«Մարզվիր և հաջողիր» գրքի երևանյան շնորհանդեսն անցավ մարդաշատ դահլիճում ու անընդհատ հնչող հարցերով (լուսանկարներ)
07/25/2025
Գրքի հեղինակները՝ կանադահայ ձեռներեց, բիզնես խորհրդատու ու մարզիկ, մարզիչ Մեթյու Դյուբրիքը պատասխանեցին ընթերցողների հարցերին, որոնք վերաբերում էին սպորտին, սպորտային կարգապահությանն ու գրքի բովանդակությանը։
Գրքի թարգմանիչ Նանե Մանուկյանը ընդգծեց, որ ընթերցողներին հետաքրքրում է, որ սպորտով զբաղվելն օգնում է ոչ միայն մարմինը, այլ նաև միտքն ու կամքը կոփել։
Նույնիսկ գիրքը չկարդացած մարդիկ նկատել են, որ հեղինակները խոսում են պարզ, հասկանալի լեզվով, իսկ հայտնի մարդկանց ու իրենց փորձն ու օրինակն օգնում են ավելի լավ հասկանալ գաղափարները, որոնց մասին գրել են «Մարզվիր և հաջողիր» գրքում։
Նանե Մանուկյանն ասում է, որ գիրքը բացառիկ է այն առումով, որ տեսականն ու գործնականը, փաստերն ու զգացողությունները շատ ճիշտ համամասնությամբ համադրված են.
«Գիրքն այնքան պարզ ու հասկանալի լեզվով է գրված, որ այն ավագ ընկերոջ, մարզիչի տպավորություն է թողնում։ Ինչո՞ւ հրատաարկչությունը որոշեց հայերեն հրատարակել այս գիրքը. Newmag-ը թարգմանել է բազմաթիվ բեսթսելլերներ սպորտի, բիզնեսի ու մոտիվացիայի մասին։ Մեզ համար սա նոր մոտեցում էր, թե ինչպես կարող են սպորտն ու բիզնեսն օգնել կյանքում, կարիերայում, բիզնեսում։
Մեր հայրենակից Քրիստոֆեր Դեդեյանն ու Մեթյու Դյուբրիքը կարողացել են գտնել այս բանաձևը։ Մի փոքր էլ սուբյեկտիվ պատճառ կար. մեզ համար կարևոր է, որ սփյուռքի հաջողակ, հաջողությունների հասած երիտասարդի կատարած աշխատանքը ներկայացնել նաև հայրենիքում»։
Newmag հրատարակչության գլխավոր խմբագիր Գնել Նալբանդյանն էլ ներկայացրեց, թե ում համար չէ գիրքը. «Հայաստանում կան բազմաթիվ տնտեսվարողներ, բիզնեսմեններ, որ տասնամյակներ շարունակ զբաղված են եղել ոչ թե բիզնես անելով, այլ հարցեր լուծելով։ Դա բիզնես չէ, դա քրեական ենթամշակույթի, հարաբերությունների բիզնես շարունակությունն է։
Նրանք հավանաբար չեն մտնի մարզասրահ, չեն մարզի իրենց մարմինը, միտքը, հոգին։ Այս գիրքը նոր սերնդի բիզնեսմենների համար է, որոնք հայտնվում են ստարտափյան միջավայրում։ Նրանց նպատակը ոչ թե կրիմինալ ենթամշակույթի միջոցով իրենց գործն առաջ տանելն է, այլ ազնիվ մրցակցությամբ ծանր, լարված պայմաններում իրենց տեղը գտնել շուկայում։ Այս գիրքը նրանց համար է, որ առողջ ապրելակերպի մտածելակերպում գտնեն համախոհներ»։
Գրքի համահեղինակ Մեթյու Դյուբրիքը նախ հայտնեց շնորհակալություն իրենց գաղափարները հայկական միջավայրում տարածելու համար. «Ես և Քրիստոֆերը հանդիպել ենք 11 տարի առաջ։ Նա առավոտյան ժամը վեցին հայտնվեց իմ մարզասրահում։ Կա մտայնություն, որ եթե ունես մկաններ, խելք պետք չէ։ Ես կոտրել եմ այդ կարծրատիպը: Քրիստոֆերը շատ զարմացավ, երբ իմացավ, որ 100-րդ գիրքը կարդալու ճանապարհին եմ։
Քրսիտոֆերը ձեռներեց էր, ես մարզիկ, տարբեր աշխարհներում ենք, բայց օրվա մեջ մեկ ժամ մեր աշխարհները միաձուլվում են։ Ուսումնասիրելով հաջողակ մարդկանց, ընկերությունների պատմությունները՝ հասկացանք, որ նրանք էլ լինելով շատ զբաղված, ժամանակ են գտնում մարզվելու համար։ Մարզումներից մեկից հետո որոշեցինք, որ պետք է գիրք գրենք, որպեսզի մարզվելու ու հաջողության հասնելու գաղտնիքը հասցնենք մարդկանց»։
Կանադահայ Քրսիտոֆեր Դեդեյանը Հայաստանում առաջին անգամ չէ։ Բայց այս անգամ գրքի շնորհանդեսից հետո Կանադա այլևս չի վերադառնալու. նա ապրելու է Հայաստանում։ Հեղինակն ասում է, ընթերցողները միշտ զարմանում են, որ սպորտն ու բիզնեսը կարող են կապ ունենալ.
«Երբ մարզվում ես, միայն մարմինդ չես կոփում։ սպորտը մեծ կարևորություն ունի բիզնեսի համար։ Սպորտով զբաղվելուց ամենատարբեր հաշվարկներ ենք անում, զարգացնում ուղեղը։ Նույնն էլ բիզնեսում է, մտածում ես, ինչ քայլ անել, ինչպես պարտությունը շրջանցել։ Ընթերցողներն ասում են, որ գիրքը գրել ենք պարզ, որպեսզի բոլորին հասկանալի լինի, կարողանան կիրառել։
Գրքում մենք տալիս ենք նաև վարժություններ, թե ինչպես սկսել մարզումները։ Սպորտն օգնում է դիմակայել սթրեսին, մարզվելու ժամանակ արտադրվում են հորմոններ, որոնք երջանկացնում են։ Այնպես որ, այս գիրքը շատ կարևոր է նաև հայ հասարակության համար, քանի որ դուք շատ դժվարություններ եք հաղթահարել»։
«Մարզվիր և հաջողիր» գրքի մեկշաբաթյա գրքարշավն ամփոփեց Newmag հրատարակչության ղեկավար Արտակ Ալեքսանյանը.
«Հեղինակները բացառիկ ազնիվ տղաներ են։ Ինչ գրել են, կիրառել են իրենց կյանքում, ոչինչ չեն չափազանցրել, չեն հորինել։ Այս գրքով հրատարակչությունը ոչ միայն իր կատալոգում ավելացրեց գիրք, այլ նաև ձեռք բերեց նոր ընկերներ՝ Քրիստոֆերին ու Մեթյուին»։
Մեկ շաբաթվա ընթացքում գրքի հեղինակները հարցազրույցներ են տվել մոտ մեկ տասնյակ հայկական լրատվամիջոցներին, մասնակցել են հեռուստաեթերների, փոդքաստների:
Պանելային քննարկումների ընթացքում սպորտի, հաջողության, առողջության ու մոտիվացիայի մասին են խոսել Հայաստանի տարբեր քաղաքներում, մաստեր կլասներ են տվել մարզասրահներում, մարզիկների ու մարզիչների համար բացահայտել նոր ու հետաքրքիր սպորտային հմտություններ։
- Newmag-ը ներկայացնում է Քրիստոֆեր Դեդեյանի և Մեթյու Դյուբրիքի «Մարզվիր և Հաջողիր» գիրքը (թրեյլեր)
- Սևանի ափին տեղի ունեցավ «Մարզվիր և հաջողիր» գրքի հեռուստաշնորհանդեսը (տեսանյութ)
- Գրքարշավ օր 3-րդ / Գյումրիում Newmag-ը ներկայացրեց Քրիստոֆեր Դեդեյանի ու Մեթյու Դյուբրիքի «Մարզվիր և հաջողիր» գիրքը (լուսանկարներ)
Քրիստոֆեր Դեդեյան
Մեթյու Դյուբրիք
Այս գիրքը յուրահատուկ ուղեցույց է, որը բացահայտում է սպորտի և բիզնեսի կապը, ներկայացնում, թե ինչպես կարելիէ սպորտից քաղած դասերը կիրառել կարիերայում։
Ձեռնարկատեր Քրիստոֆեր Դեդեյանը և մարզիկ Մեթյու Դյուբրիքը, ներկայացնելով իրենց անձնական փորձը և ուսումնասիրելով հաջողակ մարդկանց ձեռքբերումները, ցույց են տալիս, թե ինչպես են մարզումներն ու սպորտային մտածելակերպը ձևավորում այն հատկանիշները, որոնք պետք են բիզնես աշխարհում հաջողության հասնելու համար։
Ի տարբերություն ավանդական մոտեցումների՝ այս գիրքը նիհարելու կամ մկաններ զարգացնելու մասին չէ, այլ բացատրում է, թե մարզասրահում ձեռք բերած հմտություններն ինչպես կարող են վերածվել վեցանիշ եկամուտի և բիզնես հաջողության։ Հեղինակները մտերմիկ և անմիջական ոճով ցույց են տալիս, որ սպորտի միջոցով սերտած դասերը․
- կիրառելի են կյանքում և բիզնեսում,
- օգնում են դառնալ ավելի արդյունավետ և էներգիայով լի,
- կրկնապատկում են կենտրոնացումը, կարգապահությունը և դիմացկունությունը,
- կերտում են հաղթողի մտածելակերպ։
Անձնական պատմություններով, հաջողակ մարզիկների և ձեռներեցների մասին օրինակներով, գործնական խորհուրդներով հարուստ գիրքը մոտիվացիայի մեծ էներգիա փոխանցող արդյունավետ ուղեցույց է։

Yerevan Launch of “Play for Profit” Draws Full House and Endless Questions (Photos)
The Yerevan presentation of “Play for Profit: The Correlation between Sports & Business”, authored by Canadian-Armenian entrepreneur Christopher Dedeyan and trainer Matthieu Dubreucq, was held in a packed hall, with an audience eager to engage in conversation about sports, discipline, and success.
The co-authors answered numerous questions from readers, sharing personal stories and insights about the powerful link between physical training and business growth.
Nane Manukyan, the book’s translator, noted that the message resonated with readers, namely, that sports can shape not only the body, but also the mind, emotional strength, and willpower.
“Even those who haven’t yet read the book have said that the authors speak in such a relatable, accessible way. Their personal experiences and the stories of successful figures they reference make the book easy to absorb and deeply motivating.”
Manukyan added that the book strikes a rare balance of theory and practice, facts and emotion.
“It reads like advice from a friend or a personal coach. Newmag has published many bestsellers about sports, motivation, and business, but this book offers a fresh approach, it shows how sports and business intersect and support each other. It was also important to us to spotlight the work of successful young Armenians from the Diaspora, and bring their stories home.”
Gnel Nalbandyan, Newmag’s Editor-in-Chief, spoke about the book’s intended audience.
“This book is not for those who have spent years running so-called ‘businesses’ based on corruption and criminal subculture. They probably won’t train their body, mind, or soul. This book is for the new generation of entrepreneurs, for those who are building startups, competing honestly, and striving to grow in tough market conditions. Play for Profit offers a mindset rooted in discipline, resilience, and integrity.”
Matthieu Dubreucq, a professional athlete turned entrepreneur and co-author of the book, expressed gratitude to Armenian readers for embracing their message.
“Christopher and I met 11 years ago, at 6 a.m. in my gym. People often think muscles and brains don’t go together, but I’ve spent my life proving otherwise. By the time we met, I was well on my way to finishing my 100th book. Though we came from different worlds, he from business, me from sports, we discovered that our mindsets aligned. After studying the habits of successful people, we realized they all made time for sports, no matter how busy. That’s when we knew this book had to be written.”
Christopher Dedeyan, a business coach and motivational speaker, has visited Armenia before, but this time, he’s staying for good. He recently relocated to Armenia, and was visibly moved by the reception from local readers.
“People are often surprised that sports and business go hand in hand. But when you’re training, you’re strategizing, solving problems, pushing boundaries—just like in business. We wrote this book to show people that the habits formed through sports build success in every area of life. It’s also deeply relevant for Armenians. This is a resilient society, and sport helps channel that resilience, relieves stress, and builds clarity.”
Artak Aleksanyan, head of Newmag Publishing House, closed the event by reflecting on the impact of the tour:
“Christopher and Matthieu are incredibly honest people. What they wrote in the book, they’ve lived. This project was more than just publishing a new title, we gained friends, partners, and a deeper understanding of how discipline can transform lives.”
Throughout their week-long book tour, Dedeyan and Dubreucq were featured on numerous TV programs, podcasts, and media interviews. They traveled to multiple cities in Armenia, hosted masterclasses in gyms, and held discussions on the connection between health, motivation, success, and the athlete’s mindset.
Christopher Dedeyan
Matthieu Dubreucq
This book is a distinctive and insightful guide that explores the powerful connection between sports and business, demonstrating how the principles and discipline of athletic training can be applied to achieve professional success.
Entrepreneur Christopher Dedeyan and athlete Matthieu Dubreucq draw from their own personal journeys and analyze the accomplishments of top performers to illustrate how the mindset and habits developed through sports cultivate the essential qualities for excelling in business.
Departing from conventional fitness narratives, this book is not about weight loss or muscle gain. Instead, it reveals how the skills honed in the gym—focus, resilience, discipline—can be strategically transformed into a six-figure income and long-term business achievement.
With a candid and engaging tone, the authors show how the lessons of sports:
translate seamlessly into personal and professional life,
enhance productivity and energy,
double your focus, discipline, and perseverance,
and build an unshakable winning mindset.
Enriched with compelling personal stories, real-life examples of successful athletes and entrepreneurs, and actionable advice, this book serves as a dynamic and inspiring roadmap for anyone aiming to elevate their career through the power of a sports-driven mindset.