Տեղի ունեցավ Տիգրան Հայրապետյանի գրական ժառանգության վերջին հատորի շնորհանդեսը (լուսանկարներ)
«Վերջին աշունը» Տիգրան Հայտապետյանի 5-րդ գիրքն է՝ նրա աշխատությունների վերջին հատորը։ Յուրաքանչյուր էջը ներկայացնում է Հայրապետյանի՝ ժամանակից առաջ անցած քաղաքական մտածողությունը և կանխատեսումները, որոնք, ցավոք, հետագայում իրականություն դարձան:
Newmag հրատարակչությունը ներկայացրեց քաղաքագետ, լրագրող Տիգրան Հայրապետյանի «Վերջին աշունը» աշխատությունը։ Գիրքը վերնագրվել է ДДT ռուսական ռոք խմբի համանուն երգի անունով։ Այն Հայրապետյանի սիրելի երգն էր ու իր կյանքի վերջին աշունը, որն անցկացրեց շատ բուռն։
Հայրապետյանի կինն ու նրա մտավոր սեփականության իրավահաջորդ Նազենի Ղարիբյանն ասում է, որ վերնագիրն ընտրել են նաև հաշվի առնելով խմբագրականներից մեկը, որը նույնպես կոչվում է «Վերջին աշունը».
«98 թվականին նա ակտիվ մտավ քաղաքական պայքարի մեջ, հատկապես աշնանը փորձում էր անձամբ աշխատել մարդկանց հետ, քաղաքական առաջնորդների հետ։ Ասում էր, որ վերջին մարգարեն տեղ չունի իր հայրենիքում։ Կարծում էր, որ եթե ոչինչ չփոխվի Հայաստանում, ինքն էլ անելիք չունի, քանի որ իր առաքելությունն արդեն կատարել է»։
Նազենի Ղարիբյանը հիշեցրեց, որ Տիգրան Հայրապետյանի բոլոր հատորներն ունեն հստակ ուղղություն` քաղաքագիտական, խոհափիլիսոփայական, Հայաստանի ու Արցախի, տարածաշրջանի մասին։ Իսկ այս հատորում մնացել են այն բոլոր խմբագրականները, հարցազրույցները, պատմվածքները, հոդվածները, հրապարակումները, որոնք դեռ չէին հրատարակվել։ Այդ պատճառով այս գիրքն իր առաջարկով կոչել է բազմագիր։
Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրի տնօրեն Բլեյանը հիշեց, որ Տիգրան Հայրապետյանի հետ ծանոթացրել է Նազենի Ղարիբյանը. «Մեր հողում արժանապատիվ ապրելու, երեխաներ ունենալու, չհեռանալու խնդիրն է այսօր։ Երբ խոսում ենք Հայրապետյանի մասին, պետք է նրա առաքելությունը դիտարկել նաև կրթական ծրագրում, այդ կոնտեքստով պետք է նայել։ Երբ մահացավ Տիգրանը, ես բերդում էի, մտածում էինք, ինչպես աժանին մատուցել նրան։ Ես առաջարկեցի մեր դպրոցում Տիգրան Հայրապետյանի անունով գրադարան ու պատանիների ու ուսուցիչնեչի համար մրցանակ շնորհել։ Այս առումով շատ եմ գնահատում նաև Newmag-ի կատարած աշխատանքը, որ հրատարակում է Տիգրանի գրքերը ու Նազենիի կատարած աշխատանքը, որ այսպես գնահատում է ու պահպանում նրա մտավոր ժառանգությունը»։
Շնորհանդեսին ներկա էր նաև ռեժիսոր Զոհրաբ Տեր-Գասպարենցը։ Նա Տիգրան Հայրապետյանի պատմվածքներից մեկի հիման վրա ներկայացում է բեմադրել. «Ես այն երջանիկներից եմ, որ Տիգրանի հետ զրուցել ենք սրճարանում, թե ինչ ներկայացում է պետք բեմադրել, ինչ ֆիլմ նկարել։ Քաղաքականությունից դուրս նա ինձ հետ խոսում էր արվեստի լեզվով։ 44 աստիճան պիեսի մասին նույնպես խոսել ենք, ինչ-որ բաներ գրեց, տվեց, ասեց միասին կբեմադրենք։ Հայրապետյանի այնքան արդիական է Ֆենոմենալ մարդ էր, ես իր պակասը շատ եմ զգում»։ Տիգրան Հայրապետյանի ձեռագրերը թվայնացրել է Միքայել Բադալյանը։ Երիտասարդ քաղաքագետը շատ է կաևորում ժամանակաշրջանը, երբ ապրել է ու աշխատել Հայրապետյանը. «Մենք հնարավորություն ունեցանք մտնել այդ շրջանը, որտեղ ձևավորել է այսօրվա մեր ներկան։ Դեպք է եղել, որ թերթը բացած կարդացել եմ ու մի պահ մոռացել եմ, որ հոդվածը երեսուն տարվա հնություն ունի»։
Շնորհանդեսին ներկայացվեցին նաև Տիգրան Հայրապետյանի անձնական իրերը` կտակարան, տարբեր գրքեր, վերնաշապիկ, արձանիկ, պայուսակ, ռադիո։ Ցուցադրվել են նաև քաղաքագետի 6 կտավները, որոնք նա նկարել է մեկ ամսում 94 թվականի օգոստոսին։ Ընդհնաուր առմամբ Հայրապետյանն ունի 12 կտավ, որոնք գտնվում են Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրի Տիգրան Հայրապետյանի անվան գրադարանում։
Newmag հրատարակչության ղեկավար Արտակ Ալեքսանյանն ամփոփեց շնորհանդեսը ու հայտարարեց, որ վերականգնվում է Հայրապետյանի անվան մրցանակաբաշխությունը։ Լավագույն քաղաքական-վերլուծական հրապարկումների համար «Տիգրան Հայրապետյան» 2025 թվականի մրցանակը տրվեց քաղաքագետ Վահե Հովհաննիսյանին։
Ըստ Արտակ Ալեքսյանի Հայրապետյանի այս մրցանակը շնորհվում է Վահե Հովհաննիսյանին, քանի որ նա զարմանալի սառնասրտությամբ ու քաղաքագիտական նախանձախնդրությամբ կատարել է իր աշխատանքը` անկախ քաղաքական իրավիճակից։ Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրը նույնպես ունի Տիգրան Հայրապետյանի անվան մրցանակ։
Տիգրան Հայրպետյանի մրցանակը պատրաստված է կավից, որը պատրաստել են աշակերտները։ Մրցանակի հետ հանձնվեցին նաև աշակերտների աճեցրած ծաղիկներն ու Սեբաստացի գինի։ Տիգրան Հայրապետյանի անվան մրցանակ ստացան ուսուցիչներ ու աշակերտներ։
Տիգրան Հայրապետյան
«Վերջին աշունը» Տիգրան Հայրապետյանի հրապարակախոսական ժառանգության հինգերորդ և վերջին հատորն է։ Այն ներառում է նրա խմբագրականները, կիսատ մնացած հոդվածները, հարցազրույցները, վերլուծություններն ու պատմվածքները, որոնք հրապարակվում են առաջին անգամ։ Վերնագիրը հղում է ДДT խմբի համանուն երգին, որը Տիգրան Հայրապետյանը շատ էր սիրում ու հաճախ էր հիշատակում իր հոդվածներում։ Նրա վերջին աշունը նշանավորվեց քաղաքական ակտիվությամբ, ընդդիմադիր ուժերի հետ աշխատանքով՝ հանուն ազատ ընտրությունների, սակայն նրա կյանքը դաժանորեն ընդհատվեց, նախքան իրականություն կդառնային նրա կանխատեսած վտանգավոր զարգացումները։
Էլենա Ֆերանտե
«Կորած երեխայի պատմությունը» եզրափակում է Էլենա Ֆերանտեի նեապոլիտանական քառագրությունը, որը սկսվում է «Իմ հանճարեղ ընկերուհին» սենսացիոն ընտանեկան սագայով, շարունակվում «Նոր ազգանվան պատմությունը» և «Հեռացողների և մնացողների պատմությունը» գրքերով: Շարքի վերջին մասում՝ «Կորած երեխայի պատմությունը» գրքում, երկու ընկերուհիների՝ Լիլայի և Էլենայի ընկերությունն անցնում է ժամանակի քննությունը: Երկուսն էլ ունեն ընտանիք, երեխաներ, սիրեկաններ... Սակայն որքան էլ ձգտել են փախչել Նեապոլի արվարձանային մռայլ միջավայրից, կյանքը նրանց նորից ստիպում է բախվել նեապոլիտանական իրականությանը:
Լենուն ամուսնացել ու տեղափոխվել է Ֆլորենցիա, դարձել հայտնի գրող։ Բայց Նեապոլը նրան կլանում է իր մութհմայքով։ Լիլան չի կարողացել հեռանալ Նեապոլից։ Նա կայացած ձեռներեց է, բայց հաջողությունը նրան ավելի էներքաշել իտալական հարավի կենցաղային բարքերի, բամբասանքի ու ընտանեկան վեճերի հորձանուտ:
Շառլ Ազնավուր
Սա Շառլ Ազնավուրի պոեզիայի ժողովածուի երրորդ հատորն է: Այս հատորում տեղ գտած բանաստեղծություններում սիրո բոլոր դրսեւորումներն են. երգեր՝ նվիրված Հայաստանին, Ֆրանսիային, ընտանիքին եւ «Տիկին կյանքին»: Խուլուհամր կնոջը սիրահարված տղամարդու ապրումներից մինչեւ հայրական սեր: «Ասեղը» շանսոնյեն նվիրել է 25 տարեկանում կյանքից հեռացած իր որդուն` Պատրիկին: «Իմ սրտահույզ սերը» Ազնավուրը կատարել է նաեւ Լայզա Մինելլիի հետ ու զուգահեռ երգել ժեստերի լեզվով: Այս հատորում են նաեւ «Թեհրան 43» ֆիլմի հանրահայտ սաունդթրեքը՝ «Մի ամբողջ կյանք սեր» երգը, Հայոց ցեղասպանության թեմայով «Նրանք ընկան» ստեղծագործությունն ու Սպիտակի երկրաշարժից հետո հուսաբեր «Քեզ համար, Հայաստան» հիթը:
1940-2010 թթ. ստեղծած 500 երգերի բանաստեղծությունների ժողովածուի 2-րդ մասում 118 երգ-բանաստեղծություն է։ Կիրք, բոհեմյան կյանք, ներկա պահ, մեռնող սեր, կարեկցանք ու նուրբ հումոր՝ «Լա Բոհեմից» մինչև «Պիտի կարենալ», «Երկու կիթառից» մինչև «Ինչ տխուր է Վենետիկը», «Ինձ տեսնում էի արդեն» ու «Դեռ երեկ»:
Շանսոնյեն գրեթե երբեք չի առանձնացրել իր որևէ երգ, բայց գրքում իր ամենասիրելի երգերի կողքին դրել է սրտի նշան, որպեսզի դրանով երկխոսության մեջ մտնի ընթերցողի հետ՝ նրանց ստիպելով փոքր-ինչ երկար մտորել առեղծվածային բառերի խրթին աշխարհում: Գիրքը երկլեզու է. հայերենի կողքին ֆրանսերեն բնագիրն է:
Տիգրան Հայրապետյանի քաղաքագիտական վերլուծություններն ու ակնարկները, որոնք զետեղված են այս գրքում, ժողովածուի տեսքով հրապարակվում են առաջին անգամ։ Նրա գրավոր ժառանգությունը մահից տասնամյակներ անց էլ արդիական է։ Այն, ինչի մասին գրում ու խոսում էր քաղաքագետ վերլուծաբանը, այժմ մարգարեություն է թվում. Արցախյան առաջին պատերազմում ազատագրած տարածքների կորուստ, ՀՀ տարածքային ամբողջականությանը սպառնացող վտանգ։ Նա հրապարակումներում կանխատեսել էր Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հրաժարականն ու Վազգեն Սարգսյանի սպանությունը։ Քաղաքական գործիչները կարծում են, որ
Տիգրան Հայրապետյանի քաղաքագիտական եւ փիլիսոփայական հոդվածներն ու վերլուծությունները կարող են դառնալ հանրության հավաքական իդեալի հողը, նույնիսկ պետական գաղափարախոսության հիմքը։

The Presentation of the Final Volume of Tigran Hayrapetyan’s Literary Legacy Took Place (Photos)
“The Last Autumn” is Tigran Hayrapetyan's fifth and final book, a collection of his works that encapsulates his forward-thinking political analyses and predictions, many of which, unfortunately, later became reality.
Newmag Publishing House officially presented “The Last Autumn”, a volume dedicated to the political scientist and journalist’s writings. The book’s title is inspired by the song of the same name by the Russian rock band ДДТ, a song that was particularly meaningful to Hayrapetyan. Fittingly, the last autumn of his life was one filled with intensity and purpose.
Hayrapetyan's wife and the successor to his intellectual property, Nazeni Gharibyan, explained the significance behind the book’s title, which also references one of his editorials, “The Last Autumn”.
"In 1998, he actively entered the political struggle, particularly in the fall, engaging directly with people and political leaders. He used to say that the last prophet had no place in his homeland. He believed that if nothing changed in Armenia, he had already fulfilled his mission."
Ashot Bleyan, director of the Mkhitar Sebastatsi Educational Complex, recalled how Nazeni Gharibyan first introduced him to Hayrapetyan.
"Today, the struggle to live with dignity in our own land, to raise children here, and not to leave remains a major issue. When we speak of Hayrapetyan, we must also recognize his role in education. That’s why, when he passed away, I proposed establishing a library in his name at our school and awarding prizes to teenagers and teachers. I deeply appreciate Newmag’s efforts in publishing Tigran’s works and Nazeni’s commitment to preserving his intellectual heritage."
Director Zohrab Ter-Gasparents, who staged a play based on one of Hayrapetyan’s stories, also spoke at the event.
"I was fortunate to sit in a café with Tigran, discussing what play to stage or what film to make. Outside of politics, he spoke to me through the language of art. We even talked about the play “44 Degrees” he wrote some things, shared them, and we planned to stage it together. Tigran was incredibly relevant. He was a phenomenal person, and I miss him dearly."
Mikael Badalyan, who digitized Hayrapetyan’s manuscripts, emphasized the importance of revisiting the era in which he lived and worked.
"Through his writings, we were able to step into the period where our present reality was being shaped. There were moments when I would open a newspaper, read his articles, and completely forget they were written thirty years ago."
At the presentation, several of Tigran Hayrapetyan’s personal belongings were exhibited, including his will, various books, a shirt, a statuette, a bag, and a radio. Additionally, six of the twelve paintings he created in August 1994 were displayed. The full collection of his artwork is housed in the Tigran Hayrapetyan Library at the Mkhitar Sebastatsi Educational Complex.
Newmag’s head, Artak Aleksanyan, concluded the event by announcing the revival of the Tigran Hayrapetyan Award. The 2025 Tigran Hayrapetyan Award for the best political-analytical publication was presented to political scientist Vahe Hovhannisyan.
"This award is being given to Vahe Hovhannisyan for his remarkable composure and political dedication, regardless of the political climate," Aleksanyan stated.
The Tigran Hayrapetyan Award, crafted from clay by students, was presented alongside flowers grown by the students and a bottle of Sebastatsi wine. Both teachers and students were honored with this award, reinforcing Hayrapetyan’s enduring influence on future generations.
Tigran Hayrapetyan
“The Last Autumn” is the fifth and final volume of Tigran Hayrapetyan’s publicistic legacy. It includes his editorials, unfinished articles, interviews, analyses, and stories, which are being published for the first time. The title refers to the song of the same name by the DDT group, which Tigran Hayrapetyan loved very much and often mentioned in his articles. His last autumn was marked by political activism, working with opposition forces for free elections, but his life was brutally cut short before the dangerous developments he predicted could become reality.
This is the third volume of Charles Aznavour's poetry collection. All the manifestations of love are in the poems in this volume, songs dedicated to Armenia, France, family and "Lady Life". From the feelings of a man in love with a deaf woman to fatherly love. Chansonnier dedicated the "Needle" to his son, Patrick, who passed away at the age of 25. Aznavour also performed "My emotional love" with Liza Minnelli and sang in sign language at the same time. This volume also includes the famous soundtrack of the movie "Tehran 43", the song "A Lifetime of Love", the song "They Fell" on the theme of the Armenian Genocide, and the hopeful hit "For You, Armenia" after the Spitak earthquake.
There are 118 songs-poems in the 2nd part of the collection of poems of Charles Aznavour. The collection includes 500 songs. Passion, bohemian life, present moment, dying love, compassion and gentle humor. The great chansonnier almost never singled out his song, but he put a heart sign next to his favorite songs in the book. Next to the Armenian translation is the French original.
Tigran Hayrapetyan’s political science analyses and essays, which are included in this book, are published in a collection for the first time. His written legacy is still relevant decades after his death. What the political scientist and analyst wrote and spoke about now seems like a prophecy: the loss of the territories liberated in the first Artsakh war, the threat to the territorial integrity of the Republic of Armenia. In his publications, he predicted the resignation of Levon Ter-Petrosyan and the assassination of Vazgen Sargsyan. Politicians believe that Tigran Hayrapetyan’s political science and philosophical articles and analyses can become the soil of the collective ideal of society, even the basis of state ideology.