7 պատճառ՝ ինչու պետք է կարդալ Յուվալ Նոյ Հարարիի գրքերը
Յուվալ Նոյ Հարարին ծնվել է Իսրայելում։ 3 տարեկանից կարդում էր, իսկ 8-ից սովորում էր ինտելեկտուալ շնորհալի երեխաների դասարանում։ Դպրոցից հետո ընդունվում է երկրի ամենահեղինակավոր՝ Երսուսաղեմի հրեական համալսարանում, որը աշխարհի լավագույն 100 լավագույն բուհ-ե
Հարարիի լեզուն պարզ է ու ճկուն
Հարարին բարդ մտքերը շարադրում է պարզ լեզվով, գրում է համառոտ ու հասկանալի նախադասություններով։ Պատմությունները կառուցված են ժամանակագրական կարգով, բայց ընդհանրացումների և վերլուծությունների ու ոչ թե պատմական խճճված օրինակների հիման վրա։
Գրքերն ինչպես զբոսաշրջային ավտոբուս
Գիրք կարդալը նման է զբոսաշրջային ավտոբուսով շրջագայության՝ առանց մեկ կետում երկար կանգառի: Ճամփորդության ընթացքում ընթերցողը ծանոթանում է էվոլյուցիայի, գյուղատնտեսության զարգացման, տնտեսագիտության հիմնական փուլերի մասին։
Ապագայի գրողը
Հարարիի նպատակն է հնարավորինս շատ մարդկանց ներգրավել ապագայի մասին իր քննարկումներին։ Նա համոզված է, որ ամեն գիրք իր հետ բերում է նոր մարդկանց, ովքեր միանում են ապագայի իր գրավիչ գաղափարներին և տարբերվող հեռանկարներին։
Բեսթսելլեր գրողն ու մեդիափիլիսոփան
Նրա գրքերը թարգմանվել են 60 լեզուներով և վաճառվել 27,5 միլիոն օրինակով։ Ցանկացած նոր երևույթ, թրենդ դառնում է Հարարիի համար հետազոտելու օրհասական թեմա։ Նա պարտադիր իր խոսքն ու համոզմունքն է արտահայտում դրա մասին։ Հիմա նրա դիտակետում Արհեստական բանականության թրեդն է։ Ըստ Յուվալ Նոա Հարարիի, AI-ն կոտրել է մարդկային քաղաքակրթության օպերացիոն համակարգը։
Հարարիի հետ հաշվի են նստում
Հարարիի փորձաքննությունը գրավել է ինչպես կառավարությունների, այնպես էլ միջազգային կազմակերպությունների ուշադրությունը: 2020 թվականին նա ելույթ ունեցավ Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական ֆորումում «Ինչպես գոյատևել 21-րդ դարը» թեմայով նստաշրջանին։ Հարարին նաև խորհուրդներ է տվել Եվրամիությանը և ՄԱԿ-ին տեխնոլոգիայի, էթիկայի և մարդկության ապագայի հետ կապված տարբեր հարցերի շուրջ:
Հարարին միշտ պահանջված է
Յուվալ Հարարին շարունակում է մնալ ազդեցիկ գործիչ, որը հանդես է գալիս հոդվածներով ու ելույթներով՝ սկսած COVID-19 համաճարակից մինչև արհեստական ինտելեկտի ապագան թեմաներով: Զբաղվելով տարբեր հարթակներում, լսարաններով և հաստատություններով՝ Հարարիի աշխատանքը ձևավորում է մեր պատկերացումները մարդկության անցյալի, ներկայի և ապագայի մասին:
21-րդ դարի մարդը
Նրա խորաթափանց գաղափարներն արժեքավոր ուղեցույց են նախագահների, գիտնականների, ուսանողների համար։ Հարարին մեզ կողմնորոշվում է՝ ինչպես դիմակայել 21-րդ դարի բարդ մարտահրավերներին:

Yuval Noah Harari was born in Israel. He started to read at the age of 3, and from the age of 8, he studied in a class of intellectually gifted children. After school, he was admitted to the most prestigious Jewish University of Jerusalem, which is one of
Harari's language is simple and flexible
Harari expresses complex thoughts in simple language and writes in brief and understandable sentences. The stories are structured chronologically, but based on generalizations and analysis and not on complex historical examples.
Books like a tour bus
Reading a book is like taking a tour bus without a long stop at one point. During the journey, the reader learns about the evolution, and development of agriculture, and the main stages of economics.
The writer of the future
Harari's goal is to involve as many people as possible in his discussions about the future. He is convinced that every book brings new people who join his fascinating ideas of the future and different perspectives.
Bestselling author and media philosopher
His books have been translated into 60 languages and sold 27.5 million copies. Any new phenomenon or trend becomes an eternal subject of research for Harari. He expresses his thoughts and convictions about it. Now he is researching Artificial Intelligence as a trend. According to Yuval Noah Harari, AI has broken the operating system of human civilization.
Harari is reckoned with
Harari's expertise has attracted the attention of both governments and international organizations. In 2020, he spoke at the World Economic Forum in Davos at a session on “How to Survive the 21st Century”. Harari has also advised the European Union and the United Nations on various issues related to technology, ethics, and the future of humanity.
Harari is always in demand
Yuval Harari continues to be an influential figure with articles and speeches on topics ranging from the COVID-19 pandemic to the future of Artificial Intelligence. Engaging across platforms, audiences, and institutions, Harari's work shapes our understanding of humanity's past, present, and future.
Human beings of the 21st century
His insightful ideas are a valuable guide for presidents, scientists, and students. Harari guides us on how to face the complex challenges of the 21st century.