Newmag Summerfest2025-ին տեղի կունենա Քարեն Մակմանուսի եռագրության վերջին՝ «Մեզնից մեկը վերադարձել է» գրքի շնորհանդեսը (թրեյլեր)
06/07/2025
2017-ին Քարեն Մակմանուսը գրեց եռագրության առաջին գիրքը՝ «Մեզնից մեկը ստում է»։ Այն դարձավ բեսթսելլեր և ճանապարհ հարթեց հեղինակի մյուս երկու գրքերի համար։
«Մեզնից մեկը ստում է», «Մեզնից մեկը հաջորդն է» և ժամանակն է դիմավորել դեդեկտիվ եռագրության եզրափակիչ հատորը՝ «Մեզնից մեկը վերադարձել է»։
Երրորդ խաղը ճակատագրական է. գաղտնիքները մի օր անպայման բացահայտվում են, Բեյվյուն էլ թաքցնելու շատ բան ունի։
Պայթյունավտանգ բացահայտումները զուգորդվում են անկեղծության, կարեկցանքի և բռնության շրջափուլերի մասին մտորումներով։
Ավագ դպրոցում տեղի ունեցող սարսափելի, վտանգավոր ու տարօրինակ իրադարձությունները շարունակվում են։ Բեյվյուի հերոսները նորից վերադառնում են։ Ամբողջ դպրոցին ահ ու սարսափի մեջ պահած Սայմոնի մահից անցել է երկու տարի։
Քաղաքը փորձում է վերադառնալ խաղաղ կյանքին։ Բայց ի հայտ են գալիս նոր գաղտնիքներ անցյալի ու նույնիսկ ապագայի մասին։ Ուրախ ու անհոգ դպրոցական արձակուրդները հետաձգվում են։
Քարեն Մակմանուսը հայտնի է հատկապես երիտասարդների համար նախատեսված թրիլլերների հեղինակ։ Նրա բոլոր ստեղծագործությունները դարձել են միջազգային բեսթսելլերներ:
Ամեն ինչ սկսվեց 2017-ից։ «Մեզնից մեկը ստում է» գիրքը The New York Times-ի ցանկում մնաց ավելի քան 150 շաբաթ, իսկ հետագայում Peacock հեռուստաընկերությունն այն էկրանավորեց:
Մակմանուսը կարողացել է երեք գրքով կառուցել ամբողջական պատմություն մերօրերի աշակերտների կյանքի մասին: Ժամանակակից թեմաները արտացոլում են սոցիալական ցանցերի դարաշրջանի մարտահրավերները՝ կիբեր բուլինգից մինչև սոցիալական ճնշում։
Այս գրքում ևս Մակմանուսը հավատարիմ է մնացել իր ոճին՝ հստակ ձևակերպումները, հետաքրքիր երկխոսությունները և անսպասելի բացահայտումները գործը դարձնում են հեշտ ընթեռնելի։
Ձեզ սպասվում են սյուժետային անսպասելի շրջադարձեր, կախվածություն առաջացնող պատմություններ, որոնք ստիպում են ամբողջ ընթացքում շունչդ պահած հետևել չորս հերոսի գործողություններին: Որքան ավելանում են բացահատումները, այնքան ավելի է խճճվում սյուժեն։
Ըստ The Bookseller-ի, Մակմանուսը սյուժեի և ինտրիգների իսկական վարպետ է։ Գրաքննադատներն ասում են, որ այն նոր շունչ է դետեկտիվ ժանրում: Գրավիչ և դինամիկ սյուժեն ստիպում է կառուցել վարկածներ և լուծել գլուխկոտրուկներ:
Եռագրությունը հայերեն է թարգմանել Աստղիկ Աթաբեկյանը։ Գլխավոր գործընկեր` Ոսկան Երևանցի տպագրատուն-հրատարակչություն:
ԾԱՆՈԹԱՆԱԼ Newmag Summerfest2025-Ի ԾՐԱԳՐԻՆ
Շնորհանդեսը տեղի կունենա Newmag Summerfest֊ին՝ հունիսի 21-ին, 20:00, Երազ այգում։
Քարեն Մակմանուս
Երրորդ խաղը ճակատագրական է։ Սայմոնի մահից երկու տարի անց Բեյվյուի ընկերախումբը փորձում է հաղթահարել իրադարձությունների հետևանքները: Սկզբում նրանք ստիպված էին ապացուցել, որ մարդասպան չեն։ Հետո նոր սերունդը պայքարեց վրեժխնդիր եղող կրկնօրինակի դեմ ու հաղթեց։ Այժմ Բեյվյուի քառյակը վերադարձել է տուն՝ ամառային հանգստի համար։ Բայց Բեյվյուում կյանքը երբեք հանդարտ չի լինում։ «Նոր խաղի ժամանակն է, Բեյվյո՛ւ» գրությամբ գովազդային վահանակը սկզբում չար կատակ թվաց: Բայց թիմի անդամի անհետացումից հետո ակնհայտ էր, որ խաղն իրական է՝ առանց խաղավարի ու նույնիսկ կանոնների: Սարսափ խաղը կարող է մահով ավարտվել: Չէ՞ որ Սայմոնը ճիշտ էր. գաղտնիքները մի օր անպայման բացահայտվում են, Բեյվյուն էլ թաքցնելու շատ բան ունի։

Newmag Summerfest 2025 to Launch Final Book in Karen McManus’ Trilogy, “One of Us Is Back” (Trailer)
06/07/2025
In 2017, Karen McManus released the first book in her now-iconic YA thriller trilogy, “One of Us Is Lying”. The novel became an international bestseller and launched a gripping series that captivated readers around the world.
Following “One of Us Is Lying” and “One of Us Is Next”, it’s now time to welcome the highly anticipated final volume: “One of Us Is Back.”
The third and final game is the most dangerous yet, because secrets don’t stay buried forever, and Bayview has plenty to hide. As explosive revelations surface, the story explores the cycle of truth, loyalty, and violence in a seemingly ordinary high school town.
Two years have passed since Simon’s death, the event that shook Bayview High and left its students reeling. The town has tried to return to normal, but the past isn’t done with them yet. As new mysteries emerge, it becomes clear: the story isn’t over.
Karen McManus has earned global acclaim for her fast-paced thrillers, particularly among young readers. Every one of her books has become an international bestseller.
It all started with “One of Us Is Lying”, which spent over 150 weeks on The New York Times bestseller list and was later adapted into a television series by Peacock TV.
Throughout the trilogy, McManus captures the lives of modern teenagers with nuance, weaving in contemporary issues like cyberbullying, online identity, and social pressure. Her signature blend of sharp dialogue, tight plotting, and unpredictable twists keeps readers turning pages.
“One of Us Is Back” is no exception. Suspenseful and emotionally charged, the final installment features returning characters, high stakes, and the kind of gripping tension that defines McManus’ work. With every twist and revelation, the plot thickens, and nothing is quite what it seems.
According to The Bookseller, McManus is “a true master of plot and intrigue.” Critics agree the trilogy brings a fresh voice to the modern detective genre, fast, smart, and full of heart.
The Armenian edition of the trilogy was translated by Astghik Atabekyan. General partner: Voskan Yerevantsi Printing-Publishing House.
Presentation: June 21, 20:00, Yeraz Park, at Newmag Summerfest 2025.
At first the mysterious billboard seems like a bad joke: Time for a new game, Bayview. But when a member of the Bayview Crew disappears, it’s clear this “game” is serious—and whoever’s in charge isn’t sharing the rules. Or maybe there aren’t any.