Ինչպես Հայաստանը դարձավ Գոնկուրի ազգային ժյուրիի ե
Ֆրանսիական ամենահայտնի գրական մրցանակի ընտրությունն ամեն տարի տեղի է ունենում Փարիզյան Դրուան (Drouant) ռեստորանում։ Ամենագրական ռեստորանում ճաշի ժամանակ Գոնկուր ակադեմիայի անդամները որոշում են տարվա գլխավոր ֆրանսագիր գիրքը։
Հայաստանն արդեն մեկ տարի է, Գոնկուրի ազգային ժյուրիի երկրների ցանկում է։ Այս տարի առաջին անգամ Հայաստանը նույնպես ընտրեց իր գոնկուրյան հաղթողին։ Գոնկուրի հայկական մրցանակաբաշխությունը Newmag-ն իրականացնում է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան, Ֆրանսիական ինստիտուտի, ֆրանսիական համալսարանի հետ ու Ֆրանկոֆոնիայի համալսարանական գործակալության (AUF) աջակցությամբ։
Հայկական ընտրությունը տեղի ունեցավ Շառլ ռեստորանում։ Ինչպես Ֆրանսիայում, Գոնկուրի հաղթողիանունը հրապարակելուց առաջ նախ տեղի ունեցավ ճաշ-քննարկում, որին մասնակցեցինմրցանակաբաշխության կազմակերպիչներն ու ժյուրիի անդամները։
Գոնկուրի հայաստանյան ժյուրիի անդամները Հայաստանի պետական համալսարանի, Բրյուսովի անվան համալսարանի ու Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի 30 ուսանողներն են։ Նրանք գոնկուրյան ճաշին քննարկեցին Գոնկուր ակադեմիայի ընտրած 8 գրքերը և վերջում հայտարարեցին հայաստանյանհաղթողին։
Այս պատմական ընտրությամբ Հայաստանը պաշտոնապես միացավ Գոնկուրի միջազգային ընտրությանավանդույթին՝ դառնալով այն իրականացնող 39-րդ երկիրը։ Հայաստանն ընտրեց Գաել Ֆայի «Ժակարանդա» վեպը։ ։
Գոնկուրը Ֆրանսիայի ամենահեղինակավոր գրական մրցանակն է, որը 1903 թվականից ամեն տարիշնորհվում է ֆրանսերենով գրված լավագույն արձակ ստեղծագործությանը։ Գոնկուր մրցանակակրին ընտրում են Գոնկուր ակադեմիայի անդամները՝ նոյեմբերի չորսին։
Գոնկուրի միջազգային ընտրությունը սկսվել է 1998 թվականից Լեհաստանում։ Մյուս 39 երկրներում գոնկուրյան հաղթողին ընտրում են ուսանողները։ Հայաստանը Գոնկուրին միացավ 2024 թվականին՝ Newmag հրատարակչության Francofest. ֆրանսիական գրքի ու արվեստի փառատոնին։ Գոնկուր Հայաստանի պաշտոնական մեկնարկն արեց Գոնկուր ակադեմիայի անդամ, գրող, փիլիսոփա Պասկալ Բրուկները և Գոնկուր ակադեմիայի գլխավոր պատվիրակ Ֆրանսուազ Ռոսինոն։
Այս տարի Newmag Francofest 2025-ը տեղի կունենա նոյեմբերի 15-ին Կոնգրես հյուրանոցում։ Փառատոնին հրատարակչությունը կներկայկացնի Գոնկուրի հայաստանյան հաղթողի գիրքը՝ Գաել Ֆայի «Ժակարանդան»։ Փառատոնին կլինի նաև 2018 թվականի Գոնկուրի դափնեկիր Նիկոլա Մատյոյի «Եվզավակներն էլ իրենցից հետո» գրքի շնորհանդեսը։
Ֆրանսիական գրքի ու արվեստի փառատոնին այս տարի նույնպես ներկա կլինի Պասկալ Բրուկները։ Նա կմասնակցի իր՝ «Իմ փոքրիկ ամուսինը» գրքի հայերեն հրատարակության շնորհանդեսին։ Չորրորդ ֆրանսագիր գիրքը, որ կներկայացվին փառատոնին, Ժոել Դիկերի «Բալթիմորների գիրքը» վեպն է։

Every year, France’s most prestigious literary prize, the Goncourt, is awarded at the iconic Parisian restaurant Drouant, where members of the Goncourt Academy gather over a luncheon to select the best French-language book of the year.
For the first time, Armenia has joined the ranks of the Goncourt National Jury countries, and this year, the country also chose its very first Armenian Goncourt winner. The initiative is organized in Armenia by Newmag Publishing, in collaboration with the French Embassy, the French Institute, the French University in Armenia, and The Agence Universitaire de la Francophonie (AUF).
The Armenian selection took place at Charles Restaurant, mirroring the French tradition with a dinner-discussion where jury members and prize organizers debated the contenders before announcing the winner.
The Armenian Goncourt jury consisted of 30 students from Yerevan State University, Bryusov University, and the French University in Armenia. They discussed the eight books selected by the Goncourt Academy and ultimately chose Gaël Faye’s novel “Jacaranda” as Armenia’s first Goncourt winner.
With this historic selection, Armenia officially joined the international Goncourt selection tradition, becoming the 39th country to participate.
The Goncourt Prize, established in 1903, honors the best prose work written in French each year. The laureate is selected by the Goncourt Academy every November 4. The international Goncourt jury tradition began in Poland in 1998, and since then, students in 39 countries have been participating in choosing the winners. Armenia made its debut in 2024 during Francofest, the French book and art festival organized by Newmag. Pascal Bruckner, member of the Goncourt Academy, and Françoise Rosino, chief delegate of the Academy, officially launched Goncourt Armenia.
This year, Newmag Francofest 2025 will take place on November 15 at the Congress Hotel. At the festival, the publishing house will present Gaël Faye’s “Jacaranda”, the Armenian Goncourt winner, along with “And Their Children After Them” by 2018 Goncourt laureate Nicolas Mathieu. Pascal Bruckner will attend the festival to present the Armenian edition of his book “My Little Husband”, and Joël Dicker’s “The Baltimore Boys” will also be featured as one of the festival’s key French-language presentations.
Through this initiative, Armenia not only celebrates French literature but also strengthens its cultural dialogue with the Francophone world, marking a significant milestone in the country’s literary landscape.