«Ցեղասպանագիտության շաբաթ» քառօրյակի վերջին ակորդը տրվեց «Վերաիմաստավորելով Ցեղասպանությունը 21-րդ դարում» քննարկումով (լուսանկարներ)
04/25/2025
3 նոր գրքերի շնորհանդեսներից հետո Newmag հրատարակչության ու ՀԲԸՄ-ի «Ցեղասպանագիտության շաբաթն» ամփոփվեց ապրիլի 24-ին` «Վերաիմաստավորելով Ցեղասպանությունը 21-րդ դարում» խորագրով քննարկումով։
«Վերաիմաստավորելով Ցեղասպանությունը 21-րդ դարում» խորագրով քննարկումը վարեց հաղորդավար, խմբագիր Տաթևիկ Բաղդասարյանը: Պանելային բանախոսներն էին նոր գրքի հայերեն հրատարակության համար Հայաստանում գտնվող թուրք պատմաբան, սոցիոլոգ, ցեղասպանագետ Թաներ Աքչամը, թուրքագետ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆոսեր, ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրենի խորհրդական, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Ռուբեն Սաֆրաստյանը, թուրքագետ, պատմական գիտությունների դոկտոր, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի պրոֆեսոր Վահրամ Տեր-Մաթևոսյանը, թուրքագետ, պատմական գիտությունների դոկտոր, ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան Ռուբեն Մելքոնյանը և քաղաքագետ Հովսեփ Բաբայանը։
Հաղորդավար, խմբագիր Տաթևիկ Բաղդասարյանը նկատեց, որ ժխտումից ու հերքումից բացի, Թուրքիան շարունակում է իր ցեղասպան քաղաքականությունը։ Վերջին ու ամենացայտուն օրինակն Արցախի 44-օրյա պատերազմն է, որին ակտիվ մասնակցեց Թուքրիան։ Այս համատեքստում էլ ծավալվեց քննարկումը։ Թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանն ընդգծեց, որ պետք է նախ հաշվի առնել՝ այսօրվա Թուրքիայում ցեղասպան քաղաքականությունը շարունակու՞մ է գերիշխել, թե՞ ոչ.
«Ֆիքսենք, որ ցեղասպան մտածողությունը շարունակվում է և՛ կադրային, և՛ սիմվոլիկ առումով։ Պարոն Աքչամն այդ ամենը շատ լավ ներկայացրել է իր աշխատանքներում, երիտթուրքերից շատերը դարձան ղեկավարներ։ Թուրքիայի երեք նախագահները, մինչև 1960 թվականը երիտթուրքական գաղափարների կրողն էին։ Բոլոր ոճրագործները մեծարվեցին։ Այս նույն մտածողությունը տեղ գտավ Ադրբեջանի քաղաքականության մեջ։ Արցախի օկուպացիան ընթանում էր Էնվեր փաշայի ոգեկոչման ներքո։
Հիշենք Ալիևի ելույթը, որն ասաց, որ Էնվեր փաշայի ոգին փառավորվեց։ Այսօր էլ առաջին անվանափոխված փողոցներից մեկը Ստեփանակերտում Էնվերի անունն է կրում։ Կա արդյոք ցեղասպան մտածողության դադար, թե շարունակվում է այն կրթականից, մինչև պետական հռետորաբանություն, պարզ է։ Ինքնախաբեությունը պետք է դադարենք, որ Թուրքիան այլ կերպ է մտածում, սխալ է»։
Ըստ Ռուբեն Մելքոնյանի` այսօր հայկական պետական քաղաքականությունը ոչ միայն չի նպաստում, այլ նաև խանգարում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ու պահանջին։ Հատկապես մտածելակերպը, որ պարտադրվում է հասարակությանը, թե այսօրվա Թուրքիան փոխվել է, ինքնախաբություն է։
Թուրքագետ, պատմական գիտությունների դոկտոր, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի պրոֆեսոր Վահրամ Տեր-Մաթևոսյանը նույնպես խոսեց վերաիմաստավորման մասին և առաջակեց իր ճանապարհը.
«Պետք է վերաիմաստավորենք կրթությունն ու ուրացման, արդարացման դեմ պայքարը։ Պետք է վերաիմաստավորենք Հայոց ցեղասպանությունը հանրային դպրոցներում։ Այն, ինչ դասավանդվում է դպրոցներում ու բուհերում, բավարար չէ։ Շատ քիչ ծրագրեր կան։ Այս ուղղությամբ պետք է աշխատել. կա մեթոդաբանական բաց։
Անցյալ տարի Թուրքիայի դեսպանատների, դիվանագիտական առաքելությունների թիվն ավելացել է աշխարհում։ Նրանք ոչ միայն իրենց գաղափարներն են տարածում, այլ նաև աշխարհին են ներկայացնում ադրբեջական թեզերը։ Ահռելի ռեսուրսներ են ծախսում, իսկ մեր պետական քաղաքականությունն ասում է, որ պետք է քննարկել Ցեղասպանության ճանաչումը»։
Թուրքագետ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրենի խորհրդական, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Ռուբեն Սաֆրաստյանը նկատեց, որ Թուրքիայի քաղաքականությունը Հարավային Կովկասում Արցախի դեմ ըստ էության ցեղասպան քաղաքականության շարունակությունն է.
«Աթա Թուրքը ցեղասպանության գաղափարը ընկալում էր աշխարհաքաղաքական տեսանկյունից։ Նա կարծում էր, որ Հայաստանը, որպես խոչնդոտ, պետք է վերանա։ Այդ մոտեցումը դեր խաղաց նաև 2020 թվականին։ Պետք է վերացնել Արցախը, որպես աշխարհաքաղաքկան երևույթ։ Եվ, որպեսզի այսօր կարողանանք վերաիմաստավորել Հայոց ցեղասպանությունը, մենք ուշադրություն պետք է դարձնենք հայ ժողովրդի մեծ դիմադրությանը։
Շատ եմ կարդում ցեղասպանության զոհերի հուշերը։ Զոհերի երեխաները հիշում են, թե ինչպես են մայրը, հարազատները կռվել առանց զենքի, մինչև վերջին շունչը։ Այդ անհատական, անհույս պաշտպանությունները շատ կարևոր են։ Հայ ժողովրդի մյուս ամենակարևոր արձագանքը եղավ, որ 18 թվականին հայ ժողովուրդը ուժ գտավ վերականգնել իր պետականությունը։ Այդ հանգամանքներին պետք է նոր աչքով նայենք ու այդ կոնտեքստով շարունակենք»։
Թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամը կարծում է, որ Ջո Բայդենի ճանաչումից հետո, Հայոց ցեղասպանության ընդունումը միջազգային քաղաքականությունից դուրս է եկել, քանի որ այն արդեն ճանաչված ու ընդունված փաստ է։ Ըստ Աքչամի` Թուրքիան հայերի ցեղասպանությունը կճանաչի միայն այն դեպքում, երբ իր ներսում դեմոկրատական ուժերի փոփոխություն լինի.
«Հրանտ Դինքի սպանությունից հետո դեմոկրատական պատկերացումներ ունեցողները հաղթել են։ Այսօր այն դիմադրությունը չկա Թուրքիայում, ինչ կար նրա սպանությունից առաջ։ Ցեղասպանության ճանաչումն արդարության հարց է։ Իսկ արդարություն կարող է լինել միայն ժողովրդավարական երկրում»։
Ըստ Ռուբեն Սաֆրաստյանի` Թաներ Աքչամը լավատեսական մոտեցում ունի Թուրքիայի հարցում. «Թուրքիան պատրաստ չէ իր մեղքի ընդունմանը։ Նույնիսկ միջին թուրքը կասի այն, ինչ ասում է պետական գաղափարախոսությունը»։
Թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամը հաստատում է, որ Թուրքիան այսօր էլ հերքում է Հայոց ցեղասպանությունը, ավելին՝ կտրականապես ժխտումը կարող է բերել ցեղասպանության կրկնությանը։ Վահրամ Տեր-Մաթևոսյանը նույնպես համարում է, որ ավտորիտար Թուրքիայում խոսել Հայոց ցեղասպանության մասին, անիմաստ է։ Թուրքագետը վստահ է, որ ակնկալել, որ առաջիկայում կլինեն փոփոխություններ, չկա նման հույս։ Իսկ այն մարդիկ, որոնք Դինքի սպանությունից հետո դուրս էին եղել Թաքսիմի հրապարակ, կամ բանտերում են, կամ փախել են Եվրոպա։
Թուրքագետներին ու թուրք պատմաբաններից հարց ուղղեց Newmag հրատարակչության ղեկավար Արտակ Ալեքսանյանը. ինչ գրքեր է պետք հրատարակել ցեղասպանության մասին. օրինակ՝ Թաներ Աքչամը խորհուրդ տվեց թարգմանել Դիրք Մոզեսի «Ցեղասպանության խնդիրները» գիրքը։ Մյուս կարևոր հրատարակությունները ցեղասպանագիտական ամսագրերն են, որտեղ ներկայացվում են տարբեր միջազգային համաժողովների քննարկումները, որոշումները։

The Four-Day “Genocide Studies Week” Concluded with a Discussion on “Rethinking Genocide in the 21st Century” (Photos)
04/25/2025
After the presentation of three new books, the “Genocide Studies Week” organized by Newmag Publishing House and AGBU concluded on April 24 with a panel discussion titled “Rethinking Genocide in the 21st Century.”
The discussion was moderated by editor and host Tatevik Baghdasaryan and featured a distinguished panel of experts: Turkish historian and genocide scholar Taner Akçam; Ruben Safrastyan, Turkologist, Doctor of Historical Sciences, Professor, and Advisor to the Director of the Institute of Oriental Studies of the RA NAS; Vahram Ter-Matevosyan, Professor at the American University of Armenia; Ruben Melkonyan, Dean of the Faculty of Oriental Studies at YSU; and political scientist Hovsep Babayan.
In her opening remarks, Baghdasaryan noted that beyond denial and refutation, Turkey continues its genocidal policy, most recently, through its involvement in the 44-day war in Artsakh.
Turkologist Ruben Melkonyan emphasized that genocidal thinking remains active in Turkey today, manifesting in both its leadership and symbols. “Many of the Young Turks became the first leaders of the Turkish Republic. The first three presidents were ideological heirs. Their glorification continues to this day and has even influenced Azerbaijan. The occupation of Artsakh was celebrated in the name of Enver Pasha, Aliyev publicly praised his legacy, and one of the first renamed streets in Stepanakert now bears his name. This isn't just continuity, it's a reaffirmation.”
Melkonyan added that Armenia’s current state policy not only fails to support Genocide recognition efforts but actually hinders them, especially with its suggestion that modern-day Turkey has changed.
Vahram Ter-Matevosyan proposed focusing on educational reform as part of the reinterpretation of genocide.
“We need to rethink how we teach about the Armenian Genocide in schools and universities. There are very few structured programs and a clear methodological gap. Meanwhile, Turkey is expanding its diplomatic network and spreading denialist narratives globally.”
Ruben Safrastyan noted that Turkey’s policies toward Artsakh are a continuation of its historical genocidal agenda.
“Atatürk viewed the Armenian presence as a geopolitical obstacle. The elimination of Artsakh in 2020 echoed this belief. But we must also remember the fierce resistance of genocide survivors, mothers and relatives who fought with their bare hands. And let’s not forget the establishment of the First Republic in 1918. These stories must be part of how we reinterpret the genocide.”
Taner Akçam, the keynote guest of the event, emphasized that after U.S. President Joe Biden’s official recognition, the Armenian Genocide is no longer just a political issue but a recognized historical fact.
“Recognition will only come within Turkey when democratic forces rise. Justice cannot exist in an authoritarian regime. After Hrant Dink’s assassination, democratic movements began to gain ground in Turkey. The state still denies the genocide, but its ideological foundation has weakened.”
Ruben Safrastyan responded that Akçam’s optimism may be misplaced: “Even average Turkish citizens today echo the official state ideology. Turkey is far from ready to admit guilt.”
Akçam agreed that denial remains official policy and warned that such denial creates conditions for the repetition of genocide. Ter-Matevosyan echoed the concern, stating that in today’s authoritarian Turkey, discussions about the Armenian Genocide are virtually impossible. “Most of the activists who once gathered in Taksim Square are now either in prison or have fled the country,” he said.
At the end of the discussion, Newmag’s director Artak Aleksanyan asked the panel which books about the genocide should be translated next. Taner Akçam recommended Dirk Moses’s “Problems of Genocide”, as well as academic journals focused on genocide studies and proceedings from international conferences.