Տեղի ունեցավ Թաներ Աքչամի «Խայտառակ արարք» գրքի շնորհանդեսը (տեսանյութ, լուսանկարներ)
Ցեղասպանության մասին թուրք պատմաբանի գիրքը՝ հայերեն թարգմանությամբ։ Newmag-ը ներկայացրել է Թաներ Աքչամի «Խայտառակ արարք» աշխատությունը։ Այս գիրքը Թուրքիայում մեծ սկանդալ էր բարձրացրել, նացիոնալիստները կոչ էին անում սպանել Աքչամին։ Թուրքիայի առաջատար թերթե
Այս ծավալուն ու մանրակրկիտ ուսումնասիրությունը հատկապես ցեղասպանությունը ժխտողների համար է։ Աքչամը բացահայտում է ամենակարևորը՝ ինչպես Թուրքիան խուսափեց պատասխանատվությունից և ովքեր են անպատիժ թողել մեղավորներին։ Գրքի թարգմանությունը նախաձեռնել է դիվանագետ Լիլիթ Թութխալյանը. «Յուրաքանչյուր նոր գիրք հայերի ցեղասպանության մասին լույս աշխարհ է բերում նոր փաստեր, մեզ զինում է նոր փաստարկներով, լռեցնելու այն ձայները, որոնք փորձում են նվաստացնել, մոռացության տալ հայոց ցեղասպանության փաստը»:
Աշխարհի ու սեփական բնակչության համար պատմությունը հետևողականորեն խեղաթյուրող ու խմբագրող Թուրքիայի ամբողջ պետական համակարգն աշխատում է այս գրքի դեմ։ Փորձում հերքել ու քողարկել՝ պատմական փաստերը։ Թեմային լավատեղյակ Արմեն Ամիրխանյանը փաստում է՝ գիրքը խմբագրելիս շատ հանգամանքներ է բացահայտել. «Իսկապես համարում եմ, որ բոլոր հայերը պետք է կարդան այս գիրքը, թվում է, թե գիտական աշխատանք է, ձանձրալի կլինի, իհարկե ոչ։ Գեղարվեստական, էմոցիոնալ ֆիլմերը կարող են տանել մեզ այլ կողմ, իսկ այս աշխատությունը մեզ կարևոր գիտելիքով է օժտում»:
Թաներ Աքչամը ներկայացնում է գրքի հայկական, թուրքական ու արևմտյան ընկալումները, բայց աշխատությունը հատկապես աչքի է ընկնում օսմանյան աղբյուների առատությամբ։ Թարգմանության պատմական ճշգրտության ուղեցույցը թուրքագետ Անուշ Հովհաննիսյանն է։ «Թաներ Աքչամը այս գիրքը գրելիս հիմնական նպատակ ունենալով պայքարել ցեղասպանությունը ժխտողների դեմ, աշխատել է օգտվել հիմնականում օսմանյան, թուրքական փաստաթղթերից։ Մինչ այդ օգտվում էին եվրոպական աղբյուրներից»:
- Newmag-ը ներկայացնում է Թաներ Աքչամի գիրքը Ցեղասպանության մասին (թրեյլեր)
- Ինչո՞վ է կարևոր Թաներ Աքչամի «Սպանության հրամաններ» գիրքը
- «Թուրքիան պատանդ է պահել սեփական պատմությունը»․ Թաներ Աքչամ
Ազգայնականների հարձակումներ, սպառնալիքներ ու մեդիա տեռոր՝ Թաներ Աքչամը Թուրքիայի իրական, բայց ոչ պաշտոնական պատմությունը ներկայացնելու պատճառով մշտապես թուրքական ագրեսիայի թիրախում է։ Գիրքը թարգմանվել է տարբեր լեզուներով, բայց Աքչամի համար առավել կարևոր է հա՛յ ընթերցողի կարծիքը։ Ըստ նրա, իր համար սա կարևոր իրադարձություն է. «Էքստրաօրդինար երջանիկ եմ, որ հայերը կարող են իմ գիրքը կարդալ հայերեն և տեսնել, քննադատել այն աշխատանքը, որը ես եմ անում: Այնքան հետաքրքիր է, թե ինչ արձագանքներ կլինեն»:
Թարգմանության գլխավոր հովանավորը հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունն է։ ՀԲԸՄ Հայաստանի ներկայացուցչության փոխտնօրենի խոսքով, նպատակը՝ ցեղասպանության տարելիցի նախաշեմին գիտական բարձր արժեք ունեցող այս աշխատությունը հայ ընթերցողին ներկայացնելն է։ Ըստ ՀԲԸՄ ՀԲԸՄ Հայաստանի փոխտնօրեն Հովիկ Եորդեկյանի. «Սովորաբար մենք կենտրոնանում ենք հայերեն գրքերն օտար լեզուներով թարգմանելու գործին, բայց հակառակ ուղղությունը նույնքան կարևոր եմ համարում և իսկապես ուրախ եմ այս գործակցության համար»։
«Խայտառակ արարք» այսօր առավել քան արդիական է։ Սա սթափեցնող հիշեցում է, որ 100 տարի առաջ թե այսօր նույնն է թշնամին և նույնն է նրա ցեղասպան քաղաքականությունը։

Presentation of Taner Akçam’s “A Shameful Act” book (photos, video in Armenian,)
Turkish historian’s book about the Armenian Genocide is translated into Armenian. Newmag presented Taner Akçam’s “A Shameful Act” study. This book caused a big scandal in Turkey, the nationalists called for Akçam's assassination. Leading Turkish newspaper
This extensive and thorough study is particularly for those people who deny the Genocide. Akçam reveals the most essential questions: how did Turkey avoid responsibility and who left the guilty unpunished? The translation of the book was initiated by diplomat Lilit Tutkhalyan. “Each new book brings up new facts to the world about the Armenian Genocide, shows us new arguments to silence the voices that try to humiliate, to forget the fact of the Armenian Genocide.”
The whole state system of Turkey, which is consistently distorting and editing history for the world and its own population, is working against this book. Trying to deny and hide the historical facts. The editor of the Armenian translation Armen Amirkhanyan claims that he has discovered many hidden and little-known facts about the topic.“I really think that all Armenians should read this book, it seems that it is a scientific work and will be boring, but it’s not. Feature and emotional films can take us elsewhere, but this work provides us fundamental and vital information.”
Taner Akcam presents the Armenian, Turkish and Western perceptions of the book, but the work is especially notable for the abundance of Ottoman sources. The guide of the historical accuracy of the translation is the Turkologist Anush Hovhannisyan. “While writing this book, Taner Akcam, having the main goal of fighting against the deniers of the genocide, tried to use mainly Ottoman and Turkish documents. In the past, historians mainly used European academic sources.”
Attacks, threats and media terror by nationalists, Taner Akcam is a constant target of Turkish aggression for presenting the truth about the history of Turkey. The book has been translated into different languages, but for Akcam, the opinion of the Armenian reader has a special meaning.“I am extraordinarily happy that Armenians can read my book in Armenian and criticize the work I do. I wonder what the reactions will be.”
The main partner of the Armenian translation is the Armenian General Benevolent Union. The deputy director of the AGBU Armenia Hovik Eordekyan claims that the main goal of the book translation was to present this work of high scientific value to the Armenian reader. “Usually we focus on translating Armenian books into foreign languages, but I think the opposite is equally important; I am really happy for this cooperation.”
“The Shameful Act” book is particularly relevant today. This is a sobering reminder that 100 years ago and today the enemy is the same, his genocidal policy is the same.