Ով է Անդրեյ Մակինի այն հայ ընկերը, որը դարձել է գրքի հերոսը (տեսանյութ)
«Իմ հայ ընկերը» կախարդում է իր բազմաշերտ նոստալգիայով. մեկուսացված հայկական համայնքի՝ հայրենի երկրի մասին հուշերը միահյուսվում են երիտասարդ տղայի՝ մանկության ընկերոջ մասին հիշողություններին: Մակինը հայերի ու Հայաստանի մասին գրում է զգացմունքային ակնածանքո
Հայ ընկերը 15-ամյա Վարդանն է, որն ապրում էր Սատանի ծայր թաղամասում: Աղքատ ծայրամասում ապրում էին հայ ընտանիքներ, որոնք եկել էին Սիբիր՝ սպասելով իրենց հարազատների դատին: Մեղադրանքը Ցեղասպանության տարելիցին ընդառաջ գաղտնի կազմակերպություն ստեղծելն էր և Հայաստանի անկախությունը վերականգնելու գաղափարը: Քաղբանտարկյալներին պահում էին նրանց հայրենիքից հինգհազար կիլոմետր հեռավորությանվ վրա՝ բանտի վերածված հին վանքում:
«Միշլեն է ասել` պետք է պատմության լռությանը խոսել տալ: Պետք է խոսենք մտերիմների, ընկերների փոխարեն այն ամենի մասին, որոնց վերաբերյալ նրանք չեն կարողանում բարձրաձայնել: Եթե հայ ընկերոջ մասին չխոսեի այս գրքում, ի՞նչ արձագանք կստանար նրա ապրած կյանքը, ո՞վ կիմանար նրա մասին` ոչ ոք: Նա այն մարդկանց ընդհանրական կերպարն է, ովքեր կյանք են գալիս, մնում են ստվերում, իրենց կռիվ են տալիս ու հեռանում»:
«Իմ հայ ընկերը» գիրքն ավելի խորհրդավոր ու հուզիչ է դառնում, երբ պարզվում է, որ հայ տղան՝ Վարդանը, գուցե ոչ էլ հայ է: Նրան որդեգրել էր այրի Շամիրամը՝ Ղարաբաղում, երբ իմացել էր, որ էթնիկ բախումների ժամանակ նրա մայրը մահացել է՝ հավանաբար ադրբեջանցիների բռնաբարություններից հետո: Մեծանալով ու դաստիարակվելով հայկական ընտանիքում ու հայկական միջավայրում, փոքրիկ Վարդանը դարձել էր հայ՝ Արարատի մասին երազանքով, ցեղասպանության մասին նախկինների հուշերով։ Որպես հայ լինելու առհավատչյա՝ երեխան ժառանգել էր «հայկական» կոչված ծանր հիվանդությունը:
«Ի՞նչն է ինձ զարմացրել այս տղայի մեջ` չնայած իր` Երևանյան հիվանդությանը, իր երկրում ստեղծված ողբերգական իրադրություններին` նա կարողանում էր իր շուրջը ստեղծել քնքշության, լիրիկական միջավայր: Իվերջո նա երեխա էր, որն ի՛ր ձևով երջանիկ էր: Աշխարհը նրան պարտադրում էր լինել դաժան, ագրեսիվ, բայց նա արևի տակ իր տեղը գտավ, ասաց` ոչ, ապրելու, ողջ լինելու զգացում ունենալու այլ ճանապարհ էլ կա` ես այն ձեզ համար կբացահայտեմ` լիրիկայի ճանապարհ, աշխարհքից մի քայլ հեռու ճանապարհ, բայց միևնույն ժամանակ, նա չէր ժխտում իրականության գոյությունը»։
Անդրեյ Մակինն ընկերության, սիրո մասին պատմությունն իր հայ ընկերոջ կերպարի միջոցով վարպետորեն ներկայացնում է՝ հիշատակելով Հայաստանի ու հայերի համար ողբերգական տարբեր ժամանակշրջաններ՝ Ցեղասպանություն, Արցախյան պատերազմ ու այլախոհների աքսոր:

Who is the Armenian friend of Andreï Makine who be
“My Armenian Friend” enchants with its multi-layered nostalgia. The memories of the isolated Armenian community, the homeland, are interwoven with the memories of the young boy, his friend of childhood. Makine writes about Armenians and Armenia with emoti
The Armenian friend is 15-year-old Vardan, who lives in Devil’s Far Quarter. Armenian families from the poor suburbs came to Siberia to await the trial of their relatives. The charge was the creation of a secret organization ahead of the anniversary of the Genocide and the idea of restoring Armenia's independence. Political prisoners were kept five thousand kilometers from their homeland in an old monastery converted into a prison.
“Michele said that we should let the silence of history speak. We should talk instead of relatives and friends about everything that they cannot speak about. If I didn't talk about my Armenian friend in this book, what response would his life get, who would know about him? He is the general image of those people who come to life, remain in the shadows, fight and leave”.
The book “My Armenian Friend” becomes more mysterious and exciting when it turns out that the Armenian boy, Vardan, may not be Armenian. He was adopted by a widow Shamiram in Karabakh when she learned that her mother had died during ethnic clashes, probably after being raped by Azerbaijanis. Growing up and being brought up in an Armenian family and in an Armenian environment, little Vardan became an Armenian with a dream of Ararat and memories of the Genocide of his predecessors. As a believer in being Armenian, the child inherited the severe disease called “Armenian”.
“What surprised me about this boy, despite his Yerevan disease and the tragic situation in his country, was that he could create a tender, lyrical environment around him. After all, he was a very happy child. The world forced him to be cruel and aggressive, but he found his place under the sun and said no, there is another way to live, to feel alive and I will reveal it to you: the way of lyrics, the way of being far from the world a little, but at the same time, a way which does not deny the reality”.
Andreï Makine masterfully presents the story of friendship and love through the character of his Armenian friend, mentioning different tragic periods for Armenia and Armenians: Genocide, Artsakh war and exile of dissidents.