Աշխարհահռչակ դեմքերն ընթերցում են Վարդան Գրիգորեանի «Տուն տանող ճանապարհը» (տեսանյութ)
Newmag-ը հրատարակեց Վարդան Գրիգորեանի «Տուն տանող ճանապարհը» գիրքը: Այս գործում պատկերված է մեծ մենթորի կյանքի բացառիկ հուշագրությունը՝ մարտահրավերների հաղթահարման, շարունակական ձեռքբերումների և հնարավորությունների կիրառման մասին։ Գիտությունների թեկնածուի
Գարեթ Էվանս, Ավստրալիայի Արտաքին գործերի նախկին նախարար
«Թավրիզից Լիբանանով Կալիֆոռնիայով, Տեխասով, Փենսիլվանիայով, Ռոդ Այլենդով և բազում այլ վայրերով մինչև Նյու Յորք հասած ու գիտելիք երազող տղան, որն այսօր, հուսամ, արդեն ուսյալ է, կանգնած է մի կազմակերպության ղեկին, որն իր առաքելությունն է հռչակել գիտելիքի տարածումն աշխարհում: Երազող, որը սովորել է նախաձեռնող լինել, թափառող մի հայ, որը հասել է Նյու Յորք Թայմսի էջերին, որդի, որը դարձել է հայր, հայր, որը դարձել է ամուսին: Սա այն կյանքն է, որը երբեք չէի սպասի, որ կունենամ»:
Սամանթա Փաուեր, ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան
«Այժմ նստած իմ գրասենյակում՝ Էնդրյու Կարնեգիի դիմանկարի ներքո, տրվել եմ հիշողություններիս՝ վերապրելով այն երկար ուղին, որն ինձ հասցրեց այստեղ: Դեռ Լիբանանում իմ առաջին մենթոր Սիմոն Վրացյանը, Հայաստանի առաջին ու կարճատև հանրապետության վերջին վարչապետը, դարձել էր իմ երկրորդ հայրը, ուսուցիչն ու բարերարը: Նա գրել էր ինձ, որ երբ Բեյրութ էի եկել, փոքրիկ ձկնիկ էի մեծ լճակում, սակայն նրա եզրակացությամբ այդ պահից սկսած պիտի դառնայի մեծ ձուկ փոքր լճակում: Առաջին տասը տարիների իմ բոլոր հաջողություններով ես հիմնովին պարտական եմ նրան»:
Ռուբեն Վարդանյան, «ԱՎՐՈՐԱ» նախաձեռնության համահիմնադիր
«Իմ ճանապարհին ինձ օգնել են շատ ընկերներ ու անծանոթներ, և իհարկե իմ կինն ու երեխաները: Բայց երբեմն մեջս սղոսկում է թեթև կասկած, որ այնուամենայնիվ ճակատագրի մատը ևս խառն է եղել ամեն ինչում: ԷՆդրյու Կարնեգիի մասին առաջին անգամ կարդացել եմ 12 տարեկանում և հիացած եմ մնացել Էդիսոնի ու Ֆուլթոնի պես մեծ գյուտարարների ու Կարնեգիի նման ինքնակայացած մարդկանցով»:
Արա Դարզի, Աշխարհի առաջատար վիրաբույժ
«Պատանի հասակում Կարնեգիի մասին իմանալուց հետո մեծագույն համակրանքով լցվեցի նրա նկատմամբ՝ նկատելով իմ ու այդ մարդու վաղ կյանքի որոշ նմանություններ, երկուսս էլ աղքատ ընտանիքներից էինք, երկուսս էլ սիրում էինք կարդալ, սակայն չէինք կարող մեզ թույլ տալ գիրք գնել կամ նույնիսկ վարձով վերցնել, երկուսս էլ երիտասադր տարիքում մեկնել ենք օտար երկիր բախտ որոնելու, երկուսս էլ գիտեինք՝ հոգով ու սրտով, որ մեզ կփրկի և կուղղորդի միայն կրթությունը, որ իրականում կրթությունն է լավ կյանքի բանալին յուրաքանչյուրի համար, ով էլ լինի, որտեղ էլ ծնված լինի»:
- Տեղի ունեցավ Վարդան Գրիգորեանի «Տուն տանող ճանապարհը» գրքի շնորհանդեսը (տեսանյութ)
- Newmag-ը ներկայացնում է «Քարնեգի» հիմնադրամի լեգենդար նախագահի բացառիկ հուշերը (թրեյլեր)
Բերնար Քուշներ, Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի նախկին նախարար
«Մինչև օրս գրասենյակիս պատերը երիզված են գրքերով, մարդիկ ինձ գրքեր են ուղարկում, խոսում են ինձ հետ գրքերից, և ինքնս միշտ բավականություն եմ ստանում ձեռքս ընկած գրքի ծանրությունից: Գիրքն ինձ համար մնում է մարդու ամենաբացառիկ ստեղծագործություններից մեկը, քանի որ էությամբ ընծա է, գիտելիքի ընծա, որ ինչպես էլ հայտնվի քո ձեռքում, գտածո գանձ է: Դու դա կրում ես քեզ հետ և դրանից սովորում ես որտեղ ու երբ կամենաս: Գիրքը մարդու երազանքների, գաղափարների և իդեալների շտեմարան է»:
Մերի Ռոբինս, Իռլանդիայի նախկին նախագահ
«Գրադարանը որպես վայր, որտեղ գրքերը կարող են ազատորեն տրամադրվել իրար և միմյանց երեխաներին, բոլորի երեխաների նկատմամբ մարդու դրսևորած հոգածության առհավատչյան են: Գրադարան հիմնելու և պահպանելու գործը ներդրում է ոչ միայն մեր, այլև ապագա սերուդների կյանքում: Գրադարանը ժառանգություն է, հայելի դեպի անցյալ և պատուհան դեպի ապագա»:
Նուբար Աֆեյան, «Ավրորայի» համահիմնադիր
«Երբ պատանի էի՝ Թավրիզում կարդացի Մեծ պատերազմի բերած արհավիրքների՝ տեղահանումների, կոտորածների ու ցեղասպանությունների մասին՝ ուղղված քաղաքացիական բնակչության դեմ:
Էռնեստո Զեդիլիո - Մեքսիկայի նախկին նախագահ
«Մի բան ամեն դեպքում հստակ է՝ խաղաղությունը կարմատավորվի՝ հասկանալով, թե ինչպես են մեր՝ պետությունների, մարդկանց, ժողովուրդների տարբերությունները դառնում են հակամարտության պատճառ, և գտնելով այդ տարբերությունները կառավարելու ուղիներ, այլ ոչ թե թույլ տալու, որ դրանք վերաճեն բռնությունների»:
Ջորջ Քլունի, Դերասան, կինոպրոդյուսեր
«Էնդրյու Քարնեգին ասում էր, որ կուզեր իր բարեգործությունները իրական ու մշտական օգուտ տային աշխարհին: Ես փող չունեի, բայց սովորեցի Կարնեգիից, թե ինչ է հնարավոր անել փողի հետ. բաժանել այն: Ճիշտ այդպես ես վարվեցի գրքի հետ. լինելով առանց գրքի տղա՝ դարձա մի մարդ, որը բազմաթիվ մարդկանց միջոցներով միլիոնավոր մարդկանց ապահովում է գրքերով»:

World-famous people read Vartan Gregorian’s “The Road to Home” (Video in Armenian)
Newmag Publishing House presented Vartan Gregorian’s “The Road to Home” book. This literary piece depicts the unique memoir of the life of a great mentor. It describes his challenges, achievements and opportunities in one book. Gregorian’s story consists
Gareth Evans - Former Australian Foreign Minister
From Tabriz, Iran to New York City, a poor boy, yearning for knowledge, a wandering Armenian who ended up on the society pages of the New York Times. This is the life it has been my privilege to lead.
Samantha Power - Former US Ambassador to the UN
Now, as I sit in my office, under a portrait of Andrew Carnegie, I am given to reflecting on the long voyage that brought me here. In Lebanon, my first mentor - Simon Vratzian, the last prime minister of the short-lived first Republic of Armenia, was a surrogate father, teacher and benevolent benefactor. For all my success in the first ten years, I owe him.
Ruben Vardanyan - Co-Founder of Aurora Humanitarian Initiative
Many mentors, friends and strangers have helped and guided me along the way,-as well, of course, as my wife and children. But sometimes there is a slight suspicion in me that a fickle finger of fate was still involved in everything.
Lord Ara Darzi - Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London
I had a great empathy for Carnegie and detected some similarities in our backgrounds: We were both boys from poor families. We both knew, in our hearts and in our bones, that education would save us and direct us - that in fact, education is the key to a better life for everyone, no matter who they are or where they are born.
Bernard Kouchner - Former French Foreign Minister
A book to me is still one of the most extraordinary creations of man, because it is a gift of knowledge. A book contains dreams, ideas and ideals. It contains notions about reality and utopia, about revolutions and clues about life and freedom and happiness.
Mary Robinson - Former President of Ireland
To construct and cherish a library is to invest not only in ourselves, but in future generations. A library is a legacy. A library is a mirror to the past and a window to the future.
Noubar Afeyan - Co-Founder of Aurora Humanitarian Initiative
As a young boy in Tabriz, I had read about the terrible devastation wrought by the Great War, including the deportations, atrocities and genocides perpetrated against civilian populations.
Ernesto Zedillo - Former President of Mexico
One thing is clear, however: peace will be rooted in understanding how the differences between us - between states, peoples, and nations - cause conflict, and in finding ways of managing those differences instead of letting them explode into hostilities.
George Clooney - Film Producer
Andrew Carnegie himself said that he wanted the philanthropies he had begun to do real and permanent good in this world. I had no money, so I have learned through Carnegie's legacy, what is possible to do with money: give it away! In much the same way, I had learned earlier, how a boy who had no books could grow up to be a man dedicated to using the resources of many to provide books for millions.