Տեղի է ունեցել թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամի «Ցեղասպան պետության ակունքները» գրքի հեռուստաշնորհանդեսը (տեսանյութ)
04/23/2025
Newmag հրատարակչությունը Արմենիա Հ/Ը «Բարի լույս» ծրագրի ընթացքում ներկայացրել է թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամի «Ցեղասպան պետության ակունքները» գիրքը։ Աշխատության շնորհանդեսին ներկա է եղել նաև պատմաբանը։
«Ցեղասպան պետության ակունքները» գրքի շնորհանդեսը տեղի է ունեցել Newmag հրատարակչության ու Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության՝ Հայոց ցեղասպանության 110-երորդ տարելիցին ու ցեղասպանագիտությանը նվիրված «Ցեղասպանության շաբաթվա» ընթացքում։ Թուրք պատմաբանի այցը կազմակերպել է Ex Oriente Հայաստանի արևելագետների միությունը։
Թաներ Աքչամը նախ խոսեց իր նախորդ երկու գրքերի մասին, որոնք նույնպես հայերեն է հրատարակել Newmag հրատարակչությունը։ Պատմաբանը հիշեց, որ «Խայտառակ արարքն» իր դոկտորական թեզի թեման էր։ Թաներ Աքչամը կարծում է, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը կարելի է փակված համարել, քանի որ այն ընդունել են միջազգային ու գիտական շրջանակները ու Միացյալ նահագները.
«Գիրքը ներկայացնում է հարյուրամյա թուրքական պետության ստեղծման պատմությունն ու ապարտեիդի ռեժիմը։ Ես ասում եմ ու իմ գրքում էլ ցույց եմ տալիս, որ 1918 թվականից սկսած Թուրքիայում ապարտեիդի ռեժիմ է հաստատված։ 74 թվականին ընդունվել է ապարտեդիեի մասին կոնվենցիան, որը նման է ցեղասպանության մասին կոնվենցիային։
Այդ կոնվենցիայով, եթե որևէ պետություն իր քաղաքացիների երկրորդ դասի է համարում, դուրս է մղում տարբեր գործընթացներից, կոչվում է ապարտեիդի ռեժիմ։ Իմ գրքում դա եմ ցույց տալիս տարբեր որոշումներով ու օրենքներով, որոնք ընդունել է Թուրքիան»։
Ըստ պատմաբանի, 2023 թվականին Թուրքիայի հանրապետության 100-ամյակն էր։ Այս հարյուր տարում պետական որևէ ինստիտուտում հայ, հույն կամ այլ ազգի ներկայացուցչի չեք հանդիպի. «Հայերը, հույները, ասորիները պիտակավորվել են իրենց գրանցամատյաններում, ամեն մեկն իր կոդն է ունեցել։
Պետական արխիվներում կան այն հայերի գրանցումները, որոնք իսլամացվել են Ցեղասպանության ընթացքում։ Քանի որ այդ գրանցումները պետության ձեռքում է, որևէ հայ կամ այլ փոքրամասնության ներկայացուցիչ չի կարող դառնալ պետական աշխատող»։
Թաներ Աքչամն ասում է, որ իր գլխավոր ընթերցողները թուրքերն են։ Գիրքը 4 անգամ վերահրատարակվել է. «Հայ ժողովուրդը պետք է գիտակցի, որ Հրանտ Դինքի սպանությունը, կարծես, Սուրբ ծնունդի պես մի բան լիներ, բեկումնային էր։ Իհարկե, Թուրքիան շարունակում է ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն նախքան ռազմական հեղաշրջումը, քառասունից ավելի վայրերում հարգում էին զոհերի հիշատակը։ Թուրքիայում ավտորիտար ռեժիմ է, բայց երբ այն վերանա, Հայոց ցեղասպանության հարցն ակտիվ կքննարկվի»։
Թաներ Աքչամը վստահ է, որ Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության մասին խոսելը ոչ թե 110 տարի առաջ տեղի ունեցած դեպքերի մասին է, այլ Թուրքիայում ապրող բոլոր փոքրամասնությունների հավասարության հարցն է։
Վահագն Դադրյան
Վահագն Դադրյանի այս գիրքը Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության կարևորագույն աշխատություններից մեկն է։ Այն առաջին անգամ հրատարակվել է 1995-ին։ Հեղինակը վերլուծում է Հայոց ցեղասպանության պատմական զարգացումները և ընդգծում էթնիկ հակամարտությունների դերը Բալկաններից մինչև Կովկաս։ Աշխատությունը հիմնված է թուրքական, գերմանական և ավստրիական պաշտոնական արխիվային փաստաթղթերի մանրակրկիտ ուսումնասիրության վրա։ Դադրյանը գիտական շրջանառության մեջ է դրել բացառիկ կարևորություն ունեցող վավերագրեր: Դրանք վերլուծել է պատմական, միջազգային իրավական, քրեագիտական, հասարակագիտական ու ոճրագիտական մոտեցումներով և ձևակերպել Հայոց ցեղասպանության գիտական բնորոշումներն ու սահմանումները։

Presentation of Taner Akçam’s Book “The Hundred Years of Apartheid” Held in Yerevan (Video)
Newmag Publishing House presented the Armenian edition of Turkish historian Taner Akçam’s new book “The Hundred Years of Apartheid” during Armenia TV’s “Good Morning” program. The historian was also present for the launch of his work.
The presentation took place as part of Genocide Studies Week, a four-day conference organized by Newmag and the Armenian General Benevolent Union (AGBU), dedicated to the 110th anniversary of the Armenian Genocide. Akçam’s visit to Armenia was organized by the Ex Oriente Armenian Orientalists’ Union.
At the event, Akçam reflected on his two earlier books, “A Shameful Act” and “Killing Orders”, also published in Armenian by Newmag. He noted that “A Shameful Act” was based on his doctoral thesis. According to Akçam, the international recognition of the Armenian Genocide is no longer in question, particularly following official recognition by the United States.
“The Hundred Years of Apartheid” explores the creation of the Turkish Republic and the systemic exclusion of minorities. “Since 1918, Turkey has evolved into an apartheid regime,” said Akçam. “The 1974 UN Convention on Apartheid, similar to the Genocide Convention, defines apartheid as the systemic marginalization of a segment of the population. My book documents how this took shape in Turkey through various laws and policies.”
He emphasized that in the entire century of the Republic’s existence, no Armenians, Greeks, Assyrians, or other minorities have held high-ranking state positions. “Minorities were given ethnic codes in state records. Even Armenians who were forcibly Islamized during the Genocide are still tracked in those registers, which disqualifies them from public service.”
Although Akçam publishes in several languages, he considers Turkish his primary audience. The Turkish edition of “The Hundred Years of Apartheid” has already been reprinted four times.
“Hrant Dink’s murder was a turning point,” he noted. “Yes, denial is still state policy, but before the coup, over 40 events in Turkey commemorated the Genocide. The government has lost the narrative battle inside the country. They are now asking to ‘please listen to us too’, a sign that they’ve lost their grip on denial.”
Akçam stressed that discussing the Armenian Genocide is not merely about history. “This is about human rights and equality today. If Turkey wants to be a democracy, it must face its past. There’s no alternative,” he said.
Vahagn Dadrian
This book by Vahagn Dadrian is one of the most important works in the study of the Armenian Genocide. It was first published in 1995. The author analyzes the historical developments of the Armenian Genocide and emphasizes the role of ethnic conflicts from the Balkans to the Caucasus. The work is based on a thorough study of official Turkish, German and Austrian archival documents. Dadrian has put into scientific circulation documents of exceptional importance. He has analyzed them using historical, international legal, criminological, social and criminological approaches and formulated scientific descriptions and definitions of the Armenian Genocide.