Մոսկվա կ/թ-ում եղի ունեցավ Newmag-ի «Ոտքի կանգնիր» վավերագրական ֆիլմի պրեմիերան (տեսանյութ, լուսանկարներ)
«Բազկամարդ» գիրքը և «Ոտք կանգնիր» վավերագրական ֆիլմը ներկայացնում են Սարգիս Ստեփանյանի արտասովոր կյանքի պատմությունը: Դեռ 3 տարի առաջ հրատարակչության տնօրեն Արտակ Ալեքսանյանի նախաձեռնությամբ սկսվեց փոխգնդապետի մասին գրքի ստեղծագործական աշխատանքը: Գրքին
Ոչ ոք չէր հավատում, որ նա այդ վնասվածքներով կապրի, կանցնի կոմայի միջով, ու նորից կքայլի՝ երկու ոտքերի վրա: Ֆիմը՝ մահը հաղթահարած, երկու ոտքն ու ձեռքը կորցրած հետախույզի պատմությունը՝ կամքի ու ուժի, վերածնունդի մասին է: Սարգիս Ստեփանյանը երկաթե կամքով ոտքի կանգնեց՝ հետևում թողնելով դժվարություններն ու անվերջ բարդությունները. Սարգիսը հիշում է. «Ամենասարսափելին իմ կիսատ տեսքն էր։ Բարձրահասակ զինվորական էի, ձիգ մկաններով։ Հիմա մահճակալի կեսին տեղավորված, կաթվածահար էի լինում, երբ պատկերացնում էի ինձ ուղղահայաց դիրքով։ Ինչ-որ կերպ ուժ էի գտնում, թեման փոխում, որ չխելագարվեմ։ Ինձ կտրում էի ցավից ու մտածմունքից»:
Սարգիս Ստեփանյանի մասին ֆիլմը կորցրած հույսը վերագտնելու մասին է: Ամեն մի ստորագրություն դնելիս՝ Սարգիսը շնորհակալություն է ասում՝ իրեն շնորհակալ լինողներից: Ու կրկնում՝ պետք է ոտքի կանգնել. «Կյանքը շարունակվում է, պետք է ոտքի կանգնենք։ Պետք է ուժեղանանք։ Դժվար օրեր են եղել, հիմա պետք է միասնական լինենք։ Հայ ազգն անպարտելի է, բոլորն էլ ուժեղ են»։
Նա կանգնեց ոտքի, վերադարձավ ծառայության ու նույնիսկ ռազմի դաշտ, դարձավ աշխարհի չեմպիոն ու թիկունք՝ հույսը կորցրած հայ զինվորի համար: Հաշմանդամություն ունեցող մարտիկի համար Սարիգիսը վառ օրինակ է, թիկունք՝ ընդգծում են զինհաշմանդամները.
Վահե Ղազարյան. «Ինքը եթե ոչինչ էլ չանի, չօգնի, միայն տեսնելով կարելի է սովորել։ Բայց ամեն ձև, ամեն հարցում օգնում է»։
Սարգիս Հարությունյան. «Աննկարագրելի է իր վերաբերմունքը մեր հանդեպ։ Մարդ տեսակը, ուժը ամեն ինչը մոտիվացնում է»։
Հայկ Ստեփանյան. «Մեր մեջ կար կամքի ուժ, բայց թաքնված էր, «դեղ» է տվել, ավելացրել է։ Սա հումորով։ Իր շնորհիվ քայլում ենք, սպորտով զբաղվում, Եվրոպա ենք գնում, շարժվում առաջ»։
Սուրեն Մարտիրոսյան. «Պատերազմից հետո պրոտեզավորվել եմ ու գնացել Սարգիսի մոտ։ Այնտեղ քայլել եմ սովորել։ Ամեն ինչ սովորել եմ: Պրոֆեսիոնալ սպորտով եմ զբաղվում։ Կամքի ուժ է տալիս, օգնում է թե՛ ընտանեկան, թե՛ սպորտային հարցերում։ Մեկ տարի է պրոթեզով եմ, ձեռնափայտից հրաժարվել եմ»։
Սարգիսը վիրավորվեց 2014-ին, ծանր վիրավորվելու պատճառով երկու ոտքն ու աջ ձեռքը կորցնելուց 6 տարի անց՝ իր ճանապարհն անցած, իր ճակատագրով ապրողների համար Սարգիսը դարձավ առաջնորդ: Ֆիլմը մի մեծ օրինակ է, մոտիվացիոն ուղեցույց պատերազմ տեսած ամեն զինվորի համար՝ ընդգծում է ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովան. «Սարգիսն ու նրա նման մարդիկ վարքագծային մոդել են: Այս անձերը մեր երեխաների համար ուղենիշ պետք է լինեն՝ ինչպիսին պետք է լինի հայ մարդը, հայ տղամարդը, կարևոր է , որ տեսանելի չլինի ու հարգելի չդառնա դասալիքն ու դավաճանը, ամեն ինչ հանձնողի կերպարը»:
Մեկ առ մեկ այցելել է հոսպիտալ, տներ, համոզել, կանչել։ Հրաժարվել են անկողնուց, սայլակից։ Իր մոտ չի կարելի ասել՝ չեմ կարող: Ֆիլմի սցենարիստը՝ ռազմական լրագրող Դավիթ Դավթյանը, 44-օրյա պատերազմից հետո գիտեր՝ ինչով օգնել պատերազմի դժոխքն անցած, առողջությունը կորցրած հայ զինվորին ու բանակին. «Սարգիսի պատմությունը ստիպում է՝ սթափվենք, կանգ առնենք։ Տեսնենք՝ ինչ է կատարվում։ Մեր բանակի մարտունակության համար է։ Ոչ միայն ինքն է վերականգնվել, այլ ընկերներին է փրկում։ Միայն իր հաջողություններով չի ուրախանում, այլ ուրիշներին է օգնում»։
Ոչ մի բեմադրված կադր, ոչ մի չափազանցութուն կամ սցենարական հնարք: Ֆիլմի ռեժիսոր Հայկ Կբեյանն անկեղծանում է՝ պարզապես մեկ շաբաթ անցկացրել են Սարգիսի հետ և նրա կողքին ու ամեն ինչ վավերագրել է. «Խնդիր դրվեց, որ վավերագրություն լինի, բեմադրական ոչ մի աշխատանք չկա։ Հնարավորինս լինի իրական։ Այնպիսին, ինչպիսին կա։ Մի շաբաթ իր հետ ենք եղել, նկարել ենք այն, ինչ անում է ամեն օր, որ արժանահավատությունն իրական լինելը ընդգծվի»։
Սարգիսի հայրը ֆիլմից հետո նորից հուզված է, ինչպես ֆիլմում: Չէր պատկերացնում՝ ինչպես մեկ ֆիլմը պետք է պատմի իր հերոս որդու մասին. «Իր նմանը չկա։ Սաքո չկա։ Գերհզոր մարդ է։ Նա միայն իմ տղան չէ, բոլորինն է»։
Սարգիս Ստեփանյանի հոր մարտական ընկերն ու որդուն՝ մարտական պարգևներ շնորհած Պաշտպանության նախկին նախարարը Սարգիսի օրինակով սպասում է Հայոց բանակի վերածննդին: Սեյրան Օհանյանը 2014-ից Սարգիսին աջակցում է նաև հոգեբանորեն. «Սարգիսն իր ընտանեկան մասնագիտությունն է շարունակել։ Ես հորն եմ ճանաչել։ Կոմանդոսի հետ է եղել…Մի մեծ թիմ, նույն ճակատագրով։ Վիրավորվելը տղամարդու համար է»։
Ֆիլմի ցուցադրությունն ավարտվում է ծափողջույններով, դահլիճից հանդիսատեսը հեռանում է հուզված, բայց և հավատը վերագտած՝ մեր օրերի հերոսն իր երկաթե կամքով ոտքի է կանգնել ու հրամայում է ոտքի կանգնել նաև մյուս զինհաշմանդամներին, մեզ բոլորիս:
- Լույս է տեսել փոխգնդապետ Սարգիս Ստեփանյանի մասին պատմող «Բազկամարդը» գիրքը
- Newmag-ը նկարահանել է Սարգիս Ստեփանյանի մասին վավերագրական ֆիլմ
- Հայոց Բանակի կազմավորման 30-րդ տարեդարձի առիթով Newmag-ը ներկայացրեց «Բազկամարդը» գիրքը (տեսանյութ, լուսանկարներ)

Movie premiere of Newmag’s “Stand Up” documentary at Moscow Cinema (photos, video in Armenian)
The “Arm-Man” book and “Stand Up” documentary present the extraordinary life of Sargis Stepanyan. 3 years ago, by the initiative of the head of Newmag publishing house Artak Aleksanyan the creative process of writing the book kicked off. In parallel, the
No one believed that he would live with those injuries, go through a coma and walk on two legs again. The film is about the story of a military officer who overcame death, lost both legs and one arm, but never gave up. It is a story about strong willpower. Sargis Stepanyan stood up with an iron will, leaving behind the difficulties and endless challenges. “The most horrible thing was my half-appearance. I was a tall soldier with strong muscles. Now, I was paralyzed in just one half of the bed. That moment was even more horrible and incomprehensible than the physical pain. I tried to find ways out in order to not lose my mind.”
The movie is about getting back the lost hope. With each signature Sargis thanks those, who themselves tell words of gratitude to him. Additionally, Sargis reminds them to stand up and never give up. “Life goes on, we must stand up. We must become stronger. There were difficult days, but now we must be united. The Armenian nation is invincible, everyone in this nation is strong enough to overcome difficulties.”
He stood up, returned to service and even the battlefield, became a world champion and a supporter for those soldiers, who lost their hope for the future. Sargis is a vivid example for the soldiers with disabilities. Vahe Ghazaryan. “Even if Sargis does not do anything, you can learn from him just by watching him. However, he always finds time to support us.”
Sargis Harutyunyan. “His attitude toward us is simply indescribable. Everything in him motivates us.”
Hayk Stepanyan. “We had the willpower inside us, but he kind of awakened it. In fact, thanks to him we can walk today, travel to Europe, and take part in sport championships.”
Suren Martirosyan. “After the war I met Sargis and he helped me to walk again. He motivates me, gives me advice on both personal and professional matters.”
Sargis Stepanyan started walking 3 months after losing his two legs and the right arm in 2014, and 3 years later became a World Champion. By his own experience he proves that everything is possible if you want to make a change. An expert on Azerbaijan Angela Elibegova believes that this movie is a huge source of motivation for the soldiers who went through the horrors of war.
“Sargis and people like him are role models. This kind of people should set an example on what an Armenian person, an Armenian man, should be like.”
One by one he visited hospitals, houses, persuaded the wounded soldiers, called them. The screenwriter of the film, military journalist Davit Davtyan, believed that this was the most profound way after the 44-day war to help the Armenian soldiers and army who went through the hell of the war. “This story is a wakeup call. This is what our soldiers and army need today. Not only did he recover but he also saved his friends. He is not simply happy with his own success, instead, Sargis continuously helps others.”
Just like in the movie, Sargis's father is emotional after the movie as well. He found it difficult to picture how a single movie could capture and present everything about his son. “There is no one like him. There is no other Saqo. He is a superman. He is not only my son, he’s everyone’s son.”
Former Minister of Defense - Sargis Stepanyan's father's military friend and the person who awarded Sargis with military awards, believes that Sargis is a vivid example on how the Armenian Army should be reborn. Seyran Ohanyan has been psychologically supporting Sargis since 2014. “I knew his father. He was in Komandos’s team. Injuries are for men, one can be physically disabled, but when a person is mentally disabled, that’s already unacceptable.”
Screening of the film ends with applause, the audience leaves the hall in emotions, but faithful. The hero of our days stands up with his iron will and orders the other disabled soldiers and all of us, to stand up.