Newmag 2023. Տարվա 12 ակնթարթները (տեսանյութ)
Տարվա 12 ակնթարթներ խորագրով տեսանյութում փորձել ենք հավաքել ամեն ամսվա ամենակարևոր իրադարձությունը, որը նշանավորել է մեր 2023-ը։ Նոր գրքեր, հեղինակներ, հուշագրեր, փառատոներ, մատենաշարեր՝ այն ամենն, ինչը լուսավորել է մեր գրաքերներին՝ մեկ տեսաշարով։
ՀՈՒՆՎԱՐ
Տարին Newmag-ը սկսեց նոր հուշագրով ու նոր մատենաշարով։ Մայր աթոռն ու հրատարակչությունը սկսեցին «Հուն» մատենաշարի հուշագրով։ Հունը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հրատարակչական խորհրդի երաշխավորությամբ և Գարեգին Երկրորդի օրհնությամբ ստեղծված բացառիկ մատենաշար է։ Առաջին անգամ մասնավոր հրատարակչությունը Մայր Աթոռի հետ հրատարակում է քրիստոնեական պոպուլյար գրականություն։ «Հուն» մատենաշարի առաջին գիրքը Աստվածաշնչից հետո թերևս ամենաշատ ընթերցված Քլայվ Սթեյփլ Լուիսի «Զուտ քրիստոնեություն»- նն էր։
ՓԵՏՐՎԱՐ
Երկրորդ ձմեռային փառատոնը նշանավորվեց միանգամից 5 նոր գրքով ու 5 նոր հուշագրով։ Newmag. Winter Fest 2023-ին էր նաև ազնավուրյան 5-րդ տեսահոլովակի պրեմիերան. «Վենետիկն է տխուր», Անդրե։
ՄԱՐՏ
Newmag-ի հրավերով Հայաստան ժամանեց արգենտինահայ հայտնի գրող, լրագրող Մագդա Թախտաճյանը: Newmag-ը հրատարակել է գրողի «Ռոջավա» վեպը։ 4 հայտնի բեսթսելլների հեղինակը մայրենի լեզվով թարգմանվել է առաջին անգամ։ Գրեթե երկու ամիս հայրենիքում գրողը գրքարշավ արեց, հանդիպեց իր ընթերցողների հետ։
ԱՊՐԻԼ
Հրատարակչությունը նշեց իր հիմնադրման հինգ տարին։ Գրական տոնական մեկամսյա միջոցառումները սկսվեցին Զանգակ գրատանը։ Մեկ ամիս հրատարակչությունը կազմակերպեց հանդիպումներ հեղինակների հետ, վարպետության դասեր ու անկեղծ զրույցներ։ Ապրիլին լույս տեսավ միանգամից 4 նոր գիրք՝ Նարինե Աբգրայանի Մանյունյայի երկար սպասված վերջին մասը, Էլենա Ֆերանտեի «Իմ հանճարեղ ընկերուհին» քառագրության 3-րդ հատորը, համաշխարհային մեգահիթ «Մեզնից մեկը ստում է» դետեկտիվը և Սուսաննա Հարությունյանի նոր, անսպասելի վեպը ՝ «Անդրանիկի վերջին ձին»։
ՄԱՅԻՍ
Երկար սպասված առաջին երեք մանկական գիրքն ու «Երազ» մատենաշարը Newmag-ը ներկայացրեց մայիսին։ «Երազ Փրոջեքթսը» և Newmag հրատարակչությունը հրատարակում են հայ և արտասահմանյան մանկագիրների գրքերը՝ ամեն տարիքային խմբի համար նախատեսված հատուկ տառատեսակով, տառաչափով ու նկարազարդումներով։
ՀՈՒՆԻՍ
Գրեթե 12 ժամ՝ կեսօրից, մինչև ուշ երեկո, Newmag-ն անցկացրեց Ամառային 3-րդ փառատոնը՝ Սամր ֆեստը։ 5 նոր գիրք՝ անսպասելի գլուխգործոցներ ու համաշխարհային բեսթսելլերներ, թրեյնինգներ, հատուկ ծրագիր երեխաների համար, համերգ, գրքի մեծ տոնավաճառ ու խաղարկություններ։ Այս ամենը՝ մեկ օր, մեկ այգում ու վեց տարբեր լոկացիաներում։
ՀՈՒԼԻՍ
Հրատարակչությունը բացեց իր առաջին գրքի անկյունը՝ քորները։ Կասկադի սրճարաններից մեկում՝ Սինտրայում, Newmag-ը սկսեց նոր գրքային մշակույթ։ Սրճարանում մի ամբողջ անկյուն մեր գրքերն են։ Մեկ գիրք ու մեկ համեղ սուրճ սրճարանից առաջարկով։
ՕԳՈՍՏՈՍ
Newmag-ն ու «Արտ Բրիջը» դեռ ձմռանը կնքած հուշագրով՝ ամռան վերջին սկսեցին գրական քննարկումների շարք։ Առաջին հանդիպումը «Ինքնագիր» գրական հանդեսի վերահրատարակման մասին էր։ Նյումեգի հեղինակներն ու ոլորտի լավագույն մասնագետները քննարկեցին «Գրականություն՝ արտառոց ժամանակներում», մտածեցին «Հնարավո՞ր է փրկել Երեւանի ճարտարապետական դեմքը»։ Նույն ամսում, «Երազ» մատենաշարը ներկայացրեց ևս երեք նոր գիրք։ «Երազի դպրոց» տոնական միջոցառմանը գործարկվեց նաև երազի կայքը՝ yeraz.newmag.am- ը։
ՍԵՊՏԵՄԲԵՐ
Նյումեգի ֆրանսիական շնչով էր։ Աշունը հրատարկչությունը սկսեց նոր փառատոնով՝ ֆրանսիական գրքերի Ֆրանկոֆեստով։ Նյումեգը փառատոնին ներկայացրեց միայն ֆրանսիական բովանդակություն՝ չորս ֆրանսիական բեսթսելլեր՝ Ամելի Նոտոմբի «Կապույտ մորուքը», Ժոել Դիկերի «Ամբողջ ճշմարտությունը Հարի Քվեբերտի մասին», Անդրեյ Մակինի «Իմ հայ ընկերը» և Անյես Մարտեն-Լուգանի «Երջանիկներն ընթերցում են և սրճում» վեպերը։
ՀՈԿՏԵՄԲԵՐ
Շառլ Ազնավուրի մահվան տարելիցին ՝ հոկտեմբերին, Նյումեգը ներկայացրեց շանսոնյեի «Այս կռվի մանուկները» երգի հայերեն տարբերակը։ Լեգենդար հայի հուզիչ երգի պրեմիերան համընկավ արցախցիների բռնի տեղահանման հետ։ Երգը Նյումեգը նվիրեց արցախցի երեխաներին։ Տեսահոլովակում ինը ամիս շրջափակման մեջ գտնվող, ու հետո տեղահանված արցախցի փոքրիկներն են։ Լայֆ- Այս կռվի մանուկները։
ՆՈՅԵՄԲԵՐ
Սմարթ մատենաշարի երրորդ գրքով նյումեգը բացեց իր երկրորդ անկյունը։ «Ի գործ»-ն առաջինը ներկայացվեց Unicorn Community café-ում։ Կողբացի 83 հասցեում արդեն գործում է նյումեգի գրքերի վաճառքի երկրորդ անկյունը։
ԴԵԿՏԵՄԲԵՐ
Երկու հազար քսաներեքը Նյումեգ հրատարակչությունը ավարտեց նոր հասցեում ու նոր գրքառատ գրասենյակում։ Հրատարակչությունը հայտարարեց նաև նոր մեծ նախագծի՝ Նյումեգ ակադեմիայի գործարկման մասին։

Newmag 2023: 12 moments of the year (video)
In the video entitled 12 moments of the year, we tried to collect the most important event of each month, which marked our 2023. New books, authors, memoirs, festivals, series - everything that enlightened our readers in one video series.
JANUARY:
Newmag started the year with a new memoir and a new series. The Armenian Apostolic Church and the publishing house started with the memorandum of the "Hun" series. Hun is an exclusive series created under the guarantee of the Publishing Board of the Mother See of Holy Etchmiadzin and the blessing of Catholicos Garegin II. For the first time, a private publishing house publishes Christian popular literature together with the Mother See. The first book in the "Hun" series was "Mere Christianity" by Clive Staples Lewis, perhaps the most read after the Bible.
FEBRUARY
The second winter festival was marked with 5 new books and 5 new memoirs. Newmag. Winter Fest 2023 was also the premiere of the Aznavourian 5th video. "How sad Venice can be", Andre.
MARCH:
The famous Argentinian-Armenian writer and journalist Magda Takhtachyan arrived in Armenia at the invitation of Newmag. We published the writer's novel "Rojava". The author of 4 famous bestsellers has been translated into her native language for the first time. The writer went on a book tour in her homeland for almost two months and met with her readers.
APRIL
The publishing house celebrated five years of its foundation. The one-month literary holiday events began in the Zangak bookstore. For a month, the publishing house organized meetings with authors, master classes and sincere conversations. In April, 4 new books were published at once: the long-awaited last part of Narine Abgrayan's “Manyunya”, the 3rd volume of Elena Ferrante's "My Brilliant Friend" tetralogy, the global megahit detective "One of us is lying" and Susanna Harutyunyan's new, unexpected novel, "The Last Horse of Andranik”.
MAY
Newmag presented the long-awaited first three children's books and the "Yeraz" series in May. "Yeraz Projects" and Newmag publishing house publish books by Armenian and foreign authors with special fonts, sizes and illustrations designed for every age group.
JUNE
For almost 12 hours, from noon to late evening, Newmag held the 3rd Summer Festival. 5 new books: unexpected masterpieces and global bestsellers, training, a special program for children, a concert, a big book fair and raffles. All this in one day, in one park and in six different locations.
JULY
The publishing house opened its first corner in one of Cascade's cafes, in Sintra, starting a new book culture. A whole corner in the cafe is filled with our books. One book and one delicious coffee with an offer from the cafe.
AUGUST
Newmag and "Art Bridge" started a series of literary discussions at the end of the summer with the memorandum signed in the winter. The first meeting was about the re-publishing of the "Inqnagir" literary magazine. The authors of Newmag and the best specialists in the field discussed "Literature in extraordinary times", and thought "Is it possible to save the architectural face of Yerevan?" In the same month, the "Yeraz" series presented three more new books. At the "Yeraz School" holiday event, the website, yeraz.newmag.am, was also launched.
SEPTEMBER
It was with the French breath of Newmag. The publishing house started the autumn with a new festival, the Francofest of French books. Newmag presented only French content at the festival: four French bestsellers: "Blue Beard" by Amélie Nothomb, "The Truth About the Harry Quebert Affair” by Joël Dicker, "My Armenian Friend" by Andrei Makine and “Happy People Read and Drink Coffee” by Agnès Martin-Lugand.
OCTOBER
On the death anniversary of Charles Aznavour, Newmag presented the Armenian version of the song "Children of the War”. The premiere of the exciting song of the legendary Armenian coincided with the forced displacement of the people of Artsakh. Newmag dedicated the song to the children of Artsakh. In the video, there are children from Artsakh who were under siege for nine months and then displaced.
NOVEMBER
Newmag opened its second corner with the third book of the Smart series. "Work Rules" was first presented at Unicorn Community café. At 83 Koghbatsi Street, the second corner of NewMag books is already operating.
DECEMBER
Newmag is headquartered in a new address and a new book-filled office in 2023. The publishing house also announced the launch of a new large project, the Newmag Academy.