[Newmag Summer Fest-2021] Ինչպես սկսվեց. Արմենիա TV-ի ուղիղ եթերով, հետո՝ հանդիսավոր բացումով (տեսանյութ, լուսանկարներ)
Հուլիսի 16-ին առաջին անգամ անցկացվեց Newmag Summer Fest-ը: Ամառային փառատոնը բացառիկ էր իր ձևաչափով՝ առաջին անգամ Հայաստանում անցկացվեց փառատոն, որը միաժամանակ ընթանում էր 5 տարբեր լոկացիաներում՝ 11 ժամվա ընթացքում ընդգրկելով տարբեր քննարկումներ, դասախոսո
Մինչև ամառային փառատոնի առաջին ակորդները, նախ միջոցառման կազմակերպիչները Արմենիա հեռուստաընկերության «Բարի լույս» հաղորդմանը ներկայացրեցին Newmag Summer Fest-ը: Ուղիղ եթերը հենց Երազ այգուց էր՝ փառատոնի էպիկենտրոնից:
Ըստ հրատարակչության տնօրեն Արտակ Ալեքսանյանի, սա գրքի տոն է, որի ընթացքում խոսելու են գրականության մասին, անմիջական շփում են ունենալու հայ հեղինակների հետ, ներկայացնելու են նոր բեսթսելլերներ։ «Բարի լույսի» ընթացքում ներկայացվեց նաև այն երեք նոր գրքերը, որոնց շնորհանդեսը տեղի էր ունենալու Summer Fest-ի ժամանակ:
Գլխավոր հարցը. ինչու համար է Newmag-ը կազմակերպել Summer Fest ։ Ուղիղ 3 տարի առաջ, 2018 թվական հուլիսի սկզբին հրատարակչությունը գրաշուկա հանեց իր առաջին գիրքը։ Այդ օրվանից անցել է 3 տարի և այս փառատոնը այդ երեք տարվա ամփոփումն է՝ այն ինչ կարողացավ, հասցրեց ու հաջողեց՝ նկատում է Newmag-ի տնօրեն Արտակ Ալեքսանյանը. «Այս ընթացքում հրատարակել ենք 53 գիրք, ունենք 40 հեղինակ, ներկայացրել ենք գրքեր 10 լեզուներով ու վաճառել 70.000-ից ավելի օրինակ»:
Newmag-ն այսօր աշխատում է ավելի քան 50 գրավաճառի հետ, կառուցել է շատ առողջ, ջերմ ու սրտացավ հարաբերություններ, ինչի շնորհիվ էլ ունի այն, ինչ ունի, հասել է այստեղ և կարող է խոսել ապագայից՝ վստահեցրեց Արտակ Ալեքսանյանը. «Ես հույս ունեմ, որ մենք կհանդիպենք Newmag-ի 5-ամյակին, 100-րդ գրքին, ու այդպես շարունակ։ Իհարկե, այս ամենը չէր լինի առանց թիմի։ Երբ սկսում էինք փառատոնը, խմբագրությունը բաղկացած էր ընդամենը 5 հոգուց։ Հիմա արդեն այն մեծ ընտանիք է: Ունենք 7 խմբագիր, 2 սրբագրիչ, 20-ից ավելի թարգմանիչ, 55.000-ից ավելի հետևորդ սոցցանցերում: Այստեղ ցանկանում եմ ընդգծել երկու հանգուցային մարդկանց, առանց որոնց Newmag-ը չէր լինի այն, ինչ կա այսօր. Գնել Նալբանդյանին՝ գլխավոր խմբագրին և, իհարկե, արտ-տնօրենին՝ Էդիկ Պողոսյանին»։
Բովանդակության և տեսքի շնորհիվ Newmag-ը տարբերվող ձեռագրով և գրքերով իր տեղն ունի հայաստանյան շուկայում։ Ընկերությունը սկսել է գրավել մի դիրք, որը պարտավորեցնում է անել ավելին: Ըստ Ալեքսանյանի, սա նշանակում է ոչ միայն մրցակցել շուկայում, դիմանալ մարտահրավերներին, առաջ անցնել մրցակիցներին որոշ հարցերում, այլև գործակցել շուկայի բոլոր խաղացողների հետ, համագործակցել հրատարակիչների համար կարևոր լուծումներ պահանջող հարցերում՝ օրենսդրական բարեփոխումների, հարկային բեռի թեթևացման, հեղինակային իրավունքների պաշտպանության հարցերում. «Այդ իսկ պատճառով այսօր այս սրահում են մեր գործընկերները այն պարզ պատճառով, որովհետև փառատոնը չի կարող մի կազմակերպության տոն։ Դա պետք է լինի ոլորտի տոն։ Իսկ ոլորտի տոնը կարող է լինել միայն ոլորտում ձեռք բերած հաղթանակներից հետո»։
Առաջին և մեծագույն հաղթանակը ընթերցողի սերն։ Երկրորդ հաղթանակը հայ հասարակությանը որակյալ հրատարակչական պրոդուկտ ներկայացնելն է, գինն ու որակը հավասարեցնելը: Ըստ հրատարակչության գլխավոր խմբագիր Գնել Նալբանդյանի, փառատոնների ընթացքում է, որ հնարավոր է շփվել ընթերցողի, գործընկերների հետ ու խնդիրների լուծման տարբերակներ հասկանալ. «Օրինակ, մեզ հաճախ դիմում են կին գրողներ, ուզում են հասկանալ՝ որտեղ ու ում դիմեն, որ իրենց գործերը հրատարակեն: Փառատոնը նրանց համար է: Սկսնակ գրողներ կան, որ ցանկանում են ոլորտը հասկանալ: Խոսելու ենք այդ հարցերի մասին փառատոնի ընթացքում»:
Ըստ Գնել Նալբանդյանի, սա մի միջավայր է, որ փառատոնի մասնակիցները նաև անվճար խորհրդատվություն են ստանում, մինչդեռ նման հնարավորություն գուցե այլ ժամանակ չունենա: Իսկ փառատոնի ընթացքում կարող եք իմանալ, թե ինչպես սկսնակ գրողից դառնալ գրական դեմք, ծանոթանալ մարկետինգային հնարքների, որոնք կարող են Ձեր գործը դարձնել բեսթսելլեր:
- Newmag Reader Prize մրցանակաբաշխության հաղթող ճանաչվեց 16-ամյա Աննա Առաքելյանը (լուսանկարներ)
- Քիչ անց կսկսվի Newmag Summer Fest 2021-ն՝ ամռան ամենագունեղ գրքոտ փառատոնը (տեսանյութ)
- Հուլիսի 16-ին Երազ այգում տեղի կունենա Նյումեգի ամառային փառատոնը՝ Newmag Summer Fest 2021-ը (տեսանյութ)
- Ուշադրություն մրցույթ! Լավագույն ընթերցողը կստանա Newmag Reader’s Prize մրցանակը (տեսանյութ)
Newmag-ի գլխավոր նպատակը՝ համաշխարհային գրական թրենդների վրա մատը պահելն է, որ քաղաքակիրթ աշխարհում ամեն օր հրատարակվող հետաքրքիր ու կարևոր մեծ քանակից որոշ մասնիկներ ժամանակին հասցնել հայ ընթերցողին:

[Newmag Summer Fest-2021] How It All Commence: Live on Armenia TV, followed by Opening Ceremony (photos, videos in Armenian)
Newmag Summer Fest 2021 was held on July 16. It kicked off right at midday and lasted for more than 11 hours. The festival had 5 locations; there were simultaneous literary events in all of those locations. The head of the publishing house Artak Aleksanya
Before the opening ceremony, the organizers presented the details of the festival in the scope of the “Good Morning” program on Armenia TV. The livestream was shot in Yeraz Park, which was the center of the events.
The head of Newmag Publishing House Artak Aleksanyan claims that the main goal of Newmag Summer Fest was to speak about literature, spark a conversation with Armenian authors and present new bestsellers. In the scope of the “Good Morning” program, Newmag presented 3 new books.
The main question is why Newmag organized the Summer Fest. Exactly three years ago, in July of 2018, Newmag presented its first book. Artak Aleksanyan notes that this Fest sums up everything that Newmag has achieved in the past 3 years. “We have published 53 books, we have 40 authors, presented books in 10 languages and sold more than 70.000 copies.”
Newmag works with more than 50 partners today, has built a very healthy, warm and heartfelt relationship, thanks to which it has reached to this point and can talk about the future. “I hope we will meet on Newmag’s 5th anniversary or on the occasion of its 100th book. Of course, all this would not have happened without the team. When we started the festival, the editorial office consisted of only 5 people. Now it is a big family. We have 7 editors, 2 proofreaders, more than 20 translators, more than 55,000 followers on social networks. Here I want to emphasize two key people, without whom Newmag would not be what it is today. Gnel Nalbandyan, the editor-in-chief, and, of course, the art director, Edik Poghosyan.”
Due to its content and design, Newmag has its unique place in the Armenian market. The company has begun to take a position that requires it to do more. According to Artak Aleksanyan, this means not only competing in the market, enduring challenges, but also cooperating with all market players on issues requiring solutions for publishers, such as legislative reforms, tax burden easing, copyright protection. “Our partners are in this hall today for the simple reason that the festival cannot be a celebration of a single organization. It should be a festival and celebration of the industry.”
The first and the greatest victory is the love of the reader. The second victory is to suggest a qualified product to the Armenian society, to equalize the price and the quality. According to the editor-in-chief of the publishing house Gnel Nalbandyan, during the festivals it is possible to communicate with the readers and colleagues, and search for solutions to common challenges. “For example, we are often approached by women writers who want to know where to publish their work. The festival is for them. There are beginners who want to learn more about the details of this field.. We will talk about these issues during the festival as well.”
According to Gnel Nalbandyan, this is an environment where participants can also receive free consultations, while such an opportunity may not be available at any other time. In the scope of this festival participants can learn how to become a literary figure from a beginner writer, get acquainted with marketing tricks and just learn more about the industry.
The main goal of Newmag is to keep an eye on the world literary trends, to bring to the Armenian reader some of the interesting and most discussed publications that are published every day in the civilized world.