Newmag-ն արժանացել է «Տարվա ամենապահանջված թարգմանություն» անվանակարգի մրցանակին (լուսանկարներ)
Հայտնի են տարվա բեսթսելերները ու լավագույն հեղինակները։ «Արմենպրեսը» իր ամենամյա մրցանակաբաշխությանը հայտարարել է անունները։
Մայրենի լեզվի խորհրդանշական օրը՝ փետրվարի 21-ին, «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունում տեղի ունեցավ «Երևանյան բեսթսելեր» հատուկ նախագծի մրցանակաբաշխությունը։
Ավելի քան մեկ տասնամյակ գոյություն ունեցող նախագիծը վերջին տարիներին Գիրք նվիրելու տոնի և Մայրենիի օրվա շրջանակում ամփոփում է տարեկան արդյունքները՝ մրցանակներ շնորհելով գրքի և ընթերցանության գործում մեծ նվիրում ունեցող անհատներին և հրատարակչություններին։
«Արմենպրեսի» տնօրեն Նարինե Նազարյանը իր ողջույնի խոսքում նշեց, որ տարին մեկ անգամ ձգտում են գործակալության հյուրընկալ հարկի տակ համախմբել ստեղծագործողներին, հրատարակիչներին և ընթերցողներին.
«Կարծում եմ, որ մեր նախագիծը՝ «Երևանյան բեսթսելերը», յուրահատուկ հայելի է, որն արտացոլում է և՛ ընթերցողների նախասիրությունները, և՛ ստեղծագործողների գրական ճաշակը, և՛ հրատարակիչների ու հրատարակչական գործի զարգացման միտումները»։
Նա հիշեցրեց, որ «Երևանյան բեսթսելերը» ստեղծել է «Արմենպրեսի» նախորդ տնօրեն Արամ Անանյանը, իսկ փետրվարը գրքի տոնի է վերածել նրա հայրը՝ Հայաստանի գրողների միության երջանկահիշատակ նախագահ Լևոն Անանյանը։ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրը՝ փետրվարի 19-ը, հռչակվել է որպես Գիրք նվիրելու օր։
«Տարվա ամենապահանջված թարգմանություն» անվանակարգում մրցանակը շնորհվեց Newmag հրատարակչությանը՝ Ալեքս Մայքլիդիսի «Ցասում» վեպի համար, որը ճանաչվել է տարվա բեսթսելեր «Արմենպրես»-ի «Երևանյան բեսթսելեր» հատուկ նախագծում։
Հրատարակչության գրական ծրագրերի ղեկավար Անի Հակոբյանը նշեց, որ հաղթող գրքի թարգմանիչն է Աստղիկ Աթաբեկյանը։ Գործն առանձնահատուկ է նաև, որ առաջին անգամ Հայաստանում գիրք է հրատարակվել միաժամանակ համաշխարհային շնորհանդեսի օրը։ Այս ավանդույթը շարունակվել է Յուվալ Նոյ Հարարիի «Nexus»-ով՝ դառնալով ավանդույթի սկիզբ.
«Ցասումը» բացեց ճանապարհ, երբ թարգմանությունները կարող են լինել ժամանակին, և հայ ընթերցողը կարող է կարդալ լավագույն վեպերը, նոր գործերը աշխարհի հետ միաժամանակ»։
Լավագույնների շարքում են եղել ինչպես Newmag, այնպես էլ Բուկինիստ, «Զանգակ», Էդիթ Պրինտ, ԴաՎինչի հրատարակչությունները, ինչպես նաև հայ գրողներ, ովքեր նույնպես արժանացել են մրցանակների։
«Տարվա փաստավավերագրական բեսթսելեր» մրցանակին արժանացան Արա Թադևոսյանը և Լուսինե Ղարիբյանը՝ «Վանոն ու Վազգենը. երկու ընկերոջ կյանքն ու ողբերգությունը» գրքի համար:

Newmag Wins "Most In-Demand Translation of the Year" Award (Photos)
The year’s bestselling books and standout authors have been announced. Armenpress revealed the winners at its annual awards ceremony, recognizing excellence in literature and publishing.
On February 21, a day symbolizing the Mother Language, the “Yerevan Bestseller” awards took place at the Armenpress news agency.
For over a decade, this project has tracked literary trends and reader preferences. In recent years, the annual results have been celebrated in conjunction with Book Giving Day and Mother Language Day, honoring individuals and publishing houses that have made significant contributions to literature and reading culture.
In her opening remarks, Armenpress Director Narine Nazaryan emphasized the project’s role in reflecting the literary landscape:
“Our ‘Yerevan Bestseller’ project serves as a unique mirror, capturing both readers’ preferences, creators’ literary tastes, and publishing trends.”
She also acknowledged the project's origins:
“‘Yerevan Bestseller’ was initiated by former Armenpress director Aram Ananyan. Meanwhile, February was established as a month of books by his father, the late Levon Ananyan, former President of the Writers’ Union of Armenia. It was he who spearheaded the declaration of February 19, Hovhannes Tumanyan’s birthday, as Book Giving Day.”
In the “Most In-Demand Translation of the Year” category, the award went to Newmag Publishing House for Alex Michaelides’ novel “The Fury”, which topped the “Yerevan Bestseller” list.
Ani Hakobyan, Head of Literary Programs at Newmag, highlighted the significance of the translation by Astghik Atabekyan. She noted that for the first time in Armenia, a book was released simultaneously with its global publication—a groundbreaking moment for Armenian publishing.
“‘The Fury’ paved the way for timely translations, allowing Armenian readers to experience major literary releases at the same time as the rest of the world. This tradition was further strengthened with the publication of Yuval Noah Harari’s “Nexus”, marking the beginning of a new era for Armenian publishing.”
Alongside Newmag, other publishers such as Bookinist, Zangak, Edit Print, and DaVinci were recognized for their contributions to Armenian literature.
The “Documentary Bestseller of the Year” award was presented to Ara Tadevosyan and Lusine Gharibyan for their book “Vano and Vazgen: The Life and Tragedy of Two Friends”, celebrating their impactful storytelling in nonfiction literature.