Newmag Reader Prize մրցանակաբաշխության հաղթող ճանաչվեց 16-ամյա Աննա Առաքելյանը (լուսանկարներ)
Հուլիսի 16-ին տեղի ունեցավ Newmag Summer Fest-2021-ը: Ուղիղ կեսօրին մեկնարկած փառատոնը տևեց ավելի քան 11 ժամ։ Փառատոնի հիմնական նպատակն էր խոսել գրականության մասին, անմիջական շփում ունենալ հայ հեղինակների հետ, ներկայացնել նոր բեսթսելլերներ: Անցկացվեց նաև
Տարվա գլխավոր մրցույթի հաղթող ճանաչվեց Աննա Առաքելյանը: Աննան 16 տարեկան է, սովորում է Երևանի համար մեկ պետական քոլեջում՝ «Շուկայագիտություն» բաժնում: Հաջորդ տարի ծրագրում է դիմել Հայաստանի Ֆրանսիական համալսարանի «Իրավագիտության» ֆակուլտետ: Ըստ Աննայի, ընթերցանությունն օրվա անբաժան մասն է. «Շատ եմ սիրում ընթերցել կենսագրական, պատմագիտական, բիզնես գրականություն, ինչպես նաև հոգեբանության վերաբերյալ գրքեր: Երկար ժամանակ էի ընթերցում Newmag-ի գրքերը, բայց կարծիքներ թողեցի, երբ լսեցի մրցույթի մասին»:
Մրցույթին մասնակցելու համար կային հստակ կանոններ: Ընթերցողները newmag.am կայքում պետք է գրեին ռեվյու մեր գրքերի վերաբերյալ, որոնք ընթերցել են, հավանել են և ցանկանում են, որ մյուսները ևս իմնանա այդ գործի մասին ու ընթերցեն. «Առաջին գիրքը, որ Newmag-ից կարդացել եմ, Մեսսի ինքնակենսագրականն էր: Քանի որ շատ էի սիրում Բարսելոնա ակումբն ու նրան, որոշեցի անպայման ընթերցել ու այդ ժամանակ էլ բացահայտեցի հրատարակչությունն ու սկսեցի գնել նոր գրքերը»:
Տարվա ընթերցող դառնալով՝ Աննան ստացավ նաև հասվատագիր՝ մինչև 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ը Newmag-ի նոր հրատարակվող բոլոր նոր գրքերը կունենա անվճար:
Մեսսիից հետո Աննան ընթերցեց ու կարծիք թողեց Յուվալ Նայո Հարարիի «Սափիենս», Դեյվիդ Ալենի «Ինչպես հասցնել բոլոր գործերը» գրքերի վերաբերյալ. «Օրինակ, «Մեսիին » շատ արագ ընթերցեցի, «Sapiens»-ը կարդում էի դանդաղ, ամեն նախադասության վերաբերյալ մտածելով: Ինձ համար ընթերցելը քանակ ապահովելու համար չէ, պետք է ընթերցեմ ու ընկալեմ հեղինակի մտքերը»:
Newmag-ի խմբագրակազմը կարդաց 5 տասնյակից ավելի կարծիքները և ընտրց Աննա Առաքելյանին: Ամենագրքոտ մրցանակը՝ Newmag Reader’s Prize-ը հանձնեց Music Hall-ում: Տարվա լավագույն ընթերցողի անունն Աննան լսեց ու չհավատաց ականջներին. «Անընդհատ կարդում էի մյուսների կարծիքները ու չէի հավատում, որ ես կարող եմ հաղթել, քանի որ 16 տարեկան էի ու մասնակցում էին շատ փորձառու ընթերցողներ: Եվ երբ պահը հասավ, որ պետք է հայտարարեին հաղթողի անունը, ես արդեն քայլում էի դեպի տուն, վստահ էի, որ ես չեմ»:
- Քիչ անց կսկսվի Newmag Summer Fest 2021-ն՝ ամռան ամենագունեղ գրքոտ փառատոնը (տեսանյութ)
- Հուլիսի 16-ին Երազ այգում տեղի կունենա Նյումեգի ամառային փառատոնը՝ Newmag Summer Fest 2021-ը (տեսանյութ)
- Ուշադրություն մրցույթ! Լավագույն ընթերցողը կստանա Newmag Reader’s Prize մրցանակը (տեսանյութ)
- Newmag-ը ներկայացնում է ֆրանսիացի ամենախարիզմատիկ ֆուտբոլիստի կենսագրականը՝ «Զիդան. երկու կյանք» (թրեյլեր)
- Հայ-ռուսական «Օրակուլ» մատենաշարը ներկայացնում է Նարինե Աբգարյանի «Սիմոն» վեպը (թրեյլեր)
- Ալեքս Մայքլիդիսի «Կույսերը» համաշխարհային բեսթսելլերն արդեն թարգմանվել է հայերեն (թրեյլեր)
Տարվա ընթերցող դառնալով՝ Աննան ստացավ նաև հասվատագիր՝ մինչև 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ը Newmag-ի նոր հրատարակվող բոլոր նոր գրքերը կունենա անվճար:Գրքատոնի ավարտին Երազ այգու Երաժշտական սրահում երաժշտական կատարումներով հանդես եկան Էրիկ Կարապետյանը, Սոֆի Մխեյանը, Սրբուհի Սարգսյանն ու Գոռ Սուջյանը:

16-year-old Anna Arakelyan is the winner of Newmag Readers’ Prize (photos)
Newmag Summer Fest 2021 was held on July 16. It kicked off right at midday and lasted for more than 11 hours. The main goal of Newmag Summer Fest was to speak about literature, spark a conversation with Armenian authors and present new bestsellers. Besid
The winner of the Newmag Readers Prize is Anna Arakelyan. She is 16-year-old. Anna is studying marketing in the N1 state college of Yerevan. She plans to apply to the French University in Armenia and study in the faculty of Law. Anna claims that reading is an integral part of her daily life. “I really enjoy reading biographies, historic and business literature. I also like books with psychological themes. I’ve been reading Newmag books for a while now and decided to take part in this contest.”
There were several rules for participation in this contest. To take part in this contest readers should have written an interesting, analytical review about their favorite book in the Newmag’s website. “The first book that I’ve read from Newmag’s collection was Messi’s biography. I really liked Barcelona football club, so I’ve decided to read the book. That’s when I discovered Newmag Publishing House and started to buy all the new books.”
After reading Messi’s autobiography, Anna started to read Yuval Noah Harari’s “Sapiens” and David Alen’s “Getting Things Done” books. “I’ve read Messi’s biography really fast. However, I was reading Harari’s Sapiens slowly. For me, reading is not just about quantity. My main goal is to deeply understand and analyze the author's ideas.”
The editorial team of Newmag Publishing House has read more than 50 reviews. The Newmag Reader’s Prize was awarded in the Music Hall of Yeraz Park. Anna heard her name and for the first seconds she did not believe what she heard. “I was reading the other reviews and thinking that I had no chances to win. Well, firstly, I am only 16-year-old. Other participants were experienced readers. I was already walking home when I heard my name.”
Anna got a chance to get all the new books of Newmag for free until December 31, 2021. At the end of the day, for the final accords of the festival, Erik Karapetyan, Sofi Mkheyan, Srbuhi Sargsyan and Gor Sujyan performed in the Music Hall.