Որ քաղաքական դեմքն է դարձել «Արքայի ամբողջ թիկնազորը» գրքի գլխավոր կերպարի նախատիպը (տեսանյութ)
2021-ի ամենամոնումենտալ գործերից, որ Newmag-ը հրատարակեց, Ռոբերտ Փեն Ուորենի «Արքայի ամբողջ թիկնազորը» գիրքն է: Այն ամերիկյան լավագույն 50 վեպերից է, 20-րդ դարի լավագույն գրական 100 գործերից: Վեպը իրավաբան Վիլի Ստարկի մասին է, որը դառնում է նահանգապետ։
Հյույի Լոնգը Լուիզիանա նահանգի 40-րդ ղեկավարն է՝ 1928-32 թվակականներին, դեմոկրոտական կուսակցության թերևս ամենահակասական ներկայացուցիչը, որի պոպուլիզմը երբեմն հասնում էր ֆաշիզմի։ Ահա թե ինչ էր նա ասում իր ընտրողներին. «Ամերիկացիների 4 տոկոսին բաժին է հասնում ամբողջ երկրի հարստության 85 տոկոսը։ Իսկ ամերիկացիների 70 տոկոսն իր վարկերը վճարելու փող չունի։ Մեկն ուտում է ամբողջ խորովածը, իսկ 9-ը սոված նայում են նրան»։
Լոնգի քաղաքական արշալույսի շրջանում հենց Լուիզիանայի պետհամալսարանում դասախոսում էր երիտասարդ գրող Ռոբերտ Փեն Ուորենը։ Այս հակասական քաղաքական գործիչը հետաքրքրում էր բոլորին։ Առավել ևս, որ շատ շուտով նահանգապետից դառնում է ԱՄՆ Սենատի անդամ, քննադատում նախագահ Ռուզվելտին ու հանդես գալիս ծայրահեղ ելույթներով: Այդ ելույթներում նա պարբերաբար խոսում էր հարուստներից ու աղքատներից. «125 միլիոնանոց Ամերիկայում չպիտի լինի ոչ շատ հարուստ, ոչ էլ ծայրահեղ աղքատ, ոչ ոք չպիտի շատ աշխատի, ոչ էլ գործազուրկ պետք է լինի, ոչ դղյակները պիտի դատարկ լինեն ոչ էլ անօթևաններ պիտի լինեն, հասարակությունը չպիտի լինի ոչ իշխանատենչ, ոչ պառակտիչ, ոչ էլ պատերազմող։ Պիտի լինի օրհնված երկիր, որտեղ հնարավոր լինի սպառել, ուտել, հագնել, որտեղ ամեն ինչ արդար բաժանված լինի բոլորի միջև և ոչ թե ընտրյալների»:
Լոնգի քաղաքական կարիերան ընդհատվում է 1935-ին, երբ նրա քաղաքական մրցակցի ազգականը սպանում է նրան։ Լոնգի սպանությունից 11 տարի անց լույս է տեսնում «Արքայի ամբողջ թիկնազորը վեպը»: Այն ստանում է Պուլիցերյան մրցանակ։ Թայմ ամսագիրը այն ներառում է 20-րդ դարի 100 լավագույն վեպերի ցանկ։ Այն քաղաքականության մասին գրված լավագույն վեպերից է։ Ռոբերտ Փեն Ուորենը, համոզված էր՝ Հիտլերի կամ Ստալինի հաջողության հետևում այլ մարդիկ էին. «Հիտլերը, Ստալինն ոււղղակի ազդեցիկ չէին։ նրանց շրջապատի մարդի՛կ էին նրանց այդպիսին դարձնում։ Այդպես էլ իմ հերոսն է։ Նրա շրջապա՛տը կերտեց նրան և նրա իշխանությունը»:
Վեպը պատմում է իրավաբան Վիլի Ստարկի մասին, որը դառնում է նահանգապետ։ Իրադարձությունները ներկայացնում է Ստարկի համախոհը՝ նրա թիմակից և լրագրող Ջեկ Բարդենը։ Գրաքննադատները հաճախ են վիճում. ի վերջո ում մասին է վեպը՝ արքայի՞՝ Վիլի Ստարկի, թե՞ նրա թիկնազորի՝ հանձին Ջեկ Բարդենի: Ուորենը հետո խոստովանել է՝ չի էլ մտածել, որ Ջեկը այդքան կենտրոնական դեմք կդառնա. «Պարզապես պատմությունը հյուսելու ձայն էր պետք։ Եվ Ջեկը ինձ պետք էր կոնտեքստը փոխանցելու համար։ Բայց երբ սկսում ես գրել, հասկանում ես, որ պատմողը պետք է ներգրավված լինի իրադարձություններին, հակառակ դեպքում, ինչու է հենց նա ներկայացնում պատմությունը։ Այդ պատճառով նա շատ շուտով դարձավ Վիլիի որոշումները բացատրողը։ Ուստի Ջեկի անձնական պատմությունը և հիմնական գիծը դարձան հավասարազոր»։
Այս վեպը իշխանության գալուց հետո մարդու վերափոխման, լավ նպատակներին հասնելու գնի մասին է։ Արքայի ամբողջ թիկնազորը ամերիկյան համալսարաններում թերևս ամենաշատ քննարկված վեպերից է. այն ուսումնասիրում են և բանասերները և գրականագետները և քաղաքագետները։ Քաղաքագիտության դասախոս Ռեյմոնդ Հոպկինսի բնորոշմամբ, այս գրքից կարելի է անել 4 եզրակացություն. «Առաջին. պատմությունը հարստացնում է գրականությունը։ Հիշենք, որ գլխավոր հերոսի իրական նախատիպը Հյուի Լոնգն է։ Երկրորդը՝ մարդը չի կարող լինել լավը կամ վատը։ Այն երկուսի մեջտեղում է։ Երրորդը՝ քաղաքականությունը միշտ կեղտոտ է և չորրորդը՝ չկա չարիք առանց բարիք։ Հավանաբար»։
Ըստ Յեյլի համալսարանի դասախոս Դեյվիդ Բլայթի, Ուորենի հերոսները դրական չեն, բայց բացասական էլ չեն։ Նրանք տարբեր տարիների տարբեր հանգամանքներում գործող, տարբեր որակներով մարդիկ են։ Հետևաբաև, հնարավոր չէ նրանց դատել, բայց հասկանալ՝ կարելի է. «Ուորենին գրավում էր ողբերգությունը, բայց ոչ թե որպես գրական ժանր, այլ որպես մարդու էության անխուսափելի կոնցեպտ։ Նրա համար բարին ու չարը պարզունակ բաժանում էր, ողբերգությունն էլ ուղղակի թեմատիկ ընտրություն չէր, այլ հանքաքար, որից կարելի է գրական արվեստ կերտել »։
Մի բան է ակնհայտ. «Արքայի ամբողջ թիկնազորը» խելամիտ և հասուն ընթերցողի համար է։ Դալլասում մի դպրոցում այն արգելվել էր «կյանքը ճնշող լույսով ներկայացնելու և անբարոյական իրավիճակները վերհանելու ձևակերպմամբ»։ Ուորենի երկրպագուներն արձագանքել էին. իսկ ով է խոստացել, որ կյանքը հեշտ է լինելու, ճշմարտությունը՝ դյուրամարս։
- Newmag-ը ներկայացնում է 20-րդ դարի ամերիկյան լավագույն 100 վեպերից մեկը
- Մեծ պրեմիերա Newmag-ում. տեղի ունեցավ «Արքայի ամբողջ թիկնազորը» գրքի հեռուստաշնորհանդեսը
- Ռոբերտ Փեն Ուորեն. Պուլիցերյան եռակի մրցանակակիրն ու ամերիկացիների գրական օլիմպոսի ամենամեծ հարգանք վայելողը

Which political figure became the prototype of the main character of the book “All the King's Men?” (video in Armenian)
One of the most monumental works of 2021, published by Newmag, is Robert Penn Warren's book “All the King’s Men.” It is one of the top 50 American novels, one of the top 100 literary works of the 20th century. The novel is about lawyer Willie Stark, who b
Hugh Long is the 40th governor of Louisiana, 1928-32, the most controversial member of the Democratic Party, whose populism sometimes escalated into fascism. This is what he was saying to his voters: “4% of Americans share 85% of the wealth of the whole country. And 70% of Americans do not have money to pay their loans. One eats the whole barbecue, and 9 look at him while being extremely hungry.”
During the political upheaval of Long, a young writer named Robert Penn Warren was lecturing at Louisiana State University. Everyone was interested in this controversial politician. Moreover, he soon became a member of the US Senate from the governor, criticized President Roosevelt and made radical speeches. In these speeches he regularly spoke of the rich and the poor. “In America, with a population of 125 million, there should be neither too rich nor too poor, no one should work too much, no one should be unemployed, no castles should be empty, no one should be homeless, the society should be neither power-hungry, nor divisive, nor warlike. There must be a blessed land where it is possible to consume, to eat, to wear, where everything is justly distributed to all, not to the elect.”
Long's political career was interrupted in 1935 when a relative of his political rival killed him. Eleven years after Long's assassination, “All the King’s Men” novel was published. It received the Pulitzer Prize. Time magazine includes the literary work in a list of the 100 best novels of the 20th century. It is one of the best novels written about politics. Robert Penn Warren was convinced that other people were behind the success of Hitler or Stalin. “Hitler and Stalin were not directly influential. They were made like that by the people around them. That's how my character is. His circle formed him, his dominion.”
The novel tells the story of lawyer Willie Stark, who becomes governor. The events are presented by Stark's supporter, his teammate, journalist Jack Barden. Critics often argue. After all, who is the novel about, the king, Willie Stark, or his bodyguard, Jack Barden? Warren later confessed that he did not even think that Jack would become such a central figure. “We just needed a voice to weave the story. And I needed Jack to convey the context. But when you start writing, you realize that the narrator must be involved in the events, otherwise why is he presenting the story? That is why he soon became the one to explain Willie's decisions. So, Jack's personal story and the main storyline became equal.”
This novel is about the price of human transformation after coming to power, achieving good goals. “All the King’s Men” is one of the most discussed novels in American universities. It is studied by philologists, literary critics and political scientists. According to political science lecturer Raymond Hopkins, 4 conclusions can be drawn from this book. “First, history enriches literature. It should be noted that the real prototype of the main character is Hugh Long. Second, man cannot be good or bad. It is between the two. Third, politics is always dirty. Fourth, there is no evil without good. Probably.”
According to Yale University lecturer David Blythe, Warren's characters are not positive, but they are not negative either. They are people of different qualities, operating in different circumstances of different years. After all, it is impossible to judge them, but it is possible to understand them. “Warren was fascinated by tragedy, but not as a literary genre, but as an inevitable concept of human nature. For him, good and evil were divided primitively, and tragedy was not just a thematic choice, but an ore from which one could create literary art.”
One thing is obvious: "All the King's men" is for a sensible, mature reader. At a school in Dallas, it was banned for “presenting life in an oppressive light and exposing immoral situations.” Warren fans responded: “who promised that life would be easy, and the truth would be easy to digest?”