«Նոր օր». գիրք՝ սոցիալական ու ընտանեկան պատճառներով անտուն դարձած մարդկանց խեղված ու ծանր կյանքի մասին (տեսանյութ)
Հույն գրող Նիկոս Խրիսոսի «Նոր օր» վեպը սոցիալական ու ընտանեկան պատճառներով անտուն դարձած մարդկանց խեղված ու ծանր կյանքի մասին է: Գրական քննադատների բնութագրմամբ՝ Խրիսոսն իր վեպով դանակը հասցնում է ոսկորին, ահազանգում անօթևանների հոգսերի, հասարակության ան
Անօթևանները Եվրոպայում շուտով կհասնեն մեկ միլիոնի: Ամեն գիշեր Եվրոպայում դրսում է քնում 700 հազար մարդ: Վերջին տասը տարիների ընթացքում անօթևանների թիվը 70 %-ով ավելացել է: 2022 թվականին Գերմանիայում հաշվառվել է 84 հազար անտուն, Իսպանիայում՝ 28 հազար, Փարիզի փողոցներում գիշերն անցկացնում է 2600 մարդ, Բարսելոնայում՝ 1000-ից ավելի:
«Նոր օր» վեպը գեղարվեստական է, բայց հեղինակը բարձրացնում է իրական խնդիրներ, ցույց տալիս անտուն մարդկանց առօրյան՝ դրա համար օգտագործելով նաև իրական փաստեր ու մեջբերումներ լրատվականներից, ոստիկանության քրոնիկոնից։ Գլխավոր հերոսներից մեկին՝ Սեբաստիանին ողջ֊ողջ այրում են։ Այդ դեպքն իրական է։ Անտունները քնում են անձրևի տակ, ուտում են աղբաման նետված մնացորդները: Ամենահաճելի ու երջանիկ պահերին էլ մարդկանց աչքից հեռու վայելում են իրենց մեկ գավաթ գինին ու տաք սուրճը, որը հյուրասիրում են անցորդները կամ սրճարանների տերերը։ Նիկոս Խրիսոսը ցույց է տալիս, թե ինչպես է փողոցը սպանում ամեն ինչ՝ հոգին, մարմինը, միտքը։
Վեպում գրողը հատուկ չի նշում, թե իրադարձությունները կոնկրետ, որ քաղաքում են կատարվում, այդպես ցույց տալով, որ անօթևանների խնդիրները նույնն են ամենուր։ Հունական քաղաքները եվրոպական մյուս քաղաքներից անտունների թվով շատ չեն տարբերվում: Փողոցում ապրելն այստեղ նույնպես դարձել է սովորական երևույթ: Հունաստանում անտունների հստակ հաշվառում չկա, բայց 2015 թվականին փողոցում ու անօթևանների կացարաններում հայտնվել էր մոտ 18 հազար մարդ:
Գրողն իր հերոսների միջոցով ցույց է տալիս, թե իրականում ինչպես ու ինչ պատճառներով են մարդիկ կորցնում տունն ու հայտնվում փողոցում։ Տունը մարդիկ կորցնում են հիմնականում ընտանեկան կամ ֆինանսական խնդիրների ու գործազրկության պատճառով: Ամենահաջողակները քնում են տախտակների, նստարանների վրա կամ որևէ շինության մեջ, բայց հիմնականում՝ ստվարաթղթի տակ կամ հենց գետնին:
Հույն գրողն ասում է, որ իր վեպի լույս տեսնելուց հետո Հունաստանում ու Եվրոպայում իրավիճակը գրեթե չի փոխվել, չնայած Եվրամիությունը 2021 թվականին ստեղծել է անօթևաններին օգնելու Եվրոպական պլատֆորմ: Ըստ այդ հարթակի ռազմավարության՝ 2030 թվականին անտունները պետք է այլևս անօթևան չլինեին։ Բայց պլատֆորմին միացած եվրոպական 27 երկրներից դեռ միայն երկուսն են հասել փոքրիկ հաջողությունների՝ Դանիան ու Ավստրիան:
Անօթևանները Եվրոպայում շատացան նաև ռուս-ուկրաինական պատերազմի պատճառով: Պատերազմի, աղքատության պատճառով փախստական ու անտուն դարձած հարյուրավոր մարդիկ ամեն օր մահանում են փողոցում՝ցրտից, դժբախտ պատահարներից, հարձակումներից ու հիվանդություններից:
- Newmag-ը հայերեն է հրատարակել ժամանակակից հունական գրականության նոր դեմքի՝ Նիկոս Խրիսոսի «Նոր օր» գիրքը (թրեյլեր)
- Տեղի ունեցավ հույն գրող Նիկոս Խրիսոսի «Նոր օր» գրքի հեռուստաշնորհանդեսը (տեսանյութ)
- «Նոր օր»՝ ցնցող պատմություններ անօթևանների, կյանքի ու մահվան, ոճրի ու պատժի, համերաշխության ու ընկերության մասին (տեսանյութ)
Newmag Summer Fest2026. Ամառվա մեծ խաղը՝ գրքերի, լեգենդների ու հաղթանակների հետ (Անոնս)
Summer Fest-ին Newmag-ը կներկայացնի Ալեքսանդր Դյումայի ամենահայտնի ստեղծագործությունը՝ «Երեք հրացանակիրները» (թրեյլեր)

"New Day": A Book About the Crippled and Difficult
"New Day": A Book About the Crippled and Difficult Life of People Who Became Homeless Due to Social and Family Reasons (Video)
The novel "New Day" by Greek writer Nikos Chrysos delves into the crippled and arduous lives of individuals who find themselves homeless due to social and family reasons. Described by literary critics as a narrative that cuts to the bone, Chrysos raises a
In Europe, the number of homeless individuals is nearing one million, with 700,000 people sleeping every night outdoors. Over the past decade, homelessness has surged by 70%. The year 2022 witnessed 84,000 homeless people in Germany, 28,000 in Spain, 2,600 spending the night on the streets of Paris, and over 1,000 in Barcelona.
While "New Day" is a work of fiction, the author addresses genuine issues, depicting the daily lives of homeless people using real facts, quotes from news sources, and police chronicles. One of the central characters, Sebastian, experiences a horrifying fate — being burned alive — a real incident. Homeless individuals endure harsh conditions, sleeping in the rain, and subsisting on discarded scraps. Even in fleeting moments of joy, they find solace in a glass of wine or hot coffee away from the public gaze, as they contend with the scrutiny of passersby and cafe owners. Nikos Chrysos vividly illustrates how life on the streets erodes the soul, body, and mind.
The novel intentionally avoids specifying the city in which events unfold, emphasizing the universality of homeless issues across cities. Greek cities closely resemble their European counterparts in grappling with homelessness. Being homeless has become a prevalent phenomenon in Greece, with an estimated 18,000 people on the streets and in homeless shelters in 2015.
Through his characters, the writer shows how and why people lose their homes, ending up on the streets primarily due to family or financial problems and unemployment. The more resourceful among them find refuge on planks, benches, or makeshift structures, often under cardboard or directly on the ground.
According to Chrysos, the situation in Greece and Europe has seen little change in recent years, despite the European Union's creation of a platform to aid the homeless in 2021. The platform's strategy aims to eradicate homelessness by 2030. However, of the 27 European countries that joined the initiative, only Denmark and Austria have achieved modest success.
The ranks of the homeless in Europe have swelled due to the Russian-Ukrainian war, with hundreds of war and poverty refugees facing homelessness and perishing daily on the streets from cold, accidents, attacks, and diseases.