FrancoFest2024-ին մնաց 2 օր / «Բարի լույսի» տաղավարում հյուրընկալել են փառատոնի թիմն ու գործընկերները (տեսանյութ, լուսանկարներ)
10/09/2024
Newmag FrancoFest2024-ը տեղի կունենա Թարգմանչաց տոնին՝ հոկտեմբերի 12-ին, Կոնգրես հյուրանոցում։ Փառատոնը կսկսվի կեսօրին ու կշարունակվի մինչև ուշ երեկո։ Փառատոնին Newmag-ի բոլոր գրքերը կվաճառվեն մինչև 40% զեղչով։ Մուտքն ազատ է։
Արմենիա Հ/Ը «Բարի լույս» ծրագրի ժամանակ հրատարակչությունն ու փառատոնի գործընկերները խոսել են ֆրանոկֆոն գրքի ու արվեստի տոնի մասին։ Newmag հրատարակչության գրական ծրագրերի ղեկավար Անի Հակոբյանը ներկայացրեց փառատոնի ֆրանսալեզու ու ֆրանսիական հինգ գրքերը. երկու հուշագրություն՝ Շառլ Ազնավուրի ու Ֆրանսիայի ազգային հերոս Միսաք Մանուշյանի մասին, երկու բեսթսելլեր ժամանակակից հայտնի ֆրանսուհիների՝ Ամելի Նոտոմբի ու Անյես Մարտեն-Լյուգանի գրքերը։ Բացի այդ, հրատարակչությունը կներկայացնի Գոնկուր մրցանակի դափնեկիր Մուհամեդ Մբուգար Սառի «Հիշողության թաքստոցում» ինտելեկտուալ դեդեկտիվը։
Կցուցադրվի նաև Միսաք Մանուշյանի մասին՝ Լաերտ Վաղարշյանի «Այսօր արևոտ օր է» վավերագրական ֆիլմը, որը ցուցադրվել է մեկ անգամ՝ խորհրդային տարիներին, որից հետո արգելվել է։ Անի Հակոբյանը ներկայացրեց նաև համերգային ծրագրերը.
«Փառատոնը կսկսվի Կոմիտասի քառյակի հիանալի մեղեդիներով, հետո կլինի Լիլիթ Բլեյանի հեղինակային երգի երեկոն։ Փառատոնը կավարտվի Հայաստանի սիմֆոնիկ նվագախմբի լարային կվինտետի ազնավուրյան մեղեդիներով, իսկ հետո կլինի նաև հատուկ փառատոնի համար Ֆրանսիայից Հայաստան ժամանած հեղինակային երգերի կատարող Ուլիս Մանի երգերի երեկոն»։
Newmag հրատարակչության գլխավոր խմբագիր Գնել Նալբանդյանը ներկայացրեց փառատոնի գլխավոր իրադարձությունը՝ ֆրանսիական ամենահայտնի ու հեղինակավոր գրական մրցանակի՝ Գոնկուրի պաշտոնական մուտքը Հայաստան.
«Քառասունից ավելի երկրներ Ազգային ժյուրիի քարտեզում են։ Ֆրանսիական ինստիտուտը, Ֆրանսիական համալսարանն ու Newmag֊ը կարողացան այնպես անել, որ ֆրանկոֆոն քարտեզում Հայաստանը լինի ոչ միայն սպառող, այլ առաջարկի իր տեսակետը։ Տասներկու հավակնորդներից ութի գրքերը կհասնեն Հայաստան, ուսանողները կկարդան այդ գրքերը, իրար մեջ կքննարկեն, կգնահատեն։
Գոնկուրյան մրցանակի համար կարևոր է, որ համալսարանական ուսանողությունն ընտրի իր համար կարևոր ու հետաքրքիր ժամանակակից գրականությունը։ Գոնկուրը գրական բրենդ է, մեր կողքին ապրող գրողներն այս մրցանակի շնորհիվ դառնում են դասականներ։ Այս իրադարձությունը նշանակում է, որ ուսանողները վաղը դառնալու են ղեկավարներ, բիզնեսի ներկայացուցիչներ, ու նրանք ֆրանսիական ազատամիտ արվեստի ու գրականության ճաշակը կրողն են լինելու»։
Փառատոնի հովանավոր Ֆրանկոֆոնիայի համալսարանական գործակալության հայաստանյան ներկայացուցիչ Ռուզաննա Ղալթաղչյանը նկատեց, որ Գոնկուրի մրցանակը շատ կարևոր իրադարձություն է ֆրանկոֆոն աշխարհի համար։ Իսկ այսուհետև նաև Հայաստանն Ազգային ժյուրի կունենա.
«Մեր կազմակերպությունն աջակցել է տարբեր երկրներում Ազգային ժյուրիների ստեղծմանը։ Ազգային ժյուրիի անդամները ֆրանկոֆոն ուսանողներ են լինում։ Հայաստանի ժյուրիի անդամ կլինեն Ֆրանսիական համալսարանի, ԵՊՀ, Բրյուսովի անվան համալսարանների երեսուն ուսանողներ։ Ուսանողները կընտրեն Գոնկուրի իրենց մրցանակակրին, որը կարող է չհամընկնել Գոնկուր ակադեմիայի կատարած ընտրությանը»։
Փառատոնի գլխավոր հովանավորն Ակբա Լիզնիգն է, որն արդեն 2-րդ տարին է, որ աջակցում է FrancoFest փառատոնի կազմակերպմանը։ Այս տարի Ակբա Լիզինգը նաև FrancoFest-ի գլխավոր հովանավորն է։ Ակբա լիզինգի Մատակարարների հետ համագործակցության բաժնի ղեկավար Վահագն Շմավոնյանն ասում է, որ ընկերությունը լիզինգ պրոդուկտ առաջարկող առաջին ընկերությունն է։ Իսկ այս պահին Ակբա լիզինգը շուկայի 50 %-ն է զբաղեցնում.
«Ակբա լիզինգ ընկերությունը հիմնադրման օրվանից լիզինգային շուկայի առաջատարներներից է։ Այս տարիների ընթացքում նպաստել ենք ոչ միայն Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը, այլ նաև մշակութային, կրթական ծրագրերի զարգացմանը։ Դա է պատճառը, որ արդեն երկրորդ անգամ մասնակցում ենք նաև Francofest փառատոնին, այս անգամ, որպես գլխավոր հովանավոր»։
Ակբա լիզինգի Մատակարարների հետ համագործակցության գլխավոր մասնագետ Աննա Գրիգորյանը նկատեց, որ փառատոնին ներկայացվող գրքերից հատկապես կարևորում են Շառլ Ազնավուրի անտիպներ հարցազրույցների, լուսանկարների հրատարակումը. ««Կյանքը Շառլի աչքերով» գիրքը ևս մեկ հնարավորություն է ներկայացնել Շառլ Ազնավուրի ժառանգությունն այսօրվա ընթերցողին: Նրա գիրքը թույլ կտա ավելի լավ ընկալել շանսոնյեի աշխարհընկալումը»։
Բացահայտեք ֆրանկոֆոն ժամանակակից արվեստի աշխարհը մեզ հետ. հոկտեմբերի 12-ին, 12:00-21:00, Կոնգրես հյուրանոցում։
FRANCFEST 2024 ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ ԷՋ
- Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատուն
- Ֆրանսիական ինստիտուտ
- Հայաստանում ֆրանսիական համալսարան
Գլխավոր Հովանավոր
- Թարգմանչաց տոնին newmag-ը կանկացնի ֆրանկոֆոն բովանդակությամբ աննախադեպ փառատոն / Francofest-2024
- FrancoFest 2024 / GONCOURT մրցանակը ազգային ժյուրի է ստեղծում Հայաստանում
- Ազնավուր, Մանուշյան, Սառ, Նոտոմբ ու Լյուգան. Ֆրանկոֆեստի 5 հեղինակները
- Ուշագրավ փաստեր Ֆրանսիական գրականության ամենահայտնի ու հեղինակավոր գրական մրցանակի մասին (տեսանյութ)
- FrancoFest2024-ին հանդես կգան հայ և ֆրանսիացի կատարողներ ու հեղինակավոր նվագախմբերը
- Գրականություն, նորաձևություն, մշակույթ /Պանելային 3 քննարկում՝ Ֆրանկոֆեստին
- Bienvenue FrancoFest / Newmag-ը հրավիրում է ֆրանկոֆոն գրականության ու մշակույթի նրբագեղ փառատոնին (մեծ անոնս)
Մելինե Մանուշյան
1944-ի փետրվարի 21-ին Փարիզից ոչ հեռու գտնվող Մոն Վալերիեն ամրոցում նացիստները գնդակահարեցին ֆրանսիական Դիմադրության շարժման 22 անդամների։ Նրանք պատմության մեջ մնացին որպես «Մանուշյանի խումբ»։ Միսաք Մանուշյանի կնոջ ու պայքարի ընկերոջ՝ Մելինեի այս հուշագրությունը խիստ անձնական վկայություն է: Գրքում նկարագրված շատ դեպքեր և մանրամասներ ուրիշ ոչ ոք չէր կարող պատմել նման ճշգրտությամբ ու զգացմունքայնությամբ։ Գրքում կան փաստաթղթեր ու նամակներ (որոշները՝ երբեք չհրապարակված), որոնք օգնում են նոր լույսի տակ տեսնել Մանուշյանին: Դիմադրության շարժման հերոսը երազում էր մնալ բանաստեղծ ու ապրել արվեստով և երաժշտությամբ։ Միսաք Մանուշյանի գլխավորած խումբը 1941-1943 թվականներին առանձնացավ իր գործողություններով՝ բարձրաստիճան նացիստների սպանություններ, սաբոտաժային պայքար, սպառազինություն և զինամթերք տեղափոխող գնացքների խափանումներ, գերմանական ռազմական օբյեկտների աշխատանքի ձախողումներ։ Գիրքն օգնում է պատկերացնել «հայկական դիմադրությունը» ֆրանսիական շարժման ներսում՝ դրա արմատները, հոգեբանական ու մարդկային առանձնահատկությունները։ Մելինեն ու Միսաքը՝ Ցեղասպանությունից փրկված երկու որբերը, աշխարհի բոլոր ծայրերից Ֆրանսիայում հանգրվանած բազմաթիվ այլ հայերի՝ մտավորականների, արտիստների հետ մասնակցում էին իրենց ապաստան տված երկրի դիմադրությանը և իրենց պայքարն էին մղում չարիքի դեմ ու հանուն արժանապատվության։
Մոհամեդ Մբուգար Սառ
Փարիզում 1938-ին լույս է տեսնում «Անմարդկայնության լաբիրինթոս» վեպը, որը փարիզյան գրական կյանքում մեծ իրարանցում է առաջացնում: Ոմանց համոզմամբ՝ նոր Արթյուր Ռեմբո էր հայտնվել, մյուսների համար պարզ գրագողություն էր: Հրատարակումից հետո գրքի հեղինակն անհետանում է:
Մեր օրերում գիրքը հայտնվում է սենեգալցի երիտասարդ գրողի ձեռքին: Դիեգան Լատիր Ֆայեն տպավորվում է այս ստեղծագործությամբ ու որոշում է բացահայտել գրքի հեղինակի առեղծվածային անհետացումը: Գնալով առեղծվածային հեղինակի հետքերով՝ Դիեգանը հայտնվում է գաղութատիրական ժամանակաշրջանի դրամատիկ իրադարձությունների, Առաջին համաշխարհային պատերազմի, Հոլոքոստի պատմության մութ անկյուններում:
Այս գիրքը մերօրյա Մոխրոտի պատմություն է: Ի տարբերություն հեքիաթային Մոխրոտի, Անյեսի հերոսուհին չի սպասում, որ բարի փերին փոխի իր ճակատագիրը:
Իրիսը դիզայների տաղանդ ունի, սակայն ծնողները ստիպել են այլ մասնագիտություն ընտրել։ Ձանձրալիաշխատանք բանկում և անտարբեր ամուսին. սա նրա ամբողջ կյանքն է, որը միապաղաղ հոսում է գավառականքաղաքում: Երեսունմեկ տարեկանում Այրիսը որոշում է իրականացնել իր վաղեմի երազանքը, մեկնում է Փարիզ, որբացահայտի նորաձևության աշխարհը և դառնա դիզայներ։ Նա հայտնվում է տարօրինակ ստուդիայում, որըղեկավարում է խորհրդավոր և ազդեցիկ գեղեցկուհի Մարթան: Իրադարձություններն անսպասելի ու հուզիչ ընթացք ենստանում։
Այս վեպն իր ինքնությունը փնտրող կնոջ դիմանկար է: Ընթերցողը հերոսուհու հետ անցնում է դեպի երջանկություն տանող ինքնակայացման ճանապարհով, որից շեղվելն անհնար է:

Two days left for FrancoFest2024 / The team and partners were hosted on the Morning Show (video, photos)
10/09/2024
Newmag's FrancoFest2024 will take place on Translators' Day, October 12, at the Congress Hotel. The festival will begin in the afternoon and continue until late evening. All Newmag books will be sold at discounts of up to 40% at the festival. Entrance is free.
During the Morning Show on Armenia TV, the publishing house and festival partners discussed the Francophone Book and Art Festival. Ani Hakobyan, head of literary programs at Newmag, presented five French-language books that will be presented at the festival, including two memoirs about Charles Aznavour and the French national hero Missak Manouchian, as well as two best-selling books by renowned modern French authors Amélie Nothomb and Agnès Martin-Lugand. Additionally, the publishing house will showcase Goncourt Prize winner Mohamed Mbougar Sarr's intellectual detective novel, "The Most Secret Memory of Men".
Laert Vagharshyan's documentary "Today is a Sunny Day", about Missak Manouchian, will also be shown. This film was screened once during the Soviet era before being banned. Ani Hakobyan also presented the concert programs.
"The festival will start with the beautiful melodies of the Komitas Quartet, followed by an evening of original songs by Lilit Bleyan. It will conclude with the Aznavour melodies performed by the string quintet of the Armenian State Symphony Orchestra, and there will also be an evening of songs by Ulysse Manhes, a singer of original songs who has traveled from France for this special festival."
Gnel Nalbandyan, editor-in-chief of Newmag, highlighted the main event of the festival: the official introduction of the most prestigious French literary prize, the Goncourt, to Armenia.
"More than forty countries are represented on the map of the National Jury. The French Institute, the UFAR, and Newmag have worked together to position Armenia not just as a consumer in the Francophone community but also as a contributor to its perspective. Eight of the twelve contenders' books will reach Armenia, where students will read, discuss, and evaluate them. It is important for the Goncourt Prize that university students select significant and engaging contemporary literature. Goncourt is a literary brand, and local writers can achieve classic status thanks to this award. This event signifies that tomorrow’s leaders and business representatives will uphold the values of French liberal arts and literature."
Ruzanna Ghaltaghchyan, the Armenian representative of the Francophonie University Agency, a sponsor of the festival, noted that the Goncourt Prize is a significant event for the Francophone world. From now on, Armenia will also have its own National Jury.
"Our organization has supported the establishment of National Juries in various countries. The members of the national jury will consist of Francophone students. Thirty students from the UFAR, YSU, and Brusov University will serve on the Armenian jury. These students will choose their own Goncourt laureate, which may differ from the selection made by the Académie Goncourt."
The general sponsor of the festival is Acba Leasing, which also supported FrancoFest last year. Vahagn Shmavonyan, head of supplier cooperation at Acba Leasing, stated that the company was the first to offer leasing products and currently holds 50% of the market share.
"Since its foundation, Acba Leasing has been a leader in the leasing market. Over the years, we have contributed not only to the development of Armenia's economy but also to cultural and educational programs. That is why we are participating in the FrancoFest festival for the second time, this year as the general sponsor."
Anna Grigoryan, the chief specialist in supplier cooperation at Acba Leasing, emphasized the importance of publishing Charles Aznavour's unique interviews and photographs at the festival. "Life Through Charles's Eyes" offers another opportunity to present Charles Aznavour's legacy to today's readers, providing a deeper understanding of the chansonnier's worldview.
Discover the world of Francophone contemporary art with us on October 12, from noon to 9:00 p.m., at the Congress Hotel.
FRANCOFEST 2024 OFFICIAL PAGE
Meline Manouchian
On February 21, 1944, the Nazis shot 22 members of the French Resistance in the Mont Valerien castle, not far from Paris. They remained in history as "Manouchian's group". This memoir of Misak Manouchian's wife and friend of the struggle, Meline, is a very personal testimony. Many events and details described in the book could not be told by anyone else with such accuracy and sensitivity. The book contains documents and letters (some never published), which help to see Manouchian in a new light. The hero of the resistance movement dreamed of remaining a poet and living with art and music. The group led by Misak Manouchian stood out for its actions in 1941-1943: murders of high-ranking Nazis, sabotage, disruption of trains transporting weapons and ammunition, failures of German military facilities. The book helps to imagine the "Armenian resistance" within the French movement, its roots, psychological and human characteristics. Meline and Misak, two orphans who survived the Genocide, along with many other Armenians, intellectuals, artists, who took refuge in France from all over the world, participated in the resistance of the country that gave them shelter and waged their struggle against evil and for dignity.