Ազնավուրի ծննդյան օրը միասին՝ 5-րդ գրքով, նոր նախագծերով և ուղիղ միացմամբ Փարիզ (տեսանյութ, լուսանկարներ)
Ջազզվե-Օպերայում մայիսի 22-ին կայացավ Շառլ Ազնավուրի 5-րդ գրքի շնորհանդեսն ու նոր տեսահոլովակի պրեմիերան։ Միջոցառմանը մասնակում էին գրքի թարգմանիչը, խմբագիրը, երգի կատարողն ու ստեղծագործական խումբը։ Միջոցառման ընթացքում տեղի ունեցավ ուղիղ միացում Փարիզ, ո
Մեծ հայի 97-ամյակին Newmag-ը ներկայացնում է նրա առաջին ու միակ գեղարվեստական ստեղծագործությունը՝ «Հայրս՝ այդ հսկան» նովելների ժողովածուն հայերեն: 16 նովել՝ նուրբ հումորով, վառ երևակայությամբ ու երջանիկ լինելու խոհափիլիսոփայությամբ: Բոլոր նովելները հայերեն են թարգմանվել առաջին անգամ: Ըստ գրքի թարգմանիչ Սամվել Գասպարյանի, այս գրքով Ազնավուրը հայտ էր ներկայացրել գրականություն մուտք գործելու համար. «Չեմ ուզում ճոռոմ բաներ ասել, բայց լուրջ հայտ է, ափսոս, որ շարունակություն չունեցավ»։
.
Հոր ու որդու հարաբերություններից, մինչև պապի ու թոռան նուրբ կապ, բնության ու կենդանիների հանդեպ սեր: Ազնավուրի նովելները գրված են առաջին դեմքով, բայց դրանք ինքնակենսագրական չեն, զգացմունքային են ու կյանքն ապրած տարիների մեծ փորձով սովորեցնում են, ինչպես լինել երջանիկ: Գրքի հայերեն թարգմանության խմբագիր Համլետ Գասպարյանի տպավորությամբ Ազնավուրը վարպետ էր տեքստ գրելու մեջ։ Ազնավուրի նովելների հայերեն թարգմանության խմբագիրը վստահ է, նույնիսկ այս՝ առաջին գրական քայլերով, Շառլը կարող է ընդգրկվել օտարագիր հայ գրողների պատվավոր ցանկում. «Այս անգամ մտավ գեղարվեստական գրականության ժանր։ Բայց դե ուշ էր մտել, երևի արդեն 8-րդ տասնամյակի մեջ էր։ Բայց կարծեմ թե հաջող մուտք էր»։
Մեծ շանսոնյեի 1300 երգերից շատ քչերն են թարգմանվել հայերեն։ «Հայրս՝ այդ հսկան» նովելների ժողովածուի թարգմանիչը դեռ 1990-ականներին հայերեն էր թարգմանել նրա «Rest»՝ «Մնա» ստեղծագործությունը: Newmag հրատարակչության, Արմենիա հեռուստաընկերության շնորհիվ և Ամունդի Ակա ընկերության աջակցությամբ այն այժմ հնչում է նաև հայերեն:
Հուզիչ, ֆրանսիական նրբագեղությամբ ու հայկական հնչողությամբ «Մնա» երգը կատարել է է Էրիկ Կարապետյանը։ Նրա խոսքով, Ազնավուրը, չապրելով Հայաստանում, ամեն ինչ անում էր Հայաստանի համար. «Այն հայի տեսակն է, այն մարդը, ում ուզում եմ նմանվել։ Այնքան բան է արել Հայաստանի համար։ Խաղաղություն է ցանկացել։ Ամեն հայ, որ մի փոքր Շառլ Ազնավուր լինի, մենք խաղաղ կապրենք»։
Newmag-ի երաժշտական այս նախագիծը սկսվեց «Մնա» երգով, կշարունակվի մյուս հայտնի ու ոչ այնքան շատ հնչած ազնավուրյան կատարումներով: Մինչև շանսոնյեի հարյուրամյակը՝ Newmag-ը խոստանում է, հայերեն կթարգմանի ու կհրատարակի ոչ միայն Ազնավուրի ամբողջ գրական ժառանգությունը, այլ երգերը կհնչեն հայերեն՝ նոր գործիքավորմամբ, նոր տեսահոլովակներով:
Հրատարակչության տնօրեն Արտակ Ալեքսանյանի խոսքով, Ազնավուրը բազմիցս ասել է, որ սիրում է, երբ իր երգերը կատարում են, բայց չի սիրում, երբ իրեն կապկում են. «Եվ փիլիսոփայությունը երգի նոր գործիքավորման հետևլյալն էր` ներշնչվել Ազնավուրով, փոխանցել ոգին, բայց չկապկել։ Կարծում եմ, որ Մարտինի երաժշտական ճաշակը, Էրիկի երաժշտական կարողությունները, և երկուսի պատվախնդրությունն ունեն լավ արդյունք, որը կհամալրի մեր երաժշտական գանձարանը»։
Ազնավուրյան գրական մատենաշարի և երաժշտական նախագծի գլխավոր գործընկերը Ամունդի ակբա ընկերությունն է: Ընկերության գործադիր տնօրենի տեղակալ Հրայր Ասլանյանի խոսքով, գործակցությունը սկսվել է երեք տարի առաջ ու դեռ երեք տարի էլ կշարունակվի. «Սկսեցինք օժանդակել Շառլ Ազնավուրի գրքերի հայերեն թարգմանությանը։ Այսօր հայալեզու ընթերցողին ենք ներկայացնում 5-րդ գիրքը։ Մենք մեր պարտքն ենք համարում շարունակել այս նաձեռնությունը. մինչև 100-ամյակը ունենալ նրա բոլոր գրքերը թարգմանված»։
Նոր գիրք, նոր երգ, նոր տեսահոլովակ ու ևս մեկ անակնկալ: Ուղիղ միացում՝ Փարիզ. Շառլ Ազնավուրի կիսանդրիի բացման արարողությունն է: Կիսանդրին կտեղադրվի Օդեոն խաչմերուկում, այնտեղ, որտեղից սկսվել է Ազնավուրի փառքի ճամփան: Կիսանդրին պատրաստվել է 1964 թվականին Հայաստանում։ Հեղինակը շանսոնյեին էր նվիրել իր աշխատանքը, երբ նա հայրենիքում էր:

Aznavour's birthday together with his 5th book, new projects and live connection from Paris (photos, video in Armenian)
The presentation of Charles Aznavour's 5th book and the premiere of the new music video took place on May 22 at the Jazzve-Opera. The book translator, editor, singer and the creative team attended the event. During the event, there was a live connection f
the great chansonnier have been translated into Armenian. The translator of the collection of short stories "My father, that giant" translated his work "Resté" into Armenian in the 1990s. Newmag publishing house in cooperation with Armenia TV and Amundi ACBA presented the Armenian version of the song to the Armenian audience.
.
This touching song with French elegance and Armenian sound was performed by Erik Karapetyan. According to him, Aznavour didn’t live in Armenia, but he did everything for his motherland.  “He is the type of Armenian; the person I want to be like. He has done so much for Armenia. Most importantly, he wanted peace. If each of us tries to be like Aznavour in one way or another, we will live in peace.”
Newmag’s musical project started with the song "Reste" and will continue with other famous and not so famous songs by Aznavour. Until his 100th anniversary, Newmag promised to translate and publish not only Aznavour's entire literary heritage in Armenian, but also his songs with new instrumentation and music videos.
According to the CEO of Newmag publishing house Artak Aleksanyan, Aznavour has repeatedly said that he likes when others perform his songs, but doesn’t like when singers try to duplicate him. “The philosophy behind the new instrumentation of the song was to be inspired by Aznavour, to convey the spirit, but not duplicate him. I think that Martin's musical taste, Erik's musical abilities and their collaboration resulted in a high-quality work.”
The main partner of Aznavour’s literary series and music project is Amundi ACBA company. According to Hrayr Aslanyan, Deputy Executive Director of the company, the partnership started three years ago and will continue for another three years. “We started to support the Armenian translation of Charles Aznavour's books. Today we present the 5th book to the Armenian readers. We strongly believe that it is our duty to continue this initiative and have all Aznavour’s books translated by his 100th anniversary.”
New book, new song, new video and one more surprise. Live connection from Paris. It is the opening ceremony of the bust of Charles Aznavour. The bust will be placed at the Odeon crossroad, where the road to Aznavour's glory began. The bust was created in 1964 in Armenia. The author gifted the work to Aznavour when he was in the homeland.