Տեղի ունեցավ «Ավո՛, կնուտը գցե՞մ» գրքի հեռուստաշնորհանդեսը (տեսանյութ)
Արմենիա Հ/Ը «Բարի լույս» ծրագրում Ավետիք Իսահակյանի տուն-թանգարանը Newmag & friends ծրագրով ներկայացրեց Վարպետի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված նոր հրատարակություն։
Հուշապատումը կոչվում է «Ավո՛, կնուտը գցե՞մ»։ Գրքում տեղ են գտել Վարպետի մասին ժամանակակիցների հուշերն ու հումորային պատմությունները, նրա մասնակցությամբ հետաքրքիր ու զվարճալի դրվագներ։ Ավ. Իսահակյանի տուն-թանգարանի ցուցադրությունների կազմակերպման և հանրահռչակման բաժնի վարիչ ու գիրքը կազմող Ռուզաննա Մեսրոպյանը հավաքել է 42 հեղինակների հուշեր.
«Վարպետն ասում էր՝ լավ հումորը կազդուրում է հոգին։ Այս գիրքն իրոք կազդուրում է մարդու հոգին։ Գիրքը հրատարակել ենք, քանի որ Վարպետի մասին ընթերցողը շատ բան գիտի, կարդացել է նրա ստեղծագործությունները, բայց նրանք ուզում են իմանալ, թե ինչպիսի մարդ էր նա։ Այս գիրքը պատասխանում է այդ հարցին։ Ամեն մի պատմություն բնութագրում է բանաստեղծին, որպես մարդ։ Իսահակյանը մեծ մտածող, մեծ բանաստեղծ էր, բայց ինչպես ամեն մի գյումրեցի, օժտված էր հումորով պատմելու կարողությամբ։ Գրքում ներառված պատմությունները նույնքան արժեքավոր ու խորն են, ինչպես բանաստեղծի ստեղծագործությունները»։
«Ավո՛, կնուտը գցե՞մ» երգիծական ժողովածուի վերնագիրն ընտրված է գրքում տեղ գտած մանրապատումներից մեկի խորագրով։ Գրքում պատմություններն ուղեկցվում են լուսանկարներով, որոնք շատ հայտնի են, բայց կան նաև լուսանկարներ, որոնք առաջին անգամ են ցուցադրվում. «Մանրապատումների հետ կան նաև բացառիկ լուսանկարներ, որոնք երբեք չեն հրատարակվել. Իսահակյանն իր ընկերների, բարեկամների հետ խնջույքի սեղանին, մեքենայի ղեկին, զբոսնելիս, պարելիս»։
Իսահակյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Արմենուհի Ավետիսյանն ասում է, որ մանրապատումների հրատարակությունը նախաձեռնել են, քանի որ հաճախ մեր մեծերին միֆականացնում ենք, հեռացնում մեզանից.
«Այս գրքով ուզում ենք ցույց տալ Իսահակյանի մարդ տեսակը, նրա հույզերը, ուժեղ ու թույլ կողմերը։ Էքսկուրսիաների ըթնացքում նկատում էինք, թե ինչ ոգևորությամբ են մեծերն ու փոքրերը լսում Իսահակյանի մասին հետաքրքիր ու զվարճալի պատմություններ։ Ռուզաննա Մեսրոպյանը տարիներ շարունակ հավաքել է այս պատմությունները։ Ընտրեցինք նաև ամեն պատմության համար համապատասխան լուսանկարները ու Newmag & friends ծրագրով հրատարակեցինք»։
Գիրքը հասանելի է newmag.am կայքում։
Ռուզաննա Մեսրոպյան
«Ավո՛, կնուտը գցե՞մ...» գիրքը նվիրված է Ավետիք Իսահակյանի (1875-1957թթ.) ծննդյան 150-ամյակին, որը հրատարակության է պատրաստել Ավ. Իսահակյանի տուն-թանգարանը: Գրքում ներառված են հեղինակի՝ տարբեր ժամանակներում մամուլում և գրքերում հրատարակված կատակով լի 42 հուշեր և մանրապատումներ: Նկարազարդ այս պատմությունները յուրովի են բացահայտում Ավետիք Իսահակյանիմարդկային հատկանիշները, անկեղծությունն ու նուրբ հումորը։

TV Presentation of "Avo, Do I Drop the Whip…?" book (Video)
Avetik Isahakyan’s House-Museum presented a special book edition on Armenia TV’s "Good Morning" program, celebrating the 150th anniversary of Isahakyan’s birth in the scope of the Newmag & Friends series.
Titled "Avo, Do I Drop the Whip…?”, the book brings together humorous memories and anecdotes from 42 of Isahakyan’s contemporaries, collected by author and museum curator Ruzanna Mesropyan.
“The Master believed that good humor invigorates the soul, and this collection gives readers a heartfelt, lively picture of who he was as a person. While many are familiar with his literary work, this book reveals his human side and his unique, Gyumri-born gift for storytelling.”
The title,"Avo, Do I Drop the Whip…?", is drawn from one of the book’s satirical stories. Alongside the stories, the book features both well-known and rare photographs of Isahakyan—sharing moments with friends, behind the wheel, or dancing at picnics.
Armenuhi Avetisyan, director of the Isahakyan House-Museum, explained the intent behind the project:
“We often mythologize our literary figures, distancing them from us. This collection brings Isahakyan closer, showing his emotions, his strengths, and his quirks. Our visitors, both young and old, are always captivated by these personal stories.”
“Avo, Do I Drop the Whip…?” is available for purchase on newmag.am
Ruzanna Mesropyan
The book "Avo, do I drop the whip...?." is dedicated to the 150th anniversary of the birth of Avetik Isahakyan (1875-1957), which was prepared for publication by Av. Isahakyan's house-museum. The book includes 42 joke-filled memoirs and pamphlets of the author, published at various times in the press and in books. These illustrated stories reveal Avetik Isahakyan's human qualities, sincerity and gentle humor in their own way.