Newmag-ը ներկայացնում է սկանդալային, սթափեցնող ու ապշեցուցիչ փաստերով գիրքը՝ «Հրապարակն ու Աշտարակը. Ցանցերն ու իշխանությունը մասոններից մինչև Ֆեյսբուք» (թրեյլեր)
Newmag-ը թարգմանել ու հրատարակել է դեռևս միակ ու Ցանցերի առաջին գլոբալ հետազոտությունն աշխարհում: Նիլ Ֆերգյուսոնի «Հրապարակն ու Աշտարակը. Ցանցերն ու իշխանությունը մասոններից մինչև Ֆեյսբուք» գիրքը The New York Times-ի բեսթսելլեր է: Ովքե՞ր են կանգնած աշխարհ
TIME ամսագիրը Նիլ Ֆերգյուսոնին 2004-ին դասել է աշխարհի 100 ամենաազդեցիկ մարդկանց ցանկում: 2020-ին Newmag-ը ներկայացրեց շոտլանդացի պատմաբանի, պրոֆեսորի, ԱՄՆ Սթենֆորդի համալսարանի ավագ փորձագետի «Մեծ անկում» գիրքը: Այս գործում նա բացատրում է, որ արևմտյան ինստիտուտները՝ բարդ համակարգերը, որոնցում հասարակությունը կարող է ծաղկել կամ կործանվել, այսօր քայքայվում են: Իր հաջորդ՝ «Հրապարակն ու Աշտարակը» գիրքը Հարվարդի և Նյու Յորքի համալսարանների դասախոսը նվիրել է Ցանցերի դարին. նա 21-րդ դարը հենց այդպես էլ անվանել է՝ Ցանցերի դար:
Ըստ նրա, նախկինում երբեք պատմաբաններն չեն վերականգնել անցյալի ցանցերի պատկերը: Իր նպատակն է ցույց տալ, որ նման ցանցեր հնարավոր է գտնել մարդկության պատմության գրեթե բոլոր դարաշրջաններում, և որ դրանք շատ ավելի մեծ նշանակություն ունեն, քան ընթերցողին ներշնչում են պատմական գրքերի մեծ մասի հեղինակները: Ուշադրության պակասը բացատրվում է նրանով, որ պատմագիտական հետազոտողներն աղբյուր են դիտարկել փաստաթղթերը, որոնք թողել են պետությունները: Տնտեսագիտությունից մինչև սոցիոլոգիա, նյարդագիտությունից մինչև կազմակերպված վարքագիծ. մեկտեղելով այս ամենը՝ Ֆերգյուսոնը նկարագրում է Ցանցերի իրական պատկերը:
Ովքեր են կամ որոնք են մարդկանց այդ խմբերը, որոնց անվանում են ցանցեր. հենց այս հարցի հետքերով էլ տասնամյակների ընթացքում Նիլ Ֆերգյուսոնը կատարել է հետազոտական աշխատանքը։ Վերջին կաթիլը եղավ, երբ գիտնականը տեղափոխվեց Կալիֆոռնիա ու աշխատանքի բերումով հայտնվեց ՏՏ հսկաների կողքին. «Երբ տեղափոխվեցի Սթենֆորդի համալսարան, սկսեցի ապրել Սիլիկոնային հովտի հարևանությամբ: Ես ապշեցի, երբ տեսա, որ այստեղ մարդկանց համար պատմությունը սկսվում է Գուգլի և Ֆեյսբուքի ստեղծումից, իսկ դրանից առաջ տեղի ունեցած ամեն ինչը համարվում է քարի դար»:
Եվ սկսվեց տարիների երկար ու ձիգ աշխատանքը: Ֆերգյուսոնն իր գրքում ներկայացնում է հեղափոխություններն ու դրանց պատճառները, իրականությունն ու ստերը, մարդկության անցյալը, ներկան ու ապագան ցանցերի աչքով: Այս գրքում նույնիսկ անդրադարձ կա Հայոց ցեղասպանությանը: Ըստ հեղինակի, կոտորածը նաև սովորական ու արտառոց ցանցերի ձեռքի գործն է, որոնց մասին պատմությունը մինչև հիմա լռել է: Գրքում հեղինակը բացատրում է, թե ինչպես բրիտանացիները ցանցային պատերազմում հաղթեցին գերմանացիներին և թե ինչպես հայերը դարձան եվրոպական տերությունների հենց ցանցային առճակատման զոհը՝ կորցնելով բնակչության ու հայրենիքի մեծ մասը. «Ցանցերը հասկանալու համար ես ստիպված էի գլուխ հանել գրեթե ամեն ինչից: Դառնալ մի փոքր ֆիզիկոս, մաթեմատիկոս, սոցիոլոգ, տնտեսագետ, նույնիսկ մարդաբան ու ինժեներ: Այնպես որ, այս գիրքը ամենատարբեր ոլորտների հետազոտություն է»:
Նիլ Ֆերգյուսոնի ամենաաղմկահարույց «Հրապարակն ու Աշտարակը» գրքի հեռուստաշնորհանդեսը տեղի կունենա հոկտեմբերի15-ին, առավոտյան 10։15՝ Արմենիա հեռուստաընկերության «Բարի լույս» ծրագրով:
Ժամանակի ընթացքում տեխնոլոգիաներն ու այլ գործոններ ավելի են հզորացրել ցանցերը, որոնց ուժը գերազանցել է աշտարակներինը: «Հրապարակն ու Աշտարակը» բացահայտում է աշխարհը վերափոխած ցանցերը: Գիրքը ստիպում է խորհել, վերաիմաստավորել մարդկության պատմությունը, աշխարհն ընկալել նոր, բացառիկ տեսանկյունից: Ամերիկյան մամուլը գրքի մասին հիացմունքով է արտահայտվել: Պարբերականների ռևյուներն ընդհանրացնելով՝ կարելի է ընդգծել գլխավոր միտքը՝ գիրքը հայտնի դեպքերի միանգամայն նոր բացատրությունն է:
Գրքի գլխավոր գործընկերը «Լույս» հիմնադրամն է, թարգմանիչը՝ Դավիթ Սարգսյանը: Գրքի խմբագիրներն են Գնել Նալբանդյանը և Տաթևիկ Նալբանդյանը։

Newmag presents the book with scandalous, sobering
Newmag presents the book with scandalous, sobering and astonishing facts: “The Square and the Tower: Networks and Power, from Freemasons to Facebook” (Trailer in Armenian)
Newmag has translated and published the only and the first global network survey in the world. Neil Ferguson's “Square and Tower: Networks and Power, from Freemasons to Facebook” is a bestseller in The New York Times. Who is behind the transformation of t
TIME magazine named Neil Ferguson one of the 100 Most Influential People in the World in 2004. In 2020, Newmag presented the book The Great Depression by Scottish historian, professor, senior expert at Stanford University, USA. In this book, he explains that today, Western institutions, the complex systems in which society can thrive or collapse, are falling apart. His next book, The Square and the Tower, was donated by the Harvard and New York University lecturer to the Network Age: that's how he called the 21st century: the age of networks.
According to him, historians have never restored the image of the past networks. Its purpose is to show that such networks can be found in almost every age of human history, that they are far more important than what the authors of most historical books inspire in the reader. The lack of attention is explained by the fact that historians have considered the source of the documents left by the states. From economics to sociology, from neuroscience to organized behavior. Combining all this, Ferguson describes the real picture of Networks.
Who or what are these groups of people called networks? It is on this trail that Neil Ferguson has been doing research for decades. The last straw came when the scientist moved to California and found himself next to IT giants due to work.  “When I moved to Stanford University, I started living in Silicon Valley. I was amazed to see that for people here, the story begins with the creation of Google և Facebook, and everything that happened before is considered a stone age.”
And the long and hard work of years began. In his book, Ferguson presents revolutions and their causes, reality and lies, the past of humanity, the present and the future through the eyes of networks. This book even mentions the Armenian Genocide. According to the author, the massacre is also the handiwork of ordinary and extraordinary networks, about which history has been silent until now. In the book, the author explains how the British defeated the Germans in a network war, how the Armenians became the victims of the network confrontation of the European powers, losing most of the population and the homeland. “I had to figure out almost everything to understand networks. Become a little physicist, mathematician, sociologist, economist, even anthropologist and engineer. So this book is research in a variety of fields.”
The TV presentation of Neil Ferguson's most sensational book “The Square and the Tower” will take place on October 15, at 10:15 am on the “Good Morning” program of Armenia TV.
Over time, technology and other factors have made networks more powerful than towers. “The Square and the Tower” reveals the networks that have transformed the world. The book makes us think, re-interpret the history of mankind, to perceive the world from a new, unique point of view. The American press was enthusiastic about the book. Summarizing the rhymes of the periodicals, one can emphasize the main point: the book is a completely new explanation of the well-known events.
The main partner of the book is the Luys Foundation, the translator is David Sargsyan. The editors of the book are Gnel Nalbandyan and Tatik Nalbandyan. The TV presentation of Neil Ferguson's most sensational book “The Square and the Tower” will take place on October 15, at 10:15 am on the “Good Morning” program of Armenia TV.