«Բացելով ՆԱՏՕ-ի դուռը»՝ պատմական մեծ նախագիծ, որն
«Բացելով ՆԱՏՕ-ի դուռը»՝ պատմական մեծ նախագիծ, որն ազդեց տասնյակ երկրների ու միլիոնավոր ճակատագրերի վրա (տեսանյութ)
«Բացելով ՆԱՏՕ-ի դուռը» գիրքը ներկայացնում է ՆԱՏՕ-ի ընդլայնումը ներսից: Այն թույլ է տալիս հասկանալ գործընթացի ամբողջ տրամաբանությունը, իրական խնդիրներն ու մտահոգությունները, Ռուսաստանի հետ բանակցությունների ամբողջ հետնաբեմը: Գիրքը օգնում է սթափ տեսնել, թե
1990-ականներին թվում էր, որ վերադարձ նախկինին այլևս չի լինելու: Ռուս-ամերիկյան հարաբերությունները հարթ չէին, բայց կար մտերմության զգացողություն, միասին առաջ գնալու միտում և զգույշ լավատեսություն: Հենց այդ շրջանում Ռոնալդ Ասմուսը գիտական շրջանակներում առաջ քաշեց ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման գաղափարը և միանալով պետքարտուղարության ղեկավար թիմին՝ օգնեց այն դարձնել իրականություն: Ռազմաքաղաքական դաշինքը դառնում էր ռազմաքաղաքակրթական:
ՆԱՏՕ-ի ընդլայնումը Ռուսաստանին գրգռում էր, բայց Ելցինը կտրուկ դեմ հանդես չէր գալիս: Խոսվում էր նույնիսկ Ռուսաստանի անդամակցության մասին: Պետքարտուղարի փոխօգնական Ռոնալդ Ասմուսը նկարագրում է մանրամասներ, որոնք տեսախցիկներից հեռու են մնացել: Պարզվում է, որ օրինակ ՆԱՏՕ-ի ապագա անդամ Լեհաստանի նախագահի հետ քննարկումներից մեկի ժամանակ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Գրաչովը գոռացել է Ելցինի վրա:
Ռոնալդ Ասմուսը «Բացելով ՆԱՏՕ-ի դուռը» գրքում ներկայացնում է ամերիկյան, եվրոպական ու ռուսաստանյան ներքին ու արտաքին քաղաքական իրադրությունը ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման գաղափարի իրագործման ժամանակ: Արևմուտքում ոչ բոլորն էին երջանիկ Արևելյան Եվրոպան ՆԱՏՕ-ի հովանու տակ վերցնելու ձգտումներից: Միացյալ Նահանգներում գաղափարը դարձավ քաղաքականություն մեծ դժվարությամբ: Մեկ այլ բարդ խնդիր էր դա անելը առանց Ռուսաստանի հետ լուրջ առճակատման:
Գիրքը ներկայացրել ենք Newmag & Friends ձևաչափով։ ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման գաղափարի համահեղինակ ու ճարտարապետ, ամերիկացի բարձրաստիճան դիվանագետ Ռոնալդ Ասմուսի՝ բացառիկ մանրամասներով հուշերը հայերեն է թարգմանել Վիգեն Սարգսյանը։

"Opening NATO’s door": a great historic project that affected dozens of countries and the destinies of millions (video)
“Opening NATO's door” is a book, that presents NATO's expansion from the inside. It makes understandable the whole logic of the process, the real problems and concerns, the whole background of the negotiations with Russia. The book helps to see soberly wh
In the 1990s, it seemed that there would be no way back. Russian-American relations were not smooth, but there was a sense of closeness, a tendency to move forward together, and cautious optimism. It was during this period that Ronald Asmus brought forward the idea of NATO expansion in scientific circles and, by joining the leadership team of the State Department, helped make it a reality. The military-political alliance was becoming a military-civilizational one.
NATO expansion irritated Russia, but Yeltsin was not strongly against it. There was even talk of Russia's accession. Deputy Assistant Secretary of State Ronald Asmus describes details that were not publicly known. For example, during one of the discussions with the president of Poland, a future member of NATO, Russian Defense Minister Grachev shouted at Yeltsin.
In "Opening NATO’s door", Ronald Asmus presents the American, European and Russian domestic and foreign political situation during the implementation of the idea of NATO expansion. Not everyone in the West was happy with the push to bring Eastern Europe under NATO's umbrella. In the United States, the idea became policy with great difficulty. Another difficult task was to enlarge NATO without a major confrontation with Russia.
The book is presented in the Newmag & Friends format. The translator of the memoirs, which include exceptional details of the NATO enlargement process, is Vigen Sargsyan.