[Newmag Summer Fest] «Ապրիլի 13. Սկիզբ և ավարտ». Գրականության միջոցով ցավի և կորստի վերաիմաստավորումը (տեսանյութ, լուսանկարներ)
Newmag Summer Fest-ի ընթացքում տեղի ունեցավ գրականության միջոցով ցավի և կորստի վերաիմաստավորմանը նվիրված պանելային քննարկում: Առանցքում Անահիտ Խալաֆյանի «Ապրիլի 13. Ավարտ և սկիզբ» գիրքն էր: 11 տարի առաջ՝ 2010 թվականի ապրիլի 13–ին Չարենցավանի ոստիկանությ
Արդյոք գիրքն ու գրականությունը, կարդալն ու գրելը կարող է մեղմել ցավի կորուստը։ Քննարկման առիթ և առանցք էր դարձել ամերիկաբնակ Անահիտ Խալաֆյանի «Ապրիլի 13. Ավարտ և սկիզբ» գիրքը։ Պանելային քննարկմանը մասնակցում էին գրքի հեղինակ Անահիտ Խալաֆյանը՝ Վահանի հորեղբոր դուստրը, ով և գրքի հեղինակն էր, Անի Խալաֆյանը՝ Վահանի քույրը, Խալաֆյաններին այս ընթացքում մասնագիտական օգնություն ցուցաբերած փաստաբան Արտակ Զեյնալյանը։
Անահիտ Խալաֆյանի «Ապրիլի 13. Ավարտ և սկիզբ» գիրքը գեղարվեստական լուծումներով ներկայացնում է եղբոր՝ Վահանի իրական պատմությունը։ 11 տարի առաջ՝ 2010 թվականի ապրիլի 13–ին Չարենցավանի ոստիկանությունը բերման է ենթարկում 24–ամյա Վահան Խալաֆյանին։ Մի քանի ժամ անց ոստիկանները Վահանի ընտանիքին հայտնում են նրա մահվան մասին լուրը: Միայն 10 տարի անց Անահիտը որոշեց հանձնել թղթին այն, ինչ ապրել է. «Գիրքը միջոց էր, որ իմ մեջ հավաքված վրեժխնդրությունը դուրս գա: Ես 10 տարի ապրել եմ, արթնացել եմ վրեժը սրտիս մեջ: Գրքի միջոցավ կարողացա պայքարել նախ իմ դեմ»:
Այս դեպքը ցնցում է երկիրը։ Որոշ ժամանակ անց ընտանիքը պարզում է, որ իրականում ոստիկանները ծեծելով սպանել են Վահանին։ Իրավապահները պնդում էին, որ Վահանը ինքնասպան է եղել, մինչդեռ Խալաֆյանները՝ որ իրենց որդուն խոշտանգելով սպանել են։ Անահիտը գիրքը գրելիս երկու նպատակ ուներ. «Առաջին խնդիրն այն էր, որ պետք է կարողանայի հաղթահարեի այդ ցավը, և երկրորդ, որ հանրայնացնեի այդ ցավալի դեպքի իրական մանրամասները: Նման դեպքեր չպետք է կատարվեն, կորուստի նման ցավ չպետք է որևէ մեկը զգա, նման կորուստներ չպետք է լինեն»:
Հետագա դատավարությունների ժամանակ եղան պատժվածներ, սակայն հարազատների համոզմամբ արդարությունը չվերականգնվեց։ 11 տարի Խալաֆյանների ընտանիքը պայքարում է հանուն արդարության և այդ պայքարում է տեսնում նաև Վահանի հիշատակի հարգումը։ Վահանի քույրը՝ Անին, գիրքը մի քանի անգամ ձեռքն է վերցրել, բայց այդպես էլ չի ավարտել, կարողացել է ընթերցել մեկ-երկու էջ. «Երբ երկու էջ կարդացի, արցունքները սկսեցին հոսել, վերապրեցի անցած 10 տարիները: Մենք պետք է հասնենք արդարության, պետք է պայքարենք, ցույց տանք, թե ինչ է տեղի ունեցել իրավապահների ներկայությամբ»:
Ողբերգությունը պատմություն է ոչ միայն բռնության զոհ լինելու, այլև դրանից հետո արդարության հասնելու պայքարի մասին։ Արդարության չավարտված ճանապարհին Խալաֆյանների ընտանիքին մասնագիտական աջակցությամբ միանում ու օգնում է ամենահայտնի իրավապաշտպաններից մեկը՝ Արտակ Զեյնալյանը. «Բժշկության մեջ մի խոսք, սկզբունք կա՝ մահը պետք է ծառայի կյանքի: Գիրքն էլ հենց այդ նպատակին է ծառայում: Այս տարիների ընթացքում մենք պայքարել ենք ոչ միայն մեր երկրի դատարաններում, այլև Մարդու իրավունքների իվրոպական դատարանում: ՄԻԵԴ-ում գործի վարույթն արդեն ավարտված է, խորհրդակցության սենյակ են գնացել, որ կայացնեն որոշում»:
Օրերս տեղի ունեցավ նաև Անահիտ Խալաֆյանի «Ապրիլի 13. Ավարտ և սկիզբ» գրքի շնորհանդեսը: Երեկոյի ընթացքում ցուցադրվեց նաև Վահանի հիշատակին՝ Խալաֆյանների ընտանիքի պատրաստած ֆիլմը:
Գիրքը և ցավը շատ ընդհանրություններ ունեն։ Կան հարյուրավոր գրքեր, որոնք օգնում են հաղթահարել սարսափելի վիշտը։ Ու հենց Անահիտն էլ այդ նպատակով իր ընտանիքի ցավը հանրայնացնելով՝ ցանկացել է ոչ միայն վրեժխնդրության ու ցավի դեմ պայքարել, այլև հասնել արդարության՝ բացառելով նման դեպքերը:

[Newmag Summer Fest] “April 13. End and Beginning”. Reevaluating Pain and Loss through Literature (photos, video in Armenian)
In the scope of Newmag Summer Fest a panel discussion was held presenting the process of reevaluation of pain and loss through literature. The main topic of discussion was Anahit Khalafyan’s “April 13. End and Beginning” book. 11 years ago, on April 13th
Can books and literature, reading and writing alleviate the pain of loss? US-based Armenian author Anahit Khalafyan’s book was the basis of this discussion. The participants of this panel discussion were Anahit Khalafyan, who is Vahan Khalafyan’s cousin, Ani Khalafyan, who is Vahan’s sister and lawyer Artak Zeynalyan.
Anahit Khalafyan's book "April 13. End and Beginning" presents the real story of her brother Vahan with literary solutions. 11 years ago, on April 13, 2010, Charentsavan police arrested 24-year-old Vahan Khalafyan. A few hours later, the police informed Vahan's family about his death. Only 10 years later, Anahit decided to write down what she lived through. “The book was a chance for me to get rid of the revenge in me. For 10 years, I lived and woke up with revenge in my heart. This was firstly an opportunity to overcome this state of mind.”
This incident was a shock for the whole country. After some time, the family finds out that Vahan was beaten and killed by police officers. The law enforcers claimed that Vahan had committed suicide, while the Khalafyans claimed that he was tortured and killed. Anahit had two goals when writing the book. “The first problem was that I had to be able to overcome that pain, and the second was to make the real details of that painful case public. Such cases should not happen; no one should feel the pain of a loss.”
Several people were convicted after the trials, but according to the relatives, justice was not restored. For 11 years, the Khalafyan family has been fighting for justice; in that struggle, they also respect Vahan's memory. Vahan's sister Ani, took the book in her hand several times, but did not finish it, she was able to read only one or two pages. “As I read two pages, tears began to flow, reliving the past 10 years. We must achieve justice, we must fight, we must unpack what happened in the presence of law enforcement.”
This tragedy is a story not only about being a victim of violence, but also about the struggle for justice. One of the most famous advocates, Artak Zeynalyan, helped the Khalafyan family with professional support on the unachieved road to justice. “There is a saying, which claims that death must serve life. The book serves that purpose. During these years we have fought not only in the courts of our country, but also in the European Court of Human Rights. The case is over in the ECHR; they went to the consultation room to make a decision.”
The book presentation of Anahit Khalafyan’s “April 13. End and Beginning” book was held several days ago. During the evening, a movie in memory of Vahan Khalafyan was premiered. Books and pain have a lot in common. There are hundreds of books that help to overcome terrible grief. For that purpose, Anahit Khalafyan, by publicizing the pain of her family, wanted not only to fight against revenge and pain, but also to achieve justice.