FRANCOFEST-ը կայացավ` Newmag-ը ներկայացրեց ֆրանսիական գրականության գեղեցկությունն ու հարստությունը (տեսանյութ, լուսանկարներ)
Սեպտեմբերի 9-ին Սիրահարների այգում տեղի ունեցավ ֆրանսիական գրքի ու բովանդակության փառատոնը։ Newmag-ն ընթերցասերների համար պատրաստել էր ֆրանսիական բովանդակությամբ հագեցած օր՝ ներկայացնելով նոր գրքեր, քննարկումներ, երաժշտություն, պոեզիա, արտադրանք ու այն ամ
Ֆրանսիական գրքի և բովանդակության փառատոնը բացառիկ իրադարձություն էր, քանի որ Հայաստանում երբևէ տեղի չէր ունեցել մեր բարեկամ երկրի գրականությանը նվիրված փառատոն, մինչդեռ ամբողջ աշխարհում ֆրանսիական գրականությունը զբաղեցնում է երկրորդ տեղը՝ անգլոսաքսոնականից հետո։
Սա փառատոն էր, որի ընթացքում հրատարակչությունը ներկայացրեց ֆրանսիական գրականության գեղեցկությունն ու հարստությունը, մի աշխարհ, որի անցաթուղթը վառ երևակայությունն է։ Newmag-ի տնօրեն Արտակ Ալեքսանյանը բացման իր խոսքում նկատեց՝ ֆրանսիական գրականությունը մի աշխարհ է, որտեղ բառը վերածվում է հոգևոր կապուղու։ Աշխարհ, որը ստեղծարար անհատի տարօրինակ մտքերի վերջին հանգրվանն է:
«Ֆրանսիական գրականությունը երկար ու փառավոր պատմություն ունի և լի է գրական հսկաներով, որոնք անջնջելի հետք են թողել ժամանակակից աշխարհում: Մարսել Պրուստը վստահ էր, որ «Գիրքը մի հոգու հանդիպումն է մյուսի հետ»։ Ֆրանսիական գրականության էջերում մենք հանդիպում ենք այն հեղինակների հոգիներին, ովքեր իրենց հույզերը, մտքերն ու երազանքները մեկտեղել են գրավոր էջերում՝ հրավիրելով մեզ իրենց բարդ ու խրթին աշխարհներ»:
Գրքի փառատոն առաջին անգամ անցկացրեց 2021-իամռանը: Այն դարձել է ամենամյա ու տարվա ընթացքում Newmag-ն երկու անգամ՝ ամռանն ու ձմռանը։ Այս տարի Summer և Winter փառատոններին ավելանում է նաև FRANCOFEST-ը, որն, ըստ Արտակ Ալեքսանյանի, իր բովանդակությամբ տարբերվում է. «Բացենք մեր սրտերը՝ պատմությունների, գաղափարների և հույզերի առջև, որոնք մեզ սպասում են այս գրքերում, քանի որ հենց ա՛յս կապի միջոցով ենք հաղորդակցվում գրականության հետ և միմյանց հետ: Սկսելով գրական ճամփորդությունը Ֆրանսիական գրքի աշխարհով՝ բացենք մեր միտքն ու սիրտը նոր գաղափարների և նոր մտածողության առջև»:
Բացման արարողությանը կատարումներով հանդես եկավ «Արևիկ» անսամբլը։
Ըստ հրատարակչության գլխավոր խմբագիր Գնել Նալբադյանի, Հայաստանում Ֆրանսիական գրքի ու բովանդակության տարածման համար Ֆրանկոֆեստը կարող է ունենա մեծ դեր. «Գրականության և արվեստի միջոցով մենք կարող ենք միայն հաղթահարել մեր ծանր փորձությունները: Փորձություններ, որոց միջով անցնում ենք մենք բոլորս, բայց այդ փորձությունների գինը մեր ինտելեկտն է: Ֆրանսիական գրականությունը, ֆրանսիական արվեստը, որի սիրահարներն այսօր այստեղ են, մեզ հիշեցնում է անձի ազատության մասին»։
Գնել Նալբանդյանի բնորոշմամբ, այս ֆրանսիական ազատության մասին է, այսինքն` ժամանանակից աշխարհում մարդու, հանրության ազատությունը կարևորագույն կետն է, կարևորագույն երջանկության բաղադրիչն է. ««Երջանիկները սրճում են և ընթերցում», եթե ազատ են, ահա այդ ազատությունը, որի բնօրանն է Ֆրանսիան, փոխանցված է այսօր նաև Արցախ: Ազատ աշխարհ ֆրանսիան՝ ազատ աշխարհ Արցախ: Մենք հոգով ու մտքով մեր շրջափակված եղբայրների ու քույրեի կողքին ենք, և համոզված ենք, որ ազատությունը կթևածի նաև այնտեղ, և մեր հոգիներում ու ստերում էլ կլինի ազատությունը՝ ֆրանսիական գրականության շնորհիվ»:
FRANCOFEST-ի պատվավոր հյուրն էր L’Institut français d’Arménie֊ի գործադիր տնօրեն, Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության մշակութային կցորդ Դավիդ Տյուրսը. «Ֆրանսիայում գիրքը շատ կարևոր երևույթ է։ Ես շատ եմ ցանկանում, որ Հայաստանում անցկացվող այս փառատոնը ծառայի իր նպատակին, դառնա մեծ շղթայի առաջին օղակը։ Շնորհակալ եմ պարոն Ալեքսանյանին, որ նախաձեռնել ու կազմակերպել եք այս փառատոնը, իրականաում շատ կարևոր է ճանաչելի դարձնել ֆրանսիական ժամանակակից գրականությունը՝ հայերեն թարգմանությամբ»։
Փառատոնի բացման հանդիսավոր արաողությունը վստահված էր Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի ուսանողներին։ Կրթական հաստատության ռեկտոր Սալվա Նակուզիի խոսքով, փառատոնը ևս պայքարի մի ձև է. «Մենք շատ ենք մտածում այսօր Արցախի ու Հայաստանի մասին: Մենք շատ ուսանողներ ունենք Արցախից, և մենք վերահաստատում ենք, որ մշակույթը պայքարի նյութ է: Ինձ համար մեծ հաճույք ու պատիվ է մասնակցել այս գեղեցիկ նախաձենությանը։ ֆրանսիական համալսարանի անունից շնորհակալություն եմ հայտնում, որ արժևորում եք գրականությունը, արվեստը, մշակույթը և դա անում եք ֆրանսերենով»:
Newmag-ը փառատոնն անցկացրեց «ԱքսելՄոնդրիան» հաղորդակցական ընկերության ու «Պողոսյան պարտեզներ» հիմնադրամի հետ, որի այգու տարածքում էլ տեղի ունեցավ գրքատոնը։
Ֆրանկոֆեստն իրականություն դարձավ ոչ միայն համակազմակերպիչների ու գաղափարակիցների շնորհիվ, այլ նաև hովանավորների՝ «ԱԿԲԱ ԲԱՆԿ» ԲԲԸ, ACBA Leasing, OPRINT և PC Electronics Ohanyan Brandy Company, Paul Armenia, Holani Wines, Renault Armenia, ABNews։
Հրատարակչությունը փառատոնի վերջում բոլոր գործընկերներին շնորհեց պատվոգրեր և հուշանվերներ։
- FRANCOFEST. Newmag-ն առաջին անգամ Հայաստանում կանցկացնի ֆրանսիական գրքի փառատոն
- FRANCOFEST | Newmag-ը ներկայացնում է գրական սենսացիա՝ Ժոել Դիկերի «Ճշմարտությունը Հարի Քվեբերտի գործի մասին» գիրքը (թրեյլեր)
- FRANCOFEST | Newmag-ը ներկայացնում է Եվրոպայի գոթ արքայադուստր, բարոնուհի Ամելի Նոտոմբի «Կապույտ մորուքը» վեպը (թրեյլեր)
- FRANCOFEST | Newmag-ը ներկայացնում է ֆրանսիայի ակադեմիայի անդամ Անդրեյ Մակինի «Իմ Հայ ընկերը» վեպը (թրեյլեր)
- FRANCOFEST | Newmag-ը ներկայացնում է Անյես Մարտեն-Լյուգանի «Երջանիկները ընթերցում են և սրճում» գիրքը (թրեյլեր)
- Հանդիպում Արմենպրեսում. Newmag-ի տնօրենն ու գլխավոր խմբագիրը ներկայացրել են Francofest-ը (տեսանյութ, լուսանկարներ)
- FRANCOFEST-ին Newmag-ը կներկայացնի Շառլ Ազնավուրի «Այս կռվի մանուկները» երգը
- FRANCOFEST-ի երաժշտական-ժամանցային ծրագիրը. Ովքեր և ինչ կկատարեն ֆրանսիական գրականության փառատոնին
- «Պողոսյան հիմնադրամը» միացել է FRANCOFEST-ին և փառատոնը կհյուրընկալի «Սիրահարների այգում
- Ակբա բանկն ու Ակբա Լիզինգը՝ FRANCOFEST-ի հովանավոր
- PC Electronics-ը՝ FRANCOFEST-ի հովանավոր
- «Բարի լույսի» եթերում Newmag-ը ներկայացրեց այս աշնան ամենաֆրանսիական գրական տոնը (տեսանյութ, լուսանկարներ)

FRANCOFEST. Newmag presented the beauty and richness of the French literature (video, photos)
On September 9, the French Book and Content Festival took place in Lovers’ Park. Newmag prepared a day full of French content for readers, presenting new books, discussions, music, poetry, products, and everything that reminds us of French. The opening ce
The French Book and Content Festival was an exceptional event because a festival dedicated to the literature of our friendly country had never been held in Armenia, while worldwide French literature ranks second after Anglo-Saxon.
This was a festival during which the publishing house presented the beauty and richness of French literature, a world whose passport is a vivid imagination. Artak Aleksanyan, the CEO of Newmag, noted in his opening speech that French literature is a world where the word turns into a spiritual channel. A world that is the last destination for a creative individual's whimsical thoughts.
“The French literature has a long and glorious history and is full of literary giants who have left an indelible mark on the modern world. Marcel Proust was sure that “A book is the meeting of one soul with another”. In the pages of French literature, we meet the souls of the authors who put their emotions, thoughts, and dreams together on the written pages, inviting us into their complex and tricky worlds”.
Newmag organized its first book festival in the summer of 2021. Since then, it has become annual and twice a year, in summer and winter. This year, FRANCOFEST is added to the Summer and Winter festivals, which, according to Artak Aleksanyan, differs in its content. “Let's open our hearts to the stories, ideas, and emotions that wait for us in these books because it is through this connection that we communicate with literature and with each other. Let's open our minds and hearts to new ideas and new thinking by starting a literary journey through the world of French books”.
"Arevik" ensemble performed at the opening ceremony.
According to Gnel Nalbadyan, the editor-in-chief of the publishing house, FRANCOFEST can play a big role in the distribution of French books and content in Armenia. “Only through literature and art, we can overcome our difficult hardships. We all go through tribulations, but the price is our intelligence. French literature, French art, the admirers of which are here today, remind us about personal freedom”.
According to Gnel Nalbandian, this is about French freedom, the freedom of an individual, and the freedom of society are the most important points, the most important components of happiness in a modern world. “Happy people drink coffee and read” if they are free. This freedom, which originated in France, has been transferred to Artsakh today. Free world France: free world Artsakh. We are with our besieged brothers and sisters in spirit and mind, and we are confident that freedom will spread there too, and there will be freedom in our souls and hearts, thanks to French literature”.
David Tursz, Executive Director of “L'Institut français d'Arménie”, cultural attaché of the French Embassy to Armenia, was the honorary guest of FRANCOFEST. "The book is a very important phenomenon in France. I really want this festival held in Armenia to serve its purpose, to become the first link in a big chain. I thank Mr. Aleksanyan for initiating and organizing this festival, it is really important to make French modern literature known in Armenian translation".
The ceremonial opening of the festival was entrusted to the students of the French University in Armenia. According to Salwa Nacouzi, the rector of the UFAR, the festival is also a form of struggle. “We are thinking a lot about Artsakh and Armenia today. We have many students from Artsakh, and we reaffirm that culture is a matter of struggle. It is a great pleasure and honor for me to participate in this beautiful project. On behalf of the French university, thank you for valuing literature, art, and culture and doing it in French”.
Newmag organized the festival in collaboration with “Axel Mondrian” communication company and “Boghossian Foundation”, the park of which was the venue of the festival.
FRANCOFEST became a reality not only thanks to the co-organizers and ideologues but also thanks to the sponsors: “Acba Bank” OJSC, Acba Leasing, OPRINT and PC Electronics, Ohanyan Brandy Company, Paul Armenia, Holani Wines, Renault Armenia, ABNews.
At the end of the festival, the publishing house awarded all partners with certificates and souvenirs.