[Պրեմիերա] «Ոտքի կանգնիր». Newmag-ը նկարահանել է Ս
[Պրեմիերա] «Ոտքի կանգնիր». Newmag-ը նկարահանել է Սարգիս Ստեփանյանի մասին վավերագրական ֆիլմ (թրեյլեր)
Newmag-ը հրատարակել է Սարգիս Ստեփանյանի և Դավիթ Դավթյանի հեղինակած «Բազկամարդը» գիրքը: Լրագրողի ու հետախույզի համատեղ աշխատանքը առանց չափազանցությունների, միանգամայն ճշգրիտ ու անկեղծ պատում է արտասավոր ուժեղ հոգեբանությամբ մարդու մասին: 2014-ին մարտի դաշտ
Երբ 2014-ին ծանր վիրավորվելու պատճառով Սարգիս Ստեփանյանը կորցրեց երկու ոտքն ու աջ ձեռքը, ոչ մի բժիշկ հույս չուներ, որ կկարողանա ապաքինվել, այն էլ այդքան շուտ: Սակայն նա կարողացավ 3 ամիս անց քայլել, իսկ 3 տարի անց դառնալ բազկամարտի աշխարհի չեմպիոն։
Այսօր արդեն բազկամարտի չեմպիոնն իր օրինակով կարողացել է ապացուցել է՝ անելանելի վիճակ չկա, եթե ունես կամքի ուժ և կյանքի ծարավ. «Ճակատագիրը սովորաբար համարում են անխմբագրելի փորձություն։ Համաձայն չեմ։ Ես խմբագրել եմ ճակատագիրս։ Եթե ոտքեր չունես, բայց ուզում ես քայլել, իմացիր՝ կքայլես: Ոտքդ կորցրիր, ձեռքդ կորցրիր՝ կապրես։ Բայց եթե ոգիդ կորցնես, կյանքդ կզրկվի իմաստից»:
«Ոտքի կանգնիր» ֆիլմի պրեմիերան տեղի կունենա Հայոց Զինուժի կազմավորման 30-ամյա տարեդարձի օրը՝ հունվարի 28-ին, ժամը 13։00-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում: Մուտքը հրավիրատոմսերով է: Նույն օրը՝ երեկոյան 23։30-ին կկայան ֆիլմի հեռուստատեսային պրեմիերան  Արմենիա հեռուստաընկերության եթերում:
Եթե «Բազկամարդը» գիրքը պատմում է ողբերգությունից առաջ և հետո Սարգսին բաժին հասած դժվարությունները, ապա ֆիլմը ներկայացնում է Սարգսի այն հսկայական աշխատանքը, որը նա կատարում է այժմ՝ օգնելով վիրավորում ստացած մյուս զինվորներին. «Մեր զինհաշմանդամություն ունեցողներն իսկապես հերոս տղերք են, յուրաքանչյուրի պատմությունն առանձին հերոսամարտ է, սակայն իմ ուղերձը նրանց այն է, որ լեգենդ լինելը քիչ է, լեգենդ մնալ է պետք, հետևաբար սխրանքից հետ ձեռքերը ծալած նստելն ամենամեծ սխալն է, պետք է ջանք գործադրել՝ ավելի նշանակալի օրերի համար»։
«Ոտք կանգնիր» Ֆիլմի գլխավոր պրոդյուսերը Newmag-ի տնօրեն Արտակ Ալեքսանյանն է, սցենարիստը՝ Դավիթ Դավթյանը, ռեժիսորը՝ Հայկ Կբեյանը: Ըստ գրքի համահեղինակ Դավիթ Դավթյանի, ֆիլմում, ինչպես գրքում արտացոլված է մեր օրերի հերոսի, երկաթե կամքի տեր մարտիկի կերպարը. «Գիրքն էլ, ֆիլմն էլ մեծապես կօգնեն մեր բոլոր զինվորներին, նրանց մտերիմներին՝ առաջին հերթին թոթափել հոգեբանական, ապա նաև ֆիզիկական խնդիրները և ապրել Սարգիսի օրինակով: Նա մեծ ընտանիք է դարձրել իր կառույցը, որտեղ բոլորը մարզվում են, մասնակցում ու հաղթում առաջնություններում»:
Ռեժիսոր Հայկ Կբեյանի խոսքով, ֆիլմի նկարահանումների ընթացքում նա բացահայտել է իր համար հերոս Սարգիս Ստեփանյանին. «Սարգիսը հերոսի հավաքական կերպար է: Ֆիլմն ամբողջությամբ նրա մասին է՝ նրա անցած ուղուց մինչև մեր այսօր: Նա կարողանում է ոտքի կանգնեցնել հաշմանդամություն ունեցող հերոսն տղաներին, կյանքը շարունակել նորից, կամքի ուժ ձեռք բերել»:

Newmag has published the book "Arm-Man" by Sargis Stepanyan and David Davtyan. The joint work of the journalist and the lieutenant colonel, without exaggeration, tells an accurate and sincere story about a person with an extremely strong personality. In a
When Sargis Stepanyan lost both his legs and his right arm in 2014 due to a serious injury, doctors were hopeless about his recovery in a short-term period. However, he was able to walk 3 months later, and 3 years later he became the world champion in arm wrestling.
Today, the arm-wrestling champion has already been able to prove by his example that there is no hopeless situation if you have the willpower and the thirst for life. "Fate is usually considered an unachievable challenge. I do not agree. I have rewritten my destiny. If you do not have legs, but you want to walk, know that you will walk. You lost your leg, you lost your hand, you will live. But if you lose your spirit, your life will lose its meaning.”
If the book "Arm-Man" tells the story of the hardships that befell Sargis before and after the tragedy, then the film presents the huge work that Sargis is doing now, helping the other wounded soldiers. "Our people with disabilities are really heroic people, everyone's story is a separate heroic battle, but my message to them is that being a legend is not enough, you have to remain a legend. Therefore, it is the biggest mistake to sit back after the heroic actions, you have to make an effort for more significant days.”
The producer of "Stand Up" is the head of Newmag publishing house Artak Aleksanyan, the screenwriter is Davit Davtyan, the director is Hayk Kbeyan. According to the co-author of the book, Davit Davtyan, in the film, as in the book, the image of the hero of our days, a fighter with an iron will, is reflected. "Both the book and the film will greatly help all our soldiers, their relatives, first to get rid of psychological, then physical problems, to live by Sargis's example. He has made his community a big family, where everyone trains, participates and wins championships."
According to director Hayk Kbeyan, during the shooting of the film, he revealed his hero Sargis Stepanyan. "Sargis is a collective image of a hero. The film is all about him, from his past to the present day. He is able to raise the heroic boys with disabilities, to continue life again, to gain willpower.”
The premiere of the film "Stand Up" will take place on the day of the 30th anniversary of the formation of the Armenian Armed Forces, on January 28, at 13:00 in "Moscow" cinema. Entry is by invitation. On the same day, at 11:30 pm, the TV premiere of the film will take place on Armenia TV.