«Ես ե՞մ մեղավոր». Մարգարիտա Գրաչովայի կյանքի անհավանական պատմությունը՝ նոր գրքում ու սերիալում
Այս տարի Newmag-ը հրատարակեց Մարգարիտա Գրաչովայի կյանքի անհավանական պատմությունը։ Ռիտան «Երջանիկ՝ առանց ձեռքերի» հուշագրության մեջ պատմում է իր կյանքի դաժան ու անհավանական պատմությունը։ Գիրքն այնքան շոկային ու անհավանական է, որ թվում է, թե մտացածին կամ սց
2017-ի դեկտեմբերին երիտասարդ կնոջ ամուսինը՝ Դմիտրի Գրաչովը, Մարգարիտային տանում է անտառ ու կտրում երկու ձեռքերը։ Բժիշկներին հաջողվում է փրկել Մարգարիտայի մի դաստակը, մյուսի փոխարեն պրոթեզ է, որի համար ամբողջ աշխարհն է փող հավաքել։ Այս մասին Մարգարիտան տարիներ առաջ գրեց «Երջանիկ՝ առանց ձեռքերի» գիրքը։
Իրական պատմությունն այնպես էր ցնցել ամբողջ Ռուսաստանն ու համայն աշխարհը, որ գրքի հիման վրա այս տարի նկարահանվեց նաև «Ես ե՞մ մեղավոր» սերիալը։ Գրաչովան ձեռքի վիրահատություններից, հոգեբանական տրավմաները հաղթահարելուց հետո անընդհատ մասնակցում է նաև տարբեր հեռուստաշոուների, պատմում իր ընտանեկան ու սիրային ողբերգությունը, անձնական վիշտն ու առանց ձեռքերի ապրելու դժվարությունները։
Ընդամենը մի քանի օր առաջ էլ Գրաչովան իր կյանքի պատմությունը պատմեց նաև Քսենիա Սոբչակի «Զգույշ. Սոբչակ» հաղորդմանը։ Գրաչովան ասում է, որ չնայած իր հայտնիությանն ու իր պատմության մեծ արձագանքին՝ ինքն իրեն դեռ անպաշտպան է զգում, քանի որ շուտով նախկին ամուսնու ազատազրկման ժամկետն ավարտվելու է։ Հեռուստահաղորդավարուհու խոսքով՝ ինքը չգիտի, թե ինչ սպասել իրեն հաշմանդամ թողած տղամարդուց։ Ավելին, կինը չի ցանկանում, որ մինչև 18 տարեկան երեխաները շփվեն իրենց հոր հետ։
«Մեղադրում էր դավաճանության մեջ։ Երբ հանեց կացինը, ինձ թվաց, թե սկզբում ոտքերս, ձեռքերս կկտրի, հետո էլ՝ գլուխս։ Անկեղծ եմ ասում, ես չէի մտածում, որ այսքանից հետո դեռ ինձ են մեղադրելու։ Շատերը կարծում են, որ եթե քո հետ այդպես են վարվել, ուրեմն դու ես մեղավոր»։
Գրաչովան պատմել է, որ սերիալի նկարահանումներին մասնակցել է, նույնիսկ ամենադաժան տեսարանների ժամանակ է ներկա եղե, որպեսզի համոզվի՝ ամեն ինչ նույնքան իրակա՞ն է, որքան եղել է։
- «Երջանիկ՝ առանց ձեռքերի». Newmag-2023-ի առաջին գիրքը վավերագրական վեպ է ընտանեկան բռնության մասին՝ սահմռկեցուցիչ դրվագներով (թրեյլեր)
- Տեղի ունեցավ Մարգարիտա Գրաչովայի «Երջանիկ առանց ձեռքերի» գրքի հեռուստաշնորհանդեսը (տեսանյութ, լուսանկարներ)
- Newmag-ի բացառիկ հարցազրույց «Երջանիկ՝ առանց ձեռքերի» գրքի հեղինակ Մարգարիտա Գրաչովայի հետ (տեսանյութ)
- Ինչպես և ովքեր են Հայաստանում աջակցում բռնության ենթարկված կանանց (տեսանյութ)
- «Երջանիկ՝ առանց ձեռքերի» գրքի հերոսի նշանաբանը՝ ամեն ինչ քո ձեռքում է, նույնիսկ եթե այն մեկն է (տեսանյութ)

"Am I Guilty?" The incredible story of Margarita G
This year, Newmag published the incredible story of Margarita Gracheva's life. Rita tells the brutal and incredible story in her memoir "Happy Without Hands". The book is so shocking and unbelievable that it seems to be a fictional story or made up by scr
In December 2017, the young woman's husband, Dmitry Grachev, took Margarita to the forest and cut off both her hands. The doctors managed to save one of Margarita's wrists, and instead of the other one, a prosthesis, for which the whole world collected money. Margarita wrote about the story of her life in the book "Happy Without Hands" years ago.
The real story shocked the whole of Russia and the whole world so much that this year, based on the book, the TV series "Am I Guilty?" was also filmed. After hand surgeries and overcoming psychological trauma, Gracheva constantly participates in various TV shows, presenting her family and love tragedy, personal grief, and the difficulties of life without hands.
Just a few days ago, Gracheva presented her story in Ksenia Sobchak's "Caution: Sobchak" show. Gracheva says that despite her popularity and the great response to her story, she still feels vulnerable because her ex-husband's prison term will soon end. According to Sobchak, she does not know what to expect from the man who left her disabled. Moreover, the woman does not want the children under the age of 18 to communicate with their father.
"He accused me of treason. When he took out the ax, it seemed to me that he would cut off my legs and hands first, and then my head. To be honest, I didn't think that they would blame me after all this. Many people think that if you are treated like that, then it is your fault".
Gracheva said that she participated in the filming of the series, even during the most brutal scenes, she was present to make sure that everything was as real as it was.