«Այս կռվի մանուկները». Newmag-ը ներկայացնում է Շառ
Newmag-ը հայացրել է Շառլ Ազնավուրի ևս մեկ գործ՝ այս անգամ Les enfants de la guerre երգը։ Այն հայերեն հնչում է այսպես՝ «Այս կռվի մանուկները», որը կատարելու է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Շուշան Պետրոսյանը։ Հրատարակչությունն այս գործը նվիրում է Արցախի մանուկներին։
Newmag-ը ներկայացնում է Շառլ Ազնավուրի «Այս կռվի մանուկները» երգը, որը կատարում է ՀՀվաստակավոր արտիստ Շուշան Պետրոսյանը։ Տեսահոլովակի ու երգի պրեմիերան տեղի էր ունեցել սեպտեմբերի 9-ին, Newmag-ն այն նվիրել էր 9 ամիս շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի մանուկներին։
Վերջին դաժան իրադարձությունների պատճառով հրատարակչությունը փոփոխություններ կատարեց տեսահոլովակում՝ ցավով ավելացնելով բռնի տեղահանված արցախցիների և երեխաների ևս մի քանի լուսանկար։ Այս երգն ուղերձ է աշխարհին ու համայն մարդկությանը՝ 120.000 խաղաղ արցախցու, 30.000 մանկան ճակատագրերի մասին, որոնք այսօր նայում են դեպի անհայտություն։
Շառլ Ազնավուրն այս երգը նվիրել է բոլոր պատերազմների երեխաներին, բայց առիթըհանդիսացել է Երկրորդ աշխարհամարտից ունեցած իր հուշերը, երգը շանսոնիեն առաջինանգամ կատարել է 1968-ին։ Հայ գաղթականների ընտանիքում ծնված ու մեծացած արվեստագետը մարդկային տառապանքների ու կորուստների մասին բազում երգեր է կատարել.«Ես ամեն ինչ ասել եմ՝ սեր, բաժանում, երեխաներ, որոնք չկան, պատերազմի երեխաներ․․․ Պատերազմը դժբախտության, դժբախտ դեպքերի մասին է։ Եվ այս երգի վերնագիրը՝ «Այս կռվի մանուկները», ամենից լավ է նկարագրում պատերազմը»։
Պրոդյուսերը՝ Արտակ Ալեքսանյանն է, բանաստեղծության բառերը հայացրել է Լիլիթ Բլեյանը, գործիքավորել է Մարտին Միզոյանը, տեսահոլովակում տեղ են գտել արցախցի Դավիթ Ղահրամանյանի լուսանկարները, որոնք նա հավերժացրել է վերջին ինն ամիսներին։

“The Children of this Fight”. Newmag presents Charles Aznavour's 6th song in Armenian (video)
Newmag Armenianized another song of Charles Aznavour, this time the “Les enfants de la guerre” which will be performed by the Honorary artist of the Republic of Armenia Shushan Petrosyan. The publishing house dedicates this work to the children of Artsakh
The premiere of the video clip and song took place on September 9, Newmag dedicated it to the children of Artsakh who were under siege for 9 months.
Due to the recent violent events, the publishing house made changes to the video, regretfully adding a few more photos of forcibly displaced Artsakh residents and children. This song is a message to the world and all of humanity, about the fates of 120,000 peaceful Artsakh residents, 30,000 of them children, who are looking into the unknown today.
Charles Aznavour dedicated this song to the children of all wars, but the occasion was his memories from the Second World War, the song was performed by him for the first time in 1968. Born and raised in a family of Armenian immigrants, the artist has performed many songs about human suffering and loss. “I've said everything: love, separation, children that don't exist, children of war... War is about misfortune and unfortunate events. And the title of this song, “The Children of this Fight” best describes the war”.
The producer is Artak Aleksanyan, the lyrics of the poem were Armenianized by Lilit Bleyan, the instruments were arranged by Martin Mirzoyan, and the video includes the photos of Davit Ghahramanyan from Artsakh, which he immortalized in the last nine months.