«Նոր միտք, Նոր թարգմանություն» խորագրով երկօրյա բացառիկ համաժողովին ընդառաջ (տեսանյութ)
03/27/2025
Newmag հրատարակչությունն ու «Գյուլբենկյան» հիմնարկությունն Արմենիա Հ/Ը «Բարի լույս» ծրագրում ներկայացրեցին մարտի 27-ին ու 28-ին Երևանում անցկացվող «Նոր միտք, Նոր թարգմանություն» խորագրով երկօրյա բացառիկ համաժողովի մանրամասները։
«Նոր միտք, Նոր թարգմանություն» ֆորումին ներկայացվելու է 5 գիրք, որից երեքը հոգեբանական, իսկ երկուսն աշխարհաքաղաքական են։ Հատուկ համաժողովի համար Հայաստան են ժամանել հյուրեր արտասահմանից, պատվիրակություն Պորտուգալիայից՝ Գյուլբենկյան հիմնադրամից։
Ուղիղ եթերի ընթացքում Գյուլբենկյան հիմնադրամի Հայկական համայնքների բաժնի ղեկավար Ռազմիկ Փանոսյանը ներկայացրեց «Գյուլբենկյան» հիմնարկության թարգմանական մատենաշարի 3 հոգեբանական գրքերը, որոնք պետք է օգնեն հայ հասարակությանը այս դժվար հետտրավմատիկ շրջանում։
Երկրորդ օրը տեղի կունենան աշխարհաքաղաքական գրքերի՝ Էդուարդ Սաիդի «Արևելաբանություն» ու «Կոտրված վահան» շնորհանդեսները։ Ռազմիկ Փանոսյանը ներկայացրեց նաև գրքերի ընտրությունը.
«Երկրորդ օրվա գրքերից մեկն Էդուարդ Սաիդի «Արևելաբանությունն» է։ Այն ներկայացնում է, թե ինչպես է Արևմուտքն ընկալում Արևելքը։ Իսկ «Կոտրված վահան» գիրքը հետազոտությունների շարք է, որն արել են հայ, արտասահմանցի, ադրբեջանցի մասնագետները։ Նրանք վերլուծում են, թե ինչո՞ւ եղավ պատերազմը, ինչո՞ւ պարտվեցինք։ Գիտական հիմքերով ակադեմիական վերլուծությունների հավաքածու է։
Իսկ Հոգեբանական գրքերը հանրության համար են, որևէ ընտանիք, անհատ, որ դժվար կացության մեջ է, իրենց համար են։ Անշուշտ, մասնագետները, հոգեբանները նույնպես կարող են շատ բան սովորել։ «Արևելաբանություն» գիրքն ավելի մասնագիտական գիրք է ուսանողների համար, որպեսզի հասկանան, թե ինչպես է ուժն աշխատում քաղաքակության համար։ Այն ավելի շատ մասնագետների, գործիչների համար է։ Գիրքը տալիս է շատ հարցերի պատասխաններ, թե ինչպես է Արևմուտքի ուժը պարտադրվում Արևելեքին։
Արցախի գիրքը մասնագիտական է, բայց այնպես է գրված, որ բոլորը կկարողանան հասկանալ, ինչու եղավ այդ պարտությունը։ Ուսումնասիրություններից մեկն արել է ադրբեջանցի մասնագետ։ Նա բացատրում է, թե ինչպես պատերազմի վրա ազդեցին Ադրբեջանի էլիտայի ներքին վեճերն ու հակասությունները»։
Ֆորումին ներկայացվող Էդուարդ Սաիդի «Արևելաբանություն» գրքի երեք թարգմանիչներից մեկը՝ Մինաս Լուրյանը, հատուկ գրքի շնորհանդեսի համար Վենետիկից եկել է Հայաստան.
«Գրքի հեղինակը՝ Էդուարդ Սաիդը հսկա էր, տիտան, որն արել է վիթխարի գործ։ Այս աշխատության համար նա ուսումնասիրել է հսկայական նյութ։ Սաիդն արաբալեզու պաղեստինցի էր, որն ուներ արևմտյան կրթություն, լավ էր ճանաչում, ինչպես Արևմուտքը, այնպես էլ Արևելքը։ Հավանաբար, միակն էր, որ կարողացավ երկու աշխարհները ներկայացնել։
Գրքում շատ հարուստ մատենգիտական նյութ կա սկսած միջնադարից, իտալացի ու գերմանացի փիլիսոփաներից, մինչև պատմաբաններ։ Կարդալով այս գիրքը՝ կհասկանանք, թե երկու բևեռներում, ինչ հավասարակշռություն կա, այն կհեշտացնի նաև հասկանալ քաղաքականությունը։ Սաիդն ամեն տեղ ընդգծում է, որ իր ուսումնասիրությունը երկու իրականությունների հակադրությունների վրա շեշտ դնելը չէ, այլ այնպես անել, որ երկու աշխարհները հասկանան իրար, լեզու գտնեն»։
Ծանոթանալ ՆՈՐ ՄԻՏՔ X ՆՈՐ ԹԱՐԳՄԱՆՈՒԹՅՈՒՆ Gulbenkian & Newmag book forum-ի ծրագրին
Էդուարդ Սաիդն իր կենդանության օրոք ստեղծել էր Արևմուտքի ու Արևելքի ներկայացուցիչներից բաղկացած նվագախումբ, որպեսզի երաժշտության միջոցով հաշտեցնի երկու աշխարհներին։
Կարդացեք նաև
- Մարտին 27-ին և 28-ին Երևանում կանցկացվի բացառիկ համաժողով՝ ՆՈՐ ՄԻՏՔ X ՆՈՐ ԹԱՐԳՄԱՆՈՒԹՅՈՒՆ / Gulbenkian & Newmag book forum խորագրով (տեսանյութ)
- Նոր գիրք, նոր մատենաշար / Newmag-ը ներկայացնում է հեղափոխական աշխատություն. «Արևելաբանություն» (թրեյլեր)
- Newmag-ը ներկայացնում է համաշխարհային ճանաչում ունեցող հոգեբան Բեսել վան դեր Կոլկի New York Times-ի բեսթսելլերը. «Մարմինը ամեն ինչ հիշում է» (թրեյլեր)
- Newmag-ը ներկայացնում է 17 հայ և միջազգային փորձագետի ծավալուն ու շոշափելի աշխատություն՝ «Կոտրված վահան» (թրեյլեր)