«Խայտառակ արարք». Newmag-ը ներկայացնում է թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամի ծավալուն ուսումնասիրությունը Հայոց ցեղասպանության մասին (թրեյլեր)
Տպավորիչ ու ազդեցիկ գործ՝ այսպես են գրաքննադատները որակել Թաներ Աքչամի «Խայտառակ արարք» աշխատությունը: Պրոֆեսոր, 10 գրքերի հեղինակ Աքչամն այս գործում անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանությանն ու թուրքերի պատասխանատվության հարցին: Այս աշխատությունը թարգմանվել
Դեռ վաղ տարիքից Աքչամը զբաղվել է թուրքական քաղաքականությամբ: 1980-ականներին Համբուրգում սկսել է հետաքրքրվել Հայոց ցեղասպանությամբ: Նա ցեղասպանության թեմայով հրապարակել է 10 գիրք: Աքչամն առաջին գիտնականն է, որը հավաքել է թուրքական ռազմական և դատական փաստաթղթերում, ականատեսների նամակներում և վկայություններում ցրված կարևորագույն ապացույցները։ Նա հետևել է Ցեղասպանությանը նախորդած իրադարձություններին և ցույց տվել, թե ինչպես են Ցեղասպանությունը համակարգված կերպով կազմակերպել Օսմանյան կառավարությունը, իշխող քաղաքական ուժը և բանակը։ Newmag-ը Թաներ Աքչամի արդեն 2֊րդ գիրքն է հրատարակում հայերեն, առաջինը «Սպանության հրամաններն» էր, որը գրախանութներում սպառվեց կայծակնային արագությամբ։
«Խայտառակ արարք» գրքում նա ընդգծում է՝ համաշխարհային պատերազմի քողի տակ ավելի քան 1.5 միլիոն հայ կոտորվեց զանգվածային սպանությունների, բռնի տեղահանության, այդ ճանապարհին սովի և տանջանքների հետևանքով։ Հայերը և աշխարհն այս ամենի համար պատասխանատու են համարում Օսմանյան իշխանությանը, սակայն Թուրքիան հերքում է Ցեղասպանության մասին բոլոր մեղադրանքներն ու պնդումները։
Աքչամը ներկայացնում է մանրակրկիտ մշակված, օսմանյան և այլ աղբյուրների առատությամբ աչքի ընկնող աշխատություն, որը նաև թուրքական իշխանությանն ուղղված մեղադրանք է։
Թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամը ծավալուն ուսումնասիրություններից հետո ներկայացնում է մանրակրկիտ մշակված, օսմանյան և այլ աղբյուրների առատությամբ աչքի ընկնող աշխատություն, որը նաև թուրքական իշխանությանն ուղղված մեղադրանք է։ Աքչամը նաև հետաքննում է կարևորագույն հարցը, թե Թուրքիան ինչպես խուսափեց պատասխանատվությունից՝ օգտագործելով տարածաշրջանում գերտերությունների շահերի բախումը, մեղավորներին պատժելու համար միջազգային հանրության ոչ համարժեք փորձերը և թուրք ազգայնականների առաջնահերթությունները։
Արդիականությունը չկորցնող այս գիրքը Հայոց ցեղասպանության թեմայով դասական և առաջնային աշխատություն է։ Գրող, հասարակական գործիչ Օրհան Փամուքի գնահատմամբ. «Գրքում ամեն ինչ ասված է: Պատմական ոչ մի քննարկում չի կարող անտարբեր անցնել այս աննկարագրելի գրքի կողքով»:
- Ինչո՞վ է կարևոր Թաներ Աքչամի «Սպանության հրամաններ» գիրքը
- «Թուրքիան պատանդ է պահել սեփական պատմությունը»․ Թաներ Աքչամ
- Հայոց ցեղասպանության հարցում Թուրքիան մեկուսացման մեջ է․ Թաներ Աքչամ
- Թուրքիան պետք է դադարի ներգրավվել պատերազմում և դադարեցնի իր ռազմատենչ քաղաքականությունը. Թաներ Աքչամ
Գրքի շնորհանդեսը տեղի կունենա այսօր՝ ապրիլի 21-ին, ժամը 18։00-ին ՀԲԸՄ Հայաստանի դահլիճում։ Գրքի շնորհանդեսին ելույթ կունենա Newmag-ի ստեղծագործական կազմը, կներկայացվի գրքի թրեյլերը, հայ պատմաբանների կարծիքը։ Վերջում՝ հյուրասիրություն։ Մուտքն ազատ է։Գրքի հեռուստաշնորհանդեսը տեղի կունենա ապրիլի 23-ին, ժամը 10։20-ին Արմենիա հեռուստաընկերության «Բարի լույս» ծրագրի ուղիղ եթերում։

Book critics assess Taner Akçam’s “A Shameful Act” book as an extensive and powerful work. Professor Akçam has authored 10 books. In this spectacular book he talks about the Armenian Genoicde and the issue of Turkish responsibility. Newmag Publishing Hous
Akcam has been involved in Turkish politics since an early age. In the 1980s, he became interested in the Armenian Genocide. He has published 10 books abou the genocide. He is the first scholar of any nationality to have mined the significant evidence—in Turkish military and court records, parliamentary minutes, letters, and eyewitness accounts. Akçam follows the chain of events leading up to the killing and then reconstructs its systematic orchestration by coordinated departments of the Ottoman state. This is Akçam’s second book translated in Armenian. The first one that Newmag published was the “Killing Orders”, which was sold in bookstores at a speed of light.
In the book Akçam emphasizes that under the cover of a world war, one and a half million Armenians were killed through starvation, forced marches, forced exile, and mass acts of slaughter. Although Armenians and world opinion have held the Ottoman powers responsible, Turkey has consistently rejected any claim of intentional genocide.
In a pioneering work of excavation, Turkish historian Taner Akçam has made extensive and unprecedented use of Ottoman and other sources to produce a scrupulous charge sheet against the Turkish authorities. He also probes the crucial question of how Turkey succeeded in evading responsibility, pointing to competing international interests in the region, the priorities of Turkish nationalists, and the international community's inadequate attempts to bring the perpetrators to justice.
This book, which does not lose its relevance, is a primary and extensive study on the Armenian Genocide. Turkish novelist Orhan Pamuk claims: “Everything is said in the book. No historical discussion can pass by this spectacular book.”
The book presentation will be held today, on April 21 in the hall of AGBU Armenia. Armenian historians and the creative staff of Newmag will give speeches. The book trailer will be presented. The TV presentation of the book will be held on April 23.