[Նոր գիրք] Newmag Winter Fest-ին տեղի կունենա Սուրեն Սարգսյանի «Հայաստանն ու Բուշն անձամբ» գրքի շնորհանդեսը (թրեյլեր)
Ի՞նչ բացառիկ իրադարձություններ, պատմական հանդիպումներ, ֆունդամենտալ որոշումներ, սուր ելույթներ են տեղի ունեցել 1988–1992 թվականներին հայ-ամերիկյան հարաբերություններում, ինչպիսի՞ նշանակության փաստաթղթեր են ստորագրվել, որոշիչ դեպքեր են արձանագրվել այդ տարին
«Հայաստանն ու Բուշն անձամբ. 1988-1992 թթ. հայ-ամերիկյան շփումների գաղտնազերծված մանրամասներ» գրքի հեղինակը քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանն է։ Նա ամերիկագետ է և ամերիկյան հետազոտություններով զբաղվող՝ Հայաստանի եզակի մասնագետներից։ Քաղաքագետն ընտրել է հենց 1988–1992 թվականները, քանի որ դրանք հայ–ամերիկյան հարաբերությունների պատմության ամենաակտիվ և բուռն զարգացող տարիներն էին։ Աշխատությունում ամփոփված են պետքարտուղարության գաղտնազերծած փաստաթղթերը, որոնք առնչվում են այդ 4 տարիներին, լույս են սփռում ՀՀ–ԱՄՆ կապերի հաստատման, առաջին շփումներին՝ բացահայտելով մինչև այժմ անհայտ մանրամասներ։
Գրքում անդրադարձ կա նաև այդ տարիներին տեղի ունեցած միջազգային ու տարածաշրջանային բուռն զարգացումներին, որոնք ուղղակիորեն ազդել են հայ–ամերիկյան հարաբերությունների վրա ու դեռ շարունակում են։ Գիրքն ուսումնասիրում է գաղտնազերծված փաստաթղթեր, որոնցում մանրամասն նկարագրված է, թե ինչ էին խոսում հայ և ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյաներն առաջին հանդիպումներում, ինչպես էին պատկերացնում հետխորհրդային նոր աշխարհակարգը, ինչ էին ուզում միմյանցից ու ինչպես էին ձևավորում հետագա հարաբերությունները։
Քաղաքագետն այդ ժամանակաշրջանն ու հայ–ամերիկյան հարաբերությունները ներկայացնում է 3 իրադարձությունների համատեքստում. 1988–ի երկրաշարժը, Հայաստանի անկախության հռչակումը և Ղարաբաղյան պատերազմը։ Այդ տարիներին ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունն ուղղված էր ԽՍՀՄ փլուզման հետևանքները մեղմելուն։ Հեղինակը նաև անդրադառնում է, թե քաղաքական ինչ գիծ էր տանում Վաշինգտոնը Հայաստանի հետ հարաբերություններում, և ինչու էր ԱՄՆ-ի համար խիստ կարևոր հայ–թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը։ Գրքում ներկայացված են նաև Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ հայ և ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյաների զրույցներն ու տեսակետները, որոնք երբեք հրապարակային չեն եղել։
Ըստ Սուրեն Սարգսյանի վերլուծության, երկու երկրների քաղաքական հարաբերությունների առաջին հիմքերը դրել է ԱՄՆ 41-րդ նախագահը։ Ջորջ Բուշի վարչակազմի քաղաքականության որդեգրած ուղղությունները մեծ ազդեցություն են գործել նորանկախ Հայաստանի վրա. «Երբ Բուշն ընտրվեց նախագահ, ԱՄՆ-ն և ԽՍՀՄ-ը գտնվում էին հարաբերությունների պատմականորեն ամենաակտիվ և հավանաբար ամենաջերմ փուլում, եթե հաշվի չառնենք դաշնակցությունը Երկրորդ աշխարհամարտում։ Վերջին 8 տարիներին զբաղեցնելով ԱՄՆ փոխնախագահի պաշտոնը և համարվելով Ռեյգանի իրավահաջորդը՝ Բուշն ակտիվ մասնակցություն ուներ այդ սերտ շփումներին»։
Պատմական ու դիվանագիտական փաստերը գրքում ամբողջացել են լուսանկարներով ու արխիվային փաստաթղթերով։ Դրանցից մեկը, օրինակ, 1988-ի երկրաշարժից հետո Հայաստան ժամանած Բուշի որդու ու թոռան լուսանկարներն են ու հարցազրույցները. «1989–ի մայիսի 12-ին Տեխասի համալսարանի ուսանողների հետ հանդիպմանը Բուշն անդրադառնում է Հայաստանին. «Դառը ճշմարտությունն այն է, որ ոչինչ մեզ չի ստիպում մեր ընդհանուր մարդկայնությունը ճանաչել ավելի արագ, քան բնական աղետը։ Ես, իհարկե, մտածում եմ մի քանի ամիս առաջ Խորհրդային Հայաստանում տեղի ունեցածի մասին՝ աղետ, որի համար ոչ մեկին չես կարող մեղադրել, առանց պատերազմի՝ պատերազմանման ավերածություններ։ Մեր որդին մեր 12–ամյա թոռնիկին տարավ Երևան։ Տուժածներին սփոփելուց և սգավորներին մխիթարելուց հետո հայր և որդի գնացել էին եկեղեցի, միասին նստել ավերածությունների մեջտեղում ու արտասվել։ Ինչպե՞ս կարող են մեր երկու երկրները մեծացնել հոգատարության այս պարզ արտահայտումը։ Ինչպե՞ս կարող ենք փոխանցել մեր ժողովրդի բարի կամքը»»։
Երկրաշարժից ու հայ–ադրբեջանական բախումներից բացի, քաղաքագետը ներկայացրել է նաև այն պատմական ու կարևորագույն այցերը, որոնք տեղի են ունեցել երկու երկրների միջև բարձր մակարդակով։ ԳԽ նախագահ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի այցն ԱՄՆ, հայ-ամերիկյան դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը, Ջորջ Բուշի՝ Հայաստանի անկախության ճանաչումը, Գորբաչովի այցը Նյու Յորք. այս իրադարձությունները տասնամյակների ընթացքում գրեթե քաղաքագիտական վերլուծության չեն ենթարկվել։ Մինչդեռ, ըստ քաղաքագետի, 1990–ականների սկզբին Բուշի վարչակազմի ձևավորած օրակարգն այնքան հիմնարար էր, որ այսօր էլ մնացել է ամերիկյան տարածաշրջանային քաղաքական առաջնահերթություններում։
Newmag-ի հրատարակած Սուրեն Սարգսյանի «Հայաստանն ու Բուշն անձամբ. 1988-1992 թթ. հայ-ամերիկյան շփումների գաղտնազերծված մանրամասներ» գրքի շնորհանդեսը տեղի կունենա Newmag Winter Fest-ին, Կոնգրես հյուրանոցի Մեծ սրահում, փետրվարի 19-ին, 13։00-ին։
Շնորհանդեսին կմասնակցի հեղինակը, ստեղծագործական խումբը, ինչպես նաև Հայաստանի արտաքին գործերի նախկին նախարար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, որը գրքի գլխավոր հերոսներից է։
14։00-ին քննարկումների սրահում կմեկնարկի պանելային քննարկում՝ նվիրված հայ-ամերիկյան հարաբերությունների հեռանկարին։ Քննարկմանը կմասնակցեն ԱՄՆ-ում Հայաստանի նախկին դեսպաններ, որոնք կխոսենք թե ինչպիսի օրակարգ և կառուցվածք կունենա ՀՀ-ԱՄՆ օրակարգը պատերազմից հետո։

[New Book] Book Presentation of Suren Sargsyan’s “Armenia and Bush Himself” Book will take place during the Newmag Winter Fest (trailer in Armenian)
What were some of the most exceptional events, historical meetings, fundamental decisions and speeches that took place in the Armenian-American relations in 1988-1992? What documents have been signed, what were some of the most decisive events of those ye
The author of the “Armenia and Bush Himself” book is Suren Sargsyan. He is a scholar and political scientist concentrated on American studies. Suren Sargsyan picked the period from 1988-1992, because those years were the most fruitful and crucial years in the Armenian-American diplomatic relations. The work summarizes declassified State Department documents, which are related to those 4 years. The documents shed light on the establishment of RA-US relations, the first interactions, revealing unknown details.
The book also refers to the rapid international and regional developments that took place in those years, which directly affected the Armenian-American relations and still continue. The book examines declassified documents detailing what high-ranking Armenian-American officials discussed in their first meetings, how they envisioned the new post-Soviet world order, what they wanted from each other, and how they formed further relations.
The political scientist presents the above-mentioned period and the Armenian-American relations in the context of 3 crucial and decisive events: the 1988 earthquake, the declaration of Armenia's independence and the Karabakh war. In those years, US foreign policy was aimed at mitigating the effects of the collapse of the USSR. The author also touches upon the question on what political line Washington took in its relations with Armenia and why the normalization of the Armenian-Turkish relations was essential for the United States. The book also presents the conversations and views of high-ranking Armenian-American officials on the Karabakh conflict, which have never been published before.
According to Suren Sargsyan's analysis, the first foundations of the political relations between the two countries were laid by the 41st President of the United States. The policies adopted by George H. W. Bush administration has had a major impact on the newly independent Armenia. “When Bush was elected as the 41st president, the United States and the USSR were historically at the most active and probably warmest stage of relations, if we skip their cooperation in World War II. Having served as Vice President for the past eight years and being considered Reagan's successor, Bush has been actively involved in those close contacts.”
The book's historical and diplomatic facts are supplemented by photos and archival documents. One of them, for example, are the pictures and interviews of Bush's son and grandson, who arrived in Armenia after the 1988 earthquake. “During a meeting with students at the University of Texas on May 12, 1989, Bush spoke about Armenia. "The bitter truth is that nothing makes us recognize our common humanity faster than a natural disaster. Of course, I am thinking about what happened in Soviet Armenia a few months ago, a catastrophe for which you can not blame anyone. War devastations without war. Our son took our 12-year-old grandson to Yerevan. After consoling the victims and comforting the mourners, the father and son went to church, sat together in the middle of the devastation and cried. How can our two countries increase this simple expression of care? How can we convey the good will of our people?””
In addition to the earthquake and the Armenian-Azerbaijani clashes, the political scientist also presented the historic and important visits that took place between the two countries at a high level. Levon Ter-Petrosyan's visit to the United States, the establishment of Armenian-American diplomatic relations, George H. W. Bush's recognition of Armenia's independence, Gorbachev's visit to New York. These events have hardly been subjected to political analysis for decades. Meanwhile, according to the political scientist, the agenda formed by the Bush administration in the early 1990s was so fundamental that it still remains in the American regional political priorities.
The book presentation of Suren Sargsyan’s “Armenia and Bush Himself” book will take place on February 19th at the Congress Hotel in the scope of the Newmag Winter Fest.
The author, the creative group, as well as the former Minister of Foreign Affairs of Armenia Raffi Hovhannisian, who is one of the main characters of the book, will take part in the presentation.
A panel discussion dedicated to the perspective of Armenian-American relations will start in the discussion hall at 14:00. Former Armenian ambassadors to the United States will take part in the discussion, who will talk about the structure of the Armenia-US agenda after the 44-day war.