Նոյեմբերի ուղիղ կեսին Երևանում կանցկացվի Francofes
Նոյեմբերի ուղիղ կեսին Երևանում կանցկացվի Francofest-2025 միջազգային փառատոնը և Գոնկուր Հայաստանը (լուսանկարներ)
11/11/2025
Newmag-ն արդեն 3-րդ անգամ մեկ վայրում կհավաքի ֆրանկոֆոն գրականության սիրահարներին։ Նոյեմբերի 15-ին, 15:00-21:00-ը Կոնգրես հյուրանոցում կանցկացվի Francofest 2025 ֆրանսիական գրականության միջազգային փառատոնը:
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության մշակութային կցորդ, Հայաստանի ֆրանսիական ինստիտուտի գործադիր տնօրեն Դավիդ Տյուրսն ուրախությամբ նշում է, որ Francofest-ը ֆրանկոֆոն գրականությանը նվիրված միակ փառատոնն է Հայաստանում.
«Մեզ համար շատ կարևոր է գործակցել Francofest-ի հետ, և ՀՀ-ում ֆրանսիական համալսարանի նախաձեռնությամբ ու մասնակցությամբ անցյալ տարի ազդարարեցինք Գոնկուրի հայաստանյան ընտրության մեկնարկը»,-Արմենպրեսում կայացած ասուլիսի ժամանակ նշեց Տյուրսը:
Դավիդ Տյուրսի խոսքով՝ Գոնկուրը ֆրանսիայի գրական աշխարհի ամենահեղինակավոր մրցանակն է, այն մեծ տարածում ունի ոչ միայն ֆրանկոֆոն աշխարհում. «Գոնկուրի մուտքը հայաստանյան գրական աշխարհ շատ կարևոր է, որովհետև այն հնարավորություն է տալիս հայ ընթերցողներին ծանոթանալ ֆրանսիական ժամանակակից ու մրցանակակիր գրականությանը։
Տարբեր երկրներում կան ազգային Գոնկուրի ժյուրիներ։ Հայաստանն էլ անցյալ տարվանից է անում իր ազգային ընտրությունը։ Սկզբունքը բոլոր երկրներում նույնն է. ֆրանկոֆոն ուսանողներից բաղկացած ժյուրին կարդում է Գոնկուր ակադեմիայի ընտրած 8 գրքերը և այդ գրքերից ընտրում իր հաղթողին:
Հայաստանում ընտրությանը մասնակցում են 3 համալսարան` ԵՊՀ, Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի ու Ֆրանսիական համալսարանի ֆրանսալեզու ուսանողները: Այս տարվա մարտին հայտնի դարձավ Գոնկուր Հայաստանի հաղթող ստեղծագործությունը` Գաել Ֆայի «Ժակարանդա» վեպը, որը հայերեն է թարգմանել Newmag-ը, և այն կներկայացվի Francofest 2025-ին»:
Դավիդ Տյուրսը նկատեց, որ Հայաստանի մուտքը Գոնկուրի մեծ ընտանիք կարևոր է այն առումով, որ Հայաստանը դառնում է գրական մեծ ընտրության մի մասը, ընտրություն, որ կատարում են 40 երկրներ. «Սրա շնորհիվ նաև ծանոթանում ենք հայաստանյան ընթերցողների ապրումներին ու հասկանում, թե ինչպես է նա գնահատում գրականությունը:
Արտակ Ալեքսանյանն էլ նկատեց, որ պատահական չէ, որ Գաել Ֆայի՝ «Ժակարանդա»-ն հաղթող է ավելի քան 25 երկրներում, հավանաբար պատճառներից մեկն էլ այն է, որ հեղինակը ոչ միայն գրող է, այլ նաև հայտնի երգիչ։ Նրան երիտասարդները ճանաչում են։ Կարծում եմ, որ պատահական չէ, որ Հայաստանում էլ հաղթեց նրա գիրքը»:
Newmag-ի ղեկավար Արտակ Ալեքսանյանը համոզված է, որ ժամանակակից գրականության թարգմանությունը բովանդակություն է ոչ միայն ընթերցողների, այլ նաև գրական ինդուստրիայի համար. «Francofest միջազգային փառատոնը կարևոր հարթակ է՝ ծանոթանալու ֆրանկոֆոն ժամանակակից գրականությանը, գրական հոսքերին, գրական տեխնոլոգիաներին ու գրական խոհերին, այն ամենին, ինչի մասին այսօր մտածում են Եվրոպայում։
Հայաստանի մասնակցությունը Գոնկուրին կարևոր է երեք մակարդակում. նախ` ընթերցողների համար, որոնք հնարավորություն ունեն ծանոթանալ արդեն հայտնի, մրցանակակիր, հետաքրքիր, որակյալ, նոր ստեղծագործությունների։ Հայ գրողները նույնպես կարող են տեսնել, թե ինչպիսի բովանդակություն է ստեղծվում ֆրանկոֆոն աշխարհում։ Հաջորդ մակարդակն արդեն ինդուստրիան է»։
Newmag հրատարակչության ղեկավար Արտակ Ալեքսանյանը ներկայացրեց Francofest միջազգային փառատոնի 4 նոր գրքերը, որոնցից երկուսն արդեն Գոնկուր շահած գործեր են. ««Նիկոլա Մատյոյի վեպը՝ «Եվ զավակներն էլ իրենցից հետո» վեպը խոշոր կտավ է 1990-ականների մասին, որն արժանացել է Գոնկուր 2018 մրցանակին, և Գաել Ֆայի՝ «Ժակարանդա»-ն, որը «Գոնկուր Հայաստանի» ընտրությունն է: Այս տարի արդեն երկրորդ անգամ Հայաստան է ժամանում ֆրանսիացի գրող, փիլիսոփա Պասկալ Բրուկները։ Նախորդ տարի նա ժամանել էր, որպես Գոնկուր ակադեմիայի անդամ, իսկ այս տարի մասնակցելու է իր գրքի հայերեն հրատարակության շնորհանդեսին։
Գիրքը կոչվում է «Իմ փոքրիկ ամուսինը»: Ի դեպ, փիլիսոփա Բրուկները շատ հայտնի է իր հայամետ հայտարարություններով: Քանի որ այս փառատոնը ֆրանսագիր գրականության փառատոն է, հեղինակները ոչ միայն ֆրանսիացիներ են, այլ նաև ֆրանկոֆոն աշխարհից: Չորորդ գիրքը, որի շնորհանդեսը տեղի կունենա փառատոնին, ժամանակակից ամենաերիտասարդ ու հայտնի շվեյցարացի ֆրանսալեզու գրող Ժոել Դիկերի «Բալթիմորների գիրքը» վեպն է։ Հեղինակը հայ ընթերցողին արդեն հայտնի ու սիրելի դարձած «Ճշմարտությունը Հարի Քվեբերտի գործի մասին» դեդեկտիվի հեղինակն է»:
Արտակ Ալեքսանյանը Արմենպրեսի մամուլի ակումբում նաև հայտնեց, որ բացի գրքերի շնորհանդեսներից, կլինեն հետաքրքիր պանելային քննարկումներ կրթական, բիզնես թեմաներով։ Բացի այդ, Francofest 23-ին հրատարակված Ամելի Նոտոմբի «Կապույտ մորուքը» վիպակը շուտով կբեմադրվի Երգի պետական թատրոնում։ Ներկայացման ռեժիսորը Հրաչ Քեշիշյանն է։ Թատերական մեծ պրեմիերայից առաջ՝ նոյեմբերի 15-ին, կլինի թատերական քննարկում ռեժիսորի, թատրոնի տնօրենի ու գլխավոր դերակատարների հետ:
Ֆրանսիական փառատոնին կհնչեն նաև դասական ու ֆրանսիական մեղեդիներ, կլինի համերգ։ Հրատարակչության նոր գրքերը կվաճառվեն հատուկ զեղչով։ Փառատոնի մուտքն ազատ է։
Ասուլիսի ընթացքում հիշատակվեցին այն գործընկերները, որոնց շնորհիվ անկացվում է միջազգային փառատոնը։ Արդեն երրորդ տարին Francofest-ի հետ է Ակբա բանկը։ Գլխավոր հովանավոր է նաև Սինեմա Սթար Արմենիան։ Գլխավոր գործընկերներից են Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատունը, Ֆրանսիական ինստիտուտը,  Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունը,  Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանը, Ազնավուր հիմնադրամը, Karas Wines, Maison Marom ընկերությունների խումբը։
Իմ փոքրիկ ամուսինը
Եվ զավակներն էլ՝ իրենցից հետո
Բալթիմորների գիրքը
Շվեյցարացի երիտասարդ հեղինակ Ժոել Դիկերի այս նոր վեպն արագորեն գլխավորեց վաճառքի հիթ-շքերթները, քանի որ նրա նախորդ գիրքը՝ «Ճշմարտությունը Հարի Քվեբերտի գործի մասին», աննախադեպ հաջողություն էր գրանցել, վաճառվել էր միլիոնավոր օրինակներով ու հեղինակին բերել Ֆրանսիական ակադեմիայի Գրան պրի և Գոնկուր դը Լիսեի մրցանակները։  «Բալթիմորների գիրքը» դետեկտիվ վեպում Դիկերը կրկին բեմ է բերում իր հռչակավոր բեսթսելլերի հերոսին՝ երիտասարդ գրող Մարկուս Գոլդմանին։ Մարկուսն այս ընտանեկան սագայում հետաքննում է իր բարեկամ անհատների գաղտնիքները։ Մարկուսը մանկուց հիացած էր Բալթիմորում բնակվող Գոլդման ընտանիքի հարուստ և հաջողակ ճյուղով։ Նա սերում էր Մոնքլերի ավելի համեստ Գոլդմաններից, բայց պատանեկության շրջանում ամառային արձակուրդներն անցկացնում էր հորեղբոր տանը։ Մարկուսն իր ամառները վայելում էր երկու զարմիկների և մի աղջկա հետ, որին երեք տղաներն էլ խենթորեն սիրահարված էին։ Ապագան նրանց համար վարդագույն էր, բայց սարսափելի դրամայի հանգուցալուծումը կանխորոշված էր ի սկզբանե։

Francofest-2025 International Festival and Goncourt Armenia to Take Place in Yerevan in Mid-November (Photos)
11/11/2025
For the third year in a row, Newmag Publishing will bring together lovers of Francophone literature under one roof. On November 15, from 15:00 to 21:00, the Francofest 2025 International Festival of French Literature will be held at the Congress Hotel in Yerevan.
David Tursz, Cultural Attaché of the Embassy of France in Armenia and Executive Director of the French Institute in Armenia, emphasized that Francofest remains the only festival in Armenia fully dedicated to Francophone literature.
“It is very important for us to cooperate with Francofest. Last year, with the initiative and participation of the French University in Armenia, we launched the Armenian selection of the Goncourt Prize,” Tursz said at a press conference held at Armenpress.
He explained that the Prix Goncourt is the most prestigious literary award in the French-speaking world, a prize recognized far beyond Francophone countries. “Armenia’s participation is significant because it allows Armenian readers to discover contemporary, award-winning French literature,” Tursz noted.
There are now national Goncourt juries in more than 40 countries. Since last year, Armenia has joined this network. The principle is the same everywhere: a jury of Francophone students reads eight books selected by the Goncourt Academy and chooses one winner.
In Armenia, students from Yerevan State University, Bryusov State University, and the French University in Armenia take part in the selection process. Earlier this year, the Armenian jury named Gaël Faye’s novel “Jacaranda” as the winning book. The Armenian translation of Jacaranda, published by Newmag, will be officially presented at Francofest 2025.
Tursz highlighted that Armenia’s inclusion in the “Goncourt family” makes it part of a worldwide literary dialogue: “Through this, we also get to know Armenian readers better, how they perceive and evaluate literature.”
Artak Aleksanyan, founder and head of Newmag, noted that it’s no coincidence Gaël Faye’s Jacaranda has been chosen as the winner in more than 25 countries. “One reason is probably that the author is not only a writer but also a well-known singer. Young people recognize him, and it’s not surprising that his book resonated with Armenian readers as well,” Aleksanyan said.
According to Aleksanyan, translating contemporary literature is essential not only for readers but also for the growth of Armenia’s literary ecosystem. “The Francofest International Festival is an important platform to explore modern Francophone literature, new literary movements, creative technologies, and the ideas shaping Europe’s literary scene today,” he added.
He emphasized that Armenia’s participation in the Goncourt initiative is important on three levels, for readers, who gain access to high-quality, award-winning works; for writers, who can observe global literary trends; and for the publishing industry, which benefits from greater international exchange. Aleksanyan also presented the four new titles that will be unveiled at Francofest 2025, including two Goncourt-winning novels.
- Nicolas Mathieu’s “And Their Children After Them”, a sweeping portrait of the 1990s that won the 2018 Prix Goncourt.
- Gaël Faye’s “Jacaranda”, the Goncourt Armenia selection of 2024.
- Pascal Bruckner’s “My Little Husband”, the French philosopher and novelist will visit Armenia for the second time to present the Armenian edition of his book. (Bruckner, known for his pro-Armenian views, was a member of the Goncourt Academy during last year’s festival.)
- Joël Dicker’s “The Baltimore Book”, by the celebrated Swiss Francophone author best known for The Truth About the Harry Quebert Affair, already a favorite among Armenian readers.
Aleksanyan also announced that, alongside book presentations, the festival will feature panel discussions on education and business, as well as a special theatrical discussion of Amélie Nothomb’s “Blue Beard”, published at Francofest 2023. The novella is being adapted for the stage by Hrach Keshishyan at the Armenian State Song Theatre, with a conversation to be held with the director, stage team, and lead actors before the premiere.
In addition to literary events, Francofest 2025 will include live performances of classical and French music, a concert, and a book fair with special discounts on Newmag titles. Admission to all events is free.
The festival is made possible through the support of its long-term partners. ACBA Bank continues its partnership for the third year, with Cinema Star Armenia as the main sponsor. Other key partners include the Embassy of France in Armenia, the French Institute, the Organisation internationale de la Francophonie, the French University in Armenia, the Aznavour Foundation, Karas Wines, and the Maison Marom group of companies.