Ցեղասպանագիտության շաբաթվա 3-րդ օրը Newmag-ը ներկայացրեց Դեմիր Սյոնմեզի «Վիրավոր արծիվ» գիրքը (լուսանկարներ)
04/24/2025
Newmag հրատարակչությունը ու ՀԲԸՄ-ը շարունակում են «Ցեղասպանագիտության շաբաթը»։ Քառօրյակի 3-րդ հեղինակը շվեյցարահայ լուսանկարիչ, լրագրող Դեմիր Սյոնմեզն էր, որն այցելել է Հայաստան հատուկ «Վիրավոր արծիվ» ֆոտոալբոմի հայերեն հրատարակության շնորհանդեսի համար։
Արցախի պատերազմի, շրջափակման, տեղահանության ու այդ ցավալի դեպքերին հաջորդող իրադարձությունների մասին հեղինակը ներկայացրել է իր լուսանկարներով, հստակ մեկնաբանություններով, միջազգային տարբեր հարթակներում հնչած հայտարարություններով։ Իսկ ֆոտոալբոմ-վավերագրությունը վերնագրել է «Վիրավոր արծիվը»։
Դեմիր Սյոնմեզը, մինչև Արցախի պատերազմ մեկնելը, աշխատել է նաև Իրաքում, Սիրիայում. «Արցախում տեղի ունեցածն ինձ վրա խորը հետք է թողել: Երբ սկսում եմ դրա մասին մտածել, հուզվում եմ: Հայ ժողովուրդը կեղեքված ժողովուրդ է, Արցախի ժողովուրդն էլ ավելի կեղեքված է։ Արցախցիները չունեին ո՛չ հակաօդային համակարգ, ո՛չ ժամանակակից զենքեր, որ պաշտպանվեին։
Արցախի ժողովրդի դեմ կռվել են ՆԱՏՕ-ի զորքերը։ Ի պաշտպանություն Թուրքիայի` մասնակցել են իսրայելցիներ, պակիստանցիներ։ Արցախում զոհվածների միջին տարիքը 18-ից 22 տարեկաններն էին։ Հայ ժողովուրդն աշխարհի աչքի առաջ կոտորվեց, ցեղասպանության ենթարկվեց։ Իսկ Եվրոպան խուլ ձևացավ, միջազգային մեդիան աչք փակեց այս ամենի առաջ»։
Գրքի շնորհանդեսին ներկա լուսանկարիչ, վավերագրող Արեգ Բալայանը նույնպես այդ շրջանում եղել է Արցախում։ Բայց պատերազմից հետո հրաժարվել է նկարահանել տեղահանությունը. «Ես չէի կարող նկարել իմ մորը, հորը, հարազատներին այդ ողբերգական, ողորմելի իրավիճակում։ Ուղղակի չկարողացա...Պատերազմում էլ տեսնում էի, թե ինչ է կատարվում, բայց նկարել կարողացա ոչ ամենը ինչ։
Որոշ բաներ պարզապես թույլ չէին տալիս, որոշ բաներ ինքս չնկարեցի։ Բայց սահմանափակումները շատ էին։ Մենք նկարել ենք կատարվածի 15-20%-ը։ Ռազմաճակատը նկարելու թույլտվություն ունեին միայն մի քանի խումբ։ Օրինակ, Զինվորական հոսպիտալն այդպես էլ չկարողացանք նկարել, իսկ հիվանդանոցը նկարել եմ գիշերով»։
Գրքում Դեմիր Սյոնմեզն օգտագործել է նաև Արմենպրես լրատվական գործակալության ֆոտոլրագրող Հայկ Մանուկյանի լուսանկարները։ Արմենպրես լրատվական գործակալության տնօրեն Նարինե Նազարյանը կարծում է, որ նման գրքերը թույլ չեն տալիս, որ ժամանակի մեջ կորչեն պատմությունն ու իրականությունը.
«Մեր գործընկերն աշխատել է 44-օրյա պատերազմի ժամանակ: Դրանից հետո տեղի ունեցած Արցախի հայաթափման նկարները գրքում ամփոփելու համար հեղինակը դիմեց Արմենպրեսին, որպեսզի օգտագործի Հայկ Մանուկյանի լուսանկարները: Լուսանկարներում ամփոփված են մարդկանց վիշտը, ցավը կորուստը...
Այս աշխատանքը շատ կարևոր է, որպեսզի չմոռացվեն կարևոր դեպքերը։ Չէինք պատկերացնում, որ 21-րդ դարում կարող էր տեղի ունենալ նման բան։ Ֆոտովավերագրությունը շատ կարևոր է։ Օրինակ, մեր լուսանկարներն օգտագործվել են Հաագայի դատարանում, երբ միջազգային դատարանը պարտավորեցնում էր բացել Լաչինի միջանցքը»։
Դեմիր Սյոնմեզի լուսանկարները մասնակցել են տարբեր միջազգային ցուցահանդեսների, շահել են մրցանակներ։ Իսկ «Վիրավոր արծիվը» գիրքը ներկայացված է միջազգային գրադարաններում։
Դեմիր Սյոնմեզ
«Վիրավոր արծիվը. Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) պատերազմը» երկլեզու (հայերեն-ֆրանսերեն) գրքում լուսանկարիչ և լրագրող Դեմիր Սյոնմեզը վավերագրել է Արցախի անկումը (2020-2023): Նա յուրովի է փոխանցում պատերազմի ողբերգական իրականությունը, մարդկանց պատմությունները և նրանց ոգին։ Լուսանկարներն ուղեկցվում են գրավոր նոթերով, որոնք ընթերցողին տեղափոխում են մարտի դաշտ, Ստեփանակերտի փողոցներ և ընկղմում պատերազմի մառախուղով պատված իրականություն։ Այս գիրքը փաստագրական արժեք ունի, հիշողության վկայություն է, հարգանքի տուրք՝ զոհվածներին և սթափության կոչ՝ համայն մարդկությանը։

On Day 3 of Genocide Studies Week, Newmag Presented Demir Sönmez’s “The Wounded Eagle” (Photos)
Newmag Publishing House and AGBU continued the “Genocide Studies Week” with the presentation of Swiss-Armenian photographer and journalist Demir Sönmez’s powerful photo-documentary, “The Wounded Eagle”. Sönmez visited Armenia specifically to launch the Armenian edition of his book.
The third day of the four-day event featured the photojournalist’s visual testimony of the Artsakh war, blockade, and deportation. The album-documentary presents the tragedy of Artsakh through striking photographs, firsthand commentary, and the author’s statements made on international platforms.
Before covering the Artsakh war, Sönmez had worked in conflict zones including Iraq and Syria. “What happened in Artsakh left a deep mark on me,” he shared. “I get emotional just thinking about it. The Armenian people are an oppressed nation, Artsakh’s people even more so. They had no air defense, no modern weapons. NATO fought against Artsakh. Israelis and Pakistanis assisted Turkey. Most of those killed were between 18 and 22 years old. The Armenian people were massacred before the world’s eyes, subjected to genocide, and Europe stayed silent, international media looked away.”
Photographer and documentarian Areg Balayan, also present at the event, had worked on the ground during the war but could not bring himself to document the deportation. “I couldn’t photograph my mother, father, relatives in that state. I just couldn’t… I saw it, but couldn’t capture everything. Some things were simply forbidden, others I chose not to photograph. Only 15–20% of the reality was captured. We weren’t allowed to shoot the military hospital, for example. I had to photograph it at night.”
“The Wounded Eagle” also includes images by Armenpress photojournalist Hayk Manukyan. Director of Armenpress, Narine Nazaryan, emphasized the importance of preserving these visual records. “Our colleague worked during the 44-day war. To document the aftermath, Demir Sönmez collaborated with us and included Hayk Manukyan’s photos. They capture the pain and loss of the Armenian exodus from Artsakh. This work is crucial, so history does not fade. We never imagined something like this could happen in the 21st century. These images were even used in international courts, like The Hague, when the ICJ ruled that the Lachin Corridor must be reopened.”
Demir Sönmez’s photographs have been exhibited internationally and have received numerous awards. “The Wounded Eagle” now holds a place in international libraries as a lasting document of a modern tragedy.
Demir Sönmez
In the bilingual (Armenian-French) book “The Wounded Eagle: The Nagorno-Karabakh (Artsakh) War,” photographer and journalist Demir Sönmez documented the fall of Artsakh (2020-2023). He uniquely conveys the tragic reality of the war, the stories of the people and their spirit. The photographs are accompanied by written notes that transport the reader to the battlefield, to the streets of Stepanakert and immerse the reader in the reality shrouded in the fog of war. This book has documentary value, is a testament to memory, a tribute to the dead, and a call to sobriety for all humanity.