Տեղի ունեցավ «Իլոն Մասկ» գրքի հեռուստաշնորհանդեսը (լուսանկարներ, տեսանյութ)
Արմենիա հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում տեղի ունեցավ աշխարհի #1 գյուտարար ու նորարար Իլոն Մասկի մասին կենսագրական գրքի շնորհանդեսը:«Բարի լույս» հաղորդմանը մասնակցեցին տիեզերագետներ, արևային էներգետիկայի մասնագետներ, գրքի թարգմանիչն ու խմբագիրը: Սա Իլոն
Ութ տարեկանում նա արդեն կարդացել էր գրադարանի բոլոր գրքերը: Առաջին ընկերությունը գնեց 28 հազար դոլարով ու վաճառեց 307 միլիոնով, մյուս ընկերությունը՝ Փեյ Փալը, վաճառեց մեկ ու կես միլիարդ դոլարով: Իսկ հետո կառուցեց էլեկտրամեքենա ու տիեզերանավ: «Իլոն Մասկ. Tesla SpaceX և ֆանտաստիկ ապագայի որոնումներ» գրքում հաջողակ գիտնականի հաջողություններն են ու ձախողումները: Նրան երկու անգամ հեռացրել են իր իսկ ստեղծած ընկերությունից, բայց նա նորից ամեն ինչ սկսել է զրոյից: Մի քանի անգամ սնանկացումից փրկել է իր ընկերությունները:
Նա մեկ դոլարով հարավաֆրիկյան հանրապետությունից հասավ Միացյալ նահանգներ ու գրավեց ոչ միայն աշխարհը, այլև՝ տիեզերքը: Newmag-ը ներկայացնում է ամենաֆուտուրիստական բիզնեսմենի մասին պատմող Էշլի Վենսի՝ «Իլոն Մասկ. Tesla SpaceX և ֆանտաստիկ ապագայի որոնումներ» գիրքը: Այստեղ կան հարյուրից ավելի հարցազրույցներ Մասկի ներկա ու նախկին կանանց, ընկերների, հարազատների և իր՝ Իլոն Մասկի հետ՝ ներկայացնում է գրքի թարգմանիչ Լիանա Զագարյանը. «էպատաժային կերպար է, իրեն հասկանալը բարդ է: Ինքը գիտի դրա մասին, պարբերաբար գրքի հեղինակին հարցնում է՝ ես խելագա՞ր եմ: Բացառիկ ունակություններ, բացառիկ երևակայություն ունի»:
Իլոն Մասկը գրքում պատմում է Միջտիեզերական հաղորդակցություն ստղեծելու իր գաղափարի ու 2050 թվականին Մարսը բնակեցնելու երազանքի մասին: Մասկն ուզում է ապրել ու մեռնել Կարմիր մոլորակի վրա՝ նկատում է Երևանի Պլանետարիումի տնօրեն Գրիգոր Մաշուրյանը. «Դա պարտադիր ծրագիր է, ուշ, թե շուտ, լինելու է: Մարսում, Վեներայում մինչև 2050 թվականը մեկ միլիոն մարդ է ցանկանում բնակեցնել: Թթվածինը կլինի, գործարաններ ու նաև բույսեր կլինեն: ֆենոմենալ մարդ է, ճկուն, ոչ ստանդարտ մտածելակերպով»:
.jpeg)
Երևանի Պլանետրիումի տնօրենը չի զարմանում՝ Մասկի երազանքները համամարդկային գլխավոր նպատակներ են՝ գրավել տիեզերքը, ստեղծել առանց պետական համակարգի հասարակություն ու զբոսաշրջային տուրով լինել տիեզերքում: 2026-ին առաջին օդաչուն կթռնի Մարս: Նա արեց անհնարինը՝ տեղծեց սեփական արտադրության տիեզերանավեր: SpaceX ընկերության ամեն նոր թռիչք պատմական է, ընկերության գաղափարը Մասկի երազանքն է՝ ստեղծել բազմամոլորակային քաղաքակրթություն: Իլոն Մասկի կենսագրականը Newmag-ի հրատարակած առաջին կենսագրականը չէ՝ հավելում է հրատարակչատան գլխավոր խմբագիր Գնել Նալբանդյանը. «Կենսագրական գրելու, մյուսներին սեփական օրինակով ոգեշնչելու արվեստն ամենաբարդերից է»:
Ահա և Իլոն Մասկի մյուս խենթ գաղափարը, որը դարձել է իրական բիզնես, առանց նույնիսկ մեկ գովազդային արշավի: Տեսլա մեքենաները խելացի են, գեղեցիկ ու գերժամանակակից: Պրեմիում դասի առաջին սեդաններն արհեստական ինտելեկտ ունեն, ավտոմեքենաները մեկը մյուսին են փոխանցում իրենց գիտելիքը, ինքնուրույն մոտենում ուղևորին, բացում ավտոտնակի դուռը: Իսկ գիտաֆանտաստիկ ֆիմլից կադր հիշեցնող այս մեքենան կառուցված է հրթիռների մետաղից: Վերականգնվող էներգիայի փորձագետ Հայկ Շեկոյանի խոսքով, Մասկը չի վախենում երազել. «Նրա հաջողության գաղտնիքը՝ նախ երազել, ապա չվախենալ երազել, հնարավոր դարձնել երազանքը: Այ էդ կարողությունը պետք է հաղորդել, վարակել շրջապատին»:
Իլոն Մասկի կենագրականը Newmag ընկերությանն օգնել է հրատարակել Դիջիթեյնը: Նորարար ու տեխնոլոգիական ընկերության ստրատեգիական նախագծերի ղեկավար Անի Մկրտչյանը բոլորին խորհուրդ է ընթերցել այս գիրքը. «Խորհուրդ կտանք կարդալ հատկապես ստարտ ափ ընկերություններին, որոնք ունեն խենթ գաղափարներ: Գիրքը կօգնի հավատան իրենց երազանքին»:
Newmag-ի նոր բեսթսելլերը՝ Էշլի Վենսի «Իլոն Մասկ. Tesla SpaceX և ֆանտաստիկ ապագայի որոնումներ» գիրքը սուպերմարդու մասին է, որի երազանքները համամարդկային են ու տիեզերական:

TV presentation of the “Elon Musk” book (photos, video in Armenian)
In the scope of the “Good Morning” program of Armenia TV the presentation of Ashlee Vance’s “Elon Musk” book was held, Newmag Publishing House translated the biography of the world’s N1 inventor and innovator. This is the first book about Musk, before tha
By the age of eight, he had read all the books in the library. He bought the first company for 28.000 dollars and sold it for 307 million. His other company, PayPal, Musk sold for one and a half billion dollars. Later, he built an electric car and a spaceship. This biography is about the success and failures of this revolutionary individual. He was fired twice from his own company, but eventually started all over again. There were several cases when Musk saved his companies from bankruptcy.
He flew from South Africa to the United States for one dollar and conquered not only the world but also space. Newmag presents Ashlee Vance’s bestseller book - “Elon Musk”, which tells a story of the most futuristic businessman. Liana Zakaryan, translator of the book, notices that there are more than a hundred interviews included in the book. “He is a phenomenal person. It is quite difficult to fully understand him. Musk knows that quite well and regularly asks the author of the book if he is crazy or not. Musk has exceptional abilities and exceptional imagination.”
In the book, Elon Musk tells about his idea of creating intercity communication and his dream to inhabit Mars in 2050. Musk wants to live and die on the Red Planet, says Grigor Mashuryan, director of Yerevan Planetarium “This goal will eventually be accomplished. Sooner or later there will be people living on Mars. By 2050 Musk plans to inhabit Mars with 1 million people. There will be factories, plants, and oxygen. Musk is a phenomenal person with an extraordinary and unique worldview.”
The director of the Yerevan Planetarium is not surprised: Musk's dreams are the universal goals of conquering space and creating a society without a state system. In 2026, the first pilot will fly to Mars. By creating his own spaceships Musk did the impossible. One of the main goals of his company and the primary aims for Musk is to create a multi-planet civilization. Elon Musk's biography is not the first biography published by Newmag, adds Gnel Nalbandyan, editor-in-chief of the publishing house. “The art of writing a biography, inspiring others with your own example is one of the most difficult tasks.”
Here's another crazy idea from Elon Musk, that has become a real business without a single advertising campaign. Tesla cars are smart, beautiful and trendy. The first premium Sedans have artificial intelligence. According to renewable energy expert Hayk Shekoyan, Musk is not afraid to dream.“The secret of his success is to dream first, then not to be afraid to dream and as a result make those dreams possible. People should be inspired with this mindset.”
Digitain supported Newmag to publish Elon Musk's biography. Ani Mkrtchyan, the head of strategic projects of the innovative and technological company, believes that everyone should read this book. “We recommend this book especially for start-up companies, which have innovative and crazy ideas. The book will help them to believe in their dreams.” Newmag’s new bestseller, Ashlee Vance’s “Elon Musk '' book is about a superman with universal dreams and aspirations.