Գլխավոր Կարծիքներ Խայտառակ արարք
Ցեղասպանագիտությամբ հետաքրքրվող ցանկած ոք պարտավոր է կարդալ այս գիրքը, քանի որ հեղինակը մանրակրիտ ուսումանսիրել է ցանկացած աղբյուր, որին հղում է արել, ինչն էլ ամբողջականացնում է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Թուրքայի ժխտողական քաղաքակության դեմ հակափաստարկները:
Խայտառակ արարք
Հայոց ցեղասպանության մեջ Թուրքիայի հանցավորության հիմնաքարային առաջին գնահատականը՝ թուրք պատմաբանից:
Թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամը ծավալուն ուսումնասիրություններից հետո ներկայացնում է մանրակրկիտ մշակված, օսմանյան և այլ աղբյուրների առատությամբ աչքի ընկնող աշխատություն, որը նաև թուրքական իշխանություններին ուղղված մեղադրանք է։ Աքչամն առաջին գիտնականն է, որը հավաքել է թուրքական ռազմական և դատական փաստաթղթերում, ականատեսների նամակներում և վկայություններում ցրված կարևորագույն ապացույցները։ Նա հետևել է Ցեղասպանությանը նախորդած իրադարձություններին և ցույց տվել, թե ինչպես են Ցեղասպանությունը համակարգված կերպով կազմակերպել Օսմանյան կառավարությունը, իշխող քաղաքական ուժը և բանակը։ Աքչամը նաև հետաքննում է կարևորագույն հարցը, թե Թուրքիան ինչպես խուսափեց պատասխանատվությունից՝ օգտագործելով տարածաշրջանում գերտերությունների շահերի բախումը, մեղավորներին պատժելու համար միջազգային հանրության ոչ համարժեք փորձերը և թուրք ազգայնականների առաջնահերթությունները։
Հիմա, երբ Թուրքիան մեծ ջանքերով փորձում է միանալ Եվրամիությանը, Աքչամի աշխատանքը նույնիսկ ավելի կարևոր և անհրաժեշտ է դառնում։ Արդիականությունը չկորցնող այս գիրքը Հայոց ցեղասպանության թեմայով դասական և առաջնային աշխատություն է։

Main Reviews A Shameful Act
Anyone interested in Genocide studies should read this book, as the author has thoroughly studied any source to which he refers, which completes the counter-arguments against Turkey's policy of denial of the Armenian Genocide.
A Shameful Act
In 1915, under the cover of a world war, some one million Armenians were killed through starvation, forced marches, forced exile, and mass acts of slaughter. Although Armenians and world opinion have held the Ottoman powers responsible, Turkey has consistently rejected any claim of intentional genocide.
Now, in a pioneering work of excavation, Turkish historian Taner Akçam has made extensive and unprecedented use of Ottoman and other sources to produce a scrupulous charge sheet against the Turkish authorities. The first scholar of any nationality to have mined the significant evidence—in Turkish military and court records, parliamentary minutes, letters, and eyewitness accounts—Akçam follows the chain of events leading up to the killing and then reconstructs its systematic orchestration by coordinated departments of the Ottoman state, the ruling political parties, and the military. He also probes the crucial question of how Turkey succeeded in evading responsibility, pointing to competing international interests in the region, the priorities of Turkish nationalists, and the international community's inadequate attempts to bring the perpetrators to justice.
As Turkey lobbies to enter the European Union, Akçam's work becomes ever more important and relevant.Beyond its timeliness, A Shameful Act is sure to take its lasting place as a classic and necessary work on the subject.