Ինչպիսի տարի էր 2023-ը հայկական գրաշուկայում. տարին ամփոփել են հրատարակիչները
«Արմենպրես»֊ում հավաքվել են հայ հրատարակիչներն ու ամփոփել 2023-ի գործունեությունը։ Ասուլիսին ներկա են գտնվել Newmag, «էդիթ պրինտ», «Անտարես մեդիա հոլդինգ», «Բուկինիստ» և «Զանգակ» հրատարակչությունների ներկայացուցիչները։ «Արմենպրեսը» հայտարարել է ամենամյա
Newmag-ը 2023-ին հրատարակել է 40 անուն գիրք, իսկ գործունեության 5 տարվա ընթացքում՝ ավելի քան 140 անուն գործ: Այս տարվա գործերի մեջ շատ են և՛ գեղարվեստական, և՛ պատմագիտական, և՛ քաղաքագիտական, և՛ հասարակագիտական գրքերը: Թարգմանություններն ունեն որակյալ բովանդակություն, համաշխարհային բեսթսելլերներ են, շատ կարևոր ստեղծագործություններ ու գիտական աշխատություններ, որոնց կարիքը հասարակությունը զգում է վստահաբար։ Newmag հրատարակչության գլխավոր խմբագիր Գնել Նալբանդյանը նկատել է. անցնող տարում Արցախի ողբերգությունը շատ ծանր ազդեցություն է ունեցել հասարակության համար, ինչը չէր կարող չազդել նաև հրատարկիչների վրա։
«Մենք փորձել ենք պահպանել մեր տեմպը, ռիթմը, թևաթափ չպետք է լինենք։ Անցյալ տարի մեր բոլոր ավանդական ամառային, ձմեռային փառատոններն անցկացրել ենք։ Առաջին անգամ անցկացրեցինք ֆրանսիական գրքի փառատոն։ Այս տարի պատրաստվում ենք շաբաթը մեկ գիրք հրատարկել, մոտ 52 անուն գիրք։ Մեր մարկետինգային քաղաքականության առանձնահատկություններից է, որ բոլոր նոր գրքերի համար կազմակերպենք շնորհանդեսներ։ Կարծում ենք, որ գիրքը չպետք է մնա գրադարակում, դրա համար մենք ենք մոտենում ընթերցողին»։
Մի քանի օր առաջ Newmag-ը հրատարակեց Ալեքս Մայքլիդիսի «Ցասում» վեպը։ Երեք օրում վաճառել ենք հազար օրինակ։ Newmag-ը հասցրեց ամբողջ աշխարհի հետ նույն օրը թարգմանել, հրատարակել ու նույն օրը դուրս բերել վեպը հայկական շուկ՝ ընդգծել է Նալբանդյանը. «Մայքլիդիդի ուղերձը հայ ընթերցողին նույնպես ներկայացրեցինք։ Մենք նաև ավանդույթ ենք դարձնում գրքերի հեղինակներին Հայաստան հրավիրելը։ Օրինակ, մի քանի օրից մեր գործընկերների հետ Հայաստանում կլինի Ֆրեդերիկ Անսելը՝ ֆրանսիացի քաղաքագետ, ռեգիոնալագետ»։
Newmag֊ը թարգմանել է Անսելի ֆունդամենտալ, ծավալուն «Ուժի ուղիները» աշխատությունը։ Գրքում հեղինակն անդրադառնում է Արցախին, արցախյան պատերազմին, Մեղրիին։ Նման գրքերը կարևոր են, որպեսզի պատկերացում կազմենք, թե եվրոպացի մասնագետները ինչպես են նայում Հայաստանի համար կարևոր հարցերին. «Մենք նրա այցից առաջ նախահանդիւպում ենք արել քաղաքագետների հետ։ Հետո Դվին հյուրանոցում արդեն կլինեն նաև այլ հանդիպումներ քաղաքագետների հետ»։
Ըստ Գնել Նալբանդյանի, 2023-ին հայ ընթերցողը նախընտրել է կարդալ դետեկտիվներ, Ազնավուրի գրքերը։ Ընթերցողներին հետաքրքրում են նաև հայագիտական, քաղաքագիտական աշխատությունները։ Անցյալ տարի Newmag-ը մեծ ուշադրություն է դարձրել նաև մանկան փառատոններին. «Մեզ համար շատ կարևոր ուղղություն էր անցյալ տարի երեխաների համար նախատեսված գրականությունը։ Մանկական գրականությունը բարդ ոլորտ է, մենք երկար ժամանակ չէինք մտնում այդ ոլորտ, բայց մեզ համար ստանդարտներ մտածեցինք, թե մանկական գրքերը, ինչ տառաչափ, տառատեսակ, տեքստի ու պատկերի համադրություն պետք է ունենան։ Նաև փորձեցինք ծնողներին օգնել, որ հեշտ ընտրեն, դրա համար գրքերի վրա հատուկ տարիքային ցուցիչներ»։
Հիմա հրատարակչությունը պատրաստվում է Ձմեռային փառատոնին։ Գրքերը նույնպես ունեն սեզոններ, ընթերողն ամեն եղանակին մի ժանրի գիրք է նախընտրում գնել. « Օրինակ, «Քամուց քշվածները» շատ լավ նվեր է կանանց միամսյակին, ավելի թեթև գեղարվեստական թեթև ժանրի գրականությունը հարկար է ամառային հանգստին կարդալու համար, մասնագիտական, քաղաքական գրքերը աշնան են հատկապես հետաքրում, երբ կրքերը թեժանում են նաև իրական քաղաքական կյանքում։ Գարնանային սեզոնին ներկայացնում ենք մոտիվացիոն գրքեր։ Ձմեռային փառատոնին չորս հայ հեղինակ ենք ներկայացնելու, որոնք անձի կատարելագործման, մոտիվացիոն գրքեր ենք։ Փորձում ենք այնպես անել, որ մեր գրողները, մասնագետները նույնպես գրեն մոտիվացիոն գրականություն։ Մեր գրքերը ընթերցողները սիրում են նաև նվիրել։ Դրա համար մեծ ուշադրություն ենք դարձնում գրքի շապիկին, թղթին։ Օրինակ, պատանիներն իրար շատ են նվիրում մեր սպորտային գրքերը»։
Գիրք նվիրելու օրվան ընդառաջ մեկնարկում է «Գրքապտույտ» մրցույթը, որն իրականացնում է «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը գործընկեր հրատարակիչների՝ «Newmag»-ի, «էդիթ պրինտի», «Անտարես մեդիա հոլդինգի», «Բուկինիստի», «Զանգակ»-ի հետ համատեղ։ Մրցույթը բաղկացած է մի քանի փուլից: Մեկ ամիս «Արմենպրես»-ի «Ֆեյսբուք»-ի էջում լինելու են տարբեր առաջադրանքներ ու գլուխկոտրուկներ, ճիշտ պատասխանողները կստանան նվերներ՝ գրքերի տեսքով։

What kind of year was 2023 in the Armenian book ma
Armenian publishers gathered in "Armenpress" and summarized the activities of 2023. Representatives of Newmag, "Edit Print", "Antares Media Holding", "Bookinist" and "Zangak" publishing houses were present at the press conference. "Armenpress" has announc
Newmag has published 40 books in 2023, and more than 140 works in 5 years of operation. Among the works of this year, there are many fiction, historical, political and social science books. Gnel Nalbandian, editor-in-chief of Newmag publishing house, mentioned that the translations were world bestsellers, very important books and scientific research, the need of which is felt by the society for sure. In the past year, the Artsakh tragedy had a very heavy impact on society, which could not but affect the publishers as well.
"We tried to maintain our tempo and rhythm, we should not be hopeless. Last year we held all our traditional summer and winter festivals. We held a French book festival for the first time. This year we are going to publish one book a week, about 52 books. One of the features of our marketing policy is to organize presentations for all new books. We believe that the book should not remain on the bookshelf, that's why we approach the reader".
A few days ago, Newmag published "The Fury" by Alex Michaelides. We sold a thousand copies in three days. Newmag managed to translate, publish and bring the novel to the Armenian market on the same day as the whole world, emphasized Nalbandyan. "We also presented the author’s message to the Armenian reader. We also make it a tradition to invite book authors to Armenia. For example, Frédéric Encel, a French political scientist and regional expert, will be in Armenia with our colleagues in a few days."
Newmag has translated Encel's comprehensive work “Paths of Power”. In the book, the author refers to Artsakh, the Artsakh war, and Meghri. Such books are important in order to get an idea of how European experts look at important issues in Armenia. "We had a preliminary meeting with political scientists before his visit. Then there will be other meetings with political scientists at the Dvin Hotel."
According to Gnel Nalbandian, in 2023 the Armenian reader preferred to read detectives, Aznavour's books. Readers are also interested in Armenian and political works. Last year, Newmag paid a lot of attention to children's festivals. "Last year, children's literature was a very important direction for us. Children's literature is a complex field, we did not enter that field for a long time, but we thought of standards for children's books, what font size, font, combination of text and image should have. Also, we tried to help parents to choose easily, for this purpose, we put special age indicators on books."
Now the publishing house is preparing for the Winter Fest. Books also have seasons, the reader prefers to buy a book of a genre in every season. "For example, “Gone with the Wind” is a great gift for Women's Month, lighter fiction is a must-read for summer vacations, and professional, political books are especially cool in the fall, when passions heat up in real-life politics as well." In the spring season, we present motivational books. We will present four Armenian authors at the winter fest, which are self-improvement and motivational books. We try to make sure that our writers and specialists also write motivational literature. Readers also like to give our books as gifts. That's why we pay a lot of attention to the book cover and paper. For example, young people give each other our sports books a lot."
On the eve of the day of donating books, the "Grqaptuyt" contest is launched, which is carried out by "Armenpress" news agency in cooperation with partner publishers: "Newmag", "Edit Print", "Antares Media Holding", "Bookinist", "Zangak". The competition consists of several stages. For one month, there will be various tasks and puzzles on the "Armenpress" Facebook page, the correct answers will receive gifts in the form of books.