Տեղի ունեցավ Կազիմիր Մալեվիչի «Սև քառակուսին» գրքի հեռուստաշնորհանդեսը (տեսանյութ, լուսանկարներ)
Հայ-ռուսական «Օրակուլ» մատենաշարով Newmag-ը ներկայացնում է ռուս նկարիչ, ավանգարդի դրոշակակիր, կոնստրուկտիվիտ, սուպրեմատիզմի հիմնադիր Կազիմիր Մալեվիչի գիրքը։ Նրա «Սև քառակուսին» դարձավ մանիֆեստ, շրջադարձային կետ՝ անցյալում թողնելով դասական արվեստը։ Նրա գոր
Սև քառակուսի, որը մերժեց հինն ու դարձավ նորի սկիզբը: Քառակուսի, որը դարձավ իսկական մանիֆեստ, 20-րդ դարի գլխավոր ստեղծագործություն: Newmag հրատարակչությունը հայ-ռուսական «Օրակուլ» մատենաշարի հետ ներկայացնում է ռուս ավանգարդիստ, կոնստրուկտիվիստ, սուպրեմատիզմի հիմնադիր Կազիմիր Մալեվիչ գիրքը՝ արվեստը հասկանալու մասին: Արվեստաբան Արմեն Եսայանցի խոսքով, սա օգտակար հրատարակություն է. «Ակադեմիական արվեստը ջնջում ենք, նորն ենք սկսում, «Սև քառակուսին» էլ դա է: Այցեքարտն է երկրի ու ամբողջ ռուսական ավանգարդի սկիզբը, աբստրակտցիոնզիմի սկիզբը»:
Մալեվիչի մյուս՝ կարմիր քառակուսին կրծքին արվետսաբանը հիշեցնում է՝ «Սև քառակուսին» ի սկզբանե ստեղծվել էր որպես օպերային ներկայացման դեկոր: Հետագայում Մալեվիչը նկարեց ընդհանուր առմամբ չորս «Սև քառակուսի»: Առաջին անգամ, որպես կտավ Մալեվիչը ներկայացրեց 1915 թվականի Պետերբուրգում 0.10 ֆուտուրիստական ցուցահանդեսի ժամանակ: Քառակուսի, որն իրականում՝ ոչ սև է, ոչ էլ քառակուսի՝ հավելում է արվեստաբանը. «Տարբեր գույներ ունեն նրա պատկերները: Սա այդքան քառակուսի չէ, կողմերը հավասար են: Մի քանի տարբերակ կա, թե ինչ է նշանակում, գլխավոր կետը՝ այս ստեղծագործությամբ ազդարարում է ամեն ինչի ոչինչը, զրոյական կետն է: Դա սպիտակ ֆոնի վրա է, դա է կարևոր, որը խոսում է սպիտակի ու սևի մասին, ինչպես ին յան, տաղամարդ կին, բնության մշտական հակասաությունների մասին է»:
Այդ ինչպես ստացվեց, որ պարզապես «Սև քառակուսին» դարձավ 20-րդ դարի գլխավոր ստեղծագործություններից մեկը: Արվեստի գո՞րծ, թե՞ բողոքի ակցիա, գլուխգործո՞ց, թե՞ լավ փիառի արդյունք: Մալեվչիչի «Սև քառակուսին» ամենաքննադատված ու քննարկված ստեղծագործություններից է: Ու այդ ստեղծագործության հեղինակը նաև գրել է, բացատրել՝ ինչ է արվեստը՝ ընդգծում է գրքի թարգմանության խմբագիրը՝ Արմեն Ամիրխանյանը. «Մալեվիչը ոչ միայն իր նախորդ արվեստն էր սևով պատում, այլև զրոյացնում էր նախկին ավեստը, գրքում այդ մասին չկա, բայց ինքն անընդհատ մերժում է պատկերը՝ այն, ինչ տեսնում ենք, շոշափում ենք: «Սև քառակուսին» ոչ միայն կտավ էր, այլև՝ ապստամբություն»: Մալեվիչի սուպերմատիզմը գույնի առավելությունն էր մյուս բոլոր տարրերի նկատմամբ: Սև քառակուսին առաջին ցուցադրության ժամանակ տեղադրված էր սենյակի անկյունում՝ այնտեղ, որտեղ սովորաբար կախում են սրբապատկերները: Հեղինակն իր կտավն այդպես էլ կոչում էր՝ սրբապատկեր: Գրքի գիտական վերիֆիկանտ Արման Ղարագուլյանը նշում է՝ այն հիմա Տրետյակովյան պատկերասրահում է, գնահատվում է 20 միլիոն դոլար. «Կարելի է մանուշակագույն բաժակ նկարել, բայց 400 էջանոց հիմնավորում պետք է ներկայացնես, թե ինչու է դա կարևոր: Հենց կարողանանք, գուցե վաճառենք: Նա նկարեց, հետո 400 էջով ապացուցեց՝ ինչու է իր գործը գլուխգործոց»:
Կազիմիր Մալեվիչը կործանեց հին արվեստը: Իր միստիկ կյանքի ավարտն ու վերջին ստեղծագործությունը եղավ իր թաղումը: Այն զանգվածային պերֆորմանս էր, որտեղ Մալեվիչը ներկայացավ, որպես ֆուտուրիստական ատրիբուտ: Ռուս սուպրեմատիստ Կազիմիր Մալեվիչի 20-րդ դարի գլխավոր կտավը դարձած «Սև քառակուսին» կտավի ու մյուս գործերի վերաբերյալ հոդվածները, հռչակագրերը, մանիֆեստները Newmag-ը հրատարակեց ու տպագրեց հայերեն: «Սև քառակուսին» այս տարվա վերջին գիրքն է:

In the Armenian-Russian "Oracle" series, Newmag presents the book by Russian artist, avant-garde flag bearer, constructivist, founder of Suprematism Kazimir Malevich. His “Black square” became a manifesto, a turning point, leaving classical art in the pas
The square that rejected the old and became the beginning of the new. Square which became a real manifesto, the main work of the 20th century. Newmag Publishing House together with the Armenian-Russian "Oracle '' series presents the book by Russian avant-gardist, constructivist, founder of Suprematism Kazimir Malevich on understanding art. According to art critic Armen Yesayants, this is a useful publication. “We delete academic art, we start a new one, and that's the black square. The business card is the beginning of the country and the whole Russian avant-garde, the beginning of abstractionism.”
Malevich's other red square on his chest, the artist reminds, "Black square" was originally created as the decor of an opera performance. Malevich later painted a total of four “Black squares.” Malevich first presented it as a canvas in 1915 at the 0.10 Futuristic Exhibition in St. Petersburg. A square, which in fact is neither black nor a square, adds the art critic. “Different colors have their images. This is not so square, the sides are equal. There are several versions of what it means, the main point - this work signals the nothingness of everything, it is the zero point. It's against a white background, it's a thing that speaks of white and black, like an old woman with a constant contradiction of nature.”
How did it happen that “Black square” simply became one of the main works of the 20th century. A work of art or a protest, a masterpiece or the result of good PR? Malevchich's “Black square” is one of the most criticized and discussed works. And the author of that work wrote and explained what art is, emphasizes the editor of the book's translation, Armen Amirkhanyan. “Malevich not only covered his previous art with hunger, but also nullified his previous art, there is nothing about it in the book, but he constantly rejects the image: what we see, we touch. “Black square” was not just a canvas, but a rebellion.”
Malevich's supremacy was the advantage of color over all other elements.”Black square” was placed in the corner of the room during the first exhibition, where the icons usually hang. The author himself called his canvas an icon. The scientific verifier of the book Arman Gharagulyan mentions that it is now in the Tretyakov Gallery, it is estimated at 20 million dollars. “It is possible to draw a purple cup, but you have to give a 400-page reason why it is important. As soon as we can, maybe we will sell. He painted, then proved with 400 pages why his work is a masterpiece.”
Kazimir Malevich destroyed the old art. The end of his mystical life and the last creation was his burial. It was a mass performance in which Malevich presented himself as a futuristic attribute. Newmag published articles, declarations, manifestos on the canvas and other works of the Russian supremacist Kazimir Malevich on the canvas of the 20th century in Armenian. “Black square” is the last book of this year.