Տեղի ունեցավ Շառլ Ազնավուրի «Հայրս՝ այդ հսկան» նովելների ժողովածուի հեռուստաշնորհանդեսը (տեսանյութ, լուսանկարներ)
Newmag-ը Շառլ Ազնավուրի ծննդյան նախաշեմին Արմենիա հեռուստաընկերության «Բարի լույս» ծրագրով ներկայացրեց մեծ շանսոնիե Շառլ Ազնավուրի 5-րդ գիրքը՝ «Հայրս՝ այդ հսկան» նովելների ժողովածուն։ Տաղավարում գրքի վերաբերյալ խոսեցին թարգմանիչը, խմբագիրը, վերիֆիկանտը։ Ե
16 նովել՝ նուրբ հումորով, վառ երևակայությամբ ու երջանիկ լինելու խոհափիլիսոփայությամբ։ Newmag հրատարակչությունը ներկայացնում է մեծ շանսոնյեի նովելների ժողովածուն՝ «Հայրս՝ այդ հսկան»: Բոլոր նովելները հայերեն են թարգմանվել առաջին անգամ: Թարգմանել է Սամվել Գասպարյանը. «Հայրս՝ այդ հսկան», նովելներից մեկի անունն է: Արդեն 5 գիրք եղավ Ազնավուրից, որ թարգմանել է Newmag-ը: Այս մեկը տարբերվում է, զուտ գեղարվեստական է: Եթե Ազնավուրը շուտ սկսեր նման գեղարվեստական գրականություն, ինքը շատ լավ նովելիստ կդառնար»:
«Հայրս՝ այդ հսկան» Ազնավուրի առաջին գեղարվեստական ժողովածուն է: Մինչև հիմա Newmag հրատարակչատունը թարգմանել էր մեծ արտիստի գրած ինքնակենսագրականները: Երկու գրքի թարգմանությունն արել է Սամվել Գասպարյանը. «Երբ Newmag-ը սկսեց Շառլ թարգմանել, շարունակեց կիսատ թողածը, երկար ժամանակ չէր թարգմանվում Ազնավուր։ Իսկ հիմա նաև երգերն են ուզում թարգմանել: Այն, ինչ անում է Newmag-ը, պարտքն է վերադարձնում: Ինքը, գիտե՞ք, ոնց էր ուրախանում, որ հայերեն էր թարգմանվում»:
Նուրբ հումորով, զգացմունքային ու կյանքն ապրած տարիների մեծ փորձով՝ գրականագետները խոստովանում են, գեղարվեստական գրականության մեջ մեծ հայը նույնպես տաղանդավոր է: Նովելները գրված են առաջին դեմքով, դրանք ինքնակենսագրական չեն: Պատմվածքներից մեկն էլ «Պապ լինելու արվեստն» է՝ Ազնավուրի սիրելի գրողի՝ Հյուգոյի համանուն ժողովածուի վերնագրով՝ նկատում է թարգմանության խմբագիր Համլետ Գասպարյանը. «Տեքստի հետ գործ ունեցող մարդը որոշեց արձակ գրել: Դա նոր Ազնավուր էր, գրող Ազնավուրը: Լավ պատմվածքներ են: Ինքը նաև իր երգերում է հայկական թեման երբեմն արծարծում, իրոք էության մեջ էր նրա հայ լինելը»:
Newmag-ի Ազնավուրյան շարքի անփոփոխ հովանավորը Amundi Acba Asset Management ընկերությունն է: Հայ-ֆրանսիական մեծ բարեկամության խորհրդանիշ գրքերը ֆրանսիական ընկերության համար նույնպես խորհրդանշական են՝ հավելում է գործադիր տնօրենը Ժամ Մազեջյանը. «Շատերն են ճանաչում Շառլ Ազնավուր երգիչին, դերասանին: Սա լավ առիթ է, որ իմանան Շառլի կյանքը: Շառլ Ազնավուրը 100 տոկոս հայ, 100 տոկոս ֆրանսիացի էր: Կապն է Հայաստանի ու Ֆրանսիայի, սիմվոլն է կարծես: Ամունդի Ակբայի համար կարևոր է, քանի որ ֆրանսիական ընկերություն ենք»:
Երգահանի հազարից ավելի երգերից շատ քչերն են թարգմանվել հայերեն: Reste` «Մնա», հուզիչ ֆրանսիական նրբագեղությամբ ու հայկական հնչողությամբ առաջին անգամ հայ ունկնդրին է ներկայացնում Newmag հրատարակչությունը՝ Արմենիա հեռուստաընկերության հետ՝ պրեմիերան տեղի ունեցավ հեռուստաշնորհանդեսի ընթացքում։ Երգի գաղափարի մասին պատմում է հրատարակչության տնօերն Արտակ Ալեքսանյանը. «Մենք լսում ենք իր երգերը, բայց բառերը չենք հասկանում, բառերը կարևոր են: Թարգմանեցինք, որ լսեն Ազնավուրի բառերը»:
Newmag-ը, Արմենիա հեռուստաընկերության երաժշտական թիմն ու երգիչ Էրիկ Կարապետյանն ամեն ինչ արել են, որ «Մնա» երգը Շառլի 97-ամյակին հնչի հայերեն: Երգիչը խոստովանում է՝ անսպասելի ու պարտավորեցնող է կատարել Ազնավուրի երգը հայերեն. «Ոգևորիչ առաջարկ է: Մեծ պատիվ է լինել, երգել Շառլ Ազնավուր: Նաև հետաքրքիր էր, յուրահատուկ մոտեցմամբէ կատարումը։ Newmag-ին շնորհակալ եմ, որ ինձ են ընտել»։
Երաժշտական պրոդյուսերը Մարտին Միրզոյանն է՝ նկատում է սա քիչ ճանաչված երգերից է, գեղեցիկ բալլադ, որը հաճելի է լսել հայերեն. «Դժվարը պատասխանատվությունն է: Շեշտը դրված էր, որ պետք է երգը չմոդեռնիզացնեինք, այլ կլասիկան պահել»:
Newmag-ը խոստանում է՝ մինչև մեծ արտիստի 100 հարյուրամյակը, Ազնավուրն էլի հայերեն կհնչի: Սա ծննդյանն ընդառաջ էր, հաջորդը կլինի հոկտեմբերին՝ մահվան տարելիցին։ Մյուս կատարողը կլինի Սոֆի Մխեյանը:
«Հայրս՝ այդ հսկան» նովելների ժողովածուն առաջին անգամ լույս է տեսել 2007-ին, այսօր՝ նաև հայերեն։ Սա Newmga-ի հայերեն հրատարակած Ազնավուրի 5-րդ գործն է, բայց ոչ վերջինը:

On the eve of Charles Aznavour's birthday, Newmag presented the 5th book of the great chansonnier․ The TV presentation of the collection of short stories "My father, that giant" was held in the scope of the "Good Morning" program of Armenia TV. In the sco
Charles Aznavour offers us 16 little gems of humor and imagination, which are full of secrets, surprises, dramas and the pleasures of existence. 16 short stories were written over the years by the great chansonnier and now presented in one collection. All of the novels are translated in Armenian for the first time. The translator is Samvel Gasparyan. “My father, that giant is the title of one of the novels. This is Aznavour’s 5th book that Newmag translated. This one differs from all the others. It is fiction. If Aznavour had started writing fiction earlier, he would have become a very good novelist.”
"My father, that giant" is Aznavour's first fiction. Until now, Newmag has translated the autobiographies of the great artist. Two of the books were translated by Samvel Gasparyan. “When Newmag started translating Aznavour’s books, it continued what was left unfinished. Aznavour’s books were not translated for a long time. Now they want to also translate the songs. What Newmag does is repaying the debt. Do you know how happy Aznavour was when he was translated into Armenian?”
Literary critics with subtle humor, emotions and life experience admit that the great Armenian is also talented in fiction. The novels are written in the first person; they are not autobiographical. “In these books you can see a new Aznavour. The one that is also a writer. His novels are really interesting. It was really in his essence to be Armenian. He referred to the Armenian topic both in his books and songs.” - mentions the editor of the book translation - Hamlet Gasparyan.
The sponsor of Newmag’s Aznavour series is Amundi ACBA Asset Management. Aznavour’s books are the symbol of the great Armenian-French friendship. The executive director of Amundi ACBA mentions that those books are unique and symbolic for the French company as well. “Many people know Aznavour as a singer and an actor. This is a good opportunity to get to know Charles's life. Charles Aznavour was 100% Armenian and 100% French. He is the unique connection between Armenia and France. He is the symbol of this friendship. Amundi ACBA gives a special importance to this project, as we are a French company.”
Very few of the composer's more than a thousand songs have been translated into Armenian. With its touching French elegance and Armenian sound Reste - "Stay" is presented to the Armenian audience as a result of the cooperation between Newmag Publishing House and Armenia TV. The premiere took place during the TV presentation of the book. The executive director of the Newmag Artak Aleksanyan talks about the idea of the song. “We listen to his songs, but we don’t really understand the words, which are really important. We have translated the song, so that the audience could not only listen, but also understand Aznavour's words.”
Newmag publishing, the music team of Armenia TV and singer Erik Karapetyan did their best to make the song "Reste" sound in Armenian on Aznavour's 97th birthday. The singer confesses that it was unexpected, yet inspiring to perform Aznavour's song in Armenian. “It was an inspiring offer. It is a great honor to sing Charles Aznavour's songs. It was also interesting. I would like to thank Newmag publishing for choosing me.”
The music producer is Martin Mirzoyan, he claims that this is one of the lesser-known songs, a beautiful ballad, which is also beautiful in Armenian. “It was a difficult responsibility. The emphasis was that we should not modernize the song, but keep the classic version.”
Newmag promises that by the 100th anniversary of the great artist, Aznavour’s songs will be heard in Armenian again. This was on the eve of his birthday, the next one will be in October, on the anniversary of his death. The next performer will be Sofi Mkheyan. The “Mon père, ce géant” novel collection was published in 2007. This is Aznavour’s 5th book translated by Newmag, but not the last one.