Հայ ծրագրավորողը Google-ում սովորել է՝ ինչպես հաճույք ստանալ աշխատանքից (տեսանյութ)
Google-ի մարդկային ռեսուրսների կառավարման գծով ղեկավարը բեկումնային հետազոտություն է արել աշխատանքի կազմակերպման ոլորտում։ Այդ հետազոտման արդյունքների կիրառումը կօգնի, որ ձեր բիզնեսում ներգրավեք ամենատաղանդավոր աշխատակիցներին, որոնք պատրաստ են հաջողության
Google ընկերության ամենահայտնի գրասենյակը Նյու Յորքում է: Լասլո Բոկն իր «Ի գործ» գրքում այս գրասենյակի մասին հատուկ տողեր ունի: Գուգլականները երազում են այնտեղ աշխատել, միայն տեսարանն ու հարմարավետություններն ամեն ինչ արժեն.«Նյու Յորքի օֆիսը 10 հարկանի է, բարձր շենք է, վերևից հետաքրքիր, սիրուն տեսարան է բացվում: Ամենալավ օֆիսն է: Երեք օֆիսում եղել եմ»,-պատմել է Գեղամ Վարդանյանը:
Գեղամն ընդամենը մի քանի տարի առաջ հենց այնտեղ էր՝ Նյու Յորքի Google-ի գրասենյակում: Նախ մի քանի ամիս ինթերշիփ, հետո մեկ ու կես տարի աշխատել է Լոնդոնում: Մասնագիտական հարուստ փորձն այնտեղ է ձեռք բերել. «Երբ նոր մտնում ես ընկերություն, մի քանի բան ես տեսնում. շրջապատված ես տաղանդավոր մարդկանցով, կարիերայում հաջողության հասնելու համար դա շատ կարևոր է: Անսահման ինֆորմացիա կա, որ կարող ես սովորել, ծրագրավորում, մենեջմենթ, քոուչինգ դասեր կան, դա ոգևորում է ու ամենակարևորն է»:
Խոհարարական դասեր՝ նոր հմտություններ սովորելու համար, հեծանիվներ ու սքուտերներ՝ մի մասնաճյուղից մյուսն արագ հասնելու համար: Գեղամը հաստատում է՝ Բոկի «Ի գործ» գրքում չափազանցություն չկա, ընկերությունն, իրոք, ամենալավ գործատուներից մեկն է. «Երբ ուզում ես, կոֆե ես վերցնում, պաղպաղակ կարող ես վերցնել. այդ ամեն ինչը հաճելի է: Ֆրի ֆուդ ունի Google-ը, դա շատ հայտնի է, նոր ընդունվողները սկզբում միշտ չաղանում են: Ես էլ էի շատ ուտում»:
Ընկերության քաղաքականությունը էկոհամակարգ ստեղծելն է, որտեղ աշխատակիցների հիմնական հոգսերը հոգում են, մնում է միայն լավ ու արդյունավետ աշխատել. «Դրա ամենալավ պատասխանն այն է, որ ուժեղ կամպանիա է, ուժեղ պրոդուկտներով, դա ամեն ինչ ասում է: Հարմար է, որ ուտելու մասին չես մտածում, լանչի համար պետք չի դուրս գալ: Հանգստյան սենյակներ ունես, որ կարող ես պառկել, նստել»:
Հայաստան վերադառանալուց հետո մեծ ընկերությունում չի աշխտել, Գուգլից հետո, հաստատ, դժվար կլիներ: Նախընտրում է ստարտափները. «Բուն մասնագիտականում ամենաուժեղբներից ես դռանում: Դու քո կողքիններից սովորում ես, Գուգլում ևս մի կարևո բանկա, սոֆթսքիլեր են սովորում, քոմունիքեյշն, օնրշիփ»:
Գուգլական լինելը դառնում է բախտորոշ: Այն ոչ միայն աշխարհի լավագույն գործատուներից մեկն է, այլ նաև մի մեծ համայնք է, որի մի մասնիկն ես դառնում: Գուգլական լինելն աշխատանքային կենսագրականում մի մեծ պլյուս է ու հատուկ փորձառություն, որ կարող են ունենալ միմիայն յուրահատուկ մարդիկ:
- Newmag-ը հայերեն է հրատարակել SMART մատենաշարի 3-րդ գիրքը՝ Լասլո Բոկի «Ի գործը» (թրեյլեր)
- Երկու իրադարձություն մեկ օրում՝ Newmag-ը ներկայացրել է նոր գիրք ու նոր Corner (լուսանկարներ)
- Տեղի ունեցավ Լասլո Բոկի «Ի գործ» գրքի հեռուստաշնորհանդեսը (տեսանյութ)
- Ինչպես Google-ը հերթական ընկերությունից վերածվեց որոնողական հսկայի՝ գիրք HR մասնագետների համար ու նրանց մասին (տեսանյութ)

An Armenian programmer who learned to enjoy work a
Google's head of human resources management has done groundbreaking research in the field of work organization. Applying the results of that research will help you attract the most talented employees who are ready to succeed in your business. Armenian pro
Google's most famous office is in New York. Laszlo Bock has special lines about this office in his book "Work Rules". Googlers dream of working there, only the view and comforts are worth everything. "The New York office is 10 floors high, with an interesting and beautiful view from the top. It's the best office. I have been to three offices," said Gegham Vardanyan.
Gegham was right there at Google's New York office just a few years ago. First, he did an internship for a few months, then he worked in London for a year and a half. He got rich professional experience there. "When you first enter a company, you see several things: you are surrounded by talented people, and it is very important to succeed in your career. There is endless information that you can learn, there are programming, management, coaching classes, it's exciting and the most important thing."
Cooking classes to learn new skills, bikes and scooters to quickly get from one branch to another. Gegham confirms that there is no exaggeration in Bock's book "Work Rules", the company is indeed one of the best employers. "Whenever you want, you have coffee, you can have ice cream: it's all nice. Google has free food, it's very popular, and newbies always gain weight at first. I also ate a lot."
The company's approach is to establish an ecosystem in which employees' primary concerns are addressed, leaving them free to focus on working effectively. "The best answer to that is a strong campaign with strong products, that says it all. Conveniently, you don't have to worry about eating, you don't have to go out for lunch. You have relaxation rooms where you can lie down and sit."
After returning to Armenia, he did not work in a big company, after Google, it would definitely be difficult. He prefers startups. "You are one of the strongest in the profession. You learn from those around you, Google is another important bank, they learn soft skills, communication, ownership."
Being Googled makes you lucky. It is not only one of the best employers in the world but also a fantastic community to become a part of. Having the experience of being a Googler on your professional resume is a notable advantage and a distinctive opportunity reserved for exceptional individuals.