«Մնա» երգի խոհանոցը. ինչպես որոշվեց թարգմանել, ձայնագրել երգն ու նկարահանել տեսահոլովակ (տեսանյութ)
Մայիսի 22-ին Newmag-ը ներկայացրեց Շառլ Ազնավուրի հայերեն հրատարակած իր արդեն 5-րդ գիրքը՝ «Հայրս՝ այդ հսկան»: Հենց այդ օրը բեմում տեղի ունեցավ նաև երգի շնորհանդես: Newmag-ն արդեն խոստացել է՝ այսուհետեև նորովի և հայերեն կհնչեն Ազնավուրյան երգերը։ Առաջինն ա
Հանդիսատեսն իր առաջին սերն էր, որին Ազնավուրը երբեք չի դավաճանել, հանդիսատեսն էլ՝ իրեն: Այդ նույն հանդիսատեսի համար Ազնավուրը հազարից ավելի երգեր է գրել։ Մայիսի 22-ին՝ Շառլի ծննդյան օրը, Newmag-ը պատրաստել էր բացառիկ նվեր: Ֆրանսիական նրբագեղությամբ, բայց հայկական շնչով ու հնչողությամբ:
Ազնավուրի ոչ այնքան հայտնի երգերը Newmag-ը որոշել է ներկայացնել հայերեն: Հրատարակչության տնօրեն Արտակ Ալեքսանյանի խոսքով, մեր երկրում բոլորը սիրում են Ազնավուրին. «Սիրում են նրա երգերի մեղեդայնությունը, մինչդեռ բացի ֆրանսերեն իմացողներից, մեծ մասը չի հասկանում երգերի բովանդակությունը, բայց չէ որ Ազնավուրը լինելով շանսոնյե՝ միշտ սկսել է բառերից, այդ պատճառով որոշեցինք հայաֆիկացնել Ազնավուրի երգերը, որ տեսնենք նրա երգերի ամբողջ հմայքը»:
Ազնավուրը դարի երգիչն էր, շունչն ու փայլը։ Նրա երգերին հայկանան հնչողություն տալը թե՛ բարդ էր, թե՛ պատասխանատու։ Newmag-ն այդ ամենն արել է Armenia TV-ի օգնությամբ: Ըստ նախագծի համակարգող Արմիդա Տերտերյանի պատասխանատվությունը մեծ էր, քանի որ ի սկզբանե որոշել էին՝ բնօրինակից չհեռանալ. «Երգը կատարել է էրիկը, երաժշտությունը գրել է Մարտինը Միրզոյան, երկուսի համար էլ մեծ պատասխանատվություն էր, չհեռանալով մեծն շանսոնիեի ժառանգությունից, ստեղծել նոր մի բան»:
Այս ամենը իրականություն դարձնելու համար պետք էր թիմային ու համակարգված աշխատանք։ Հայաֆիկացված առաջին երգը թարգամանել է Սամվել Գասպարյանը, տեսահոլովակի օպերատորը Վազգեն Մուրադյանն է: Ռեժիսոր՝ Սերգեյ Դավթյանը: Հոլովակի ոճը պետք է հարմոնիկ լիներ երգին ու հեղինակին՝ նկատում է ռեժիսորը. «Մինիմալիստական ոճը պայմանավորված է Շառլ Ազնավուրի տեսակի հետ, իրեն ավելորդություններ պետք չեն, նրա երգերն այնպիսին են, որ եթե նույնիսկ նայեք իր տեսահոլովակները , ավելորդ բան չկա, Շառլն է ու վերջ: Արտակ Ալեքսանյանի հետ որոշեցինք, որ պետք է ընթացքում հայտնվեն նաև երգի տողերը»:
- Գործակցություն հանուն Ազնավուրի և նրա շուրջ. ինչպես և ինչու Newmag-ն ու Amundi-ACBA-ն որոշեցին հրատարակել Շառլ Ազնավուրի գրքերը (տեսանյութ)
- Ազնավուրի ծննդյան օրը միասին՝ 5-րդ գրքով, նոր նախագծերով և ուղիղ միացմամբ Փարիզ (տեսանյութ, լուսանկարներ)
- Նոր գիրք, նոր երգ, նոր տեսահոլովակ. Newmag-ը ներկայացնում է Ազնավուրի 5-րդ գիրքը (թրեյլեր)
- «Քանի սիրտս բաբախում է». տեղի ունեցավ Newmag-ի հրատարակած Շառլ Ազնավուրի 4-րդ գրքի հեռուստաշնորհանդեսը (տեսանյութ)
- Մեղմ շշուկով. տեղի ունեցավ Շառլ Ազնավուրի գրքի շնորհանդեսը (տեսանյութ)
Newmag-ը խոստանում է՝ մինչև Ազնավուրի 100-ամյակը հայաֆիկացնել շանսոնյեի այլ երգեր ևս: Նրա գրքերի, և այս դեպքում նաև երգերի, գլխավոր հովանավորն է Amundi-ACBA Asset Management ընկերությունը:

Behind the scenes of the song “Reste”: How it was
Behind the scenes of the song “Reste”: How it was decided to translate the song and shoot a music video (video in Armenian)
On the eve of Charles Aznavour's birthday, Newmag presented the 5th book of the great chansonnier․ Since May 22nd the Armenian reader can acquire the collection of Aznavour’s short stories called "My father, that giant". On the same day Newmag offered ano
The audience was Aznavour’s first love and they have never betrayed each other. Very few of the composer's more than a thousand songs have been translated into Armenian. With its touching French elegance and Armenian sound Reste - "Stay" is presented to the Armenian audience.
Newmag decided to present lesser known songs of Aznavour in Armenian. According to the executive director of the publishing house Artak Aleksanyan, everyone in our country loves Aznavour.“People like the melody of his songs, but many of them, except for those who speak French, don’t understand the main message behind the song. However, lyrics are a key component in Aznavour’s songs, so we decided to translate them and present them to the wider audience.”
Aznavour was the singer of the century. Giving his songs an Armenian sound was both difficult and responsible. Newmag recorded the song in cooperation with Armenia TV. According to the project coordinator Armida Terteryan, the responsibility was quite big, because they have decided to not diverge from the original version of the song. “Erik performed the song, Martin Mirzoyan was the music producer. It was an immense responsibility to work on this project.”
To turn all those ideas into reality, a key component of success was teamwork. The song was translated by Samvel Gasparyan, the cameraman of the music video is Vazgen Muradyan. The director of the music video is Sergey Davtyan. The director of this music video mentions that the style of the video should have been in harmony with the song and the author. “The minimalist style of the music video is an integral part of Aznavour’s style. His songs and music videos are simple, yet influential and powerful. We have decided with Artak Aleksanyan that the lyrics of the song should appear during the music video.”
Newmag promises that by the 100th anniversary of the great artist, Aznavour’s songs will be heard in Armenian again. The sponsor of Newmag’s Aznavour series is Amundi ACBA Asset Management.