիկ. «Այն պահին, երբ ես բոլորովին նման բան չէի սպասում, հազիվ աթոռի բոյի պստիկ-ճստիկը հանկարծ տնկվեց իմ դիմաց ու հայացքը մեխեց աչքերիս մեջ:
— Դե հիմա ինձ ասա, թե հորս խի չես սիրում:
Եվ ես, չգիտեմ որ մեղքիս համար, միանգամից հայտնվում եմ դատապարտյալի աթոռին: Հարցաքննությունը լավ բան չէր խոստանում: Անողոք, ինչպես արդարադատությունը, բռունցքներով կոնքերին կռթնած, իմ հոգեառը շատ հանգիստ սպասում էր պատասխանի»:
«Հայրս՝ այդ հսկան» նովելների ժողովածուում տեղ են գտել նրա «Պապ լինելու արվեստը», «Հայրս՝ այդ հսկան», «Լուսանկարների ալբոմը», «Ամանորի արտասովոր ընթրիք», «Մեկ տեղ դրախտում» գործերը: Երգահան ու գրող Ազնավուրն այս պատմվածքները գրել է տարբեր տարիներին, և միայն 2007-ին է այն հրատարակել մեծ գրքով: Նա նուրբ ու մանրակրիկիտ ներկայացնում է փոքր երեխայի հոգեբանությունը, տարեց մարդու փիլիսոփայությունն ու մեր կյանքի ամենատարբեր իրավիճակները՝ պարզ ու սրամիտ նկարագրությամբ:
«Բարի լույս» ծրագրի ընթացքում տեղի կունենա նաև նրա երգի հայերեն թարգմանության, նոր գործիքավորման և նոր տեսահոլովակի պրեմիերա։
Այս նովելներում կարելի է տեսնել արմատներով էրզրումցի ֆրանսիայում բնակություն հաստատծ իր ընտանիքի նիստուկացը, դաստիարակության ու պատմական հայրենիքի նկատմամբ սիրո վառ դրսևորումները: Ազնավուրի ստեղծագործություններից յուրաքանչյուրը կյանքի մեկ դաս է՝ խորհուրդներով ու թևավոր մտքերով:
1300-ից ավելի երգերի հեղինակ ու համահեղինակ ֆրանսալեզու ամենահայտնի երգիչներից մեկի ծննդյան նախօրեին բացի գրքից, Newmag-ն ունի ևս մեկ անակնկալ: «Բարի լույս» ծրագրի ընթացքում տեղի կունենա նաև նրա երգի հայերեն թարգմանության, նոր գործիքավորման և նոր տեսահոլովակի պրեմիերա։ Անակնկալն ուղիղ եթերում՝ մայիսի 21-ին, ժամը 10։20 Արմենիա հեռուստաընկերության «Բարի լույս» ծրագրի ընթացքում։

Newmag presents Charles Aznavour’s “Mon père, ce géant” novel collection. The book was first published in 2007. This is Aznavour's 5th work that Newmag published in Armenian. The TV presentation of the book will take place on May 21, the presentation will
Three years ago Artak Aleksanyan, the executive director of Newmag Publishing announced that by the 100th anniversary of Aznavour all of his books will be translated and published in Armenian. Firstly, Newmag published Aznavour’s “Retiens la vie” book, which was immediately consumed in bookstores. Then Newmag presented three other books - “À voix basse”, “D’une porte l’autre” and “Tant que battra mon coeur” books. Today, on the eve of the composer's birthday, we present the “My father, that giant” book.
Charles Aznavour offers us 16 little gems of humor and imagination, which are full of secrets, surprises, dramas and the pleasures of existence. 16 short stories were written over the years by the great chansonnier and now presented in one collection. The book translator is Samvel Gasparyan: The main sponsor of the publication is Amundi-ACBA Asset Management.
This work stands out in Aznavour's mild style, sharp humor and friendly language. The comparisons are accurate, the descriptions are extremely realistic and dramatic.
Some of the novels included in this book are: “The art of being a grandfather”, “My father, that giant”, “Photo Album”, “An unusual New Year's dinner” and “A place in paradise”. Composer and writer Aznavour wrote these stories in different years. Eventually, only in 2007 he published all of them in one book. He delicately and meticulously presents the psychology of a child and the philosophy of an elderly person. He describes various situations in our lives with a simple, yet powerful description.
In these novels one can see the life and various details of his family, which had roots from Erzurum, but lived in France. Each of Aznavour's works is a life lesson filled with valuable advice and fundamental ideas.
On the eve of the birthday of one of the most famous French singers of more than 1300 songs, Newmag has one more surprise. In the scope of the “Good Morning” program on Armenia TV, the premiere of the Armenian translation of Aznavour’s song will be held, accompanied by a new music video. You can listen to the Armenian version of the song on May 21, during the “Good Morning” program of Armenia TV.