Newmag-ը ներկայացնում է համաշխարհային բեսթսելլեր. Լի Ստրոբելի «Քրիստոսի իսկության վարույթը» գիրքը (թրեյլեր)
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հրատարակչությունը և newmag-ը «Հուն» մատենաշարով ներկայացնում են համաշխարհային բեսթսելլեր՝ Լի Ստրոբելի «Քրիստոսի իսկության վարույթը»։ Փորձառու լրագրողը հետաքննում է պատմության մեջ ամենամեծ առեղծվածը՝ կա՞ հավաստի ապացույց, որ Հիսուս
Լի Ստրոբելը Chicago Tribune-ի քրեական բաժնի նախկին խմբագիր է, հետաքննող լրագրող։ Փորձառու լրագրողը հետաքննել է պատմության մեջ ամենամեծ առեղծվածը՝ կա՞ հավաստի ապացույց, որ Հիսուս Նազովրեցին իսկապես Աստծո որդին է: Գրքում կհանդիպեք Քեմբրիջի, Փրինսթոնի համալսարաններում և այլ բարձրագույն կրթական հաստատությունների գիտնականների գնահատականների։
Ստրոբելը իր հետաքննության էությունը բացատրում է շատ պարզ: Գրքի հիմքում չորս փաստեր են, որոնք անվիճելի ու անհերքելի են. «Առաջինը՝ մահապատիժը փաստ է: Քրիստոսը չէր կարող ողջ մնալ խաչի վրա: Սա ապացուցված է: Երկրորդը՝ վաղ վկայություններ: Ինչո՞ւ է սա կարևոր: Հարությունը կասկածի տակ դնողները պնդում են, թե Քրիստոսից 100-150 տարի հետո լեգենդներ են հյուսվել նրա Հարություն առնելու մասին: Բայց Հարությունը որպես լեգենդ չի դիմանում քննադատությանը, որովհետև լեգենդի համար ժամանակ էր պետք: Ըստ պատմաբանների դրա համար անհրաժեշտ էր առնվազն երկու սերունդ, մինչդեռ այս դեպքում խոսքը ամիսների մասին է»:
«Ոսկե մեդալի» արժանացած այս գիրքն ընթերցվում է գրավիչ վեպի պես, բայց այն գեղարվեստական չէ: Ըստ հեղինակի, բազմաթիվ մարդիկ կարդացել ու դարձի են եկել, մոտեցել են եկեղեցուն, ինչպես և նա։ Այս հետաքննության պատճառը եղել է կինը, որը խորապես տարվել էր քրիստոնեությամբ, իսկ ինքը՝ աթեիստ էր: Ընտանեկան հարաբերությունները փրկելու համար լրագրողն անցնում է գործի՝ կնոջը ապացուցելու համար, թե փաստերը հօդս են ցնդեցնում այն ամենը, ինչին հավատում է նա ու ևս երկու միլիարդ մարդ:
Լրագրողական հետաքննությունը Լի Ստրոբելին տանում է անկանխատեսելի ճանապարհներով, ծանոթացնում բացառիկ վկայությունների հետ: Աշխարհի լավագույն պատմաբանները, աստվածաբաններն ու մարդաբանները, նույնիսկ բժշկագիտության ոլորտի մասնագետները ներկայացնում են փաստեր, որոնց հիման վրա հետաքննելով Քրիստոսի գործը՝ Լի Ստրոբելը մոտենում է իր համար մեծագույն առեղծվածի բացահայտմանը:
«Քրիստոսի իսկության վարույթը» գրքի շնորհանդեսն ապրիլի 25-ին, 19:00, «Զանգակ» գրատանը։ Բացառիկ հրատարակությունը կներկայացնեն Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հրատարակչական բաժնի տնօրեն Տեր Արարատ Պողոսյանը, գրքի թարգմանիչ Աստղիկ Սարգսյանը, խմբագիր Տաթև Նալբանդյանը։ Մուտքն ազատ է։

Newmag presents a global bestseller. Lee Strobel's “The Case for Christ” (Trailer)
The Publishing House of the Mother See of Holy Etchmiadzin and Newmag present a global bestseller, Lee Strobel's “The Case for Christ” within the "Hun" series. A prominent journalist investigates the greatest mystery in history to find the answer to a fun
Lee Strobel is a former Chicago Tribune editor and investigative journalist. An experienced specialist investigated the greatest mystery in history: is there any reliable proof that Jesus of Nazareth was the Son of God? In the book, you will meet scientists' assessments at Cambridge, Princeton universities, and other higher educational institutions.
Strobel explains the essence of his investigation very simply. The book is based on four indisputable facts. "First, the death penalty is a fact. Christ could not survive on the cross. This is proven. Second, early evidence. Why is this important? Those who doubt the Resurrection claim that legends about his Resurrection were woven 100-150 years after Christ. But the Resurrection can not be a legend because the legend needs time. According to historians, at least two generations were needed for this, while we are talking about months."
This Gold Medal-winning book is like a compelling novel, but it's not fiction. According to the author, many people read it and were converted, they came to the church, just like him. The reason for this investigation was his wife who was deeply committed to Christianity. At the same time, he was an atheist. To save the family relationship, the journalist decided to prove that the facts blow away everything her wife and two billion other people believe.
The investigation takes Lee Strobel down unpredictable paths, introducing him to exclusive testimonies. The world's best historians, theologians, and anthropologists, even medical experts, present facts based on which, investigating the Case for Christ, Lee Strobel discovered the greatest mystery for him.
The presentation of the book will take place on April 25, at 7 pm, at the "Zangak" bookstore. “The Case for Christ” will be presented by Priest Ararat Poghosyan, the director of the Publishing House of the Mother See of Holy Etchmiadzin, Astghik Sargsyan, the translator of the book, and Tatev Nalbandian, the editor. Entrance is free.