Հայաստանում Գոնկուրյան մրցանակի առաջին դափնեկրի անունը կհայտարարվի մարտի 31-ին
Արմինֆո. Հայաստանում Գոնկուրյան մրցանակի առաջին դափնեկրի անունը կհայտարարվի 2025 թվականի մարտի 31-ին: Այդ մասին տեղեկացնում է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանությունը։
Դիվանագիտական ներկայացուցչությունում հիշեցրել են, որ Գոնկուրյան մրցանակը Ֆրանսիայի ամենահեղինակավոր գրական մրցանակն է, որը 1903 թվականից ի վեր ամեն տարի շնորհվում է ֆրանսերեն գրված լավագույն արձակ ստեղծագործության համար:
"Ընտրությանը մասնակցում է 10 հայտնի հեղինակներից կազմված ժյուրին։ Նոյեմբերի 4 - ին Փարիզում հաղթողի հայտարարումը Ֆրանսիայում տարվա կարեւորագույն գրական իրադարձությունն է", - ուշադրություն են հրավիրել Ֆրանսիայի դեսպանատանը ։
Այս համատեքստում հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Հայաստանը դարձել է Գոնկուրյան մրցանակի ինքնուրույն առաջադրած 39-րդ երկիրը, ինչը հնարավոր է դարձել Հայաստանում Ֆրանսիական ինստիտուտի և Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի համատեղ նախաձեռնության շնորհիվ: Նախաձեռնությունը իրականացվում է Newmag հրատարակչության հետ՝ Ֆրանկոֆոնիայի համալսարանական գործակալության աջակցությամբ:
"2024 թվականի հոկտեմբերի 12-ին" Ֆրանկոֆեստի " շրջանակներում մեկնարկեց Գոնկուրյան մրցանակի հայաստանյան ընտրությունը։ Երևանում կայացած միջոցառմանը մասնակցել են հայտնի գրող, փիլիսոփա, Ֆրանսիական Գոնկուրյան ժյուրիի անդամ Պասկալ Բրուքները և Գոնկուրյան ակադեմիայի պատվիրակության ղեկավար Ֆրանսուազա Ռոզինոն: Այսպիսով, Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի, ինչպես նաև Երևանի պետական համալսարանի և Բրյուսովի անավան պետական լեզվաբանական համալսարանի Ֆրանսիական ֆակուլտետի 30 ուսանողներից կազմված ժյուրին կընտրի իր հաղթողին Գոնկուրյան ակադեմիայի կողմից ընտրված 8 գրքերից:
Ինչպես Փարիզում, այնպես էլ Երևանում դափնեկրի անունը կհայտարարվի ժյուրիի պաշտոնական ընթրիքից և քննարկումից հետո", - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հաղթող վեպը կթարգմանվի հայերեն և կհրատարակվի Newmag հրատարակչությունում՝ «Ֆրանկոֆեստի» շրջանակում, որը կկայանա 2025 թվականի հոկտեմբերի 18-ին: Նախաձեռնությունն իրականացվելու է ամեն տարի ՝ Հայաստանում ժամանակակից ֆրանկոֆոն գրականության համար մրցանակ հիմնելու և հաղթող ստեղծագործությունները հայերեն թարգմանությամբ տպագրելու նպատակով:
Հենրիխ Մխիթարյանի կյանքը՝ կենտրոնում. ինչպե՞ս մարդ մնալ փառքի դափնիների ծանրության տակ
«Նոր գիրք»-25/26. Ստեփանյան, Դյումա, Մոնտգոմերի, Վուդֆայն
Հատուկ հանդիպում, զրույց ու գրքի ընծայագրում Հենրիխ Մխիթարյանի հետ Ամբողջական հոդվածը կարող եք կարդալ այս հասցեով

First Goncourt Award laureate in Armenia to be ann
ArmInfo. The name of the first laureate of the Goncourt Award in Armenia will be announced on March 31, 2025, as reported by the French Embassy in Armenia.
The  diplomatic mission noted that the Goncourt Prize, the most  prestigious literary award in France, has been awarded annually since  1903 for the best prose work written in French.  "A jury of 10 famous  authors takes part in the selection process. The announcement of the  winner in Paris on November 4 is considered the most significant  literary event of the year in France," the French Embassy noted.
The statement notes that Armenia has become the 39th country to  independently submit a nomination for the Goncourt Award, thanks to a  joint initiative of the French Institute of Armenia and the French  University in Armenia. The initiative is being carried out in  partnership with Newmag Publishing House and with the support of the  University Agency of Francophonie (AUF).  As in Paris, the name of  the laureate in Yerevan will be announced after the official dinner  of the jury and the discussion," the statement continues.
The winning novel will be translated into Armenian and published by  Newmag Publishing House as part of the Francofest, scheduled for  October 18, 2025. The initiative will be held annually with the goal  of establishing an award for contemporary French-language literature  in Armenia and publishing the winning works in Armenian translation.