Հունիսի 27-ին Երազ այգում կանցկացվի Summer Fest 2026-ը՝ ամառվա ամենասպասված գրական, մշակութային և մարզական փառատոնը։ Վեցերորդ տարին անընդմեջ Newmag-ն ու Yeraz Projects-ը մեկ հարթակում կհավաքեն համաշխարհային բեսթսելլերների հեղինակներին, սպորտի լեգենդներին, ընթերցողներին ու հազարավոր այցելուների՝ ստեղծելով գրական աշխարհի իսկական առաջնություն։
Այս տարվա Summer Fest-ի գլխավոր թեման ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունն է։ Փառատոնի բեմում կհանդիպեն գրականությունն ու սպորտը, պատմություններն ու հաղթանակները, գրքերն ու նրանց հերոսները։
Փառատոնին կներկայացվեն Newmag-ի հինգ նոր գրքերը։ Հայ ընթերցողներին առաջին անգամ կներկայացվի Ալեքսանդր Դյումայի «Երեք հրացանակիրները»՝ ֆրանսերեն բնագրից ամբողջական և լրամշակված թարգմանությամբ։
Բուկերյան մրցանակակիր Գեորգի Գոսպոդինովի «Ժամանակի ապաստարան» վեպը կբացի հիշողության, ժամանակի և ինքնության մասին քննարկում։
Դետեկտիվ գրականության սիրահարներին կներկայացվի Ռիչարդ Օսմանի համաշխարհային բեսթսելլերի շարունակությունը՝ «Մարդը, որը նորից էր մահացել» վեպը։
Տեղի կունենա թենիսի լեգենդ Անդրե Աղասիի աղմկահարույց ինքնակենսագրականի՝՝ «Անկեղծորեն» գրքի շնորհանդեսը, ինչպես նաև Լուչիանո Վերնիկեի «Ինչու են ֆուտբոլ խաղում 11-ն ընդդեմ 11-ի» գիրքը, որը բացահայտում է աշխարհի ամենահայտնի խաղի գաղտնիքները, առասպելներն ու հետաքրքիր փաստերը։
Փառատոնի գլխավոր հյուրը Հայաստանի բոլոր ժամանակների լավագույն ֆուտբոլիստներից մեկն է՝ Հենրիխ Մխիթարյանը։ Նա կհանդիպի ընթերցողներին՝ զրույցի ձևաչափով և կմակագրի իր՝ «Իմ կյանքը՝ միշտ կենտրոնում» կենսագրական գիրքը։
Մարզական մթնոլորտը կշարունակվի նաև բացօթյա հարթակներում։ Հայկ Ֆրիսթայլն ու ֆուտբոլիստ Դավիթ Մանոյանը կներկայացնեն «Գնդակի կախարդանքը» ֆուտբոլային շոուն, իսկ այցելուները հնարավորություն կունենան մասնակցելու թենիսի և սուսերամարտի վարպետության դասերի, դիտելու ցուցադրական ելույթներ ու բացահայտելու բազմաթիվ անակնկալներ
Փառատոնի յուրաքանչյուր գրքի շնորհանդես կունենա առանձին բեմականացված ձևաչափ՝ համապատասխան ստեղծագործության ժամանակաշրջանին, ժանրին ու տրամադրությանը։ Միաժամանակ կգործեն մի քանի թեմատիկ հարթակներ՝ գրական քննարկումների, մարզական ակտիվությունների, համերգային ծրագրի, գրքի մեծ տոնավաճառի և գործընկերների տաղավարների համար։
Օրվա ավարտին Summer Fest-ի բեմում երաժշտական շոուով հանդես կգա «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի մասնակից Պարգը։
Newmag Summer Fest 2026-ը կանցկացվի հունիսի 27-ին, ժամը 17:00-ից, Երազ այգում։ Մուտքն ազատ է։
Համակազմակերպիչ
Գլխավոր հովանավորներ
Ինֆորմացիոն հովանավորներ
- Summer Fest-ին Newmag-ը կներկայացնի «Սպանությունների ակումբ՝ ամեն հինգշաբթի» շարքի 2-րդ գիրքը (թրեյլեր)
- Summer Fest2026-ին Newmag֊ը կներկայացնի Անդրե Աղասիի «Անկեղծորեն» գիրքը (թրեյլեր)
- Գիտելիքը, շարունակական զարգացումը ցանկացած հաջողության հիմքում են. Արամ Կայֆաջյանի հարցազրույցը՝ Արտակ Ալեքսանյանին (լուսանկարներ)
- Summer Fest-ին Newmag-ը կներկայացնի Լուչիանո Վերնիկեի «Ինչո՞ւ են ֆուտբոլ խաղում 11-ն ընդդեմ 11-ի» գիրքը
- Summer Fest-ին Newmag-ը կներկայացնի Գեորգի Գոսպոդինովի «Ժամանակի ապաստարանը» գիրքը (թրեյլեր)
- Summer Fest-ին Newmag-ը կներկայացնի Ալեքսանդր Դյումայի ամենահայտնի ստեղծագործությունը՝ «Երեք հրացանակիրները» (թրեյլեր)
Ալեքսանդր Դյումա
10800 ֏
Newmag-ը ներկայացնում է Ալեքսանդր Դյումայի արկածային պատմավեպը՝ առաջին անգամ ֆրանսերեն բնագրից ամբողջական և լրամշակված թարգմանությամբ։
Ֆրանսիա, 17-րդ դար։ Երիտասարդ գասկոնցի դ’Արտանյանը մեկնում է Փարիզ՝ երազելով միանալ թագավորի հրացանակիրներին։ Ճակատագիրը նրան միավորում է երեք խիզախ ու անբաժան ընկերներ Աթոսի, Պորտոսի և Արամիսի հետ, որոնց կյանքի գլխավոր սկզբունքներն են հավատարմությունն ու պատիվը։ Նրանք միասին անցնում են քաղաքական դավադրությունների, արքունական գաղտնիքների, վտանգավոր մենամարտերի և սիրային խարդավանքների միջով։ Խիզախորեն դիմակայում են կարդինալ Ռիշելյեի և խորհրդավոր Միլեդի դը Վինտերի մեքենայություններին։ «Մեկը՝ բոլորի համար, բոլորը՝ մեկի» նշանաբանը դառնում է ոչ միայն ընկերության, այլև անձնվիրության ու ազնվության խորհրդանիշ։
«Ժամանակի ապաստարան» հրավիրում է մի աշխարհ, որը հուսահատորեն ձգտում է վերադառնալ անցյալ՝ նախքան այն վերջնականապես մոռացության մատնելը։ Պատմությունը սկսվում է այսպես․ «Մի պահ նրանք փորձեցին հաշվարկել, թե երբ է առաջացել ժամանակը, և երբ է ստեղծվել Երկիր մոլորակը։ Իռլանդացի եպիսկոպոս Աշերը 17-րդ դարի կեսին հաշվարկել է ոչ միայն հստակ տարեթիվը, այլև ամսաթիվը՝ Ք․ ա․ 4004 թվականի հոկտեմբերի 22։ Շաբաթ է եղել (բնականաբար)։ Ըստ ոմանց՝ Աշերը նշել է նաև հստակ ժամը՝ երեկոյան 6-ին մոտ»։
Սակայն ժամանակը պատմիչի համար, իր իսկ ընկալմամբ, սկսվում է այն պահին, երբ հանդիպում է Գաուստինին՝ «ժամանակի թափառականին»։ Գաուստինը հեռացել է ժամանակակից իրականությունից․ նահին թերթեր է կարդում, հնամաշ հագուստով է և թափառում է 20-րդ դարի մոռացված պողոտաներով։ Գաուստինը Ցյուրիխում բացում է առաջին «Անցյալի կլինիկան»։ Ալցհայմերով մարդկանց այստեղ առաջարկում են յուրօրինակ բուժում․ շենքի յուրաքանչյուր հարկը մանրակրկիտ վերարտադրում է անցյալ տասնամյակներից մեկը։
Գաուստինի օգնականը գրքի խորհրդավոր անանուն պատմիչն է, որի գործն անցյալի բեկորները հավաքելն է՝ 1960-ականների կահույքից ու 1940-ականների վերնաշապիկների կոճակներից մինչև նոստալգիկ բույրեր ու կեսօրվա լույսի հազիվ նշմարելի շողեր։ Դարաշրջանի վերարտադրումը որքան համոզիչ է դառնում, այնքան ավելանում են կլինիկա դիմողները։ Նույնիսկ առողջ մարդիկ են դիմում՝ առօրյա կյանքի տարտամությունից փախչելու համար։ Սուր, հուզիչ ու միաժամանակ տրագիկոմիկ պատում այն ժամանակավոր ապաստանի մասին, որը մենք փնտրում ենք անցյալում, երբ ներկան չի ենթարկվում մեզ։
Լուչիանո Վերնիկե
Ինչո՞ւ են ֆուտբոլ խաղում հենց 11-ը 11-ի դեմ։ Ո՞վ է հորինել 11-մետրանոց հարվածը։ Ե՞րբ է թիմը մեկ օրում երեքհանդիպում անցկացրել։ Ինչպե՞ս են տրանսֆերներ իրականացրել ցեմենտով, մսով կամ մի քանի դրամով։ ԼուչիանոՎերնիկեն մեկ գրքում հավաքել է ֆուտբոլի մասին զարմանալի, անսպասելի և ուշագրավ 100 փաստ։ Այստեղ կանլեգենդար հաղթանակներ ու անհավատալի ձախողումներ, մոռացված կանոններ, անհնարին ռեկորդներ, տարօրինակդեմքեր ու սկանդալային դրվագներ։ Գիրքը լոկ փաստերի ժողովածու չէ, այլ զվարճալի ու կլանիչ ճամփորդությունաշխարհի ամենասիրելի խաղի պատմության միջով։ Կարծում եք, թե ամեն ինչ գիտե՞ք ֆուտբոլի մասին. այս գիրքը հաճելիորեն կզարմացնի ձեզ։ Եթե նոր եքբացահայտում խաղը, այս գիրքը լավագույն սկիզբն է։
Հաջորդ հինգշաբթին է։ Էլիզաբեթը նամակ է ստանում իր նախկին գործընկերոջից։ Բարդ ու խճճված անցյալով մեկն է՝ ադամանդների գողություն, դաժան մաֆիոզի հետ կապ և կյանքին սպառնացող իրական վտանգ։ Նա մեծ սխալ է գործել և այժմ օգնության կարիք ունի։ Դիակներն ավելանում են, Էլիզաբեթը Ջոյսին, Իբրահիմին և Ռոնին կցում է հետաքննությանը։ Տարեցների խումբը ձեռնամուխ է լինում անողոք մարդասպանի փնտրտուքին։ Եթե այդ ընթացքում ադամանդներն էլ գտնեն, հաճելի բոնուս կլինի։ Սակայն թոշակառուների հակառակորդն այս անգամ անգութ է ու առանց վարանելու վերջ կտա չորսի կյանքին էլ։
Բարի գալուստ «Սպանությունների ակումբ՝ ամեն հինգշաբթի»
Չորս անհավանական ընկերներ։
Մի նոր, սահմռկեցուցիչ սպանություն։
Անդրե Աղասի
Անկեղծ է, քան ամենաբարձր մակարդակի պրոֆեսիոնալ թենիսի մասին հրաշալի հուշապատում։ «Անկեղծորենը» արտասովոր կյանքի տպավորիչ պատմություն է։ Անդրե Աղասիի կյանքը կանխորոշված էր դեռ օրորոցից։ Նրան վիճակված էր դառնալ թենիսի չեմպիոն իր տրամադրության մարդ և շատ պահանջկոտ հոր ջանքերով։ Աղասին հաղթել է 8 ամենանշանակալի մրցամարտերը և հարստության, հռչակի և բարձրագույն պարգևների արժանացել մինչև 22 տարեկան հասակը։ Բայց ինչպես այս պրպտուն ինքնակենսագրականն է բացահայտում, կորտից դուրս նա հաճախ դժբախտ ու շփոթահար է եղել և չի բավարարվել կորտում իր խոշոր ձեռքբերումներով։ Նա կյանքից վիրավորված է եղել։ Աղասին անկեղծորեն պատմում է իր առաջին հաջողությունների, Բրուք Շիլդսի հետ ամուսնության, մարդասիրության նկատմամբ աճող հետաքրքրության մասին։ Նա կետ առ կետ նկարագրում է իր փայլուն կարիերայի թռիչքներն ու անկումները։
Ալեսանդրո Ալչատո
Հենրիխ Մխիթարյան
Հենրիխ Մխիթարյանը ֆուտբոլային ընտանիքից է, տաղանդն ու մասնագիտական ուղին կարծես ժառանգություն է ստացել։ Ծնվել է Հայաստանում, մեծացել Ֆրանսիայում, քանի որ հայրը խաղում էր Լիգա 2-ում։ Համլետ Մխիթարյանը եղել է հայկական ֆուտբոլի պատմության ամենաուժեղ հարձակվողներից։ Մահացել է ուղեղի քաղցկեղից, 33 տարեկանում, երբ Հենրիխն ընդամենը 7 տարեկան էր։
Երիտասարդ Հենրիխն արժանապատվորեն շարունակեց հոր ֆուտբոլային ուղին։ Թեպետ նրա մահից հետո որոշ ժամանակ չէր կարողանում մոտ գնալ գնդակին, սակայն ինքն իրեն խոստացավ հասնել այնտեղ, ուր հայրը չհասցրեց։
Ընդամենը 14 տարեկան էր, երբ մեկնեց Բրազիլիա՝ «Սան Պաուլո» ակումբում մարզվելու։ Այնտեղ զարգացրեց խաղային տեխնիկան, յուրացրեց ֆուտբոլի նոր՝ ստեղծագործական ոճ, սովորեց նոր լեզու՝ պորտուգալերեն։ Կարիերայի ընթացքում կրել է «Փյունիկի», «Մետալուրգի», «Շախտյորի», Դորտմունդի «Բորուսիայի», «Մանչեսթեր Յունայթեդի» և «Արսենալի» մարզաշապիկները։ 2019-ին տեղափոխվել է Իտալիա. երեք տարի խաղացել է «Ռոմա» ակումբում, 2022-ի հուլիսի 2-ին պաշտոնապես միացել է Սիմոնե Ինձագիի գլխավորած «Ինտերին» և անմիջապես դարձել «Ներաձուրրոների» հենասյուներից։
Գիրքը հուզիչ պատմություն է որդիական կարոտի և հոր՝ Համլետ Մխիթարյանի մասին, որի վաղաժամ կորուստը խորին հետք է թողել նրա կյանքում և շարժիչ ուժ դարձել։ Սա նպատակասլացության, ինքն իրեն հավատարիմ մնալու և փոփոխություն բերելու պատրաստակամության պատմություն է․ ճանապարհ, որը կոգեշնչի յուրաքանչյուրին, որ հավատում է տքնության, նվիրումի և երազանքի ուժին։

Newmag Summerfest 2026: The biggest summer game of books, legends and victories (Trailer)
On June 27, Yeraz Park will host Summer Fest 2026, the most anticipated literary, cultural and sports festival of the summer. For the sixth year in a row, Newmag and Yeraz Projects will bring together world-renowned authors, sports legends, readers and thousands of visitors, creating a unique championship of books, stories and ideas.
The main theme of this year’s Summer Fest is the World Cup. Literature and sports, stories and victories, books and their heroes will meet on one stage, turning the festival into a celebration of inspiration and achievement.
Five new books by Newmag will be presented at the festival. For the first time, Armenian readers will discover Alexandre Dumas’ legendary novel “The Three Musketeers” in a complete and revised translation directly from the original French.
Booker Prize-winning author Georgi Gospodinov’s novel “Time Shelter” will open a conversation about memory, time and identity. Detective fiction fans will meet the second book in Richard Osman’s bestselling “Thursday Murder Club” series, “The Man Who Died Twice”.
The festival will also feature the presentation of tennis legend Andre Agassi’s acclaimed autobiography “Open”, as well as Luciano Wernicke’s book “Why Is Soccer Played Eleven Against Eleven?”, revealing the hidden stories, myths and fascinating facts behind the world’s most popular sport.
The special guest of the festival is one of Armenia’s greatest footballers of all time, Henrikh Mkhitaryan. He will meet readers in a special conversation and sign his autobiography “My Life Always in the Center”.
The sports spirit will continue throughout the festival grounds. Hayk Freestyle and football player Davit Manoyan will present the “Magic of the Ball” football show. Visitors will also have the opportunity to participate in tennis and fencing master classes, watch demonstration performances and enjoy many surprises.
Each book presentation will have its own unique format, reflecting the period, genre and atmosphere of the work. The festival will feature several thematic areas simultaneously: literary discussions, sports activities, a concert program, a large book fair and partner pavilions.
The final highlight of the evening will be a live performance by Eurovision Song Contest participant Parg on the Summer Fest stage.
Newmag Summer Fest 2026 will take place on June 27, starting at 17:00, at Yeraz Park. Admission is free.
Co-organizer
• Yeraz Projects
Main Sponsors
• Evocabank
• ROQ Capital
• Cinema Star Armenia
• Dargett
• Oprint
Information Sponsors
• Radio Comedy
• Corner Football Armenia
10800 ֏
Newmag presents Alexandre Dumas's historical adventure novel, for the first time in a complete and revised translation from the original French. France, 17th century. The young Gascon d'Artagnan leaves for Paris, dreaming of joining the king's musketeers. Fate unites him with three brave and inseparable friends Athos, Porthos and Aramis, whose main principles of life are loyalty and honor. Together they go through political conspiracies, royal secrets, dangerous duels and love intrigues. They bravely resist the machinations of Cardinal Richelieu and the mysterious Milady de Winter. The motto "One for all, all for one" becomes a symbol not only of friendship, but also of loyalty and honesty.
Georgi Gospodinov
“Time Shelter” invites us into a world desperately seeking to return to the past before it is finally forgotten. The story begins: “At one point they tried to calculate when time began, and when the planet Earth was created. The Irish bishop Usher, in the mid-17th century, calculated not only the exact year, but also the date: October 22, 4004 B.C. It was a Saturday (naturally). According to some, Usher also noted the exact time, around 6 p.m..”
However, time for the narrator, in his own perception, begins at the moment when he meets Gaustin, the “time wanderer.” Gaustin has moved away from modern reality: he reads old newspapers, wears old clothes, and wanders the forgotten avenues of the 20th century. Gaustin opens the first “Clinic of the Past” in Zurich. People with Alzheimer's are offered a unique treatment here: each floor of the building meticulously recreates one of the past decades.
Gaustin's assistant is the book's mysterious, anonymous narrator, whose job is to collect fragments of the past - from 1960s furniture and 1940s shirt buttons to nostalgic scents and barely noticeable rays of afternoon light. The more convincing the reproduction of the era becomes, the more people come to the clinic. Even healthy people come to escape the chaos of everyday life. A sharp, moving and at the same time tragicomic story about the temporary refuge that we seek in the past when the present does not obey us.
Why do they play football exactly 11 against 11? Who invented the penalty kick? When did the team play three games in one day? How did they make transfers with cement, meat or a few drams? Luciano Wernicke collected 100 surprising, unexpected and remarkable facts about football in one book. Here are legendary victories and incredible failures, forgotten rules, impossible records, strange faces and scandalous episodes. The book is not just a collection of facts, but a fun and absorbing journey through the history of the world's favorite game. Do you think you know everything about football? this book will pleasantly surprise you. If you are new to the game, this book is the best place to start.
It's next Thursday. Elizabeth receives a letter from her former colleague. He has a complicated and tangled past: diamond theft, connections to a brutal mafia and a real threat to his life. He has made a big mistake and now needs help. The bodies are increasing, Elizabeth involves Joyce, Ibrahim and Ron in the investigation. The group of elderly people embarks on a search for a ruthless killer. If they find the diamonds in the process, it will be a nice bonus. However, this time the opponent of the pensioners is ruthless and will not hesitate to end the lives of all four.
Welcome to the "Murder Club - every Thursday" Four unlikely friends. A new, gruesome murder.
Open is a wonderful memoir about professional tennis at the highest level. "Open" is a fascinating story of an extraordinary life. Andre Agassi's life was predetermined from the cradle. He was destined to become a tennis champion by the efforts of his temperamental and very demanding father. Agassi won 8 of the most significant tournaments and won wealth, fame and the highest awards by the age of 22. But as this insightful autobiography reveals, off the court he was often unhappy and confused, and was not satisfied with his great achievements on the court. He was offended by life. Agassi tells frankly about his early successes, his marriage to Brooke Shields, his growing interest in philanthropy. He describes the ups and downs of his brilliant career point by point.
Alessandro Alciato
Henrikh Mkhitaryan
Henrikh Mkhitaryan was born into football, yet his journey was forged as much by loss as by talent. His father, Hamlet Mkhitaryan—one of the most formidable strikers in Armenian football history—played in France’s Ligue 2 and shaped the family’s life around the game. When Hamlet died of brain cancer at just 33, Henrikh was only seven. The grief was profound; for a time, he could not even bring himself to touch a ball. But from that silence emerged a promise: to go where his father could not.
At fourteen, Mkhitaryan left home for Brazil to train with São Paulo, immersing himself in a new football culture, refining his technique, adopting a more creative style, and learning Portuguese along the way. What followed was a career defined by relentless progression and ambition: Pyunik, Metalurh, Shakhtar Donetsk, Borussia Dortmund, Manchester United, and Arsenal—each step elevating his status on the European stage.
In 2019, he moved to Italy, spending three seasons with Roma before joining Inter Milan on July 2, 2022, under Simone Inzaghi. He quickly became a central figure in the Nerazzurri’s system, valued for his intelligence, discipline, and ability to influence decisive moments.
This book is more than the biography of an elite athlete. It is an intimate story of a son shaped by early bereavement, driven by devotion, and guided by a quiet, unwavering resolve. A portrait of determination, identity, and purpose—an inspiring account for anyone who believes in the power of work, sacrifice, and dreams that outlive loss.