Տեղի ունեցավ Հրայր Պալեանի «Անավարտ խաղաղություն» գրքի հեռուստաշնորհանդեսը (տեսանյութ)
Newmag հրատարակչությունն ապրիլյան պատերազմի տասնամյա տարելիցին Արմենիա Հ/Ը «Բարի լույս» ծրագրում ներկայացրեց արցախյան պատերազմի ու ամբողջ հակամարտության կարգավորման ու ձախողումների մասին ձեռնարկ՝ խաղաղաշինության ոլորտի մասնագետ, իրավագիտության դոկտոր Հրայր Պալեանի «Անավարտ խաղաղություն» գիրքը։
«Անավարտ խաղաղությունը» գրելու համար Հրայր Պալեանը երեք տարի կատարել է հետազոտություններ, ուսումնասիրել փաստաղթղեր, արխիվներ, հարցազրույցներ է արել Հայաստանի նախկին նախահագների, արտգործնախարարների, ֆրանսիացի, ամերիկացի համանախագահների ու ադրբեջանցի, թուրք դիվանագետների հետ.
«Ինձ համար հստակ դարձավ, որ կան բացթողումներ, որոնք ի վերջո, հանգեցրեցին ձախողման, երբ փլուզվեց ամբողջ երեք տասնամյակի բանակցային գործընթացը։ Ես ինը պատճառ եմ առանձնացրել։ Չեմ ուզում դրանցից մեկն ու մեկն հիմա նշել, քանի որ կարևոր են բոլորը։
Ադրբեջանցիներն երկու հազարականների վերջին որոշեցին, որ բանակցություններն ունեն այլընտրանք՝ զենքը։ Մեր այլընտրանքը ժամանակն էր, հույս ունեինք, որ այն մեր օգտին կաշխատի, բայց չաշխատեց»։
Հրայր Պալեանը կարծում է, որ երկրորդ կարևոր բացթողումն երկու կողմերի մաքսիմալիզմն ու կոմպրոմիսի չգնալն էր. «Բանակցություններում մաքսիմալիստ կեցվածքը նորմալ է, բայց միայն սկզբում։ Հետո պետք է գնաս փոխզիջումների։ Օրինակ, 97 թվականին Մինսկի խումբն առաջարկեց Արցախի վերջնական կարգավիճակը հետաձգել անորոշ ժամանակով, կարգավորել դե ֆակտո անկախությունը։
Դա առիթ կտար Ղարաբաղին, որ պահեր Լաչինի ամբողջ շրջանը, Քելբաջարի շրջանը, որոնք դե ֆակտո պետք է միանային Հայաստանին, Արցախը կպահեր բանակը, բայց փոխարենը պետք էր մյուս հինգ շրջանները վերադարձնեինք, ադրբեջանցի փախստականներն էլ պետք է վերադառնային։ Մենք այդ փոխզիջմանը չգնացինք»։
Հրայր Պալեանը 35 տարի աշխատել է այս տարածաշրջանում, առաջին անգամ է տեսնում, որ երկու երկրները խաղաղության նախահամաձայնագրում չեն արծարծել կարևոր հարցեր. «Հայաստանն ու ադրբեջանը նախաստորագրել են խաղաղության համաձայնագիր, բայց այնտեղ շատ կարևոր հարցեր չկան, օրինակ գերիները, որոնց մասին որևէ խոսք չկա։
Կա երկու հարյուր քառակուսի մետր հող, որոնք ադրբեջանցիները գրավել են, որտեղ իրենց բանակն է, ու այդ մասին ոչ մի խոսք չկա այս համաձայնագրում։ Թուղթը կարելի է ստորագրել, բայց դա չի նշանակում խաղաղություն, կարևոր է, որ այս հարցերը արծարծվեց, ոչ թե գորգի տակ թաքցվեն։
19 պատանդները, որ այս պահին գտնվում են Արցախում, պետք է ազատ արձակվեն, առանց որևէ պայմանի։ Հայաստանի պետական ղեկավարները պետք է ստանձնեն պատասխանատվություն, այլապես այդ մարդիկ կմնան բանտում։ Երկու կողմերի ղեկավարները 19 պատանդների մասին պետք է խոսեն ամեն օր»։
Հրայր Պալեանը հույս ունի, որ իր «Անավարտ խաղաղություն» գիրքը կդառնա բանավեճի թեմա, որպեսզի խոսենք ձախողումների մասին ու քաղենք դասեր։ Ըստ հեղինակի՝ նախկին բանակցությունները պետք է օգնեն հետագա գործընթացներում սխալներ չգործել։
«Անավարտ խաղաղությունը» անգլերենից թարգմանել, խմբագրել է Կարեն Հարությունյանը։ Գրքի գլխավոր գործընկերներ՝ Գալուստ Կիւլպէնկեան հիմնարկության Հայկական համայնքների բաժին, «Անի եւ Նարոդ հիշատակի հիմնադրամ»։
Հրայր Պալեան
Այս գրքում վերլուծվում են 1988–2025 թվականների հայ-ադրբեջանական հակամարտության ավելի քան երեք տասնամյակ տևած բանակցություններն ու միջնորդական փորձերի ձախողումները։ Հ
Հեղինակը մանրամասնորեն անդրադառնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջարկներին, նաև ԱՄՆ, ԵՄ և ՌԴ զուգահեռ նախաձեռնություններին, բացահայտում կողմերի շարժառիթները, երրորդ ուժերի դերակատարությունը և բաց թողնված հնարավորությունները։ Արխիվային փաստաթղթերի, բաց աղբյուրների ուսումնասիրության հիման վրա հեղինակը ձևակերպում է բանակցային գործընթացից քաղած դասերը և առանձնացնում ձախողման հիմնական պատճառները։
Այս գրքի համար հեղինակը բացառիկ հարցազրույցներ է վերցրել ՀՀ նախկին նախագահներից և արտգործնախարարներից, գործընթացի մասնակիցներից, զրուցել միջնորդների ու մեկնաբանների հետ։

The TV presentation of Hrair Palian’s book “Anato
On the 10th anniversary of the April war, Newmag Publishing House presented a comprehensive study on the settlement process and failures of the Artsakh conflict during Armenia TV’s “Good Morning” program, the book “Anatomy of Peacemaking” by peacebuilding specialist and Doctor of Law Hrair Palian.
To write “Anatomy of Peacemaking,” Hrair Palian spent three years conducting in-depth research, studying documents and archives, and carrying out interviews with former Armenian presidents, foreign ministers, French and American co-chairs, as well as Azerbaijani and Turkish diplomats.
“It became clear to me that there were shortcomings that ultimately led to failure, when the entire three-decade negotiation process collapsed. I have identified nine reasons. I do not want to mention one by one of them now, since all of them are important.
At the end of the 2000s, the Azerbaijanis decided that negotiations had an alternative: weapons. Our alternative was time, we hoped that it would work in our favor, but it didn’t.”
Hrair Palian also highlights maximalism and the unwillingness to compromise as another key issue on both sides:
“A maximalist stance in negotiations is normal, but only at the beginning. Then you have to make compromises. For example, in 1997, the OSCE Minsk Group proposed to postpone the final status of Artsakh for an indefinite period, to regulate de facto independence.
That would have given Karabakh the opportunity to keep the entire Lachin region, the Kelbajar region, which were to be de facto annexed to Armenia, Artsakh would have kept the army, but in return we had to return the other five regions, and the Azerbaijani refugees had to return. We did not make that compromise.”
According to Palian, even today critical issues remain unaddressed in preliminary agreements:
“Armenia and Azerbaijan have initialed a peace agreement, but there are no very important issues there, for example, prisoners of war, about which there is no mention.
There are two hundred square meters of land that the Azerbaijanis have occupied, where their army is, and there is no mention of that in this agreement. The paper can be signed, but that does not mean peace, it is important that these issues are raised, not swept under the carpet.
The 19 hostages who are currently in Artsakh must be released, without any conditions. The state leaders of Armenia must assume responsibility, otherwise these people will remain in prison. The leaders of both sides must talk about the 19 hostages every day.”
Hrair Palian hopes that “Anatomy of Peacemaking” will spark public discussion and critical reflection, helping society analyze past failures and avoid repeating them in future negotiations.
The book was translated from English and edited by Karen Harutyunyan. The main partners of the publication are the Armenian Communities Department of the Calouste Gulbenkian Foundation and the “Ani and Narod Memorial Foundation.”
Anatomy of Peacemaking
This book analyzes the negotiations and failed mediation attempts that lasted more than three decades in the Armenian-Azerbaijani conflict of 1988–2025.
The author discusses in detail the proposals of the OSCE Minsk Group, as well as the parallel initiatives of the US, EU and RF, reveals the motives of the parties, the role of third forces and missed opportunities. Based on the study of archival documents and open sources, the author formulates the lessons learned from the negotiation process and identifies the main reasons for the failure.
For this book, the author conducted exclusive interviews with former presidents and foreign ministers of the Republic of Armenia, participants in the process, and spoke with mediators and commentators.