Գրախանութի սեփականատերը, որ գրում է բեսթսելլերներ. հետաքրքիր փաստեր «Նոր օր» գրքի հեղինակի մասին (տեսանյութ)
«Նոր օր» գրքի հեղինակ Նիկոս Խրիսոսն ապրում է Աթենքում, որտեղ ունի հին գրքերի գրախանութ: «Նոր օր» վեպը գրել է 8 տարում: Նոր Կտակարանի հիմքի վրա կառուցված գիրքը պատմում է անօթևանների և նրանց հալածողների մասին՝ շոշափելով անօթևանների հիմնախնդիրը Եվրոպայում: Հ
Հույն ժամանակակից գրող, խմբագիր Նիկոս Խրիսոսը ծնվել է Աթենքում: Արդեն քսան տարուց ավելի հին գրքերի գրախանութ ունի: Հենց գրախանութից էլ տեսակապով Նիկոս Խրիսոսը պատասխանեց Newmag-ի հարցերին.
«Ես գրքերի մոլի երկրպագու եմ։ Ես ինձ ոչ թե գրող եմ համարում, այլ անընդհատ փնտրող, պրպտող մեկը, որը միշտ նոր բան է ուզում իմանալ գրքերից։ Գիրք սկսել եմ գրել հենց այդ նոր բան սովորելու, գտնելու ձգտումից։ Շատ բան չեմ կարող պատմել իմ մասին, չնայած շատ հետաքրքրություններ ունեմ, սիրում եմ ճանապարհորդել, ակորդեոն եմ նվագում։ Խանութը բացելուց առաջ կինեմոտոգրաֆիա եմ սովորել, զբաղվել եմ կինոյով»։
2009 թվականին լույս է տեսել Խրիսոսի առաջին գիրքը՝ «Վերջին էջի առեղծվածը», իսկ արդեն 2018-ին՝ գրեց «Նոր օր» վեպը, որը մեկ տարի հետո արժանացավ Եվրոպական Միության գրական մրցանակին: Գիրքը գրել է 8 տարում, որն էլ արժանացել է Եվրամիության գրական գլխավոր մրցանակին.
«Մանրամասն ուսումնասիրել էի անտունների թեման, ապրելակերպը տարբեր երկրներում, զրուցել եմ անօթևան մարդկանց հետ: Կան մարդիկ, որոնք գիտակցաբար են ընտրել անօթևանի կյանքը։ Իմ վեպում էլ կան հերոսներ, որոնք իրենք են որոշել այդպես ապրել: Անտունները մարդիկ են, որոնք գտնվում են եզրագծին ու անվերջ այդ եզրագծով էլ քայլում են, ի տարբերություն մեզ ու մեր կանոնավոր կյանքի։ Ցավոք, գիրքը գրելուց հետո, հիմա էլ իրավիճակը չի փոխվել: Տարիների ընթացքում անտունների իրավիճակը եվրոպայում ավելի է վատացել, չկա պետական մակարդակով հոգածություն»։
Նիկոս Խրիսոսը Newmag-ին պատմեց նաև, թե ինչու է ընտրել վեպի, այսպես ասած, նոր կտակարանը հիշեցնող կառուցվածքը: Գրաքննադատները հաճախ են վեպի հերոոսներին նմանեցնում Հիսուսին ու իր աշակերտներին: Գրողը համաձայն է, հենց այդպես էլ եղել է մտահղացումը.
«Երբ սկսեցի գրել վեպը, երկար մտածում էի, թե ինչպես կառուցեմ պատումս, ինչպես ներկայացնեմ հերոսներին։ Այդ որոնումներում հասա Նոր կտակարանին ու ընտրեցի այդ կառուցվածքը։ Նոր կտակարանը երկու հազար տարի է կա, այն, որպես ստեղծագործություն, ունի իդեալական կառուցվածք, դարեր շարունակ մարդիկ կարդում են այն, իսկ հերոսների կյանքը ներկայացվում է այնքան կատարյալ ու հետաքրքիր, որ իմ այդ ընտրությունն ավելի շուտ հարգանքի տուրք է Նոր կտակարանին»:
Նիկոս Խրիսոսը չի բացահայտում նոր գրքի թեման ու սյուժեն, բայց այն արդեն կա: Մինչև այդ, Newmag-ի ընթերցողներին խորհուրդ է տալիս կարդալ «Նոր օր» վեպը: Գեղարվեստական այս գործում իրադարձությունները տեղի են ունենում մի քաղաքում ու նավահանգստում, որի անունը հեղինակը չի տալիս, որպեսզի ամեն մի ընթերցող հասկանա վեպը, քանի որ հերոսներն ու նրանց ապրումները համամարդկային են ու կհուզեն ամեն մեկին՝ անկախ ազգությունից ու ունեցվածքից:
- Newmag-ը հայերեն է հրատարակել ժամանակակից հունական գրականության նոր դեմքի՝ Նիկոս Խրիսոսի «Նոր օր» գիրքը (թրեյլեր)
- Տեղի ունեցավ հույն գրող Նիկոս Խրիսոսի «Նոր օր» գրքի հեռուստաշնորհանդեսը (տեսանյութ)
- «Նոր օր»՝ ցնցող պատմություններ անօթևանների, կյանքի ու մահվան, ոճրի ու պատժի, համերաշխության ու ընկերության մասին (տեսանյութ)
- «Նոր օր». գիրք՝ սոցիալական ու ընտանեկան պատճառներով անտուն դարձած մարդկանց խեղված ու ծանր կյանքի մասին (տեսանյութ)

A bookstore owner who writes bestsellers: interesting facts about the author of the "New Day" (video)
The author of the "New Day" Nikos Chrysos lives in Athens, where he owns a bookshop of old books. He wrote the novel "New Day" in 8 years. Based on the New Testament, the book tells the story of the homeless and their persecutors, touching on the problem
Greek contemporary writer and editor Nikos Chrysos was born in Athens. He has owned a bookshop of old books for over twenty years. And from the bookstore, Nikos Khrisos answered Newmag's questions.
"I am a big fan of books. I don't consider myself a writer, but someone who is constantly searching and learning, who always wants to learn something new from books. I started writing a book precisely because of the desire to learn and find something new. I can't tell you much about myself, although I have many interests, I like to travel, and I play the accordion. Before opening the store, I studied cinematography, I was involved in cinema."
In 2009, Chrisos' first book, "The Mystery of the Last Page", was published, and already in 2018, he wrote the novel "New Day", which won the European Union literary prize a year later.
"I studied in detail the topic of the homeless, the way of life in different countries, I talked with homeless people. Some people have consciously chosen the life of a homeless person. There are characters in my novel who decided to live like that. The homeless are on the edge and endlessly walk on that edge, unlike us and our regular lives. Unfortunately, after writing the book, the situation has not changed even now. Over the years, the situation of the homeless in Europe has worsened, there is no care at the state level."
Nikos Chrysos also told Newmag why he chose the structure of the novel, so to speak, reminiscent of the New Testament. Critics often liken the heroes of the novel to Jesus and his apostles. The writer agrees; that's exactly how the idea was.
"When I started writing the novel, I thought for a long time about how to build my story, how to present the characters. In that search, I came to the New Testament and chose that structure. The New Testament has existed for two thousand years, it has an ideal structure as a work, people have been reading it for centuries, and the lives of the heroes are presented so perfectly and interestingly that my choice is rather a tribute to the New Testament."
Nikos Chrysos does not reveal the subject and plot of the new book, but it already exists. Until then, Newmag recommends reading the novel “New Day”. In this work of fiction, the events take place in a city and port, the name of which the author does not mention, so that every reader can understand the novel, because the characters and their feelings are universal and will move everyone, regardless of nationality and property.