[Newmag Summer Fest] Հայ կին գրողների խնդիրները պատերազմի և խաղաղության օրերին (տեսանյութ, լուսանկարներ)
2021-ին Newmag-ն ու ԱՐԻ գրական գործակալությունը սկսեցին «Զապել» կին գրողների միջազգային ֆորումը: Այս հարթակի նպատակն է ստեղծել կին գրողների համար միջազգային պլատֆորմ, որտեղ նրանք կներկայացնեն իրենց կայացման ճանապարհի խոչընդոտները, անհաջողությունները, հիաս
Ինչ խնդիր ունի հայ կին գրողը, արդյոք դրանք տարբերվում են տղամարդ գրչակից ընկերներից: Ըստ բանաստեղծ Մարինե Պետրոսյանի, խնդիրը սեռով պայմանավորված չէ: Ավելին՝ երկրի ու իր մտահոգություններն էլ են նույնը. «Հայ գրողի գլխավոր խնդիրը մեր երկրի փոքրաթիվ լինելն է, երբ դու տպաքանակ չես կարողանում ապահովել: Խորհրդային տարիներին բանաստեղծությունների գիրքը տպագրվում էր մինչը 50.000 տպաքանակով, հիմա, լավագույն դեպքում, 1000 օրինակ: Գրողը չի կարող գումար աշխատել գրելով: Գրականությունը նրա համար ապրուստի միջոց չէ: Այս խնդիրը սեռ չի ճանաչում , այս խնդիրը մեր երկրի խնդիրն է»:
Նարինե Կռոյանի խոսքով, ուղեղը սեռի հետ կապ չունի: Կին, թե տղամարդ գրողն ունի կարևոր մեկ խնդիր՝ պատասխանատվություն ընթերցողի առաջ. «Խնդիրների մասին գրելու, ներկայացնելու ժամանակ պետք է հաշվի առնել, որ նաև ընթերցողին պետք է ստիպել մտածել, մտածել ու լուծել իր իսկ խնդիրները և ոչ թե լուծումների տարբերակ առաջարկել, ինչպես և ակնկալում է սպառողը»:
Մինչդեռ Հասմիկ Սիմոնյանը պնդում է, որ Հայաստանում դեռ բախվում է խոչընդոտների ու հիմնականում հենց սեռով պայմանավորված. «Մենք չենք կարող չնկատել այդ խնդիրները: Դա նաև համաշխարհային գրականության մեջ կա կին ու տղամարդ գրողների առանձին խնդիրներ: Կնոջը հաշվի չեն առնում որպես մտածող անհատ, մի կողմ են դնում, համարում են տղամադու ստվեր կամ տալիս են սրբի կոչում, փառաբանում են. այդքանը: Երբ հերթը հասնում է, որ նա մտածող է, սկսում են նվազեցնել կնոջ դերը»:
Իսկ ինչու էին լռում գրողները՝ կին, թե տղամարդ, երբ Արցախյան վերջին պատերազմի ժամանակ նրանց ձայնը կարևոր էր: Նարինե Կռոյանը վերջին 30 տարում բոլոր պատերազմների ընթացքում իր ապրումները վերածել է բառերի, բառերն էլ պատմվածքների. «Մարդու անհատականության հարց է, ես, օրինակ, միանգամից արձագանքում եմ: Ապրիլյանի ժամանակ որդիս այնտեղ էր, ես գրեցի, քանի որ դեպրեսիայի, տառապանքի միակ թերապիան գրելն էր: Ու այդպես բոլոր պատերազմների դեպքում»:
Մարինե Պետրոսյանը չի գրի, քանի դեռ ինքն իր համար չի գտել բազմաթիվ հարցերի պատասխաներ: Երկրում էլ, ժողովուրդն էլ դեռ չի հասկացել ինչ եղավ, ինչու և ինչպես.«Պատերազմը դեռ չի ավարտվել: Ես պետք է հասկանամ՝ ինչ տեղի ունեցավ, մենք դեռ ոչինչ չգիտենք»:
Գերիների և գերությունից վերադարձի ճակատագրերը, հոգսերը կարող են դառնալ գրական ստեղծագործության նյութ, բայց դրա համար ժամանակ է հարկավոր: Միայն ժամանակը կարող է ճիշտ ուղիներ ցույց տալ: Լրագրության դեպքում իրադարձությունները տեղի են ունենում այստեղ և հիմա, գրական աշխարհում ժամանակի չափման միավորներն այլ են՝ նկատում է Հասմիկ Սիմոնյանը. «Գրականության դեպքում պետք է թողնես, որ ժամանակ անցնի: Դա նյութ է, որը դեռ պետք է եփվի, կարողանանք մեզ, մեր ապրումները կողքից տեսնել, իսկ հիմա դեռ մեջն ենք, դեռ ինքներս էլ չենք հաղթահարել ծանր ապրումները»:
Ըստ քննարկման մասնակիցներին, յուրաքանչյուր գրող անհատականություն է՝ մեկը սոցիալական ցանցում, մյուսը գրական գործում է արտահայտում հույզերը, մեկ ուրիշն էլ սպասում է մինչև ընկճախտը հեռանա և գա առողջ դատողության ժամանակը:

[Newmag Summer Fest] The challenges of women writers in times of war and peace (photos, video in Armenian)
In 2021 Newmag and ARI literary agency launched “Zabel” international forum of women writers. The main goal of this platform is to provide women writers an international platform, where they can present the details of their literary path, including their
What are the main problems faced by women writers in Armenia and are those problems different from that of man writers? Poet Marine Petrosyan is assured that gender is not a defining factor here. “The main challenge for Armenian writers is the small population of our country, because the writers are not technically able to sell enough copies of the books. During the Soviet times, an anthology of poems would have around 50.000 copies. Nowadays, in the best-case scenario it will have 1000 copies. It is almost impossible for the writer to earn money. Literature is definitely not an option to earn money. This problem has nothing to do with gender. This is more of a problem for the country.”
Narine Kroyan believes that the brain has nothing to do with gender. Be that a woman or a man, writers have one single goal: responsibility in front of their readers. “While writing about various issues and discussing the possible ways out, it is crucial to take into account the fact that the writer should help the reader to think about the solutions, rather than offering them the solutions.”
On the other hand, Hasmik Simonyan assures that she continues to face some challenges due to gender. “We can’t simply ignore those issues. These problems of men and women writers are also evident in world literature. Women are not considered to be rational individuals. Instead, they are constantly in the shadow of men. They are glorified as saints and that’s it. When it comes to the point that women are also able to think and create, people start to belittle their role.”
Why were both men and women writers silent during the 44-day Artsakh war, when their voices should have been loud and clear? Narine Kroyan claims that in the past 30 years she turned her emotions into words and stories. “It’s a matter of individuality. During the April war, my son was serving in the army and at that period I immediately started to write, because it was the only therapy against depression and grief.”
Marine Petrosyan, on the other hand, claims that she will not write about war as long as all of the questions are not answered. She believes that the nation as a whole has numerous questions about the war and its consequences: what, why, how...“The war is not over yet. I should figure out what has happened. We don’t have answers yet.”
In the case of journalism, the events are happening here and now. Hasmik Simonyan claims that in the case of literature, the time measures are quite different. “Time should pass so we will be able to look at our emotions from aside. We are still in the center of these events and haven’t overcome those hard moments yet.”
The participants of the panel discussion agree on the notion that each writer is an individual, who reacts to the same event in different ways. One of them may write off her emotions on social media, another one may write a literary piece. Another writer might wait until she overcomes the depression.