«Հիմա մասամբ գիտեմ» գրքի հեղինակ Փոլ Իգնեշիուսը 100 տարեկան է (տեսանյութ)
Newmag հրատարակության «Հիմա մասամբ գիտեմ» գիրքը Փոլ Իգնեշիուսի հուշերն են՝ իր կյանքի ու կարիերայի մասին: Սա գիրք է պատերազմի, խաղաղության ու մարդու մասին: Փոլ Իգնեշիուսն ամենաբարձր պետական պաշտոնը զբաղեցրած ամերիկահայն է։ Ամերիկյան ռազմածովային ուժերի գեր
Փոլ Իգնեշիուսը 2-րդ Աշխարհամարտին մասնակցել է որպես ռազմածովային ուժերի լեյտենանտ: Ծառայել է Խաղաղ օվկիանոսի ռազմածովային ուժերում: ԱՄՆ նավատորմի նախարար և ԱՄՆ պաշտպանության փոխնախարարն էր Վիետնամի պատերազմի տարիներին: Փոլ ԻգնԵշիուսի պապը ուսուցիչ էր, փախել էր Օսմանյան կայսրությունից ազատական գրականություն ունենալու պատճառով: Մասնակցել է Սառը պատերազմի ամերիկյան քաղաքականության մշակմանը: Եղել է «Վաշինգտոն Պոստ» թերթի նախագահը:
Ամենահայտնի ամերիկահայ ծովային պաշտոնյայի ինքնակենսագրականը newmag հրատարակել է «Ավրորա» նախաձեռնության աջակցությամբ: Գրքում Իգնեշիուսը պատմում է սառը պատերազմի տարիների մասին, երբ աշխատում էր պենտագոնում: «Հիմա մասամբ գիտեմ» գիրքը պատմում է ոչ միայն ամենահեղինակավոր գերդաստաններից մեկի՝ Իգնեշիուսների մասին կամ ամենահայտնի ու ամենաբարձր պաշտոն զբաղեցրած հայ մարդու մասին, այլ նաև մի ամբողջ դարաշրջանի ռազմական, քաղաքական կյանքի, և ամենակարևորը ամերիկահայերի մասին:
Նա եղել է ամերիկյան հզորագույն զանգվածային լրատվամիջոցներից մեկի՝ «Վաշինգտոն Պոստ» թերթի նախագահը: Իգնեշիուսը 7 տարի աշխատել է Ամերիկայի 8-րդ պաշտպանության նախարար Ռոբերտ Մաքնամարայի հետ՝ ծառայով նրա անմիջական ղեկավարությամբ։ Փոլի կյանքում Մաքնամարան կարևոր դեր է ունեցել: Գրքում Փոլ Իգնեշիուսը առանձին գլխով պատմում է նրա հետ աշխատանքի ու ընկերական հարաբերությունների մասին:
Փոլ Իգնեշիուսը պատմում է նաև Հարվարդում սովորելու, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմին մասնակցելու և ԱՄՆ կառավարությունում աշխատելու մասին։
Փոլի մոր՝ Էլիզայի սիրելի ընկերուհին նկարիչ Զաբել Բոյաջյանն էր, որը հեղինակել է բազմաթիվ դիմանկարներ եւ բնանկարներ։ Հենց նա է ստեղծել Րաֆֆու եւ զորավար Անդրանիկի յուղաներկ դիմապատկերները: Փոլ Իգնեշիուսն առանձնակի ջերմությամբ է հիշում իր մանկության և պատանեկության տարիները, երբ Գլենդելի իրենց տուն էին այցելում Վիլյամ Սարոյանը, Ռուբեն Մամուլյանը։
- Հայ վետերանի ամերիկյան պատմությունը․ Փոլ Իգնեշիուսն ու Պենտագոնի 8 տարիները
- Newmag-ը հրատարակել է ամերիկահայ ամենաբարձր պետական պաշտոնյայի՝ Փոլ Իգնեշիուսի հուշերը
- [Բացառիկ] Արտակ Ալեքսանյանի բացառիկ հարցազրույցը Դեյվիդ Իգնեշիուսի հետ
- «Հիմա մասամբ գիտեմ». Նյումեգը թարգմանել է հայերեն ու հրատարակել Փոլ Իգնեշիուսի ինքնակեսագրականը
- Ամերիկյան վերնախավի ամենավառ աստղերը. «Հիմա մասամբ գիտեմ»
Գիրքը պատմում է, թե ինչպես են Միացյալ Նահանգներում ապրել մեր պապերը, ինչպես են խոսել, երբեմն էլ պարզապես լռել իրենց անցած ճանապարհի ու ցեղասպանության մասին: «Հիմա մասամբ գիտեմ» գրքում Փոլ Իգնեշիուսը պատմում է, թե ինչպես է իր ընտանիքը, փրկվելով Աբդուլ Համիդի ջարդերից, հաստատվել Անգլիայում, ապա տեղափոխվել ԱՄՆ։ Փոլ Իգնեշիուսը պատմում է նաև Հարվարդում սովորելու, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմին մասնակցելու և ԱՄՆ կառավարությունում աշխատելու մասին։

Paul R. Ignatius, the author of "Now I Know in Part" book, turned 100 (video in Armenian)
The "Now I Know in Part" book authored by Paul Ignatius sums up his memories about personal and professional achievements. This book is about war and peace; it is about us - human beings. As an Armenian-American, Paul Ignatius held the highest state posit
Ignatius served as a commissioned lieutenant in the U.S. Navy in World War II. He has served in the Navy of the Pacific ocean. He was the secretary of the Navy during wartime. He was also the president of the "Washington Post" newspaper. Moreover, Ignatius took part in the American policy-making of the Cold war. Paul Ignatius's father was a teacher who escaped from the Ottoman empire because of the liberal literature he had.
Newmag published the memoir of one of the most prominent Armenian-Americans with the support of Aurora Humanitarian Initiative. In the book, Ignatius recounts the Cold War years when he worked for the Pentagon. The book "Now I Know In Part" tells about one of the most influential families - the Ignatius family, or about one of the most prominent Armenians, and about a whole era of military and political life and most importantly, about the Armenian-Americans.
Ignatius was the president of one of the most influential newspapers in the United States - the Washington Post. For seven years he has worked with the 8th minister of defense of the U.S. - Robert McNamara. McNamara had a huge impact on Paul's life and career. There is a special section in the book, where Ignatius recalls the details of their partnership and friendship.
Painter Zabelle Boyajian was a good friend of Paul's mother - Eliza. She was the one that painted the portraits of Raffi and General Andranik. Paul Ignatius recalls his childhood and adolescence years with special warmth in his heart. Those were the years when William Saroyan and Ruben Mamulyan visited their house in Glendale.
The book tells the story of our ancestors, who lived in the United States. It represents their stories and also refers to the cases, when Armenian-Americans decided to be silent about their arduous journey and the genocide. In his "Now I Know in Part" book, Paul Ignatius tells about his family, which survived the Hamidian massacres, lived in England and then moved to the United States. Ignatius also recalls his time at Harvard University and the U.S. federal government.