«Ֆենիքս Դարբինյան» գիրքը հրատարկվեց Հասրաթյան-Մինասյան հիմնադրամի հետ գործակցությամբ։ Երբ է այն ստեղծվել և ինչ ծրագրեր է անում (տեսանյութ)
Newmag-ը վերջերս ներկայացրեց Կարեն Բալյանի «Ֆենիքս Դարբինյան» մենագրությունը։ Գիրքը հրատարակչությունը ստեղծել էր Հասրաթյան-Մինասյան հիմնադրամի օժանդակությամբ։ Այս հոդվածում պատմում ենք հիմնադրամի մասին։
Հասրաթյան-Մինասյան հիմնադրամը ստեղծվել է ի պատիվ անվանի գիտնական ու քաղաքական գործիչ Միքայել Մինասյանի և ճարտարապետ, քաղաքական գործիչ Գրիգոր Հասրաթյանի։ Երկու գործիչներն էլ թողել են մշակութային մեծ ժառանգություն։ 2018-ին, ի հիշատակ անվանի գործիչների՝ Միքայել Մինասյանի ու Գրիգոր Հասրաթյանի ազգանունները, կենսագրություններն ու արած գործը միավորվեցին, ստացան նոր շունչ ու փաթեթավորում: Գաղափարի շուրջ հավաքվեցին երկու մեծ գերդաստանի ժառանգները, ամենատարբեր ոլորտների լավագույն մասնագետներն ու դարձան հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամներ:
Ինչպես Հասրաթյան ու Մինասյան գործիչերին էր միավորում մեկ ընդհանուր գաղափարը՝ պետության կառուցումը, ստեղծած արժեքների բովանդակությունը, այդպես էլ հիմնադրամը՝ ստեղծում է նոր բովանդակություն, նոր արժեքներ՝ պահպանելով Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում մշակութային ժառանգությունը: Երկու գործիչների պատվին ստեղծված հիմնադրամի խնդիրը երկրի հանդեպ նրանց անսահման սերն ու պատասխանատվությունը պահպանելն է: Հենց այդ պատասխանատվությունն է, որ դարձավ հիմնադրամի գլխավոր առաքելությունը: Պատասխանատվություն՝ նախնիների ու նրանց կերտած պատմության հանդեպ, պատասխանատվություն ապագա սերունդների առջև:
Հայկական մոդեռնիզմի կարևոր դերակատարներից համարվող Դարբիրնյանը Գրիգոր Հասրաթյանի նախաձեռնությամբ արդիականացրեց Երևանի կենտրոնը:
Հիմնադրման իսկ պահից իր աշխատանքը սկսեց երկու գլխավոր ուղղություններերով։ «Մինասյան» բաժինը զբաղվում է պատմության վերաիմաստավորմամբ և քաղաքական մտքի այլընտրանքային հետազոտություններով։ Իսկ «Հասրաթյան» կենտրոնը պայմաններ է ստեղծում, որ իրականություն դառնան արվեստի և մշակույթի նոր, թեմատիկ գործերն ու համարձակ նախաձեռնությունները:
2018-ից ի վեր «Հասրաթյան» կենտրոնն անցկացրել է «Ճգնաժամ» և «Առերեսում» թեմաներով դրամաշնորհային 2 ծրագիր, որի շնորհիվ 6 արվեստագետ հնարավորություն ստացավ ստեղծել արվեստի նոր գործեր:
«Ճգնաժամ» ծրագրի երեք դափնեկիրների գործերը՝ Պատերազմի ապոթեոզ, Լուսինը ընկած երկնքից, իմպրինտս, ինչպես նաև «Առերեսում» մրցույթի՝ Ինքս ինձ հետ առերեված, Վարդերը ներսում, Վեյթինգ ֆոր դե գործերն արդեն պատրաստ են:
«Հայ արվեստագետներն արտերկրում» ծրագրի շրջանակում հիմնադրամը կազմակերպում է ցուցահանդեսներ. այս ծրագրի շրջանակում 2020 թվականին Արշակ Սարգսյանն Իտալիայում հանդես եկավ «Angels and Demons» խորագրով ցուցահանդեսով:
«Մինասյան» կենտրոնի հետազոտությունների նպատակը պատմության նորովի ուսումնասիրության միջոցով Հայաստանի առջեւ ծառացած ժամանակակից մարտահրավերներին դիմակայելու ուղիներ գտնելն է։ Հենց այդ նպատակով ամեն տարի «Մինասյան» կենտրոնը հայտարարում է «Վերաիմաստավորելով 20-րդ դարի հայոց պատմությունը» հետազոտությունների իրականացման ծրագիրը։ Հայտարարված մրցույթի ընթացքում ժյուրին ընտրում է գիտական լավագույն հետազոտությունների առաջարկներն ու հաղթողներին տրամադրում դրամաշնորհ։ Մեկ տարվա ընթացքում կատարած հետազոտական բացառիկ աշխատանքները տպագրվում են եւ դառնում հասանելի հանրությանը։
- Ֆենիքս Դարիբինյան՝ մեկ քաղաքի ճարտարապետը (տեսանյութ)
- Ֆենիքս Դարիբինյանը համոզված էր՝ Թամանյանական շունչն անպակաս պետք է լիներ Երևանից (տեսանյութ)
- Ինչու էր Ֆենիքս Դարբինյանը Կոմիտաս լսում նախագծելիս. բացառիկ հարցազրույց նրա ժառանգի հետ (տեսանյութ)
- Մենք քանդում ենք ոչ միայն անցյալը, այլև ապագան. Կարեն Բալյանը՝ հայ ճարտարապետության ներկայի մասին (տեսանյութ, լուսանկարներ)
- Այս գիրքը սթափեցնող հիշեցում է` ճարտարապետական նմուշները պահպանվել են միայն լուսանկարներում (տեսանյութ)
Հիմնադրամը հրատարակեց Հասրաթյան մատենաշարի առաջին մենագրությունը: Առաջին գիրքը Կարեն Բալյանի «Ֆենիքս Դարբինյան. Քաղաքին ուրախություն պարգևած ճարտարապետը» մենագրությունն է։ Հայկական մոդեռնիզմի կարևոր դերակատարներից համարվող Դարբիրնյանը Գրիգոր Հասրաթյանի նախաձեռնությամբ արդիականացրեց Երևանի կենտրոնը: Հենց Դարբինյանին վստահվեց ամենահամարձակ լուծումների ու կառույցների նախագծերը, որոնց վրա թողեց իր ձեռագիրը ու փոխանցեց սերունդներին՝ որպես հայկական ճարտարապետության ավանգարդի յուրօրինակ նմուշներ:

“Phoenix Darbinyan” monograph was published in coo
“Phoenix Darbinyan” monograph was published in cooperation with the Hasratyan-Minasyan Foundation. When was it established and what projects it accomplished? (video in Armenian)
Recently Newmag published Karen Balyan’s “Phoenix Darbinyan” monograph. The book was published in cooperation with the Hasratyan-Minasyan foundation. This article presents the scope of activities of the foundation.
Hasratyan Minasyan Foundation was founded in memory of prominent scientist and political figure Mikayel Minasyan and architect, political figure Grigor Hasratyan. Both of them left a great cultural heritage. In 2018, in memory of Mikayel Minasyan and Grigor Hasratyan, their immense input occurred a new breath. The heirs of the two large families, the best specialists in various fields, gathered around a big idea and became members of the foundation’s board of trustees.
The goal of the Foundation is Preservation and further development of art and cultural heritage in Armenia, Artsakh and Diaspora and expansion of international cooperation in culture. The main task of the foundation is to maintain the boundless love and responsibility for the country. The sense of responsibility is indeed the main force behind the goals of the foundation. Responsibility for ancestors and responsibility for the future generations.
The foundation has two main directions. "Minasyan" branch deals with alternative research of political concepts. "Hasratyan" branch provides an opportunity to bring to life new, thematic works and bold initiatives.
In 2018 the “Hasratyan” branch initiated two grant contests, which gave 6 artists an opportunity to create new pieces of art. Some of the winning projects include “Roses Inside”, “Waiting for the...”, “Apotheosis of war”.
The foundation organizes exhibitions within the framework of the "Armenian Artists Abroad" program. In 2020, Arshak Sargsyan opened an exhibition in Italy named "Angels and Demons".
«Minasyan» center aims to implement historiographical research. The main goal of the center is to find ways to withstand contemporary challenges facing Armenia. The center intends to promote public and scientific debate on modern Armenian history through research. For this purpose, every year the "Minasyan" center announces the research program "Rethinking the Armenian history of the 20th century." During the announced competition, the jury selects the best scientific research proposals and provides a grant to the winners. The exceptional research examples become available to the public.
The first monograph of the Hasratyan book series is Karen Balyan’s “Phoenix Darbinyan” book. On the initiative of the honored architect of the Republic of Armenia Phoenix Darbinyan and the mayor of Yerevan Grigor Hasratyan, the center of Yerevan was modernized. The book presents various structures and projects by Phoenix Darbinyan.